Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Sháníte levný kávovar - TOTO je Vaše fórum
NEZAPOMEŇTE se podělit o zkušenosti s Vašim kávovarem
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
ondrejus
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08. říj 2017 19:47:04
bydliště: Liberec
kávovar: Rowenta Espremio
mlýnek: Hario Skerton

Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od ondrejus »

Dobrý den,

rozhoduji se nad upgradem přípravy kávy. Jsem nenáročný konzument, tak mě prosím neodsuzujte: doteď jsem si dělal kávu v pákovém "pressovači" Rowenta Espremio s již namletou kávou. S častými služebními cestami do Portugalska, Itálie atd., jsem ale začal kupovat kvalitnější kávu, a protože tu nechci úplně degradovat, kupuji ji zrnkovou a pořizuji ruční mlýnek Hario Skerton. S tímto bych rád vybral i nový pressovač, či nějaký jiný přístroj - což je otázkou pro tuto diskusi.

Do pressovače nechci investovat desetitisíce, doma udělám max. 12 kafí týdně, proto vybírám z levných pressovačů v cenové relaci do 5 tisíc. V\hlídnutý mám Gaggia Gran Style, případně Gaggia Gran De Luxe nebo Gaggia Prestige.

Otázka - dostanu z těchto pressovačů dobou kávu?

Nebo mám jít raději do french pressu nebo Mocca konvičky? Ani s jedním nemám zkušenost, takže pár dalších podotázek:

French press:

- dá se používat i pro množství kávy na jeden šálek? Když nechci dělat půl litru kafe, ale prostě jeden šálek po práci, není to zbytečn pracné (příprava, čištění...)?
- získám z něj chuťově lepší kávu než z pressovače? Bude káva stejně silná jako z pressovače, "nakopne" mě?

Mocca konvička:

- v podstatě stejné otázky. S tím, že mi z videí na Youtube došlo, že káva se v něm dá udělat i jen pro jeden šálek kávy...

Kdybyste si měli vybrat, které z těchto tří zařízení byste si vybrali? Moje nároky: 1) chutná a silná káva, 2) rychlá příprava, 3) snadné čištění 4)
cena


Mockrát díky!
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od lubono »

Mocca konvička . Na cesty po světě elektrická mocca konvička .
Uživatelský avatar
ondrejus
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08. říj 2017 19:47:04
bydliště: Liberec
kávovar: Rowenta Espremio
mlýnek: Hario Skerton

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od ondrejus »

Díky, ale hledám řešení na doma. Tzn. hledám výbornou chuť, jsem ochotný přípravě věnovat nějaký čas, udělat z toho rituál, ale zase nechci přípravou jednoho šálku strávit 10 minut...
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od j.bill »

Čistý čas cca 2 minuty, špinavý klidně i 30 minut.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od Spyydy »

Pokud ne espresso, tak aeropress. A vlastně možná i ze všech zmíněných variant aeropress. Oproti mocca i FP lepší kontrola extrakce, "čistší" šálek a snadná údržba/čištění. S objemem šálku a poměrem kafe-voda si můžeš hrát. Ušetřené peníze bych investoval do lepšího mlýnku.)
Uživatelský avatar
ondrejus
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08. říj 2017 19:47:04
bydliště: Liberec
kávovar: Rowenta Espremio
mlýnek: Hario Skerton

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od ondrejus »

Díky. Na Aeropressu mě trochu odrazuje nutnost kupování filtrů, nicméně dnes chci ochutnat Aeropress v místní kavárně.

Jak je na tom síla kafe těchto tří věcí v porovnání s pressovačem? Dostanu z Aeropress / French press / Mocca silné kafe, které mě aspoň trochu nakopne jako zmiňované presso?
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od Spyydy »

Co se "nakopávání", v kafi z aeropressu (i dalších filtr metod) bude v 90 % případů víc kofeinu než v espressu (vzhledem k objemům, záleží samozřejmě na postupech, zda piješ double etc.) Ad filtry, tuším, že 350 ks jich je v balení + dalších 350 si můžeš rovnou přiobjednat za 140 Kč a budeš mít na hodně dlouhou dobu vystaráno.))
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od hedge »

Podle mě ze zmíněných alternativ udělá chuťově nejsilnější kafe mokka konvička. Nevýhodou může být to, že by se v ní mělo dělat vždy tolik kafe, na kolik je stavěná - misku na mletou kávu naplnit vždy do plna. Takže pokud chci dělat někdy jeden šálek a někdy tři, tak buďto mít jednu malou konvičku a tři šálky dělat stylem jeden třikrát po sobě, nebo mít dvě konvičky, každou jinak velkou.

