Dekalcifikace a cisteni sitka

jak a čím odvápňovat
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
tocamac
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22. dub 2008 0:18:28
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od tocamac »

Dobry den,

chtel bych se zeptat jake pouzivate prostredky pro odstranovani vodniho kamene. Videl jsem v nejakych eshopech rozpustne tablety za celkem rozumnou cenu, ale taky tekute pripravky za nekolik set korun. Je to cisteni opravdu takova veda? Koupil jsem si pripravek "Larrin na rez a vodni kamen - pro spotrebice", v navodu pisou ze se da pouzit i na prekapavaci kavovary, tak snad by to slo i na presovac (slozeni 30% kyselina citronova). Varnou konvici taky cistim treba jen obycejnym octem a funguje to paradne. Jak to delate vy?
A jeste jedna vec - trochu se mi zaneslo sitko. Je nejaky trik jak to vycistit? Taky na to jsem videl tablety, ale treba se to da provest i jinak. Zkousel jsem to profouknout, ale moc to nejde.
Pokud by bylo opravdu nutne pouzit nejakou specialni chemii, da se koupit nekde v Brne? Nechce se mi davat stovku za postovne za par tablet v hodnote 30 Kc.

Diky za rady!
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Obecně se dá vycházet z toho, z jakého materiálu jsou díly použité v kávovaru. Už se o tom zde také psalo. Asi to nebude škodit zopakovat, protože nevhodným přípravkem si můžete kávovar "navonět" tak, že může být dost dlouho nepoužitelný popřípadě i mechanicky poškodit, že oprava bude dost nákladná. Rozhodující argument je, jestli máte v kávovaru všechno z mosazi nebo nerezu. Hodně opatrnosti je potřeba zachovat při dílech kávovaru z hliníku. V tom případě je potřeba opravdu používat prostředky pro tyto kávovary.
A není lepší používat raději vodu zbavenou vápenatých solí a tím předejít zavápnění kávovaru?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
tocamac
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22. dub 2008 0:18:28
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od tocamac »

primacafe píše:Obecně se dá vycházet z toho, z jakého materiálu jsou díly použité v kávovaru. Už se o tom zde také psalo. Asi to nebude škodit zopakovat, protože nevhodným přípravkem si můžete kávovar "navonět" tak, že může být dost dlouho nepoužitelný
aha, tak tohle me ani nenapadlo...
primacafe píše: popřípadě i mechanicky poškodit, že oprava bude dost nákladná. Rozhodující argument je, jestli máte v kávovaru všechno z mosazi nebo nerezu. Hodně opatrnosti je potřeba zachovat při dílech kávovaru z hliníku. V tom případě je potřeba opravdu používat prostředky pro tyto kávovary.
Jde mi konkretne o kavovar Gaggia Espresso Dose, boiler by mel mit z nerezu, paka z chromovane mosazi, zbytek nevim.
primacafe píše:A není lepší používat raději vodu zbavenou vápenatých solí a tím předejít zavápnění kávovaru?
Tj. pouzivat nejake filtry? Ale i tak se to bude muset obcas vycistit, ne? Potreboval bych nejake konkretni rady. Kavovary Gaggia ma tady na foru dost lidi - tak cim to odvapnujete (predpokladam ze budou vsechny vyrobene z podobnych komponentu)? V navodu samozrejme doporucuji dekalcifikator Gaggia, ktery jsem ale nasel pouze na strankach dovozce (3 davky za 150 Kc + 250 Kc postovne :(). Pouzivate nekdo tohle?
_http://www.kavovary.cz/Prislusenstvi/page-1-60 ... oduct.html
_http://www.kavovary.cz/Prislusenstvi/page-1-60 ... -Tabs.html
_http://www.kavovary.cz/Prislusenstvi/page-1-60 ... -baby.html
_http://kavovary-online.cz/prislusenstvi/saeco-dekalcifikacni-prostredek-151.html

A co s tim ucpanym sitkem? Cistite to spendlikem nebo nejakym tenkym dratkem?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od hnup »

Bojler môže byť z nerezu, no čo ostatné diely? Hlava, v ktorej je priskrutkovaná sprcha (ja ju mám z hliníku)? A bohvie, čo povie na rôzne kyseliny chróm (predpokladám, že grupa je z pochrómovanej mosadze).
Po tom, ako som videl hliníkový bojler na svojej Gaggii zvnútra, už nič iné ako dekalcifikátor odporúčaný výrobcom do stroja nenalejem.
Ťažko povedať, čo platí na Tvoju mašinu. Možno jej neublíži ani ocot či kyselina citrónová, ale ak je opak pravdou, tak oprava sa môže o dosť predražiť ako originál dekalcifikátor.
Inak tie ceny majú strašné! poštovné 250,-Kč za zásielku veľkosti cigaretovej krabičky? Nemôže Ti to niekto z Prahy kúpiť a poslať normálne poštou?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
tocamac
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22. dub 2008 0:18:28
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od tocamac »

