Dekalcifikace a cisteni sitka

jak a čím odvápňovat
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Pepovic píše:......Líbí se mi i katexový filtr který je zde na fotce, ale je to příliš velké a v panelákové kuchyni těžko umístitelné. I když finančně je to rozhodně výhodné.
Pod linku kde není moc prostoru je vhodnější menší filtr který je ZDE
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
DeadMan
pokročilý
Příspěvky: 81
Registrován: pon 07. dub 2008 18:00:32
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od DeadMan »

Dnes jsem ten Durgol vyzkoušel na presovači u známých, kteří dekalcifikaci nedělali a myslím si, že funguje velice dobře a rychle. Tekly z toho docela hnusy...

Jinak by měl v pohodě fungovat i na kávovary s hliníkovými díly, jako je Gaggia a spol...
Uživatelský avatar
GSX 1400
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: stř 26. bře 2008 16:55:51
bydliště: Náchod
kávovar: Lelit PL41PLUS
mlýnek: ASCASO I-steel

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od GSX 1400 »

Objednal jsem,vyzkouším a budu referovat.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od Zizass »

Používáte tedy někdo tento přípravek : PULY cleaner baby
na boilery z hliníku.Jsem nenašel na to odpověď v diskuzi.Díky
Uživatelský avatar
alkazarus
Příspěvky: 1
Registrován: stř 02. zář 2009 15:00:08
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Odvápnění pomocí durgol swiss espresso

Příspěvek od alkazarus »

Tak jsem si též objednal ten vzorek durgolu, o kterém se někdo zmínil výše (díky za tip) a prohnal jsem to přes můj pákový DeLonghi a s úžasem jsem koukal, co z toho teklo za rezavou vodu. Do teď jsem používal nějaký odvápňovač tekutý od Melity myslím, ale nidky při odvápňování netekla tak špinavá voda, což podle mě svědčí o silném účinku toho durgolu. Ale co mě potěšilo nejvíce bylo, že mi můj presovač opět udělá preso s pěknou hustou pěnou. Mám kávovar něco přes rok a posutpně ta pěna byla menší a řídší a teď je zase hustá, jako když byla mašina nová. Durgol doporučuji vřele všem...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od mill »

Objednal jsem též, no nekupte to, když je to zadarmo. Jsem žádostiv výsledku, používám filtrovanou vodu a jiná do kávovaru nikdy nešla. Jenom doufám, že když to každému funguje, tak že spolu se špínou neodtéká s přípravkem i část rozpuštěného kávovaru.
Ale hustou pěnu jsem měl i před, snad bude i po. (snad to nebude jako před Hirošimou a po ní..)
P.S: Když oni to mají tak mazlíčkové králíčkové nejraději.... ;)
Uživatelský avatar
dmkmanak
Příspěvky: 8
Registrován: úte 08. zář 2009 11:38:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od dmkmanak »

Zdravíme znalce.
Výtok špinavé tekutiny z přístroje po prvním odvápnění speciálním odvápňovačem durgol swiss espresso je normální. Vysvětlení příčin a okolnosti jsou uvedeny zde:
_http://www.durgolswissespresso.cz/cs/caste-otazky/odvapnovani/
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od norsen »

smola, na Slovensko sa to nevozí.... vraj nemajú na to licenciu ... a to nám Mečiar sľuboval Švajčiarsko už pred rokmi .... :lol:
Uživatelský avatar
dmkmanak
Příspěvky: 8
Registrován: úte 08. zář 2009 11:38:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od dmkmanak »

Vydržať! Robí sa na tom. Zatiaľ malý závdavok: sekcia _http://www.durgolswissespresso.cz/cs/ke-stazeni, súbor _http://www.durgolswissespresso.cz/_ftp/DSE_351_SK_20090827.pdf
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Puly cleaner baby

Příspěvek od Zizass »

MOhl by někdo lépe znalý angličtiny přeložit toto a a říci ,jestli se to hodí na čištěmí hl.bojlerů( Gaggia baby twin):
This powder descaler is especially designed to descale domestic and hand fill coffee machines.

Puly Baby is not a citrus based descaler, we find the ones that are don't wrok very well and at best are not very effective.

We suggest wearing protective gloves when handling descaler powder/solutions.

Puly Baby works fine on Aluminium boilers so long as you don'e leave it in there for too long, suggested amount of time is no longer than 20 minutes.
Děkuji
Uživatelský avatar
DeadMan
pokročilý
Příspěvky: 81
Registrován: pon 07. dub 2008 18:00:32
bydliště: Plzeň
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od DeadMan »

Ve zkratce:-) :

Tento práškový odvápňovač je vyroben speciálně pro domácí a ruční domácí přístroje.

Není založen na základu kyseliny citronové, protože podle nich moc dobře nefunguje...

Doporučují používat rukavice :-)

Funguje dobře s hliníkovými boilery, ale roztok se nemá nechat působit moc dlouho. Doporučují čas ne delší než 20 minut.

