Kupa pakoveho kavovaru

Sháníte levný kávovar - TOTO je Vaše fórum
NEZAPOMEŇTE se podělit o zkušenosti s Vašim kávovarem
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od juniorpb »

Zdravim vsetkych milovnikov dobrej kavy :)

Momentalne priblizne 2 roky vlastnim kavovar znacky Krups (model XP4050). Chcem ho vymenit, pretoze:

- Stroj som kupil v dobe, kedy som s pripravou espressa zacinal a nebol som si isty, ci ho nepostihne rovnaky osud ako vela inych konickov, takze som nechcel siahat po "ozajstnych" masinach. Teraz po 2 rokoch som si absolutne isty, ze espresso je pre mna to prave a velmi rad by som sa kvalitou kavy dostal na uroven, ktoru mi ponuka vacsina kaviarni. Krups zlu kavu nerobi (ak porovnavam s ultralacnymi zazrakmi), ale na kaviarensku kavu sa to ani len nepodoba.

- Pretlakove sytka - stroj vyuziva tuto podvodnu metodu na vytvorenie peny (rozhodne nezamienat s pojmom crema). Tato vlastnost absolutne nici vsetku radost z pripravy, pretoze ci date do masiny cerstvu kvalitnu zmes (vlastnostrojne pomletu) alebo 2 tyzdne otvorenu popradsku, ta pena tam bude stale (rozdiel v chuti samozrejme je, ale radost z pripravy je fuc)

- Penenie mlieka - masina nie je schopna napenit mlieko za ziadnych okolnosti. Ked som ju kupoval, pisali to vo vacsine recenzii, bohuzial som im neveril. Este som si priplatil za najdrahsi model v rade, lebo mal v baleni nejaku hovadinu s hadickou, ktora mala vyrabat penu. Hlboky omyl, za chyby sa plati. Podla roznych navodov som skusal rozne konvicky, druhy mlieka, ich teploty a podobne, ale k pene som sa nikdy ani nepriblizil (o mikropene ani len nesnival)...


Tolko k historii, prejdem k samotnemu problemu. Chcem si kupit novy pristroj na espresso, s ktorym by som sa mohol "hrat" a ktory by mi umoznil robit naozaj dobru kavu. Mam dvoch kolegov, ktori maju model Gaggia Baby Twin, ktory splna vsetky moje poziadavky na vybornu. Kava je naozaj super, sytko je nadherne masivne, dobre sedi v ruke, vyroba peny je rychla (netreba cakat na zmenu teploty), ale co je hlavne, masina obsluhe velmi malo odpusti a kazdy preslap sa okamzite odrazi vo vysledku, co cloveka neustale nuti zlepsovat sa a kazdu jednu kavu si vychutnat (neda sa to odflaknut)....

Otazkou iba zostava, ci je toto naozaj ta spravna volba. Totiz, gaggia ma v ponuke aj o nieco lacnejsi stroj Baby Class, ktory sa odlisuje od Twinu vlastne len tym, ze nema druhy bojler na vodu a paru, no a tiez nema take programovacie moznosti (a samozrejme predparenie kavy). Menovane rozdiely ma moc netrapia, nakolko mam zaujem pouzivat manualny rezim a tiez nemam problem pockat par chvil na zmenu teploty bojlera medzi pressom a mliekom. Hlavny dovod mojho prispevku je, ze neponzam nikoho, kto ma naprikald Gaggia Baby Class a vedel by mi konkretne povedat, ze je s masinou spokojny a ze masina napriek absencii druheho bojleru vie vyrobit mikropenu.

Dalej ma zaujimaju pripadne ine tipy na kupu masiny, nemusi to byt nutne Gaggia (o tu sa opieram iba preto, lebo majitelov inych kvalitnych znaciek nepoznam). Pri navsteve predajni som videl naprikald modely La Pavoni ECN, ECL a podobne, bohuzial predavacka vedela o kave len to, ze to bude asi to cierne co tecie z masiny, takze mi nevedela povedat nic o priprave peny a podobne. Takze opat, ak niekto mate doma alebo ste mali moznost vidiet v praxi, popiste mi aj ine masiny, ktore by stali za kupu...

Samozrejme treba uviest aj cenovu hranicu... Gaggia Baby twin sa da realne na Slovensku kupit okolo 350E (belmondo.sk), takze niekde v tejto hranici by sa mali pohybovat aj tipy na kupu. Moj pohlad na investiciu je asi taky, ze netreba kupovat najdrahsie veci len preto, ze na ne clovek ma (preto zvazujem aj kupu Gaggia Baby class, pripadne este nizsieho modelu), ale ak mam usetrit par desiatok Eur a potom mat masinu, ktorej bude zase nieco chybat a ja budem uvazovat o dalsej, je to zbytocna hovadina a radsej ten rozdiel priplatim....

