Špatně odvápněno?

jak a čím odvápňovat
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Pavlína
Příspěvky: 16
Registrován: stř 18. bře 2009 10:48:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Špatně odvápněno?

Příspěvek od Pavlína »

Ahoj! Při odvápnění pákového presovače sem nechala odvápňovací směs (spešl směs do kávovarů, ne ocet!) protéct nejen tryskou na pěnění mléka, jako jsem to dělala předtím, ale i přes páku. Od té doby nemá káva téměř žádnou pěnu a už není tak dobrá :cry: Čím to může být? Doufám, že sem tím nepokazila celý přístroj.... :cry: :cry: Předem velmi děkuji za odpovědi! (i ty nemilé...)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od primacafe »

To je velmi divné a zrovna mě nic nenapadá proč by se měl kávovar chovat jinak. Já když jsem jednou dělal backflushing, tak nám kafe potom nechutnalo, časem se to spravilo (za pár dní).
Ale proč by to nemělo dělat zase kávu s pěnou je divné. Není to spíš změnou kávy? Nově koupenou kávou? Kdyby to byla naše káva a výsledek byl předtím stabilní, tak by se dalo nějak usuzovat. Jestli to však je káva z obchodu, může to být i kávou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
kafíčko
Příspěvky: 9
Registrován: sob 29. bře 2008 18:20:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od kafíčko »

Já bych viděl problém práve v tom, že jsi nikdy páku nečistila. Výtokové otvory z páky, příp. otvory v misce, byly asi už tak zanesené, že v podstatě imitovaly funkci "napěňovacích bazmeků". Vyčištěním se tato funkce ztratila a projevily se nedostatky ve stáří kávy, mletí, upěchování atd.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od Zizass »

Ahoj,
,,Pokud váš přístroj pracuje s kapslemi, jednorázovými dávkami nebo mletou kávou (je bez mlýnku) a má dva výdejní dávkovače (jeden na horkou vodu a druhý na kávu), odvápněte nejprve zařízení pro přípravu kávy s dávkovačem a poté vlijte roztok zpět do zásobníku na vodu a odvápněte zařízení na horkou vodu s dávkovačem.!''

Takže by se nemělo nic pokazit,to je citace návodu odvápnění Durgolem.

U mé Gaggie je dokonce napsáno v tom návodu přeloženém do češtiny:
,,Vytáhněte sprchu,vyčistěte ji,nalijte roztok do jednotky na přípravu a vypouštění kávy a do trysky na páru na několik sekund.Počkejte 20 minut a postup opakujte,dokud nespotřebujete celý roztok.Přístroj poté propláchněte studenou vodou.Nasaďte sprchu zpátky'' :?

Tento postup dost nechápu,odvápňovat přes hlavu se sundanou sprchou???a ještě jak se má nakonec proplachovat studenou vodou?Mohl by někdo vysvětlit ,jak se to provádí U Gaggie Twin? Jak se proplachuje studenou vodou? Díky
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od primacafe »

Nijak. Všechno to jen svědčí o neserioznosti některých návodů. Proto by bylo dobré používat hlavně svůj rozum.
Já jsem četl obě části vybrané z návodů a byl jsem z toho dost zmatený. Dost dobře nerozumím termínu: " zařízení pro přípravu kávy s dávkovačem "

Něco o dekalcifikaci a dva návody (předpokládám že dost sruzumitelné) jsou ZDE
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Pavlína
Příspěvky: 16
Registrován: stř 18. bře 2009 10:48:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od Pavlína »

Tak sem páku celou rozebrala, nebyla nijak šíleně zanešená, akorát v ní byly od kávy obarvené plasty a teď to vypadá, že ji nedám dohromady :( V návodu bylo popsáno čištění pouze přes parní trysku, což mi přišlo divné, tak sem to zkusila čistit přes páku až teď - kávovar používám necelý rok. Jinak změnou kávy to určitě nebylo, použila sem tu stejnou jako dřív a navíc by to před oním čistěním udělalo pěnu snad i na Jihlavance :grin: Je to prostě záhadná záhada, asi špatná konstalace hvězd! :grin:
Pavlína
Příspěvky: 16
Registrován: stř 18. bře 2009 10:48:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od Pavlína »

Takže to vyřeším tím, že koupím novou páku a už vím, že ji nikdy nebudu rozdělávat... Složení by stálo přes 600.-, nová páka bude za 1 099.- Vzhledem k pořizovací ceně přístroje slušná sumička, ale stále nejlevnější řešení... Jinak všem co se mi snažili pomoci děkuji! ;)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od primacafe »

