Aeropress-jak to vypadá a co toje

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od generator »

Narazil jsem na další výhodu. Když si vezmete aeropress na cesty, tak si můžete přibalit i oblíbený sypaný čaj. A nemusíte s sebou tahat další výbavu na přípravu čaje.
Použi jsem obrácený postup, ale místo kávy použil druhý nejoblíbenější teplý nápoj a pokus se povedl. Teoreticky přípravě čaje nic nebránilo, pouze jsem si to ověřil praxí.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od Seky »

Tak Aeropress se mi dostal pod kůži, pomalu mi dochází filtry :)
Jen nevím, jak mill dokázal ten plast tak krásně zabarvit, ten můj je stále čirý.
Jinak když sem si ho dělal v práci poprvé, koukali na mě jako na blázna, co to zase mám za blbost, no a teď už ho vlastní 3 kolegové!
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od 2-czech »

To není moc o tom, že by Mill byl kouzelník, ale výrobce měnil zabarvení plastu a na trhu jsou tak promíchané dvě varianty ... :)
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od Seky »

mill napsal: "...na rozdíl od prvních várek se změnila jeho barva z průhledné bílé na průhlednou hnědou, ..."
Tak nevím :)
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od 2-czech »

tak to je asi fakt kouzelník ... :)
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od mill »

Slovem "várka" je myšleno "dodávka" nebo "zásilka" nebo "první dodané množství zboží při objednávce do skladu". Nesouvisí se slovem "vařit"!!!!!! Nevím, jak to už líp vysvětlit. Takže nic jsem nevykouzlil, hnědý to už došlo!!!! Je to takhle jasný?
to 2-czech: vyfoť i druhou variantu do e-shopu, aby bylo jasný, o co jde. Nebo zájemce o hnědou barvu přeposílej na nás, a já budu vystupovat jako kouzelník s transmutací aeropressu z bílé na hnědou ;) . Hnědou bych viděl tak o 1200Kč dražší, protože změna barvy vyžaduje velké mentální i momentální vypětí :lol: , co ty na to?
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od Seky »

:lol: :lol: no jo no, je to občas trochu problém, pochopit cizí myšlenkové pochody...
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od mvaldo »

FANDA píše:Tak já dnes vyzkoušel 17 g do plna (275 ml) s extremně jemnou kávou ...
275ml do Aeropressu nedam, max 250ml :o
Uživatelský avatar
lindner
Příspěvky: 8
Registrován: stř 29. pro 2010 20:09:48
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od lindner »

Taky tam nenacpu 275 ml ani náhodou. Možná kdyby tam nebyla žádná káva :-) BTW, 17 g kávy na plný aeropress se mi zdá hodně málo. Dělám 22 g.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od 2-czech »

máte pravdu, vejde se opravdu jen 250 ml (víme o tom :pardon: )

... každý má svůj postup, já obvykle používám 17 g, jemnější mletí než na cupping nebo filtr, cca 40-60 sec ... výsledek je 1.3 TDS při 19 % extrakce.
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od historik »

lindner píše:Taky tam nenacpu 275 ml ani náhodou. Možná kdyby tam nebyla žádná káva :-) BTW, 17 g kávy na plný aeropress se mi zdá hodně málo. Dělám 22 g.
Na mňa je to zasa prisilné, ja dávam na cca 180-200 ml 10-12g. Chuť paradoxne nie je mdlá ale jemná, viacvrstvová. Aeropress je skutočne vynikajúci strojček, čiastočne som na espresso i zabudol :lol:
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od FANDA »

Já jsem to ze zvědavosti dneska odměřil a ...
275 ml se mi tam vejde včetně 17 g kávy. Je to tedy úplně po vrch a píst je vysunutý na max. Ale možná mám špatně nakalibrovaný odměrný válec. :) Vždyť je to detail.

Pokud bude někdo chtít udělat více kávy z Aeropressu než je 250 ml, tak se může inspirovat kávovými borci z Irska.

Kód: Vybrat vše

http://theotherblackstuff.ie/thoughts/coava-disk-aeropress-ghetto-trifecta-weirdness/
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od duri191 »

ja dávam cca 17g a cca 250 ml a je to super. Taký kompromis medzi chuťou a objemom. Naštastie som si ho objednal aj s náhradnými filtrami. Ráno si robievam aero a cez deň espresso.