Dakujem vopred za vsetky rady, tipy, postrehy... chybajuce info velmi rad doplnim

PS: mlyncek mam aktualne Gaggia MM, realne skusenosti s jeho nastavovanim moc nemam, lebo ako som pisal hore, krups uvari vsetko :D
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od juniorpb »

To naozaj nikto nema presso v tejto kategorii, kto by sa vedel podelit o skusenosti a odporucit? Alebo mi aspon povedzte co som sa zle spytal..
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od David »

Hele, zkušenosti s těmito strojky jsou popsány v příslušných fórech a těžko ti k tomu někdo řekne něco jiného. Notabene o víkendu.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od primacafe »

Původně jsem odepsal to samé co David. O obou kávovarech se zde už psalo. Potom jsem to smazal. Nebylo mě jasné, zda vůbec juniorpb tyto příspěvky četl, nebo jestli mu to nestačilo a potřeboval něco víc. Jeden kávovar však zná a tak asi potřebuje informace jen o tom druhém. Jestli jsem to dobře pochopil.
Ale příspěvek napsal dlouhej a pěknej. :)
Kéž by mu to vydrželo i když bude mít kávovar doma.
Většina čtenářů zde jen hledá (najde nebo nenajde), pořídí si kávovar (nějak se s přípravou kávy vypořádá) a víc ho už nezajímá. Tak to je potom dost těžký něco nového ke kávovarům najít.
Psal jsem to zde několikrát, že každým vašim příspěvkem pomáháte dalším příchozím čtenářům, kteří se teprve rozhodují při nákupu kávovaru (popř.kávy)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
martyabc
Příspěvky: 23
Registrován: úte 10. bře 2009 18:12:13
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od martyabc »

Ahoj, mám Gaggia Baby Class s jedním bojlerem. Nejdřív si zapnu knoflík na páru a napěním mléko, pak vypnu knoflík a v momentě mám k dispozici vodu na presso, takže nasadím páku s kávou a za půl minuty je vše hotovo.
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od juniorpb »

to Administrator:

Dakujem, ze som okamzite nebol zakopany pod zem, aktivne prispievam na inych forach a su individua, ktore novacikov vzdy len likviduju. Ale aj tak by som to mal uviest na spravnu mieru:

1. Subforum Pakove kavovary -> Gaggia som precital uplne cele, vratane prispevkov o modeloch, ktore ma nezaujimaju (predsalen sa debata niekedy prenesie aj na ine veci, kde povodne nezacinala).

2. Zo zaujmu som otvaral aj subfora inych modelov, ale napriklad pri La Pavoni som nasiel len modely, ktore su v jemne vyssej cenovej kategorii. Modely, ktore su dostupne ci uz v obchodoch kde som fyzicky bol alebo na e-shopoch, ktore poznam som vo fore nenasiel.

3. Prehladal som aj subfora o priprave kavy (zbezne) a priprave mlieka (detailnejsie), aby som nasiel pripadne informacie.

Bohuzial, temy, ktore aj zacinali slubne skoncili vacsinou nejakym polemizovanim o off topic veciach (ale to je mi zname z inych for). Takze som si povedal, ze zalozim nove vlakno, aj ked je to vacsinou risk :D...

Inak si to odhadol spravne, jednu masinu (Gaggia baby twin) mam obzretu slusne, naviac dvaja kolegovia co ju vlastnia to s kavou myslia naozaj vazne, takze viem ze ich oko je dost kriticke, ale u ostatnych modelov tuto moznost nemam.

No a co sa tyka mojho nasledneho pisania, tak akonahle budem mat masinu doma (ktorukolvek), recenziu napisem uplne urcite. Viem, ze to tu slubovalo vela ludi, ale mna to pomerne bavi, a nebude to prva recenzia.

