Lelit PL81T

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Danda18
Příspěvky: 2
Registrován: ned 19. lis 2017 20:16:22
bydliště: Hradec Králové
kávovar: Lelit PL81T
mlýnek: 1zpresso Q2

Lelit PL81T

Příspěvek od Danda18 »

Ahoj,
Koupil jsem si kávovar Lelit PL81T a ještě tu nemá své vlastní vlákno, tak jsem ho založil.

Proč jsem se rozhodl pro tento kávovar?
Původně jsem uvažoval nad Lelit PL41TEM (13000Kč), který má můj brácha, Rancilio Silvia (16000Kč), ale nakonec jsem vzal ten co mám, protože jsem ho našel na německým amazonu v akci za necelých 500 Euro (12600Kč) což mi přišlo jako super kup, tak jsem neváhal, a už ho mám týden doma. A líbí se mi jak designově, tak to že má PID a manometr. Sice přítelkyně pořád chtěla abych koupil nějaký automat, ale neměla šanci mě přemluvit :)
A posílal ho přímo Lelit z Itálie.

První dojmy a mlýnek
Ještě než mi přišel domů tak jsem pomocí YouTube nastudoval snad všechno možné ohledně ovládání, dělání espressa, capuccina, latte artu, atd.
Po rozbalení a prvotním proplachu nastal při prvním espressu zádrhel a tím byl mlýnek. Ten jsem také pečlivě vybíral, a i když jsem měl načteno že ideál by byl Eureka Mignon, tak jsem kvůli ceně a úspoře místa vzal manuální Timemore Slim Plus. Pro ten jsem se rozhodl, protože prý má lepší kameny, které jsou vhodné i pro espresso a podle manuálu je rozsah pro espresso 6-12 kliknutí, což mi přišlo v pohodě.
Jaké překvapení, když na 8 kliknutí teče jen obarvená voda. Nakonec po přečtení zahraničního fóra a laborování jsem zjistil, že není chyba ve mě. Na single misku potřebuji 6 kliknutí. Tím udělám 25s/25-30ml. Ale na 7 kliknutí už dvojnásobek. Výrobce přitom varuje používat rozsah 0-6 kvůli riziku otupění kamenů. Na double misku to teče už moc pomalu a mám přes 10 barů. Tam by to chtělo nastavit na 6,5 cvaků což nejde. Takže podle mě docela podvod od výrobce udávat takový rozsah a asi ho vrátím (snad to jde) a pořídím Mignona.

Po týdnu
Nahřátí kávovaru je velice rychlé. Ovládání jednodušší snad být ani už nemůže. Nahřátí na páru také rychlé. Opečně - z páry ho ochladit už trvá déle. Kávu teď používám Etiopie Sidamo Guji Sandajl. Mám raději jemnější světlé pražení. Už si myslím, že umím udělat kvalitní espresso na single misce. Na začátku jsem měl problém napěnit mléko, pak jsem ho přepěnil. Teď už to umím vychytat :) Pára je dost silná. 300ml mléka v 600ml konvičce našlehá v pohodě. A i takové slabší srdíčko se povedlo nakreslit. Ale kreslení je zatím to nejtěžší, přitom na videích vypadalo tak jednoduše :)
Celkově jsem s ním spokojený, ale asi mě teď omezuje ten mlýnek, tak ho jdu nějak pořešit. Jinak všechno, včetně přesné váhy už mám. A dávám dávky 7/14g.

Dotaz
Jedna hloupá otázka, která mě pořád vrtá hlavou. Všude se dočtu, že espresso má ideální poměr kávy/vody. Tzv. Brew ratio 1:1,5 - 1:2,5. Když vezmu průměr, tak na 7g kávy bych měl mít 14g espressa, jenže zároveň se všude píše, že espresso je nápoj 25-30ml. Něco udělá sice crema, které ale moc nemám a pokud 1g je 1ml, tak mi to moc nevychází. Podle toho by mělo espresso o 14g mít 14-18ml. Vysvětlí tohle někdo?
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Lelit PL81T

Příspěvek od martinovic »

Na objem sa vykasli, treba vazit kavu in/vaha napoja out, navyse sa na tomto kavovare vykasli na single sitko (na tomto type sitka sa neda urobit dobra extrakcia) Pouzitelne je len 57mm double pln ho cca 14g kavy.
Uživatelský avatar
Danda18
Příspěvky: 2
Registrován: ned 19. lis 2017 20:16:22
bydliště: Hradec Králové
kávovar: Lelit PL81T
mlýnek: 1zpresso Q2

Re: Lelit PL81T

Příspěvek od Danda18 »

Děkuji za odpověď. Opravdu to je nepoužitelné, i když si koupím lepší mlýnek? Bylo mi poraděno dávat 9-11g kávy, ale když dám už 9g tam se mi puk lepí na sprchu. Více jsem nezkoušel. Při 7-8g to je ok. Když si dělám kávu sám, tak se mi nechce pít double :D ne, že bych to nevypil, ale také to stojí více peněz a myslel jsem, že Lelit patří mezi ty lepší značky, takže jsem nečekal takové problémy.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Lelit PL81T

Příspěvek od martinovic »

To nema s mlyncekom ani kavovarom nic, je to dane geometriou sitka, pouzitelne je lm strada single so 41mm tamperom ale je to iba na 58mm hlavu.
Uživatelský avatar
maho
Příspěvky: 1
Registrován: sob 23. pro 2017 21:52:14
bydliště: Nové Mesto nad Váhom
kávovar: Lelit PL41EM/Lelit Mara X
mlýnek: Lelit PL043MMI/Eureka Mignon Specialita

Re: Lelit PL81T

Příspěvek od maho »

Ahoj ja mam PL41 (tiez 57mm) a plnim original lelit sitka single vynimocne, ale na 11,5g a double pravidelne 16,5g +/-0,5...
Potvrdzujem ze mlyncek s tym nema co (lelitPL043MMI, aj eureka mignon specialita)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“