Pálení žáhy

Absurdní téma na kávovém fóru, že?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Pálení žáhy

Příspěvek od generator »

Pevný puk všem.

Kávu jsem nikdy nepil, až do cca roku 2010 (36. let) Začal jsem rovnou espressem a poslední dva roky jsem na filtru.
Shodou okolností mě poslední tři roky začala zlobit "žáha" neboli reflux jícnu. Byl jsem i u lékaře, polykal jsme nějakou videotechniku (opravdu zážitek), byl jsem prosvícen všemožnými druhy záření, ale veškeré výsledky vedou k tomu, že mi nic není. Takže jsem na pomoc lékaře rezignoval.

Dříve než kávu, jsem pil čaj. U černého jsem si asi "propil" žaludek a po jeho konzumaci mě žáha pálí 100% vždy. Takže hledám spojitost s pitím kávy, protože kdysi všichni varovali, že káva je špatná na žaludek atp. Věřím, že lógr z turka dělá problémy, ale takto jsem kávu nikdy nepil.
Další věc je, že mě žáha nikdy nepálí po vypití kávy. Mohu si jí dát ráno, nebo odpoledne, nalačno nebo po jídle a nic. Problémy většinou přichází večer a v noci s prázdným žaludkem.
Zkusil jsem kávu i vysadit, ale po třech týdnech mám absťák a nějaké cappuccino k snídani slupnu.

Máte někdo podobné problémy, nebo zkušenosti? Řešili jste je nějak?

Děkuji za pozornost a jakoukoliv odpověď.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od j.bill »

Pálení žáhy může způsobovat desítky různých vlivů. Děje se to až po ulehnutí do postele? Za jak dlouho po posledním jídle?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od generator »

To není jenom v noci, ale i přes den. Nebo klidně hned ráno vypiji deci vlažné vody, než jdu do práce a za chvíli má v žaludku žhavou lávu.
Přitom po tučném jídle nebo obecně po známých "dráždidlech" nic.

Každý doktor se ptal na to samé. A poslední návštěva končila zamyšlení "Tak ke komu bychom tě ještě poslali?" Na jednu stranu jsem rád, že nemám vředy, nebo něco podobného a na druhou stranu je mi blbě a nikdo neví proč.

Jako ještě jeden spouštěč jsem měl a to bylo pivo. Zvlášť po jednom speciálu (weizen) se mi žaludek málem obrátil naruby. Měl jsem pocit, jako když něco znemožňuje odchodu bublinek z žaludku. Nemohl jsem si krknout, jako když bubliny zůstávají zaseknuté pod nějakým záhybem v žaludku.

No a taky jsem v době, kdy to začalo, studoval VOŠku a byl v permanentním stresu (stažené hrdlo, kámen v žaludku)

Možná to je všechno se vším a teď se to bude dávat dlouho do kupy. A mě jenom zajímá, jestli tomu káva neškodí. Jestli bych neměl vysadit na delší dobu.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od j.bill »

Většinou se jedná o nedovírající jícen. A co tohle:

Kód: Vybrat vše

http://nemoci.vitalion.cz/paleni-zahy/
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od lubono »

Tak víš co, jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš do čeho jdeš :lol: :P
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Pálení žáhy

Příspěvek od Vlad »

Ja som mal podobne problemy, ale neviem ci presne to iste a kedze nie som lekar a so zdravim nie je sranda ber to skor iba info.

Hocico som zjedol alebo sa napil. Gastro doktor skonstatoval ze je to mechanickeho charakteru - nedostatocne sa zaviera nejaka klapka pazeraka a zvysene mnozstvo kyselinu ju potom drazdi. Hrozila operacia a neviem co este.

Pomohlo to ze som zjedol vzdy o trochu menej objemu jedla ako zvycajne asi o 10-20 %. Znie to mozno srandovne ale je to tak. Pravdepodobne mam o nieco mensi objem zaludka ako je standard;). Ziadna zmena stravy iba zmensit porciu.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od puschpull »

Osobně mě od většiny problémů pomohla změna stravování. Tu jsem začal někdy na konci listopadu 2015. Díky této změně jsem shodil zhruba 20 kg, zbavil se bolesti kloubů, zlepšila se nálada a zmizel takový ten permanentní pocit únavy. Je mi 54.
Zlepšilo se i trávení a zažívání celkově. Doporučuji se nad tím zamyslet, jíst rozumně a hlavně jíst hodně, ale opravdu hodně zeleniny, v rozumné míře ovoce, přiměřeně masa a snažit se co nejvíc omezit výrobky z mouky, cukr, mléčné výrobky a alkohol. Zní to děsivě, ale funguje to. :-)
Pálení žáhy zmizí, uvidíš. Jde jen o to, vytrvat.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od wladas »