hnup píše:Po tom, ako som videl hliníkový bojler na svojej Gaggii zvnútra, už nič iné ako dekalcifikátor odporúčaný výrobcom do stroja nenalejem.
Takze pouzivate tohle?
_http://www.kava-prodej.cz/kava-ostatni-detail.asp?cid=67
Je na tom napsane slozeni?
Rekl bych ze moc moznosti jak rozpustit vodni kamen asi nebude a vsechny ty pripravky by mohly byt vice mene podobne. Vzdycky to asi bude nejaka kyselina.
V Brne sidli dovozce Saeca tak tam asi budu muset zajit na pruzkum...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od hnup »

Áno, používam presne to, ale hlavne filtrovanú vodu - potom ten dekalcifikátor až tak často netreba. Záleží aj od toho, ako často sa používa para, tú ja nepoužívam (takmer) vôbec.
Zloženie tam napísané nie je, viem len, že to obsahuje kyselinu vínnu. A podľa neoverených info ešte nejaké prísady, ktoré by mali brániť korózii, ale čo konkrétne (a či vôbec), to je ťažké overiť.
Ja som sa pýtal aj na "PULY CLEANER Baby" - je určený vyslovene pe domáce kávovary, je lacnejší a hlavne si ho môžem kúpiť kedy chcem priamo v meste, no aj napriek snahe predajcu (veľmi si cením prístup a ochotu) nedokázal ani on zistiť, či to nezožerie hliník a čo to obsahuje. Od výrobcu dostal len klasické info - organické kyseliny a antikorózne látky.

Ozaj, pýtal si sa na kávové usadeniny - Puly robí "PULY CAFF Plus" - to by malo byť presne na ten účel.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
tocamac
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22. dub 2008 0:18:28
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od tocamac »

hnup píše:Áno, používam presne to, ale hlavne filtrovanú vodu -
Cim to filtrujete?
hnup píše: potom ten dekalcifikátor až tak často netreba.
Da se nejak poznat, ze "uz to je potreba"? U varne konvice to je jasne, ale u espressa? To bych asi musel nejak rozebrat, ze?
hnup píše:Ozaj, pýtal si sa na kávové usadeniny - Puly robí "PULY CAFF Plus" - to by malo byť presne na ten účel.
Ano ty jsem taky nasel, ale zase mi to pripada zbytecne kvuli par ucpanym dirkam. Zajimalo me jestli na to treba neni nejaky grif (nekde jsem na to snad zahlidl nejaky stetecek nebo co, ale uz si nejsem jisty). Ja si ale navymyslim, ze? ;)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od hnup »

Celkom správne otázky.

Tož - ja filtrujem normálne vo filtračnej kanvici, Anna filters či ako sa to presne volá (dával som link v téme Kávovary /Aeg u Jurasovho stroja, aspon myslím, hľadať sa mi nechce), filtre sú ako tie staršie Britta.
Že to funguje mám vyskúšané z práce - predtým sme kanvicu museli čistiť minimálne raz do týždňa (fakt je tu veľmi tvrdá voda), teraz zhruba raz za dva mesiace. Podľa toho aj viem, asi ako to môže vyzerať v kávovare - v práci je predsa len oveľa väčšia prevádzka, takže odhadom tak dva-tri krát do roka by malo kávovaru stačiť.
K tretej otázke neviem odpovedať, mne sa sitko ešte neupchalo. Inak štetec používam celkom pravidelne na sprchu, tiež nejaký od Puly.

Teraz som si všimol, že si už predtým dal odkaz aj na ten Puly Cleaner Baby - mám takého tušáka, že by to mohlo byť rovnaké ako Gaggia, no ako to zistiť, kua?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Já používám upravenou vodu a nemám potřebu čistit od vápených usazenin kávovar ani jednou za rok. Používám tuto vodu i v rychlovarné konvici, za celý rok je v ní jen velice tenký náznak nějakého povlaku.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od hnup »

A vieš tvrdosť vody pred filtráciou? U nás je veľmi tvrdá, tá istá voda, čo ide do vodovodu (len nechlórovaná) sa plní do fliaš a predáva ako minerálka.
Inak ani mne sa doma kanvica nezanesie ani za rok, lebo za rok ju použijem raz, možno dvakrát. :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Když jsem to měřil, dělal jsem si poznámky, jak je najdu, tak to sem dám. Vodu máme z Moravského krasu, to samo dává tušit, že voda bude velmi tvrdá. Po projítí katexovým filtrem, je tvrdost vody neměřitelná.
Jinak v konvici se u nás vaří voda tak 5x i víc za den a pokaždé plná konvice. Ke kávě taky dost čajujeme. Takže ta voda je hlavně na čaj.

