Lelit Elizabeth PL92T

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od fazolejh »

martinovic píše:Ak myslite reset pid na tovarenske nastavenia aspon u biancy to nieje problem drzite plus a zapnete stroj dojde k factory reset (menil som napriklad offset a tr z 0 na 1 ) takze mi ukazuje v zakladnom nastaveni realnu teplotu espresso boilera nie predvolenu (ta je v menu) ked stlacim a drzim + na zapnutom stroji zobrazuje aktualnu teplotu parneho boilera , neviem ci sa to da aj na pl92 ale LCC vyzera identicky.
Ano, to jsem myslel, změny v továrním nastavení. Ale to je pro mne vyšší dívčí. :-) Co se týká PL92, tak se večer podívám, jak je to s těmi teplotami a zda fungují stejné věci, jak popisujete. :-)
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od martinovic »

Na tom rumunskom fóre zvyšovali frekvenciu cyklovania špirály (nižšia hysterézia, kratši reakčný čas za cenu že špirála viac zapína a vypína). Do menu vojdete tak že tlačíte na vypnutom stroji + a - naraz a zapnete stroj. Pred tým odporúčam orientačne skontrolovať offset podľa tohto: https://youtu.be/eKCTxh06ArU po zmene vždy počkať asi aspoň 10 min (na e61 čakal samozrejme dlhšie) počas čakania musí byť založená páka ktorú použivate výpusť/naked. Následne môžete v menu skorigovať hodnotu offset - EC. Príklad ak by bola hodnota 7 ale vy máte flash boiling už pri nastavení pid 98 stupňov znížite na hodnotu 5 - je to fajn ak si chcete porovnať recepty s inými užívateľmi. Ten parameter TR z 0 na 1 spraví , že počas prevádzky máte zobrazenú aktuálnu teplotu. Dľa toho čo som narýchlo našiel pl92 to funguje u všetkých strojov s LCC rovnako.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od martinovic »

Hodilo mi to zlý odkaz na video https://youtu.be/kHbZjNP7I2A . Samozrejme môžte si to skorigovať na teplotu varu vzhľadom na nadmorskú výšku v ktorej robíte espresso. :smoke:
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od fazolejh »

martinovic píše:Hodilo mi to zlý odkaz na video https://youtu.be/kHbZjNP7I2A . Samozrejme môžte si to skorigovať na teplotu varu vzhľadom na nadmorskú výšku v ktorej robíte espresso. :smoke:
Snažím se porozumět, tomu popisu na HB, jak je odkaz u toho videa. Co jsem pochopil, tak flash boiling znamená, že to, co jde z grupy je ve varu? Jako že to bublá? Asi si to zkusím, jak to vypadá u mne...
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od martinovic »

Najnižsia teplota na pid po stabilizácii systému , pri ktorej voda ako tečie z hlavy vrie (sú v nej bublinky a voda vyviera pod tlakom) sa rovná teplote varu v danej nadmorskej výške.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od jhf »

Na https://coffeeequipmentreviews.wordpres ... elizabeth/ je spousta informací o nastavení přístroje (zrušení vypínání stroje po 30min., dva druhy preinfuze atd.)
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od jhf »

Tak jsem Elizabeth nakonec koupil také. Zvažoval jsem dlouhou dobu, sbíral rozumy od účastníků tohoto fóra i jinde. V užším výběru byl Quick Mill Alexia Evo, ale ten mi moc nevyhovoval rozměrově (hloubka), z přístrojů s hlavou E61 byl ale nejvhodnější. Nakonec mám tedy za stejné peníze dualbojler, který je jen trochu širší, než můj předchozí Lelit. Ten mě za 5,5 roku používání nikdy nenechal "bez kávy", tak snad bude stejně bezproblémový i tenhle model. Je to V3, vyrobený 10/2020, verze sw 5.05. Tzn. se všemi vylepšeními, které jsou v těchto přístrojích (PL92T) od 7/2020: jiné čerpadlo (tišší - můžu potvrdit!, s pomalejším náběhem tlaku), spousta možností v nastavení preinfuze, přemístěný OPV ventil atd. Přenastavování tlaku jsem nevyužil u předchozího, tady to asi také nehrozí (mám tam 9 - 10), ale potěší to. Zatím ještě ladím nastavení mlýnku, ale zdá se, že to bude krok kupředu.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od jhf »

