Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
lucieupije
Příspěvky: 3
Registrován: úte 16. srp 2011 22:11:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od lucieupije »

Dobrý den,
mám Saeco Talea Giro Plus. Moc prosím o radu ohledně čištění vodních cest uvnitř přístroje. Kávovar jsem totiž min. měsíc nepoužívala a to, co určitě narostlo v cestách uvnitř přístroje, si raději ani nepředstavuju. Proplach, který se uskuteční při zapnutí přístroje rozhodně tu ošklivinu narostlou za měsíc uvnitř cest neodstraní. Prosím, berte v potaz, že jsem totální laik a neznalec mechaniky tohoto přístroje. Ale snad se tu dávají rady i takovýmto "expertům" jako jsem já :o)))

Je mi tedy jasné, že voda putuje z nádržky do nějakého ohřívacího prostoru, kde se ohřeje a pak do prostoru, kde se udělá káva /chacha, je to asi hooodně jednoduše popsáno, ale sorry/. :o))) No a pak vyteče již udělaná káva do hrníčku. Takže pokud přístroj dlouho nepoužívám, kazí se voda v cestě od nádržky až tam, kde čeká to min.množství vody na další proplach /při dalším zapnutí přístroje/. Je to tak?

Koupila jsem si čistící tablety, ale dočetla jsem se, že se prý mají používat jen v případě, že si dělám kávu z již předmleté kávy. Což já nedělám. Kávovar má svůj mlýnek, takže používám kávu zrnkovou. Přece tedy není možné, aby se tyto cesty, kde ta voda prostě pořád je, nedaly nějak vyčistit? Kort ta cesta od nádržky na vodu. Tam ten automatický proplach je na nic! Firma Saeco snad patří mezi lepší značky kávovarů a tudíž se mi nechce věřit, že by na toto výrobce nemyslel?

A dále - dá se nějak vyčistit mlýnek - resp. cesta od zásobníku na kávu až tam, kde se pomletá káva spařuje vodou?

Já si přístroj samozřejmě koupila na internetu od neautorizovaného prodejce a tudíž nemám nárok na nějaký pravidelný servis.

Opravdu se těma čistícíma tabletama nedá vnitřek vyčistit, když se tableta hodí třeba do nádržky na vodu??
Moc děkuji za odpovědi!!
Uživatelský avatar
LUKI
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 01. úno 2010 13:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od LUKI »

Doporučuji si přečíst návod k obsluze.... ;)

Vyměnit vodu v zásobníku pustit horkou vodu , nechat odtéct tak 0,5 litru, to samé provést u cesty pro kávu, pomocí předvolby předemleté kávy, aby jste zbytečně nevyhazovali dobrou kávu, pokud tam však také není nasypaná měsíc .. .,
čistíci tablety na jednotky, resp .jejich odmaštění se dávají do jednotek né do zásobníku vody, a asi někdo špatně přeložil návod, protože rozdíl mezi sypanou a zrnkovou kávou není žádný jednotce je to jedno , asi tím chtěl básník říct že máte cyklus proplachu touto tabletou použít režim předvolby předemleté kávy .
www.saecoshop.cz
Uživatelský avatar
lucieupije
Příspěvky: 3
Registrován: úte 16. srp 2011 22:11:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od lucieupije »

Dobrý den,
návod k obsluze mám jen v angličtině a ten je pro mou znalost angličtiny až moc složitý :oops: Dostala jsem nějaký jednodušší obrázkový návod v češtině, ale v něm se o čištění vodních cest /dále jen VC :) / tabletama nemluví. Je tam popsána jen dekalcifikace a jiné závady, které ale s čištěním VC nemají nic společného.
Před odjezdem na měsíční dovolenou jsem zásobník na vodu samozřejmě vyprázdnila. Pokud pustím z trysky na páru, jak mi radíte, teplou vodu, pak se určité části VC tou teplou vodou propláchnou. Nepropláchne se ale ta cesta od nádržky k ohřívadlu! Tam přece musí vést nějaká trubička, v které ta voda měsíc stála. Nechte měsíc vodu ve skleničce - sice tam třeba nebude přímo viditelná plíseň, ale když si sáhnete na její stěny, budou úplně slizké od toho, jak tam na nich něco narostlo nebo se usadilo. To samé se musí dít v těch VC.
Stává se, že si kávu nedělám každý den, takže se ty VC zanášejí více a více a to bez ohledu na to, že jsem byla teď měsíc pryč.. :hnup:
Asi se půjdu osobně zeptat do nějaké kamenné autor.prodejny. Snad mi tam poradí. Telefonicky mi totiž v jedné řekli, že nedávají rady osobám, které nejsou jejich klienti. Tak snad osobně mi poradí ochotněji.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od Fox_25 »

Taky jsem nedělal na starém automatu kávu často a tohle se nestávalo. Jediné co se přihodilo bylo že se přístroj tak zavápnil že káva skoro nechtěla téct. Jednoduše jsem koupil litr bílého octu, naředil to cca 1 ku 15 a z celé nádržky jsem touto "směsí" dělal nejlevnější kávu(25kč 500g). Opakoval jsem to dvakrát a kávovar šlapal jako nový. Jen nevím co ve vašem kávovaru narůstá, jestli kámen nebo řasy.