Tak jsem našel.
tvrdost je uváděna v německých stupních.
na vstupu změkčovacího filtru je tvrdost 24 dGH (označovaná jako velmi tvrdá voda)
po projití filtrem je tvrdost menší než 1 dGH (neměřitelná)
katex.jpg
průtok filtrem - max. 1000litrů za hodinu
regenerace se provádí kuchyňskou solí


Pro měření jsem použil testovací soupravu Tetra-test GH/KH. Nejpřesnější to asi nebude, ale aspoň nějaká informace je lepší jako žádná.
tetra_test.jpg
Není to námět na zamyšlení?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) primacafe dne ned 29. bře 2009 4:50:07, celkem upraveno 7 x.
Důvod: doplnění
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od hnup »

Z krasovej oblasti? Tak to bude tvrdá ako tu, ak nie viac.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Dekalcifikace (odstranění vodního kamene)
Postup (návod) pro dekalcifikační prostředek SAECO.

Celý dekalcifikační prostředek smíchejte s 1,5 litrů čisté vody v zásobníku.
Zapněte kávovar a vypusťte jeden šálek dekalcifikační směsi přes horkovodní/parní trysku.
Vypněte přístroj na 5 až 10 minut a nechejte směs uvnitř kávovaru působit.
Tento postup opakujte až do vyprázdnění nádrže.

Upozornění:
Během dekalcifikace není možná příprava kávy!

Naplňte zásobník vody čistou vodou a vypusťte ji v krátkých intervalech opět přes horkovodní/parní trysku, aby došlo k odstranění zbytků dekalcifikační směsi.
Tento úkon můžete 2x i 3x podle potřeby opakovat.
Po dokonalém odstranění zbytků dekalcifikačního roztoku naplňte zásobník vody a můžete připravovat presso.

Způsob automatické dekalcifikace je popsán v návodu u stroje (tuto volbu umožňují jen některé typy kávovarů)

Bezpečnostní opatření:
Přípravek dráždí oči a kůži. Dostane-li se do oka, ihned vypláchněte a vyhledejte lékařskou pomoc.
Při požití směsi, nevyvolávejte zvracení. Vypijte sklenici vody a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Předložte obal nebo etiketu dekalcifikačního prostředku.
Uschovejte mimo dosah dětí.

Složení:
Dekalcifikační prostředek obsahuje kyselinu citrónovou a kyselinu maleinovou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od xjurasek »

A můžou se ty odvápňovače Saeco použít i na automat od DeLonghi? protože pro DeLonghi jen nic nenašel jen tady je něco málo ale Delonghi ne!

Kód: Vybrat vše

http://www.kava-prodej.cz/kavove-prislusenstvi.asp
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Určitě ano.

Prostředem pro odvápnění kávovarů je v naší nabídce ZDE
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Pepovic
Příspěvky: 3
Registrován: pon 22. čer 2009 17:49:19
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od Pepovic »

Proč nepoužijete balenou vodu? Tam žádný kamenec není.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od zdenok »

a to by ste sa čudovali, že aj balena voda nemusí byť dostatočne mäkká...
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Pepovic píše:...Tam žádný kamenec není.
A proč by tam neměl být. Je to voda určená k pití a v té by minerály být měly, takže není sebemenší důvod, aby tato voda byla zbavená vápenatých solí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Pepovic
Příspěvky: 3
Registrován: pon 22. čer 2009 17:49:19
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od Pepovic »

Měl jsem kávovar AEG a při používání normální vody se kávovar ucpal přestože jsem jednou za dva měsíce kávovar čistil. Od té doby používám balenou vodu a čistím jednou za rok. Nyní mám Gaggii a tak jse si koupil filtrační konvici. protože se mi nechce tahat vodu. Takže se dá říci, že v balené vodě těch minerálů asi moc není. Tuším, že na obalu bylo udáno 150mg. Líbí se mi i katexový filtr který je zde na fotce, ale je to příliš velké a v panelákové kuchyni těžko umístitelné. I když finančně je to rozhodně výhodné.
Uživatelský avatar
DeadMan
pokročilý
Příspěvky: 81
Registrován: pon 07. dub 2008 18:00:32
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od DeadMan »

Zdravim zde na fóru,
při projíždění internetu jsem náhodou narazil na stránky

Kód: Vybrat vše

http://www.durgol.cz/cs/produkty/vzorky/
.
Zde nabízí zdarma vzorek jejich dekalcifikačního prostředku, který je speciálně vyroben pro presovače. Já s tim zkušenost nemam, používam dekalcifikační prostředek z Primacafé, ale třeba se to někomu bude hodit, koneckonců je to zadara ... :-)
Naposledy upravil(a) DeadMan dne pon 31. srp 2009 0:24:43, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět

Zpět na „k dekalcifikaci“