Levny kavovar nebo radsi Aeropress? :-)

Sháníte levný kávovar - TOTO je Vaše fórum
NEZAPOMEŇTE se podělit o zkušenosti s Vašim kávovarem
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
Flash
Příspěvky: 2
Registrován: úte 25. zář 2012 12:55:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Levny kavovar nebo radsi Aeropress? :-)

Příspěvek od Flash »

Zdravim silence na zdejsim foru! :-) Od vcerejska toto forum procitam a nalezl jsem zde radu informaci, ale i presto se stale nemuzu rozhodnout jaky nastroj na pripravu kavy si poridit. Co se mych dosavadnich zkusenosti tyce, tak pouzivam automat De Longhi ESAM 3000. Za posledni rok jsem vyzkousel radu druhu kav a znacek a nyni jsem zakotvil u kavy z Oxalisu . Asi jsem stale z vaseho pohledu barbar, ale takto pripravena kava po trose experimentovani s hrubosti mleti me vcelku uspokojuje a je lepsi nez v rade kavaren, ale po precteni zdejsich zkusenosti urcite vyzkousim to vase PRIMA kaficko :-)
Jelikoz ale nastupuji na vysku do Brna a doma budu byvat asi jen 3 dny v tydnu, tak bych si rad poridil nejakou masinku i tam, coz urcite mistni zavislaci pochopi :-)
Ohledne kavovaru se ale stale nemuzu rozhodnout, jestli ma cenu koupit De Longhi EC 190 (pripadne EC 155, ale ten je asi kazovejsi), nebo radeji sahnout po Aeropresu, ktery sice neudela nic pressu podobneho, ale vidim zde na nej uzasne ohlasy a dostavam chut to take vyzkouset, i kdyz jsem zvykly precijen na mensi a silnejsi kavy. Takze muj dotaz zni, jestli si myslite, ze by kava z EC 190 mohla chutnat alespon poodbne jako z ESAM 3000, na ktery jsme zvykly, nebo jestli by to pro me bylo spise zklamani? Na jednu stranu jsou zde totiz tyto levne kavovary zavrhovany, ale na stranu druhou clovek najde i radu pozitivnich zkusenosti s dovetkem, ze stejne vic zalezi na kvalite kavy a hrubosti pomleti nez na samotne masine.
Jinak kavomlynek jsem chtel puvodne Lodos Rondo, ale po precteni zdejsich ohlasu nakonec sahnu radeji po Hario Mini Mill.
Na zaver jen podotknu ze nejsem vysloveny kafeholik a nemam v planu z toho denne tahat 10 davek. Spis tak 1-2 a vlastne jen 4x do tydne. Takze co myslite? Levnou herku nebo dve plastovy trubky? Dik za vsechny komentare.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Levny kavovar nebo radsi Aeropress? :-)

Příspěvek od mill »

Jednoznačně aeropress + hario. Pokud budeš studovat v Brně, espresso si můžeš dát v minimálně pěti kavárnách ve skvělé kvalitě, na kterou výše uvedené kávovary nedosáhnou ani náhohou. Je zbytečné dělat kompromisy a chtít dosáhnou něcěho, co se s výše uvedeným nedá.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Levny kavovar nebo radsi Aeropress? :-)

Příspěvek od ondrada »

Tak Aeropress je jakási záruka kvalitní kávy, stejnětak by se dala použít moka konvička, frenchpress nebo něco podobnýho.

Naproti tomu podle toho, co se tu píše o EC190CD, se dají z misky a páky vyházet všechny zbytečnosti a mít "klasickou nepřetlakovou" misku, ač asi s nestandardním průměrem. S takovým základem, a za ty peníze by to nemusela být na začátek úplně špatná volba a espresso z toho asi vyteče, vzhledem k "ohřívači z nerezové oceli" :-) to i vypadá že nemá thermoblock ale nějakej aspoň malej boiler.

