čištění kávovaru Gaggie

jak a čím odvápňovat
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

Já používám (sítko nerez, disk hliník):

1. detergent - tablety Saeco 1x za 2 měsíce -dám do páky, slepá miska, cca 8 sekund, vypnu extrakci, opakuji 4x.
Pak rozeberu sítko, disk, co zůstalo, očistím.
Důvod: mám čistou hlavu a i odpadní cesty kávy do odpadní misky, při čištění tam vyteče kávový sajrajt

2. Dekalcifikátor Saeco. Je to stejný prostředek jako origoš Gaggie - již jsem to zde udáděl, mám to ověřeno ze dvou enzávislých zdrojů - servis, prodej Gaggie.
S hliníkovým bojelrem to nic neudělá.
Dělám to 1x za 6 měcíců, pouze dle návodu, t.j. přes parní trysku (bez panarela), používám vodu z brity.
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od xxviktor »

OK, takže Saeco je taky kompatiblní, díky.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

a o, je to stříbrná umělohmotná lahvička a když si dáš do google gaggia a saeco dekacifikátor, je rozdíl jen v obalu. Náplň je také stejná, cena rozdílná, ten Saeco je levnější. Jinak saeco od kdysi?? vlastní (teď nevím přesně), ale nějak jako kolem 60% gaggie. Zde mne nechytejte za procenta. Postupoval jsem přesně pdoole návodu na lahvičce saeca, mimochodem, někde jsem to zd ei popsal.
DEkalcifikátor OK, nic mi z toho nelezlo, žádné šupiny, šedé svinstvo, vše bylo zcela OK. Fakt dle návodu!
Na detergent používám tablety saeco do slepé misky. Fungují perfektně.
Měl jsem to ověřené na gaggie.cz a servis Brno.
Uživatelský avatar
dzejar
Příspěvky: 2
Registrován: pon 11. úno 2013 15:44:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dzejar »

Zdravím.
Mám mašinku teprve necelé 2 měsíce a chci se zeptat. Při použití detergentu do slepé misky se zapíná pouze čerpadlo a ventil páry je uzavřený? Takže to koluje pouze mezi nádržkou na vodu a slepou miskou? Kolik té vody by mělo být v nádržce při tomto čištění?
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

dzejar píše:Zdravím.
Mám mašinku teprve necelé 2 měsíce a chci se zeptat. Při použití detergentu do slepé misky se zapíná pouze čerpadlo a ventil páry je uzavřený? Takže to koluje pouze mezi nádržkou na vodu a slepou miskou? Kolik té vody by mělo být v nádržce při tomto čištění?
dzejar: popíši to ještě jednou.
1. zapnu kávovar
2. do páky vložím slepou misku a tabletu saeco (detergent na rozpouštění kávových usedlin). Sítko, disk sprchy, vše je na svém místě, nic jsme za nic neměnil, vše původní
3. zapnu extrakci (ručně) a slyším, jak teče voda do páky. Po pár vteřinách je slyšet, že už to neteče, že je to natlakované a tudíž voda koluje hlavou. To nechám tak 3 vteřiny, déle ne, možná, že by se namáhalo čerpadlo),
4. vypnu extrakci. Počkám pár sekund.
5. zapnu extrakci asi na 3 vteřiny
6. body 4-5 opakuji asi 4x.
Vždy po ukončení extrakce se nahrne trocha přetlakované vody do odpadní nádobky a tam sleduji to, jak dlouho teče pěna (tableta), vetšinou tak po 3. extrakci už ne.
7. Povolím páku, pustím extrakci a šibuji s pákou (dotahuji, povoluji) a tím perfektně očistím gumové těsnění páky, kdy ani kartáček moc nezmůže.
8. oddělám páku, hlavu pořádně propláchnu (asi 0,5l), aby zbytky detergentu tam nezůstaly.

To je vše. Záležitost tak na 10 minut. max.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Redmann »

No, ak nemáš nerezový disk sprchy, tak sa to takto neodporúča, nakoľko detergent (kupovaný v PC) je agresívny voči hliník. Ja mám v Twine hliníkový, takže ho vždy vymontujem a až potom čistím s detergentom.
Bez odmontovania disku robievam backflush iba čistou vodou, a aj to dosť zriedka.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

redmann: mám nerezové sítko a hliníkový disk sprchy. Dělám to saecem tabletama, myslím za 100 kč nebo tak nějak jich tam je 10?? takže není to drahé. S hliníkovým diskem mi to nic neudělalo a to jsem již čistil vícekrát. Schválně jsem ho i po tom čištění vymontoval, abych se podíval. Vypadal přesně jako předtím, akorát bez kávy :-) V servise mi sdělili, že je to k Al zcela OK, že nemusím nic demontovat.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

resume co používám:
detergent na kávové usazeniny - tableta Saeco, nic nedemontuji (mám Al disk sprchy)
odvápňovač - Saeco roztok (stejný jako gaggie) - oddělám jen chromovaný??? nástavec panarelo - vše dle návodu, nic nedemontuji.

