Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

jak a čím odvápňovat
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od tomas.vlk »

Mám dotaz, buď jsem slepý nebo to tady nikdo nepsal. Používám k přípravě kávy vodu přefiltrovanou filtrační konvicí a zajímá mě jak často cca je nutné odvápňovat přístroj, do kterého neliju žádnou jinou než filtrovanou vodu. Děkuji
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od sanpietro »

Někde jsem četl, že při používání filtrované vody stačí odvápňovat tak 2x do roka.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od papun »

Je toho tu napsáno hodně o filtračních konvicích, katexových filrech či reverzní osmóze. Osobní zkušenost mám s filtrační konvicí. Prováděl jsme nějaká měření a výsledek je zde:
viewtopic.php?p=27758#p27758

Z toho tedy plyne, že voda je pořád hodně tvrdá a kávovar vyžaduje odvápňování. Osobně to dělám cca co 3 měsíce prostředkem zakoupeným v PrimaCafé.

Ideálně se to dá pozorovat na varné konvici. Lij tam jen přefiltrovanou vodu a uvidíš co se bude dít a jak moc tam bude vodní kámen.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od tomas.vlk »

Tak na stránkách vodáren jsem našel, že v Brně máme rozpětí tvrdosti měřeno teď v září 11,2-19,6 DH což pokud se dá cca počítat 10 DH dolů s filtrační konvicí tak mám max. 9,6Dh takže když to udělám jednou za 4-6měsíců s tím, že dělám 2 kávy denně tak to stačí. Nebo Raději častěji?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od papun »

Obecně se o Brnu mluví jako o lokalitě s velmi tvrdou vodou. To mi říkali známí co tam bydlí, ale praktickou zkušenost nemám a vodárnám by se snad asi mělo dát věřit.

V tvém případě bych odvápňoval jednou za 3 měsíce.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od tomas.vlk »

To je pravda..nam bytě máme tvrdou vodu dost...za rok v konvici máme doslova kamenolom...:D takže budeme mít ty nejvyšší hodnoty. Takže jednou za 3 měsíce provedu...díky za radu. Ještě jedna otázka, všude v návodu píší v odvapnění projetí systému přes sprchu...a co tryska na paru..to se nedělá?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od papun »

Někde v návovdu píšou zase jen přes parní trysku. Já dělám přes obojí.

My čistíme konvici od kamene 1-2x za měsíc.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od tomas.vlk »

No na konvici bych se mohl víte co...jelikož bydlím na bytě s 3ma polubydlícíma, kterým je to jedno jak ta konvice vypadá tak je zbytečné ji odvápňovat a lít vodu z filtru, protože bych to dělal ja a zbylých 90% by tam stejně lili kohoutkovou..takže mě jde jen o mů kávovar, který používám naštěstí jen já 8-) takže to projedu jak sprchou tak tryskou...dobře. Díky.)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od papun »

Mě šlo o to, že konvice je krásný ukazatel jak se tvoří vodní kámen.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od tomas.vlk »

Jo jasně... Obecně u nás v části ST lískovec je voda na pití nic moc lahodná..a v konvici za půl roku je kamene dost. Takže jednou za 3 měsíce provedu a snad to bude bez problémů.

Díky
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od ondrada »

Já v krpoli, co leju do konvice filtrovanou vodu z Brity, konvici neodvápňoval - není v ní ani stopa (cca. rok a půl). A to se v ní vaří nejmíň dvakrát třikrát denně. Zato stačí jednou do ní nalít kohoutkovou vodu a už má povlak. Takže Brita funguje nadmíru dobře (a to filtry rozhodně neměnim po čtyřech týdnech). S jinýma patronama zkušenosti nemám.

Když už jednou za půl roku zkusím preventivně odvápnit kávovar, roztok prostě projde skrz bez známek čehokoliv (není ani nijak zabarvenej, jako když sem používal kohoutkovou vodu), a i když sem kávovar nedávno rozebíral, v hadičkách taky nic usazenýho nebylo. Tak si říkám jestli to vůbec má cenu, lejt do toho chemii, že to kávovaru možná spíš ublíží :)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od papun »

Je pravdou, že jsem díky měření které jsem udělal zjistil tvrdost vody podle nějaké normy, ale není z toho jasné jestli ten filtr neodstraní něco co má za následek tu tvorbu toho kamene. To by se muselo udělat více nějakých měření a pokusů.

Já na odvápnění používám prostředek koupím z PC a ředím ho podle návodu výrobce a ne jak radí admin. Takže to není tak agresivní a obecně si myslím, že to pomůže odstranit i jiné věci než vodní kamen. Prostě obecně se ten kávovar pročistí a to není na škodu. Můj názor:)
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od tomas.vlk »

Chci provést odvápňění Gaggia Baby Twin. Máte někdo zkušenosti se těmato tabletama?? Mohu je použít?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od Redmann »

Myslím, že nedávna skúsenosť dvoch ľudí z fóra by ti mohla pomôcť v rozhodovaní. :-/
Vezmi odvápňovač z PrimaCafe shopu, stojí pár korún a je vyskúšaný.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od dape »

... já už fakt nechápu. Buď použijte ten, co prodava primacafe a jak píší, prý je to v pohodě a nebo použijte originál Saeco (Gaggia), který mi byl doporučen a neměl jsem s tím žádný problém. Je přímo na Gaggii. Ale už proboha nezkoušejte pořád něco jiného, pak zase budeme řešit, že z toho teče cosi zeleného, bílé šupiny ze sprchy, něco se odlupuje...
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od tomas.vlk »

Ptám se zda má někdo zkušenosti. Toť vše.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Odvápnění (dekalcifikace), čím děláte?

Příspěvek od ondrada »

A má smysl to řešit? Tyhle sračky z Lidla stejně vyrábí každou chvíli někdo jinej a nějak jinak, podle toho kdo to Lidlu zrovna dodá nejlevnějc. Neřešte hovadiny a kupte něco, co je osvědčený - třeba místní Ascor DC přímo tady Primacafe zkoušel delší dobu na hliníkovým boileru a neudělal mu nic. A nebo experimentujte, ale pak se nedivte. Třeba ušetříte osum padesát, nebo něco takovýho.

On málokdo má chuť zkoušet na svým většinou za těžký peníze koupeným kávovaru co ho rozežere a co ne, takže zkušenosti s něčím, co je navíc každou chvíli jiný, bych fakt nečekal, stejně nejsou v případě tohoto přípravku dlouhodobě o ničem vypovídající, stejně jako u každý privátní značky ze superhyper zaměřený na cenu.
Odpovědět

Zpět na „k dekalcifikaci“