Rozdělanou páku se všemi díly! dejte do krabičky a pošlete ji na naši adresu. Uvidíme co se dá dělat.
A to kde by stálo složení páky z komplet dodaných dílů 600,-. :shock: Že bych přestal dělat kafe a raději skládal páky. :lol:
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Pavlína
Příspěvky: 16
Registrován: stř 18. bře 2009 10:48:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od Pavlína »

No řekli mi, že by složení páky trvalo hodinu a za tu hodinu si účtují 500.-, takže by to bylo celkem kolem těch 600.- Nevím co by na to chtěli dělat tak dlouho, ale sama bych to přesně tak jak byla předtím nesložila. Ještě se poptám kolik si účtují v jiných servisech za novou a bude.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od primacafe »

Jak myslíte.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od mill »

Já,já,já,já se taky hlásím. A jdu pod cenu, složím ji za 585,-Kč :grin:
Do zítřka si vyřídím živnostenský list na skládání pák.
Pavlína
Příspěvky: 16
Registrován: stř 18. bře 2009 10:48:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od Pavlína »

A to byste ji složili jen tak, bez jakéhokoliv nástroje? Mě přijde, že to složit, jak to bylo předtím, jen tak ručně :) to prostě nejde! Skládat si to za těch 600.- samozřejmě nenechám :grin: Ale ty ceny v servisech prostě takový jsou, výměna větráku v notebooku je taky hovadina a stála by minimálně 500.-
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od David »

:shock: Asi se vykašlu na to co dělám, a půjdu dělat vopraváře. Vosmdesát klacků měsíčne hrubýho ... 8-)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Pavlína
Příspěvky: 16
Registrován: stř 18. bře 2009 10:48:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od Pavlína »

jo a šedesát klacků daní! :tany: Prej firma Saeco zklachovala! Asi si účtovala málo za opravy :lol:
Uživatelský avatar
starý
Příspěvky: 46
Registrován: úte 12. kvě 2009 22:11:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od starý »

Pavlína píše: .........Ale ty ceny v servisech prostě takový jsou, výměna větráku v notebooku je taky hovadina a stála by minimálně 500.-
Mě minulý týden vyměňovali výfuk na autě (osobní), taky hovadina. Nic nemusely rozdělávat, výměna za hodinu hotová - cena 18tis.

Všecko je to jen hovadina, když se ví jak na to.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od arny71 »

Ten výfuk je z titanu na náklaďáku Mercedes, ne?
Pavlína
Příspěvky: 16
Registrován: stř 18. bře 2009 10:48:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od Pavlína »

Co je proti tomu tisícovka za páku :grin: ! Nějak jsme začali odbočovat od tématu :)
Uživatelský avatar
fildas
Příspěvky: 24
Registrován: pon 12. lis 2012 23:46:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od fildas »

Ahoj Všem,
tak mám taky malý problém. Nebudu kvůli tomu zakládat nové vlákno napíšu to sem. Po koupi mojeho kávovaru (starší patrně nečištěný) jsem se rozhodnul odvápnit detergentem DC. No a co se nestalo prvně jsem to vypouštěl přes hlavu a poté jsem si řekl, že zkusím vyčistit parní trysku a horkovodní výpust (či jak to nazvat). První problém byl, že po odvápnění mi přestala téct voda přes hlavu. Odstranil jsem však sítko vyčistil a za chvilku se to nějak rozhýbalo a teče to v pořádku. Předpokládám, že se to ucpalo kousky usazenin. No, ale hlavní problém je v tom, že se mi patrně ucpal ten vývod na horkou vodu. Prosím o radu jak mám postupovat dále. Použít další detergent DC a zkusit nějak odvápnit, nebo nějak rozebrat? Mám LaScalu Butterfly. Díky za jakékoliv návrhy na postup
Denis Waitley: Motivace začíná touhou. Když něco chceš, máš motiv to získat.
....................................................
Mlýnek - Anfim Best
Kávovar - ETA Creamy, La Scala Butterfly
Uživatelský avatar
fildas
Příspěvky: 24
Registrován: pon 12. lis 2012 23:46:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Špatně odvápněno?

Příspěvek od fildas »

Tak vyřešeno. Celé jsem to rozebral a zjitil jsem, že mi těsnění sedla ventilu výdeje horké vody. Nedrží tam a ucpává to. Musím sehnat nové.
Denis Waitley: Motivace začíná touhou. Když něco chceš, máš motiv to získat.
....................................................
Mlýnek - Anfim Best
Kávovar - ETA Creamy, La Scala Butterfly
Odpovědět

Zpět na „k dekalcifikaci“