Takze ak mozete poradte, sak kazdy z Vas snad doma nejaku masinu ma :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od primacafe »

Já používám kávovar výhradně na udělání espressa. Páru na pěnění mlíka vůbec nepoužívám, takže v tomto směru nemůžu vůbec poradit. Nemáme u nás doma potřebu si kazit kávu mlíkem.
Jinak zastávám názor, že každý kávovar espresso udělat umí (i ten nejlevnější). Druhou věcí však je, jak dlouho tento levný kávovar budu používat bez problémů (než vydechne).
Jak jsem pročítal původní (první) příspěvek, tak v podstatě na všechny otázky se zde už (né jednou) odpovídalo a řešily se.
Všechno vychází stále a dokola z toho, co od kávovaru očekávám, jak dalece si s ním chcu vyhrát (kolik času chci přípravě kávy věnovat). Nebo jen znáčknout knoflík a o víc se nestarat. Zda si koupím i mlýnek, jednoznačně potřebný pro zhotovení dobrého epressa doma. Jestli si budu chtít pořídit i jiné misky do páky, než jen ty které jsou u kávovaru. Asi by se ještě něco našlo.
A opravdu záleží je na konkretním jedinci co je ochoten investovat (jak čas, tak i peníze) a co od kávy kterou si bude dělat, očekává (co mu bude stačit).
Stačí jen v klidu pročítat forum a dělat si sám rozhodnutí stylem, tak toto bych nedělal nebo naopak toto by mě vyhovovalo. A jaký kávovar (značku) zvolit? Toho zde jsou taky mraky. Těžko vyhrabeme něco nového. Dá se říct, že při rozumném uvažování o pořízení kávovaru by bylo vhodné začínak jako nejlevnějšího některý z modelů Gaggia a pak už jen k lepším (Rancilio a další), také jich zde bylo už popsaný několik.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od David »

Já mám doma gaggiu evo. Funguje uspokojivě. ;) Ale když vidím ten hliníkovej bojler, co tu ukazival hňup, tak ybch příště šel do nerezu, nebo mosazi.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od primacafe »

Já bych měl taky raději nerez nebo mosaz. Z hliníku se mě dělá kopřivka, jen když ho vidím. Uvažoval jsem vyměnit vnitřek Gaggie za jiný. Nebo, že by jiný kávovar? To se mě však nechce. Classic ja klasika.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od hnup »

juniorpb píše:Gaggia Baby twin sa da realne na Slovensku kupit okolo 350E (belmondo.sk),
Ak vieš cez niekoho odpísať DPH, kúp radšej Rancilio Silvia cez espressocoffeeshop.it (.com).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od hnup »

martyabc píše:Nejdřív si zapnu knoflík na páru a napěním mléko, pak vypnu knoflík a v momentě mám k dispozici vodu na presso...
Tá voda je ešte dosť dlho vriaca, určite nie je vhodná na espresso. Po výrobe pary to trvá dosť dlho, kým sa teplota ako tak zastabilizuje na tých cca. 95°C, určite to trvá dlhšie, ako opačný postup - príprava pary po urobení espressa (Gaggia má naozaj veľmi výkonné špirály na taký malý bojler).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od Ostmes »

martyabc píše:Ahoj, mám Gaggia Baby Class s jedním bojlerem. Nejdřív si zapnu knoflík na páru a napěním mléko, pak vypnu knoflík a v momentě mám k dispozici vodu na presso, takže nasadím páku s kávou a za půl minuty je vše hotovo.
Už si někdy přemýšlel jakou má voda teplotu po vytvoření páry? Určitě více než 92°C na výrobu presa.


Upssss. Hnup byl opět rychlejší
Ostmes
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od juniorpb »

Hnup: o kupe v zahranici zatial nepremyslam, nejako nemam rad vybavovacky pri reklamaciach, radsej nejaka ta koruna naviac

Co sa tyka pripravy mlieka, tak nejaka ta casova premlka medzi kavou a mliekom je akceptovatelna... Ja osobne pijem presso bez mlieka, rozne ine napoje (machiato, capuccino, latte a pod) chcem vyrabat hlavne pre navstevy, priatelku a tak, a hlavne, velmi rad by som sa naucil viac ako len presso...

Takze by som svoj uvodny post doplnil este presnejsie: Gaggia Baby Twin je masina, ktora splna vsetky moje poziadavky, co sa tyka kvality pripravovanej kavy, spracovania mlieka, cize po funkcnej stranke je velmi fajn (na dizajn kaslem). Lenze gaggia ma vela strojov, ktore maju baby v nazve a preto ma zaujima, ci su lacnejsie len preto, ze neobsahuju "hovadinky" v style predprogramovaneho casu (alebo mnozstva vody), spenovace a podobne, alebo su lacnejsie, lebo vyrobca usetril na pake, bojleri a nahradil ich niecim o triedu nizsim. Ak su horsie, tak je vec ukoncena a idem do baby twin. Ak su lacnejsie modely to iste len v skaredsom odeve, je to vec na zamyslenie...
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od Ostmes »

juniorpb píše: Otazkou iba zostava, ci je toto naozaj ta spravna volba. Totiz, gaggia ma v ponuke aj o nieco lacnejsi stroj Baby Class, ktory sa odlisuje od Twinu vlastne len tym, ze nema druhy bojler na vodu a paru, no a tiez nema take programovacie moznosti (a samozrejme predparenie kavy).
Jenom u pro upřesnění: u těchto strojů se nejedná o druhý boiler, ale o přídavnou funkci rýchlé páry.
Dle prospektu se tím krátí čas na vytvoření páry oproti modelu Clas.