Doba nahřívání při úplně studeném kávovaru (první ranní) a vypnutém parním bojleru: 9 min. do hlášky O.K., skutečná teplota je 117°C. Po dalších 9-10 min. klesne na 94°C a začne se dohřívat na 96°C, pak už drží nastavenou teplotu 95°C.
Při zapnutém parním bojleru je doba do hlášky O.K. 10 minut. Další průběh je stejný. Myslel jsem si, že se nějak projeví ohřívání servisního bojleru, protože se údajně neohřívají zcela souběžně, ale nezpozoroval jsem to. V podstatě jsou oba náhřevy stejné. Na prohřátí hlavy se musí čekat těch 20 - 25 minut.
Uživatelský avatar
damianps
Příspěvky: 3
Registrován: úte 18. srp 2020 16:59:30
bydliště: Praha
kávovar: Lelit pl92t
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od damianps »

Zdar,
k elizabeth...
ma prosim niekto z Vas problem s plastovym zapachom a prichutou? mam s tym totiz velkym problem a nemozem sa toho zbavit. Silikonove hadice a voda z pretlaku su tym nasytene. Nemci o tom tiez pisu, ale tam som sa zatial nezapajal do konverzacie. vdaka za odpovede.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od jhf »

Trochu je ta plastová nádržka cítit, ale v chuti jsem nic nepozoroval. Myslím, že stejné to bylo i u předchozího Lelitu PL41TEM. Tam to někdo řešil výměnou plastové nádržky za skleněnou, ale tady by to nešlo. Jedině oželet signalizaci vody. Jinak já jsem odříznul část víka nádržky kvůli zlepšení vkládání filtru a kontrole hladiny vody při doplňování, vůbec jsem tam neviděl.
Uživatelský avatar
damianps
Příspěvky: 3
Registrován: úte 18. srp 2020 16:59:30
bydliště: Praha
kávovar: Lelit pl92t
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od damianps »

Z nadrzky to urcite neide. Skusal som bez nadrzky naplnit kavovar, resp som dal hadice do oddelenych flias a ziadna zmena. Plastova prichut ide stopercentne z hadic, najviac teda z tej na pretlakovu vodu. Je nas tu asi malo s elisabeth ale v nemecku to riesia tiez so starym Lelit pl41. Asi budem musiet kavovar vratit. diky za odpoved.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od jhf »

Pokud je "vrácená" voda cítit po plastu, co tak přesměrovat hadičku do záchytné vaničky? Velká je dost.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od jhf »

Zkoušeli jste někdo zpětný proplach pomocí současného stisknutí tlačítek 1 a Voda? Měl by naběhnout opakovaný backflush (3x) s kratičkou pauzou. Mně to nějak nejde spustit, neděje se vůbec nic.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od jhf »

Vyřešeno. Nejdřív se zmáčkne 1 a pak voda.
Uživatelský avatar
damianps
Příspěvky: 3
Registrován: úte 18. srp 2020 16:59:30
bydliště: Praha
kávovar: Lelit pl92t
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od damianps »

jhf píše: sob 28. lis 2020 17:27:15 Pokud je "vrácená" voda cítit po plastu, co tak přesměrovat hadičku do záchytné vaničky? Velká je dost.
Zdar, no momentalne odvadzam pretlakovu vodu mimo stroj. Ta voda je fakt hnus. Mam ale pocit ze to ide aj do paky a horucej vody. Skusam aj menit balenia vody..ziadna zmena.

nekupoval som stroj za 1000 Eur aby mi z neho trcali hadice a ball sa, ze ak niekomu urobim len caj tak ma s nim posle do teplych krajin (tymto sposobom som to zistil...zial)
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od Knightey- »

Ahoj,
už jste někdo upgradoval na V3 verzi kávovaru? Pokud jste někdo měl tu předchozí?

Jinak dokážete mi někdo změřit, kolik je průtok čerpadla bez preinfuze?
Pruměr alespoň z 10s a nebo 30s času. Kolik to dá ml/s?
Děkuji.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
sisa911
Příspěvky: 17
Registrován: stř 26. zář 2018 14:32:49
bydliště: Bojnice, SVK
kávovar: Lelit PL92T, Hario V60, Staresso
mlýnek: Lelit PL72

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od sisa911 »

damianps píše: sob 05. pro 2020 22:24:47 Zdar, no momentalne odvadzam pretlakovu vodu mimo stroj. Ta voda je fakt hnus. Mam ale pocit ze to ide aj do paky a horucej vody. Skusam aj menit balenia vody..ziadna zmena.

