Dekalcifikace a cisteni sitka

jak a čím odvápňovat
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od Redmann »

Takže sa to vlastne vôbec nestalo?
Uživatelský avatar
dmkmanak
Příspěvky: 8
Registrován: úte 08. zář 2009 11:38:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od dmkmanak »

Já nevím. Nevím co si mám myslet. Prostě na to nemá nikdo odpověď. Vůbec nikdo. Budou to asi X-Files.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od David »

S-files. Asi by to chtelo ty supiny na analyzu.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
merci
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. bře 2009 18:30:23
bydliště: Žillina
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od merci »

a spraviť DNA ... :grin:
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od zunicka »

Ahojte, chcem sa opýtať, či niekto z vás používa na odvápňovanie De Longhi NOKALK

Kód: Vybrat vše

http://www.kava-prodej.cz/kava-ostatni-detail.asp?cid=176
Keď sme si objednávali kávovar v kamennom obchode, objednali sme rovno aj odvápňovací prostriedok . Mysleli sme že bude zn.Gaggia, ale je to De Longhi (stál 9,30Eur-je na dve použitia). Hľadala som zloženie prostriedku Gaggia ale nenašla som. V návode Delonghi píšu, že obsahuje 30-50% kyseliny mliečnej...Máte s ním niekto skúsenosti?
Naposledy upravil(a) zunicka dne stř 05. kvě 2010 22:53:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od hnup »

Dekalcifikátor Gaggia obsahuje kyselinu vínnu (okrem iného), ak si dobre spomínam, koncentráciu netuším. Trojbalenie stálo cca. 6€.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od Zizass »

Odvápňuji pravidelně v intervallu cca 2-2,5 měsíce,používám filtrační konvici a přesto se mi stalo tohle....
Dnes jsem klasicky odvápňoval přípravkem Pully baby cleaner do 1,5 litru - 1 pytlík,v kávovaru Gaggia Baby twin odvápnuji obě cesty-přes trysku a přes hlavu.
Bohužel po odvápnění téměř přestala voda protékat přes hlavu a tudíž jsem usoudil,že odvápněnní proběhlo nedokonale a kávovar zůstal ,,přicpaný,,-přes trysku tekla voda normálně.
Někde tady na foru bylo psáno o řešení,při kterém se aplikuje dekalcifikační prostředek v ,,ostřejším,, poměru( pytlík do 500ml),což jsem učinil,nechal cca 15 min protékat v krátkých intervalech přes hlavu s demontovanou sprchou( což není podmínka).Kávovar jsem samozřejmně i vypínal,aby nebyla voda příliš horká a aby tudíž Al bojler tolik netrpěl,ale vodu jsem nechal ohřát trochu více než je běžné.
Výsledek se dostavil po 10 min začalo ,,dírkou,, v hlavě konečně razantněji prskat a po 15 min už řinčel klasický proud.V misce bylo zřetelně znát,že bylo co ovápňovat,tudíž budu odvápňovat asi každý měsíc( vodu mám doma opravdu tvrdou a konvice asi nestačí)
Snad to někomu pomůže...Tímto se omlouvám hliníkovému bojleru mé Gadžinky. :grin:
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od ondrada »

To je celkem zajímavý... Co je to za konvici, abych věděl čemu se rozhodně vyhnout? :) Já používám asi čtyři měsíce patrony Brita Maxtra a nevím jak v kávovaru, ale voda je tu natolik tvrdá, že rychlovarná konvice mívala povlak už když dvakrát třikrát po odvápnění uvařila vodu. Co používám filtrovanou vodu je konvice bez jakéhokoliv náznaku vodního kamene, je to nerezovka, zevnitř lesklá, takže je tam pěkně vidět že tam prostě žádná usazenina není
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Rychlovarnou konvicu používám jako nejpohodlnější indikátor vodního kamene ve vodě. Z naší vody (neupravené) se udělá povlak v konvici po jednom ohřátí. Jak se začne konvice na dně bělat, tak musím zregenerovat změkčovač.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
LUKI
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 01. úno 2010 13:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od LUKI »