Předpokladem ovšem je, že od toho člověk nečeká zázraky stran trvanlivosti (dva roky záruky bych viděl jako takovou rozumnou minimální a zároveň maximální životnost kávovaru pokud se bude kávovar trápit s opravdovým espressem, s tím že možná během té doby půjde semtam na reklamaci, takže bych ho koupil někde, kde s reklamací nebudou problémy). To ovšem při jeho ceně nemusí být úplně problém, zvlášť pokud člověk neví, jestli chce nastoupit cestu kvalitního espressa nebo ne. Dalším předpokladem je smířit se s jistým diskomfortem, mlíko se asi bude pěnit hodně těžko, kafe se bude dělat jen dvojitý když se podaří vykuchat páku a misku, odkapávací nádobka nebude největší, bude s tím "víc sraní" ve všech ohledech (může tam být třeba nestandardní sprcha kvůli PODům jako to mají někteří Krupsové a podobní, a pak se v páce musí dělat "kopečky" z kávy a různý další takový radosti) a oproti automatu (stejně jak ale u každý páky) bude okolo víc bordelu takže to chce mít poblíž aspoň umývadlo (třeba kolej s kuchyní a koupelnou na patře není úplně vhodná, jde to ale je to opruz).



Takže resumé - pokud bych chtěl espresso, neměl bych možnost jít do něčeho lepšího nebo bych si to chtěl jen vyzkoušet, smířil bych se s tím co sem psal výš (méně komfortní obsluha, omezená životnost - dočasné řešení, ...), riskl bych že termostat konkrétního kusu nebude mít moc vysokou teplotu nebo půjde "snadno" vyměnit, a hlavně - přesvědčil se u KONKRÉTNÍHO KUSU že páka a miska jde opravdu vykuchat na nepřetlakovou verzi a pokudmožno i že plasty - hlavně nádržka na vodu - moc nesmrdí umělou hmotou, asi bych se EC190CD nebál.

Pokud nepotřebuju espresso a "filtrovaná" káva z aeropressu (nic moc jinýho to totiž není) mě uspokojí stejně, nebo mi stačí třeba moka konvička, šel bych do daného způsobu.



Pak je tu ještě skrytá možnost číslo tři - za podobný peníze jako EC190CD se dá koupit MyPressi Twist, kterej z vlastní zkuženosti velmi slušný (dvojitý) espresso udělat umí. Výhoda je že je relativně malej, přenosnej, nepotřebuje elektřinu, jen horkou vodu (takže třeba na koleji se společnou kuchyňkou se dá vzít, v kuchyňce udělat kafe a zas ho odnést, a nedělat si bordel v pokoji, což je s pákovkou celkem opruz, nebo ho lze vzít celkem kamkoliv a udělat slušný espresso kdekoliv) a když vydrží a poté se koupí lepší mašina, není člověku tak líto vyhozenejch peněz protože má aspoň cestovní strojek (stejně jako u aeropressu, moky, frenchpressu a podobných). Nevýhodou je nejasná trvanlivost (stejně jako u DeLonghi), pak fakt, že žere šlehačkový nebo sifonový bombičky, který nejsou úplně zadarmo (což prodražuje kafe), potřebuje horkou vodu, která se musí nějak ohřát (konvice, vařič) a komfort obsluhy taky není úplně bůhví jakej (ale to ani s levnou pákou, a bordelu a práce s čištěním je z toho možná nakonec míň).

Každopádně rozhodnutí je na každým :)
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Levny kavovar nebo radsi Aeropress? :-)

Příspěvek od Fox_25 »

Na zaver jen podotknu ze nejsem vysloveny kafeholik a nemam v planu z toho denne tahat 10 davek. Spis tak 1-2 a vlastne jen 4x do tydne. Takze co myslite? Levnou herku nebo dve plastovy trubky?
Ani jedno. Měl jsem kafe ze dvou trubek a nebylo to ono. Moka konvička nebo džezva byla mnohem lepší. Pak už to chce jen kvalitní a hlavně čerstvou kávu.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Flash
Příspěvky: 2
Registrován: úte 25. zář 2012 12:55:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Levny kavovar nebo radsi Aeropress? :-)

Příspěvek od Flash »

Tak dekuji vsem za rady :-) Nicmene kdyz jsem dneska popijel presso z naseho ESAMu 3000, tak jsem si uvedomil, ze bych asi stejne potreboval spis nejaky pressovac, takze pujdu nejspis do te EC 190. Bydlim v byte, takze s bordelem kolem paky si delat hlavu nemusim :-) Mam i filtracni konvici, takze se vyhnu tvorbe vodniho kamene a snad tim snizim sanci na praskani ruznych tesneni a podobne :-) Jinak jsem celkem hracicka, takze paku klidne vypreparuju pripadne nejak jinak upravim, ale to si jeste nastuduji.
Zamčeno

Zpět na „Sháním levný kávovar“