Ve frenchpressu uděláš libovolné množství kávy (tedy ne víc, než je jeho objem, že, ale méně dle libosti). Pro mě osobně je jeho nevýhodou, že v kávě nechává jemný prach, což mi vadí.

Do úvah bych zahrnul aeropress, jak už bylo zmíněno. Dovolí ti hodně si s přípravou pohrát. Můžeš měnit poměr káva/voda, teplotu vody, dobu extrakce, oproti konvičce máš větší volnost v jemnosti mletí. Nevýhodou může být, že z něj najednou nedostaneš víc, než cca 3 deci kafe.

Další možnost je Clever dripper. Kávu zaleješ, necháš louhovat po zvolenou dobu a pak přefiltruješ. Naráz připravíš max. půl litru, tak můžeš na kafe pozvat i někoho druhého :-) .

Co se týče chuti, tak jako espresso bude chutnat jen espresso. S alternativami se srovnat nedá. Záleží, co ti chutná, musíš vyzkoušet. A pokud silou kávy myslíš kofein, tak při stejném objemu je kofeinu víc v espressu než v alternativě. Ale "alternativní kávy" obvykle děláš na jednu porci větší objem, a pak už množstvím kofeinu alternativa vyhraje.

A pokud ještě nemáš koupený ten Skerton, tak bych se osobně podíval po jiném mlýnku. I na alternativy.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od puschpull »

Osobně bych jako druhé nejchutnější (espresso je nenapodobitelné - jak je tu již zmíněno) volil překapanou kávu. Na dovolené jsem si užíval Hario Dripper. Káva z mocca konvičky mi příliš nechutná. Moc práce a výsledek slabý. Na překapávanou to chce jen obyč. mlýnek se správným nastavením hrubosti.
Uživatelský avatar
ondrejus
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08. říj 2017 19:47:04
bydliště: Liberec
kávovar: Rowenta Espremio
mlýnek: Hario Skerton

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od ondrejus »

Tak jsem před chvílí vyzkoušel Aeropress a mám rozporuplný pocity...první doušek příjemný překvapení, chuť na jakou jsem nebyl zvyklý...bohužel další doušky to spadávalo do pocitu, že piju čaj obsahující kofein. Špatnou přípravou to asi nebylo (kavárna Bez konceptu, káva Trucillo).

Slečny baristky jsem se ptal i na french press a prý ulpívání kávy závisí na použitém sítku - její domácí french press tím prý netrpí...

Každopádně z výše uvedeného mi stále vychází jako vítěz pressovač. Silná chuť, rychlá příprava, rychlé čištění. Ze zdejšího fóra levná Gaggia (Prestige, De Luxe) zase nebude takový přešlap...
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od pelo »

Pokud premyslis nad espresso kavovarem, tak se poohledni na bazaru po jete Gaggia Classic (stary typ s kolebkovymi prepinaci) nebo Rancilio Silvia. Duvody jsou na foru uz rozepsane, staci cist. Od novych Gaggii ruce pryc.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od dslecinka »

za mě aeropress. a jestli to chutnalo jako čaj tak je to rukama (sorry)...
"síla" (kofein) se odvíjí od množství kávy použité na přípravu. doubleshot z 15 g kávy teoreticky obsahuje stejné množství kofeinu, jako dvojdecka filtru z 15 g kávy (pravdou je, že espresso jako extrakční metoda většinou z kávy dostane trochu méně, ale to bych neřešila). a za AP se klidně dá udělat i půllitr - prostě se extrahuje dvojnásobek trochu delší čas a v hrnku doředí.
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Levný pákový kávovar nebo French press / Mocca konvička

Příspěvek od ZDRI »

Prošel jsem si hodně podobnou cestou a vyzkoušel kdeco z alternativních metod (kvalitní drahý presovač a mlýnek bych na pár káv za týden taky neuživil). Nakonec z 95% používám aeropress (+ ruční keramický mlýnek).
Výjimečně si udělám 1 mini mokka konvičku, ale kvalitní kávy je do ní skoro škoda - ta vysoká teplota stírá detaily mezi odrůdami kávy.
Realita je taková, že slušnou kávu z místního obchodu (primacafe) udělanou v aeropressu, u mě drtivá většina návštěv preferuje před tím co jim doma teče z drahého velkého automatu ...
Odpovědět

Zpět na „Sháním levný kávovar“