Pokud se bavíme o stroji se dvěma boilery, tak je potřeba 350€ nasobit koeficientem 3 či větším.... :)

Ostmes
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od juniorpb »

Tak toto je fajn vediet... pretoze potom asi bude Baby Class stacit... lebo je pravda, ze ak by mal dva bojlery, tak mozes penit mlieko pocas pripravy espressa a to nejde... hmmmm.... ja som vedel ze tu budu borci :)
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od juniorpb »

Ostmes píše: Jenom u pro upřesnění: u těchto strojů se nejedná o druhý boiler, ale o přídavnou funkci rýchlé páry.
Dle prospektu se tím krátí čas na vytvoření páry oproti modelu Clas.

Pokud se bavíme o stroji se dvěma boilery, tak je potřeba 350€ nasobit koeficientem 3 či větším.... :)

Ostmes
Prave som volal kolegovi s Twinom a pytal sa ho na moznosti a povedal mi, ze rano pripravoval kapucino pre manzelku a nechtiac buchol do dotykoveho tlacitka na presso a masina okamzite zacala s vydajom vody na pripravu pressa, pricom pokracovala v peneni mlieka... takze asi to fakt zvlada naraz...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od hnup »

Podľa toho, čo sa tu už popísalo, mala by mať TWIN jeden bojler na espresso + termoblok na paru (možno práve ten vyhrieva plochu na šálky).

Doplnené: Tak termoblok nevyhrieva plochu na šálky. Je schovaný v "nohe" a vyrába len paru, na ohrievanie odkladacej plochy je ďalšia špirála.
Inak rozdiel medzi Twin a Class by nemal byť až taký zásadný - elektronické ovládanie s "doserom" vs. manuálne, extra termoblok na paru vs. nič a aktívne vyhrievanie odkladacej plochy vs. pasívne (teplom od bojlera). Nič zásadné. No namiesto Class by som radšej volil osvedčený Classic, tieto nové Gaggie majú dosť vecí z plastu (pôvodne mosadzných, napr. OPV).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od juniorpb »

hnup píše: Nič zásadné. No namiesto Class by som radšej volil osvedčený Classic, tieto nové Gaggie majú dosť vecí z plastu (pôvodne mosadzných, napr. OPV).
Classic by som si kupil velmi rad (naviac skvele vyzera), ale nikde ho nevidim v ponuke... :cry:
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od mill »

V našich českých e-shopech Classic není, už se teoreticky nedělá. Najdeš ho jen na pár místech, třebas tuhle http://www.espressocoffeeshop.com/store ... assic.html , ale zase nechceš kupovat v zahraničí, tak fakt nevím. A jestli ho mají v nabídce neznamená, že ho mají opravdu a že ho můžeš koupit. Při koupi v zahraničí nejde jenom o ušetřené prachy, ale některé kávovary u nás vůbec neseženeš.
Jenom pro srovnání, moje Rancilio Sylvia + Rocky mlýnek jsem koupil za 600 EUR, v Makru před tím, než je vyprodávali za směšnou sumu, za to samé chtěli 28 000 Kč bez DPH.
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kupa pakoveho kavovaru

Příspěvek od Jožin »

Juniorpb píše jenom o kávovaru a jestli má vůbec pořádný mlýnek. Pokud bude muset kupovat ještě mlýnek tak se dostane úplně někde jinde a může uvažovat zda není lepší volba automat. Mám Gaggii Baby Class, ta vaří kávu opravdu dobrou, ale ne z každé kávy. S černým čuramentem na pěnění mléka se mi nikdy nepodařilo opravdu napěnit mléko jedině snad nabublat. Chce to opravdu hodně cvičit než se podaří odhadnout kdy začít pěnit mléko aby nedošla pára. Manželce trvalo měsíc než vzala Gaggii na milost a káva která jí z přístroje teče si snad zaslouží ten název. V České republice prakticky nemá servis na Slovensku možná ano, ale zábava s tím je.
Zamčeno

Zpět na „Sháním levný kávovar“