Neuvažovali jste o Saeco descaler 250 ml .... ;)
www.saecoshop.cz
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Domnívám se, že máme v nabídce adekvátní prostředek za přijatelnou cenu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od Seky »

taková hloupá otázka: Proč odvápňovat přes parní trysku a proč to nenechat protýct skrz hlavu?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od ondrada »

Důvod mě nenapadá, a když odvápňuju, tak obě cesty. Jediný co může být, že mezi boilerem a hlavou je nějakej díl, kterej se nesnáší s doporučenou chemií na odvápňování, každopádně to bude záležitost konkrétního kávovaru - jestli je třeba po cestě nějakej kus hliníku nebo něčeho v jinak "nerezový" mašině...
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od Zizass »

Takže po delší pauze napíšu pár postřehů k problematice odvápnění.
I přes to ,že používám filtrační konvici Anna a kvalitní filtry:

Kód: Vybrat vše

http://www.moderninakup.cz/5-vodni-filtry-anna-10ks.html
Je nutné odvápňovat pravidelně ,nejlépe každý měsíc. Před Vánocemi jsem musel řešit havarijní stav a dekalcifikoval jsem za použití kyseliny citronové
-tuším 80g do 500ml vody,protože došel dekalcifikátor a kávovar se pěkně ucpal.Při odpouštění vody před shotem voda skoro netekla,zvuk čerpadla byl nepěkný a káva byla špatná.
Dekalcifikaci jsem zkrátil ,aby Al bojler tolik netrpěl,ale podařilo se odvápnit.
Po Vánocích už jsem provedl klasickou dekalcifikaci přípravkem DC.
V případě velmi tvrdé vody je lepší upravit poměr 1-1,5 balíčku do 500ml vody,protože při ředění do 1500ml se mi dekalcifikace už několikrát nezdařila.
Teď opět kávovar šlape a espresso je I.A ;)
kika
více pokročilý
Příspěvky: 113
Registrován: pát 14. říj 2011 15:48:51
bydliště: Nitra
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky SD

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od kika »

Kávovar odvápňujem zhruba raz za 3 mesiace, používam Dezcal Urnex, ktorý bol dodaný spolu so Silviou. Používam vodu z Brity. Včera som si prvý krát všimla, že pri čistení mi vychádza modrozelená voda. Išla som podľa návodu. Prášok do vody, rozpustené som to natiahla do bojlera, chvíľu som počkala a potom som to vypustila cez parnú trysku. Veľa kameňa tam nebolo, ale tá modrá farba vody ma vyplašila. Po odvápnení všetko funguje ako má. Stretli ste sa s tým niekto? Dúfam, že sa nič nepoškodilo, bojer by mal byť mosadzný.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od pedro13 »

Je to nějaká reakce kyselin v odvápňovači s mosazí, řekl bych že je to normální.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Modrozelenou vodu při odvápnění jsem míval u Saeca které mělo mosazný bojler. Nijak mě to nikdy nevyděsilo, přišlo mě to normální. U Gaggie s hliníkovým bojlerem je voda spíš jen špinavá.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od demo »

Modrozelená voda je v poriadku. Pokiaľ je nejaká časť kávovaru mosadzná alebo z medi, tak pri odvápnení meďnaté soli zafarbia vodu. Je jedno aký prostriedok sa použije.
Je to dobrý indikátor - ja odvápňujem pokým tečie modrozelená. Potom preplachujem pokým tečie kyslá - najčastejšie odvápňujem kyselinou citrónovou. ;)
kika
více pokročilý
Příspěvky: 113
Registrován: pát 14. říj 2011 15:48:51
bydliště: Nitra
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky SD

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od kika »

Ďakujem za reakcie. :ucta: Doteraz som odvápňovala 4 krát, ale voda nikdy nebola takto sfarbená. Som len rada, že som nič nevyviedla. :lol:
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od ondrada »

Asi se odvápňovač přes tu vrstvu vodního kamene konečně prokousal až k mosazi ;-)
Odpovědět

Zpět na „k dekalcifikaci“