Takže tak...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Než to pustíte do kávovaru s hliníkovým bojlerem, vylovte někde po babičce starý hliníkový šufánek a testněte to nad plamenem na něm.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od Zizass »

Díky za překlad ;) ,ten test jako s tou naběračkou: nalít do šufánku,nebo do hl.lžíce naředěný roztok a zahřát a pak jestli třeba hliník nezčerná?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Přesně tak. Většinou to dělám tak, že používám k testu doporučené ředení. Naliju do šufánku (určitě jde i lžíce) a nad plynem zahřeju. Hliník by měl zůstat nezměněný a hlavně v původní hmotnosti. Některé dekalcifikační prostředky co jsem testoval, jakoby hliník vyleštily, a testovaný roztok by měl zůstat čirý.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
GSX 1400
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: stř 26. bře 2008 16:55:51
bydliště: Náchod
kávovar: Lelit PL41PLUS
mlýnek: ASCASO I-steel

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od GSX 1400 »

Také jsem vyzkoušel přípravek Durgol. U svého presovače používám filtrovanou vodu a pravidelně ho odvápňuji (1krát za 3 měs.). Po aplikaci tohoto přípravku mně vytekla z přístroje špinavá voda šedivého nádechu. Hlavním rozdílem po vyčištění bylo,větší tlak páry pro napěnění mléka a odstranění malých úniků vody z hlavy při přípravě páry pro napěnění. Jediná věc je,co tomu říká hliníkový bojler mé Gaggie. Tak musím k babičce do Humpolce:grin: pro nějaký ten hliník a otestovat.Pravda je,že mimo odvápňovače od fy.Gaggia,mne vždy z presovače vytékala "šedivá" voda. Jinak mohu Durgol jen doporučit.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od arny71 »

Včera odpoledne jsem objednal Durgol na zkoušku, dnes dorazil. :shock: Provedl jsem test s hliníkovým šufánkem - nalil jsem do něj asi 3 polívkové lžíce Durgolu smíchaného s vodou v předepsaném poměru, nechal dojít k varu a 1 minutu vařil. Šufánek mléčně zmatněl, ale nezčernal. Hmotnost se taky nezměnila, ale celkem by mě překvapilo, kdyby se po 1 minutě vaření projevil výraznější úbytekmateriálu.
Prohnal jsem to tedy Gaggií: nic hnědého ani černého neteklo, spíš jen mírně šedá voda, ale trochu vodního kamene se v hrnku objevilo.

Takže jsem zjistil 2 věci - projevilo se, že od června používám filtrovanou vodu a vodního kamene oproti minulému čištění jiným prostředkem výrazně ubylo. Za druhé, Durgol funguje, funguje rychle a neměl by snad škodit ani mašinám s hliníkovým bojlerem.
Uživatelský avatar
dmkmanak
Příspěvky: 8
Registrován: úte 08. zář 2009 11:38:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od dmkmanak »

durgol swiss espresso odvápňuje i přístroje s hliníkovými díly, které nepoškozuje. Úbytek materiálu teoreticky je, ale na molekulární úrovni, v laboratoři v CH se to měří na přístrojích s extrémně jemnou stupnicí, v domácích podmínkách je úbytek nezměřitelný.
Diskutovali jsme to s centrálou interně a mám vzkaz:
Gaggia coffee makers are for sure a good choice. They are very well designed and offer excellent quality. The quality of their components is high, although aluminium is not as good as stainless steel...
Čili Gaggia stroje jsou dobrá volba s kvalitními výsledky, s velmi kvalitními komponenty, přestože hliník obecně jako materiál nedosahuje v některých parametrech kvality oceli.
Špinavý výtok by měl souviset s dlouho (nebo nikdy) nečištěným přístrojem, se silnými usazeninami nebo v případě starších přístrojů dosažené vyšší míry oxidace/koroze vnitřních částí.
Používá-li uživatel slabší odvápňovače, tzv. běžné nebo domácí přípravky, je třeba vzít v úvahu, že na odstranění vodního kamene je třeba dost času, třeba pár hodin, nebo přes noc. Jenomže kyselá tekutina dlouho uvnitř přístroje dosti zrychluje korozi dílů.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od hnup »

Hliník je na vzduchu dosť stály materiál, vytvorí sa na ňom malá zoxidovaná vrstva, ktorá ho chráni pred ďalšou koróziou.
V kávovare je však hliníkový bojler trvale v styku s vodou, ak ho nejaký odvápňovač "vyčistí" tak, že odstráni aj tú zoxidovanú vrstvu, tak je bojler prakticky bez ochrany. (Čisto laický a navyše hňupov názor.)
Ak si dobre pamätám, hliníkovému bojleru v Gaggii vadí meď či mosadz, ktorá sa nachádza v hlave a hliník reaguje. Niekedy sem hodím fotky môjho bojlera - nie je to pekný pohľad, rozožraté je to poriadne.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od mill »

Tak jsem se o víkendu vrhnul na odvápnění Durgolem. Vytekla trochu špinavější voda, žádný podstatný rozdíl v pěně jsem nezaznamenal :grin: , to snad i proto, že se mi pěna z primacafe zdála být vždy i tak dost dobrá ;) . Každopádně mašina po tom přípravku smrděla ještě docela dlouho. Používám Sylvii téměř rok a jiná, než přefiltrovaná voda (konvicí Brita) do ní nikdy nešla. Takže s poznatkem, jak to odvápňuje, asi nemohu sloužit, neb s velkou pravděpodobností nebylo co odvápňovat. Ale kávovar pořád stojí a není "rozpuštěný a vypuštěný" :grin:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dekalcifikace a cisteni sitka

Příspěvek od primacafe »

Asi nebude dlouho trvat a vzorky zdarma se posílat nebudou. To se všem odvápňuje (ikdyž to není třeba) když je to zadara.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „k dekalcifikaci“