Vše zcela OK, žádné problémy nejsou.
Uživatelský avatar
dzejar
Příspěvky: 2
Registrován: pon 11. úno 2013 15:44:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dzejar »

dape:
dík, teď už je to zcela jasný :-)
Předpokládám, že tam mám také nerezové sítko (musím se podívat doma).
Máš nějaký tip na obchod, kde koupit ty Saeco čistící prostředky? A které to jsou konkrétně? Jak jsem proběhl strýčka Googla, tak se zdá, že je toho víc druhů s různými cenami. Dík.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od papun »

Já jsem asi pořád vlasně nepochopil k čemu je backflush dobrý.... Však když vymontuju sítko a disk a pořádně ho vyčistím mimo kávovar, tak nepotřebuju dělat žádný backflush ne???
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Redmann »

Tu sme riešili detergent a hliník
viewtopic.php?p=26559#p26559
Ale možno má Saeco detergent nejaké iné zloženie...

Backflush prečistí aj hadičky a OPV ventil. Ale takisto ten OPV dokáže upchať... :-)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od ondrada »

OPV snad proboha ne, pročistí se elektroventil (trojcestný ventil). OPV nemá proč být zaprasený.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

papun píše:Já jsem asi pořád vlasně nepochopil k čemu je backflush dobrý.... Však když vymontuju sítko a disk a pořádně ho vyčistím mimo kávovar, tak nepotřebuju dělat žádný backflush ne???
na hlavu ne, ale na odpadní cestu ano, kudy to teče téměř vždy při ukončení extrakce, t.j. odpadní nádobka se Ti plní kávovou vodou a to právě teče těmi cestami, které backflushem očistíš.

Dzejar:- dekalcifikační roztok:"New Decalcifier", 250 ml, "Decalcifier for espresso cofee machines", Saeco : např. zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.espressoprofessional.cz/cistici-prostredky
- detergent: Philips Saeco, Cofee oil remover, 10x (vypadá to takhle:

Kód: Vybrat vše

http://www.elektro-kuchyne.cz/cistici-tablety-ke-kavovarum-philips-saeco-ca6704-99
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od Redmann »

ondrada píše:OPV snad proboha ne, pročistí se elektroventil (trojcestný ventil). OPV nemá proč být zaprasený.
Vlastne áno, ospravedlňujem sa. Tieto dve súčiastky sa mi pletú... :pardon:
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od xxviktor »

No ono je těch dekalcifikátorů Saeco taky několik. Třeba tuhle prodejnu mám zrovna za barákem

Kód: Vybrat vše

http://www.kavovary-obchod.cz/prislusenstvi-detail.asp?kid=301
ale těžko soudit, jestli se hodí pro hliníkové bojlery. Jinak podle zrcátka vypadá sprcha jako železná. Ale otázka, jestli to není nějaká povrchová úprava. Hegrot a to jsem myslel, že tu má Evolution každý druhý :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od primacafe »

xxviktor píše:............. a to jsem myslel, že tu má Evolution každý druhý
možná měl
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

xxviktor píše:No ono je těch dekalcifikátorů Saeco taky několik. Třeba tuhle prodejnu mám zrovna za barákem

Kód: Vybrat vše

http://www.kavovary-obchod.cz/prislusenstvi-detail.asp?kid=301
ale těžko soudit, jestli se hodí pro hliníkové bojlery. Jinak podle zrcátka vypadá sprcha jako železná. Ale otázka, jestli to není nějaká povrchová úprava. Hegrot a to jsem myslel, že tu má Evolution každý druhý :)
no, tal ten jsem použil (byl mi doporučen na Twina) přesně podle návodu na jeho zadní straně, je tam takové leporelo. Říkám, použil jsem dle návodu a vše zcela OK. Jedu dál.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od RedAce »

Slepá miska z Hraspa pasuje do páky od Gaggie Classic? Zarazil mě rozměr 57mm oproti běžným 60mm.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od dape »

koupil jsem slepou misku z Hraspa a pasuje do originální páky Gaggie. Já, když tam jel (jsem z Brna), tak si pro jistotu vzal páku s sebou na vyzkoušení.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: čištění kávovaru Gaggie

Příspěvek od RedAce »

Nó, já sem z té Prahé :D takže já to nevyzkouším, takže díky za info. Ucpávat klasickou misku nějakým pryžovým špuntem a cpát do toho detergent se mi trochu příčí :)
Odpovědět

Zpět na „k dekalcifikaci“