nekupoval som stroj za 1000 Eur aby mi z neho trcali hadice a ball sa, ze ak niekomu urobim len caj tak ma s nim posle do teplych krajin (tymto sposobom som to zistil...zial)

ahoj
mám ho asi dva a pol roka a už po pár mesiacoch som začala riešiť, čo robiť s nádobou na vodu, lebo smrdí. ale fakt že veľmi. káva ani horúca voda síce nesmrdeli, ale pri predstave, čo sa tam vylúhuje, ma oblieval pot :blee: kúpila som si sklenenú karafu a prehodila hadičky. ale ako hovoríš, na stroji za tisícku hadičky von a sledovať hladinu vody stále.. :nesouhlas:
a čo je pre mňa zaujímavé, že nádrž v stroji musí byť stále aspoň čiastočne naplnená vodou, inak hlási, že nemá vodu :D to má nejaký snímač hmotnosti abo čo?? raz som ju musela trochu naplniť, asi sa odparilo už.. myslela som, že to závisí od tej hadičky a bude mi to hlásiť nízku hladinu aj po prehodení do karafy a trt makový..
je to takto na prd, no, ale aspoň nepijem ten vylúhovaný bordel.. stále sa snažím prísť na to, z čoho a ako by sa dala vyrobiť náhradná nádržka..?? ak by mal niekto nejaký nápad.. alebo tip, kto/kde by to vedel spraviť z nerezu.. hláste sa! :D ale zas ak by to bolo z nerezu a hlásenie nízkej hladiny vody závisí od hmotnosti.. :hnup:
Silvia
cez domáce chutné a kvalitné espresso ku filtru
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od jhf »

Knightey- píše: čtv 29. dub 2021 15:39:37 Ahoj,
už jste někdo upgradoval na V3 verzi kávovaru? Pokud jste někdo měl tu předchozí?

Jinak dokážete mi někdo změřit, kolik je průtok čerpadla bez preinfuze?
Pruměr alespoň z 10s a nebo 30s času. Kolik to dá ml/s?
Děkuji.
Za 10 vteřin 67,84 g vody, za 30 vteřin 199,28 g. Takže asi 6,7 ml/s.

Sisa911: nádržka není vážená. Na levé straně (z čelního pohledu, na opačné, než vstupují hadičky) je váleček s plovoucím magnetem (spojené nádoby). Pokud je v nádržce málo vody, magnet klesne a vypne ohřev vody. Pokud by se povedlo udělat např. nerezovou nádržku a upevnit na její boční stěnu magnet, který bude trvale simulovat dostatečnou hladinu vody, mohlo by to problém vyřešit. Pokud ovšem není onen odér způsoben kontaktem teplé vody s plastovými hadičkami. Ale zase hrozí, že bude nádržka prázdná, ohřev se nevypne a spálí se topná spirála.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od Knightey- »

jhf píše: ned 02. kvě 2021 12:53:06 Za 10 vteřin 67,84 g vody, za 30 vteřin 199,28 g. Takže asi 6,7 ml/s.
Děkuji, tak to je to, co jsem si myslel. To samé je na MaraX, kde potom postrádal dávat právě flow kontrol kit, nebo ten průtok je už tak poloviční co na Ulka vibračních pumpách.
Zde, jak je řešená ta preinfůze jinak (třeba tím přetlakem z druhého boileru) tak to nevadí asi tolik a je to v pořádku.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
sisa911
Příspěvky: 17
Registrován: stř 26. zář 2018 14:32:49
bydliště: Bojnice, SVK
kávovar: Lelit PL92T, Hario V60, Staresso
mlýnek: Lelit PL72

Re: Lelit Elizabeth PL92T

Příspěvek od sisa911 »

jhf píše: ned 02. kvě 2021 12:53:06 Sisa911: nádržka není vážená. Na levé straně (z čelního pohledu, na opačné, než vstupují hadičky) je váleček s plovoucím magnetem (spojené nádoby). Pokud je v nádržce málo vody, magnet klesne a vypne ohřev vody. Pokud by se povedlo udělat např. nerezovou nádržku a upevnit na její boční stěnu magnet, který bude trvale simulovat dostatečnou hladinu vody, mohlo by to problém vyřešit. Pokud ovšem není onen odér způsoben kontaktem teplé vody s plastovými hadičkami. Ale zase hrozí, že bude nádržka prázdná, ohřev se nevypne a spálí se topná spirála.
aha! tak to je totá vec na tej nádržke, čo mi nešla do hlavy.. čakala som nejaký plavák a ono je to takto schované..
hm, tak to sa to tak ľahko nevyrieši :|
mne hadičky nesmrdia, naozaj len tá nádržka, ale že strašne moc.. hociktorý lowcost plastový sud alebo čokoľvek podobné je proti tomu amatér :/

ale vďaka za objasnenie :)
Silvia
cez domáce chutné a kvalitné espresso ku filtru
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“