LELIT PL042TEMD

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Pavel Cerny
Příspěvky: 3
Registrován: sob 20. dub 2013 18:56:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Pavel Cerny »

Dobrý den,

úvodem mi dovolte poděkovat administrátorům tohoto fora a také uživatelům za řadu cenných rad, které mi zásadním způsobem pomohly v nasměrování ohledně výběru kávovaru a přípravy kvalitni kávy.

Stejně tak bych i já v tomto mem úvodním příspěvku chtěl pomoci těm, kteří jsou v začátcích.

Moje cesta k přípravě kávy začala přes Nespresso, které dva roky plnilo roli jednoduché bezudržbové přípravy kávy i když s cenou Kč 12,- za jednu kávu. Nicméně po teto době mi jednotlive druhy, která firma nabízí, začaly splývat v jednu chuť a začal jsem toužit po větší možnosti výberu, zejména když mi naproti otevřeli pražirnu kávy.

Již jsem několikrát zahlédl, že se v příspěvcích uživatelů zmiňuje Catler jako počatečni inspirace, taktéž u mne to bylo podobné, v Makru jsem ho několikrát zvažoval. Naštěstí jsem nalezl toto sofistikované forum a velmi rychle se zorientoval v problematice.

Při výběru kavovaru jsem se snažil zvolit nadčasové řešení, obsahující vše potřebné, o čem se uživatelé zmiňují. Neuposlechl jsem pouze v jediném - zvolil jsem integrovaný mlýnek a opravdu toho nelituji.

Kavovar LELIT PL042TEMD jsem zvolil po zvážení všeho jako nejkomplexneji vybavený v cenově kategorii okolo Kč 15.000,-, oceňuji na něm:

- PID, je skvěle sledovat správnou teplotu například když děláte s parou stoupne teplota vody a na následnou přípravu kávy je třeba počkat až zchladne. Vynikající a potřebná výbava kavovaru - doporučuji, z následně montáže, o které píší uživatelé jiných kavovaru, jsem se opět poučil...
- pro mne osobně je ideální integrovaný mlýnek, vše je v jednom zařízení, výborně se udržuje a dobře vše vypadá, navíc je nahoře větší plocha pro nahřívání hrníčků
- Lelit děla vynikající kávu, trvalo mi zhruba týden než jsem vše otestoval a vyzkoušel a začal produkovat kávu, kterou jsem očekával - pochopitelně vše je v uživateli...
- Leštěný chrom se udržuje oproti očekávání nečekaně velmi dobře, stačí mokrý a následně suchý hadr...
- Našlehani mléka trvalo déle, nicméně nejdůležitější je ponořit do něj pouze špičku trysky, mírně naklonit a pozvolna přidávat páru. Potom ale bez problemu našleháte skutečně cokoliv, včetně polotučného mléka.
- Připravení kávovaru pro provoz je otazkou několika minut
- Zápach po plastu, zahřívání zrn v integrovaném mlýnku uváděné jako negativa některými uživateli se mi v praxi nepotvrdily

- Na přístroji se mi nepodařilo zatim najít nějaké minusy o kterých by bylo třeba se zmínit, vše funguje nad očekávání dobře

Seznámeni se s tímto forem a následná koupě přístroje, kvalitni kávy, péči o ni ad., jsem se hodně posunul vpřed, ke kavovaru mám vřelý vztah, lidé kolem mne oceňuji kvalitu připravované kávy, jeji chuť - je to zkratka tak jak to má být.

Každému novému uživateli přeji úspěšnou "transformaci" ke kvalitě, která v tomto případě není otázkou financí, ale spíše správně volby a dostatkem informaci - nežijeme v Itálii, kde se takovéto informace dědí z generace na generaci.

Chtěl bych se také zmínit o vynikajícím přístupu českého distributora pana Vachy z Havlíčkova Brodu, s kterým jsem byl několikrát v kontaktu před i po pořízení přístroje. Mám pocit dobrého zázemí a opory v případných technických problémech.

S pozdravem a díky,

Pavel Cerny
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Dudyn »

Velmi pěkný popis kávovaru, mé pohnutky při koupi tohoto přístroje byly téměř totožné, taky mi chvíli trvalo než jsem si vytvořil určitou rutinu, co se týká přípravy, a nyní připravuji perfektní kafíčko každý den několikrát :grin:
Uživatelský avatar
chetah
Příspěvky: 10
Registrován: sob 02. bře 2013 8:25:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od chetah »

Brý den,
Jenom malý dotázek ohledně parní trysky, je na kulovém čepu tzv. multipolohovatelná nebo jenom otočná. Nikde se to neuvádí, tak se ptám :) . Majitelé určo budou vědět ;), předem moc děkuji za všechny odpovědi.
Vše máme ve svých rukách
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Dudyn »