Mám aj vtipnú skúsenosť, že trošku boli z aeropressu mimo na letisku - mal som ho v palubnej batožine a obzerali to ako nejaký zázrak na výrobu bomby :lol: , treba si k tomu asi brať aj ten skrátený návod, potom bude pokoj
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od bouncer »

Tak jsem se taky stal majitelem tohoto zázraku. Přeci jen jsem si nemohl nechat ujít tak vychvalovaný kávový gadget a zrovna jsem potřeboval něco na můj pobyt v USA (Ascaso Dream se do kufru nevejde a french press ani moka konvička se mi tahat nechtěly).
První co mě na Aeropressu upoutalo je jeho ošklivost. Sice to je jasné už z fotek, ale v reálu mi to přišlo ještě horší - plast, jiný plast, guma, plast. Nejsem žádný estét, ale hliník na moka konvičce má něco do sebe, french press v kombinaci skla a kovu je nádherný, džezva je jak dělaná na vystavení do poličky. Vac-pot je přímo designový kousek. A pak přijde k tomu tohle - určitě hlasuju pro nejošklivější nástroj na výroby kávy :-)
Co je ale důležitější, jaká je z toho káva a tady musím uznat, že dobrá. Nemám tu ostatní hračky na porovnání, ale asi nejvíce mi připomíná výsledek kávu z French Pressu s tím že tato přípava je rychlejší, čistší (myšleno káva bez prašnosti díky skvěle fungujícímu filtru) a vzhledem k většímu tlaku i trochu silnější. Zajímavá je i variabilita metod příprav, i když nakonec jsem zjistil, že je to jen o tom, jestli tak nebo obráceně a pak už se mění jen čas, množství apod. což se dá i u French Pressu a podobných. Celkově jsem tedy spokojený - slušná hračka na přípravu kávy, která je celkem skladná (i když na můj vkus na cesty moc velká), není křehká a vytvoří dobrou kávu.
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od mvaldo »

Seky píše: ... Jen nevím, jak mill dokázal ten plast tak krásně zabarvit, ten můj je stále čirý ...
Jinak když sem si ho dělal v práci poprvé, koukali na mě jako na blázna, co to zase mám za blbost, no a teď už ho vlastní 3 kolegové!
moj sa napr. zabarvil :)
aj moje okolie je nadsene z AeroPressu :)
Uživatelský avatar
awakened
Příspěvky: 29
Registrován: pon 23. led 2012 0:14:38
bydliště:
kávovar: Clever Dripper, Aeropress
mlýnek: Graef CM80

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od awakened »

Od včera se řadím mezi majitele, dnes byla premiéra a hned mě napadl jeden dotaz. První kávu jsem dělal klasickou metodou, z 200ml vody, 12g kávy. Po vytlačení veškeré vody zůstal ještě určitý sloup vzduchu mezi pístem a kávou, píst šel poté již o dost více ztuha tlačit. Zajímalo by mě, zda to je chvíle, kdy skončit a nebo by se měl píst dotlačit až těsně nad kávu? Jinak výsledek byl výtečný.
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od bouncer »

Správně by se mělo přestat ještě před tím než začne unikat vzduch - ty poslední kapky vody jsou nejhořčí. Stlačovat/vytlačovat dál vzduch snad nemá smysl už vůbec ne? :-)
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od ringo »

2 awakened: Podle návodu a videonávodů na youtube se to má stlačit až do konce. Nedělám to, protože pak stlačený vzduch občas protrhne papír a do hrnku se dostane i lógr.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od ZDRI »

Začínám o tomto také přemýšlet.
Nezkoušeli jste udělat v aeropressu i silnější kávu?
Zájímalo by mě, co z toho chuťově vyleze např. při poměru 10 g kávy + 60 ml vody (cca 50 ml hotového extraktu).
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Aeropress-jak to vypadá a co toje

Příspěvek od ZDRI »

Jenom mě ukrutně dráždí ta šílená cena za kousek plastu.
Zkusím doma najít starou odsávačku na prsa, mělo by to být totéž, jen obrácené.
Třeba to půjde předělat.
Mohu poprosit info, jaký je přesný průměr těch papírových filtrů?
Odpovědět

Zpět na „Aeropress“