Ohladom mliecnych vyrobkov to je silno individualne. Nieco ako problemy s jedlom obsahujuci lepok. A nieje muka ako muka.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od David »

No, kofein může u některých lidí způsobovat nedovírání spodní části jícnu. Pak se kyselá trávenina natlačí do míst, kde nemá co dělat a dřív nebo později naruší sliznice toho uzávěru a už to jede.
Další možností je nesnášenlivost nějaké potraviny (a k tomu může dojít i na starý kolena, jak jsem se přesvědčil.) Asi dva, tři roky mě pálila žáha, objevil se zánět jícnu a citlivost na jakékoliv dráždivé potraviny (čaj, kafe). Tak jsem polykal léky snižující produkci HCl v žadluku. A obecně mě všechno bolelo a byl jsem až letargicky unavenej. No, jako poslední možnost (dle labtestů zdravej jak řípa, jen podlimitní obsah železa v krvi a nepatrně víc cholesterolu) jsem vyhodil ze stravy lepek. Během týdne zmizelo pálení žáhy, a už se nikdy nevrátilo, pak přestal bolet jícen, břicho atd. Shodil jsem deset kilo za půl roku, ani jsem si nevšim.

Nicméně, důvodů pro pálení žáhy je více a potenciálních alergenů taky.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od generator »

No tak já už třetí týden důsledně abstinuji (kávu) a pomalu se to lepší.
Nečekal jsem skokové vyřešení problému, když to stejně plíživě přišlo. Dám tomu čas.

Každopádně jsem měl rozhovor s prodejcem v čajovně a ten říkal, že si zeleným čajem způsobil to samé a teď už čaj nemůže pít.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od j.bill »

Jak zpívá Jarek Nohavica: "Píte vodu, píte pitnou vodu, píte vodu..." :grin:
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od generator »

No jo, ale já ráno vstanu napiju se vody a pálí žáha. Na lačno ....
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od j.bill »

Teplá (ne vlažná) voda s citrónem?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od generator »

No ono to je jako když v tom jícnu je nějaká obnažená rána a když na ní příde voda, tak to pálí. jako když máte odřeninu a jdete se sprchovat. Ale to popisuji tu nejhorší fázi.
Pilule na blokaci protonové pumpy jsem si nechal napsat a bral jsem je tak obden a stačilo to (když jsem pil kávu).
Teď v době abstinence jsem si vzal jenom jednu (velikonoční návštěva tchýně = moc jídla). Jinak je nepotřebuji. A jak říkám, dávám tomu čas. Nečekám zázraky přes noc.
Jsem také lekavá bytost. Třeba v noci mě každý prasknutí vyvolá stažení žaludku. Prostě se leknu. Nevím proč. No a teď si představte, že spíte s ročním miminkem, které v noci zakňourá, nebo se dožaduje prsu (ne mojeho), to se lekám celou noc a to s těma šťávama v žaludku taky dělá divy :)
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od David »

Zkus Vincentku, studenou z lednice. Celkem vzato, mám dojem, že mi dost pomohla. I teď, když mám dojem, že se mi přihřejvá žáha, si flašku koupim. A jinak to chce dodržovat ty rady, co se tak dávají. Spát na nakloněné rovině (hlava vejš), na noc nejíst (aby žaludek nepouštěl šťávy), vyhýbat se dráždivým jídlům atd. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Die ... 5%BEaludku

A běž spát do obejváku, aspoň na část tejdne. Stejně nekojíš, tak se aspoň vyspi.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od j.bill »

Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: Pálení žáhy

Příspěvek od Dabass »

Beru taky pravidelně lékařem předepsaný inhibitor a vyhýbám se pár potravinám (hlavně česneku a smažené cibulce). Poslední jídlo beru v 16 hodin, aby byl žaludek na noc prázdnej. Kafe jsem dříve nepil, ale nedávno jsem začal a to bez problémů. Ráno raději americano, po obědě lungo. Ristretta se bojim...
Odpovědět

Zpět na „Máte pocit, že vám káva škodí?“