Ano, parní tryska je tzv. multipolohovatelná a je dostatečně dlouhá
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 1
Registrován: pát 18. črc 2014 23:13:15
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od pavlík »

Zdravím všechny milovníky dobré kávy.
Jsem již téměř týden hrdým vlastníkem mašinky LELIT PL042TEMD.
Jak bylo zmiňováno výše i mé cesty vedly skrze Catler přes pár dalších značek k Lelitu :)
Úvodem chci poděkovat hlavně vám uživatelům, kteří se dělíte o své zkušenosti a pokroky s ostatními - moc mi to do začátků pomohlo.
Ze začátku byl pro mne horor (asi jako pro většinu těch kteří začínali s pákovkami) nastavit mlýnek.
Térový odvar, hrušková voda, ještě moc silný, ještě furt, už to teče pod minutu, už to teče dobře ale bez crémy a snad až to 25té kafe podle představ :D
Jsem moc rád, že se mi podařilo pomocí fóra vyrovnat jak s mletím, tak i s "bahníčkem" v páce :) za to díky ..
Uživatelský avatar
skender
Příspěvky: 8
Registrován: ned 24. led 2016 22:36:39
bydliště:
kávovar: mocca konvička
mlýnek: žádný

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od skender »

Trochu obnovím toto vlákno s vlastní, i když zatím čertsvou zkušeností s tímto strojem.
Takže po důkladném přečtení všeho možného tady, prozkoumání několika inzerátů a nakonec i osobního doporučení, jsme se i přes určitou nevoli ke kombinovaným věcem rozhodli a zakoupili Lelit PL042TEMD neboli stroj s věstavěným mlýnkem, barometrem a PID.
Cena byla velice příznivá, doručení následující den zdarma málem až do kuchyně. Záruka a jistota servisu (opět perfektní doporučení).
A jsme velice spokojeni. Přes víkend jsme zkoušeli všechno možné a troufám si říct, že už to i docela vychytali,obsluha stroje jednoduchá, káva výborná, zatím nevážím a ani žádný čas neměřím, ale pokud by někoho zajímalo, můžu vyzkoušet. Pro sebe zatímtu potřebu nemám, káva teče tak akorát, krásná kréma, výborná chuť.
Jediné čeho se obávám, že mě tento kámoš opět vrátí k počtu 4-5 káv denně :-)
Ještě jednou děkuji všem přítomným za čas a cenné rady při výběru.
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od MakeLove »

Ja mam tento Lelit, splnuje presne to co som od neho ocakaval, funguje ako ma, takze som s nim spokojny. Ale tiez ti poradim ak sa da, tak zvlast mlyncek a zvlast kavovar.
Uživatelský avatar
neph04
Příspěvky: 4
Registrován: úte 19. dub 2016 13:11:30
bydliště: Praha
kávovar: Nespresso
mlýnek: nemám

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od neph04 »

PL0420TEMD mám už dva měsíce a teče z něco neskonalé "štěstí" :) Výborný stroj!

Měl bych dotaz na majitele, kteří používají vestavěný mlýnek. Jaký stupeň hrubosti používáte nejčastěji? Skončil sem na 1.2. Bojim se, abych nebrousil kameny o sebe a zatím to podle zvuků nevypadá. Na větší hrubosti sem měl hrozně rychlý průtok a bylo to podextrahované.

Jaký poměr káva/hrubost mletí přináší nejlepší výsledky. Záleží hodně na kávě - ale jen jako zajímavost a průzkum :)
Pro double sem musel skoncit na 19g, 1.2 hrubost, 11-12 bar, 60g nápoje a 27-30s
U espressa pak 8.5g, 1.2 hrubost, 11-12 bar, 25-30g nápoje za 27-30s

Chtěl sem zapracovat na tlaku a možství, ale jemnější mletí ucpává misku a dělá "blátíčko" a méně namleté kávy pak teče hodně rychle a puk se občas lepí na sprchu.
Uživatelský avatar
TomFox
Příspěvky: 3
Registrován: pát 18. lis 2016 20:20:23
bydliště: Česká Lípa
kávovar: Lelit PL042 EM
mlýnek: integrován ve stroji

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od TomFox »