K plísni, mechanismus utlačování kávy se v mém případě čistit musel jinak byl za měsíc plesnivý. Plíseň někde v cestě vody nehrozí, jedině že by byl kávovar zavdušněný ale to si myslím že je scifi. Ta voda kde měsíc stála, stačí pustit páru a je to propláchnuté, jestli máte z něčeho strach nechejte si udělat rozbor vaší vody. Dost lidí tu má automat, taky ho třeba měsíc nepoužívají a nic jim není. Podle mého jsou to zbytečné obavy a stačí dát do nádržky čerstvou vodu a nepít měsíc starou.


A jinak pokud budete čistit jak jsem napsal tak na vlastní triko, sice takhle čistím všechny přístroje co mám a funguje to ale čert nikdy nespí.

PS. měl jsem Saeco Spidem Villa
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od ondrada »

Ocet rozhodně ne! Většina kávovarů má v sobě hliníkové části, různý octy a kyseliny citronový to rozežerou a pak už jen díkyčaujemilíto ;-) Nehledě k tomu, že ocet umí "zasmradit" celej vnitřek kávovaru a kdo to pak má pít...

Zvlášť v automatu rozhodně není od věci používat originální odvápňovací přípravky, který se s hliníkem snášej, a používat je podle návodu. Jak kávovar odvápnit píše každej výrobce a rozhodně se to nedělá tak, že se dělá furt dokolečka octový kafe :) Odvápňovač se lije většinou do nádržky na vodu (a rozpouští se ve vlažný vodě) a nějaká kyselina to tak jak tak je, takže propláchne i hadici z nádržky do čerpadla a přes čerpadlo do boileru.

Propláchnout to octem znamená užívat si smradlavý kafe.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od Fox_25 »

Smradlavé kafe z toho samozřejmě není a roztok byl velice slabý. Schválně si udělám zhruba stejný roztok a hodím tam kousek hliníku. Samozřejmě že po tomto odvápňování se udělalo dalších X káv aby kávovar nesmrděl.

A jak jsem se ptal stréca gůgla tak s hliníkem ocet reaguje, uvidím jak rychle a jak moc. Nicméně už to takhle čistit nebudu.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od ondrada »

Čím vyšší teplota, tím víc ;-) Každopádně krom toho ocet má tu vlastnost, že bývá cítit dlouho a hodně :) Prostě ty odvápňovací přípravky nějakej smysl mají... A zas tak drahý nejsou, jeden je i v místním obchodě.
Uživatelský avatar
lucieupije
Příspěvky: 3
Registrován: úte 16. srp 2011 22:11:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od lucieupije »

Chlapi, díky !
Kávovar mám tak 2roky a odvápnit po mně chtěl jen 1x. Asi máme dobrou vodárnu. :) No a v nádržce na vodu mám Brita Intenza filtr. Odvápnit to svým namíchaným lektvárkem jsem si nelajsla. Mašina byla docela drahá /aspoň teda v poměru k mým příjmům/ a tak jsem jí raději koupila origo Saeco dekalcifikátor. Sama si dekalcifikační proces na kávovaru udělat nemůžu. Dá se spustit jen když mne na to kávovar upozorní. Tudíž vymýt vodní cesty tím dekalcifik.roztokem moc často nemohu, když je kávovar takovej skromnej a moc často dekalcifikovat nechce :)
Já teda nevím, ale selskej rozum mi říká, že se voda kazí i když nemá přístup ke vzduchu. Je to přece živej organismus. Navíc i když v těch trubičkách nejsou bublinky, tak přístup ke vzduchu má v nich ta voda na začátku /u té nádržky na vodu/ a na konci někde uvnitř.

Tak já teda nevím, tak se asi na to vyprdnu a budu si holt říkat, že pár nějakejch narostlejch řas nebo čeho ještě, mi snad nic neudělá a ani se nepodepíše na zhoršení požitku z chuti kávy. Ale stejně mi to nejde do hlavy, že se ten vnitřek nemůže nějak vyčistit.

No a co kdybych ten dekalcifikační roztok teda nalila patřičně naředěný do té nádržky na vodu a začla dělat pár kafí? A pak udělala pár kafí z čisté vody? Obávám se totiž, že kávovar si opravdu moc často sám o tu dekalcifikaci říkat nebude. A jak jsem psala, tak na téhle mašině se dekalcifikace dá provádět až když si sama řekne... Tak co myslíte?

Moc děkuji za názory a rady :ucta:
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od ondrada »

Já teda nevim, ale když se jeden podívá do manuálu tak zjistí, že odvápnění týhle mašiny spočívá v tom, že se nádržka odvápňovače postupně protlačí kávovarem coby horká voda, a nakonec se kávovar propláchne čistou vodou... Co brání udělat to i když nesvítí kontrolka odvápnění? :) Spíš si říkám proč se nedá odvápnit i druhá cesta (copak cesta skrz spařovací jednotku a ven jakožto káva nezarůstá?)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Jak vyčistit vodní cesty uvnitř Saeco Talea Giro Plus?

Příspěvek od primacafe »

Návod nemám čas studovat, ale pravděpodobně bude v nastavení kávovaru také položka kde se nastavuje tvrdost vody. Nastavte si maximální tvrdost vody a kávovar si bude o dekalcifikaci říkat častěji. Pokud si kávovar řekl o odvápnění 1x za dva roky, tak to si na něm děláte kávu velmi zřídka. Musíte častěji.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“