Navázal bych na předchozí příspěvek. Po hodinách čtení tohoto fóra jsem se rozhodl pro tento kávovar, respektive pro model PL042EM. Dodání prodejcem ze slovenska bylo beskurychlé, prvních cca 10-15 káv vylito do dřezu a pak už to tak nějak teklo podle představ. Kávovar mám zhruba tři týdny a pořád mám problém s mletím. Rád bych se zeptal, jak víte na jaký stupeň hrubosti melete??? Násypka na kávu na které je uvedená hrubost mletí je totiž odnímatelná a pokaždé jí přece tak do mlýnku nasadíte jinak, respektive samozřejmě že jí nasadíte stejně, ale jak poznáte nebo víte, že to prvotní usazení bylo správné??? V návodu o tom nic nepíšou, jen doporučujou mlýt na stupeň č. 3 a uvnitř mlýnku je od výrobce označení takovou bílou či stříbrnou tečkou, tak jsem si z toho vydedukoval, že to bude stupeň č. 3 a mám to tak plus mínus nastavený a řekl bych, že je to dobrý... Ale kdybych podle postupu mlel na stupeň 1.2 jak píše kolega shora, tak by to bylo tak strašně jemný, že by mi nevyteklo nic...
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Zdravím, dnes nebo zítra mi dorazí tento přístroj, jen by mě zajímalo: snažil jsem se to zde najít, ale nenašel. Jaký je rozdíl mezi firmou Lelit a La Pavoni... jejich přístroje jsou si velice podobné, na některých je snad rozdíl jen v logu. Spolu nějakým způsobem spolupracují? Nebo se kopírují? Která z těchto firem produkuje kvalitnější stroje?
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Vlad »

Moj osobny nazor je ze v sucasnej dobe lelit investuje o trochu viac zaujmu do vyvoja ako la pavoni, ktore su aj napriek tomu kvalitnou konkurenciou.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Zdravím, tak kávovar mám již doma, mám dotaz na páru. Měl jsem gaggii baby twin, z ní jsem zvykly, že když jsem otočil kohoutem na páru tak vyšlo z trysky páry jak z parní mašiny... Lelit když má pid na 122 stupních a pustím páru tak jemně syčí tenkým až neviditelným proudem páry bez nějakých oblak a podobně... je to tak správně nebo je něco špatně?
Jak to pak děláte s ochlazením, je nutno čekat než teplota samovolně klesne, nebo to lze řešit zapnutím pumpy na espreso a tím napustit studenou vodu?
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od MakeLove »

Vykon pary ti neviem porovnat s inymi kavovarmi, ale problem s tym nemam. Ja po napeneni mlieka utriem trysku, odpustim trochu pary a pri zavretom kohutiku zapnem vydaj vody cez trysku. Budes pocut kedy bude boiler doplneny zmenenim tvukom cerpadla.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Jop, díky za tip, už to tak dělám. V páře byl problém v ucpané trysce vodním kamenem.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od rogerer »

ja poustim paru tak na 130...po skonceni, profouknu a pak to delam presne dle navodu - prepnu na horkou vodu, mezitim cistim hadrem trysku, vemu hrnek a zapnu páru vc. pumpy dokud nezacne tyct tepla voda, potom prepinam na kafe a necham trochu vody protect uz pres hlavu a tim krasne klesne teplota pod sto...
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Ano díky, již jsem tak vyzkoušel a funguje. Řešili jste někdo uchycení na lince? Při vložení páky a poté i odstraňovaní páky kávovar "létá" po povrchu. Posledním co mi trochu vadí je zvuk při mletí kávy, je vysoký a skřípavý, na ucho dost nepříjemný, možná je to kus od kusu.
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od MakeLove »

Ako by si to chcel uchytit? Si neviem predstavit vrtat do zasteny alebo pracovnej dosky kvoli kavovaru. Co ked ho predas alebo vymenis za iny? Bohuzial stroje tejto kategorie vazia asi tolko ako lepsie mlynceky samotne, tak treba s tym ratat. Mne osobne to problem nerobi jemne si ho prichytit druhou rukou.
A zvuk mojho mlynceka sa mi zda uplne normalny, tak neviem s tymto poradit.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Prodávat ho určitě nebudu, právě jsem jej vyměnil za předchozí gaggia Baby Twin, který byl lehčí, ale na desce držel lépe, zkusím to vyřešit nějakou protiskluzovou podložkou, či nalepením nějakých protiskluzných "nožek".
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Tak pokud s klouzaním po lince při manipulaci s pákou někomu vadí, stačí koupit v kuchyňce přísavky, oříznout jim horní část tak aby se vešly do stávajících nožek a problém je vyřešen. Kávovar na lince drží jak přibitý a esteticky nelze nic poznat.
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od tomas.vlk »

Prosím o radu. Přešel jsem z gaggie twin na tento lelit. Mám kávu kupovanou i čerstvou z pražírny. V gaggii nebyl problém s hustou tmavou kremou při 25 vteřinách. Tuto samou kávu teď dávám do lelitu. Mám nastaveno 90°C, mletí na 25 vteřin na espresso, teče pěkně pomalu, ale krematorium je světla a nijaka. Nevíte čím by to mohlo být způsobeno?
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“