Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
mr.Mic
Příspěvky: 6
Registrován: ned 18. kvě 2014 9:11:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od mr.Mic »

Dobrý den,
už několik týdnů laboruji s výše uvedeným automatem DeLonghi a pořád se mi nedaří ho nastavit na ideální výsledek.
Aby mi kávovar připravil šálek kávy cca 2 až 2,5 dl kávy, musím nastavit množství téměř na maximum a zmáčknout knoflík na dva šálky. Pokud dám maximum a jeden šálek, kávovar připraví jen cca 1,5 dl kávy. Další věc je délka extrakce. Správně by měla být 20 až 25 vteřin, ale mně se nedaří čas stáhnout pod 35 vteřin u dvojšálku (2 - 2,5 dl) a pod 30 vteřin u jednoho šálku (1,5 dl). A to už mám mletí nastaveno na nejhrubší...
Kávu používám jednodruhovou arabicu, čestvě praženou, kvalitní - všechny možné druhy, zkoušel jsem i espresso směsi. Vodu máme výbornou.

Výsledek je vždy stejný - káva je hořká až trpká, je bez dochuti a skoro se nedá pít. Jediné, co pomáhá, je přidání jedné lžičky cukru. Káva sice chuťově zůstává hořká, ale už se dá pozřít a většinou získává báječnou dlouhotrvající (až hodinu) čokoládovou dochuť...
Mně jde ale o dosáhnutí takové kávy, která by se nemusela sladit vůbec a byla výborná...
Dá se ještě něčím zkrátit čas extrakce? Co mám ještě zkusit?
Dík
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od Spyydy »

Ahoj, často se tu lidi ohrazují, že jsou "nováčci" odrazováni povýšenými reakcemi ostatních členů - tak kdyby to jakkoli tenhle dojem budilo - není tomu tak!:) nejdřív si asi budeš muset ujasnit, co je onen "ideální výsledek". Pokud bys chtěl z toho stroje dostat něco podobného espressu, budeš si muset nejdřív dozjistit, co to espresso je (viz např. toto: http://www.piccoloneexistuje.cz/espresso ) a pak (a teď to asi bude znít povýšeně) se smířit s tím, že tvým strojem toho nedosáhneš.

Těžko se teď budu bránit tomu, abych ti řekl, ať se vyprdneš na automat, ale byť je z jakýhokoliv automatu udělat espresso v podstatě nemožný, můžeš se tomu alespoň dle daných parametrů přibližovat (pokud můžeš některé z proměnných měnit), aby když už to nebude espresso, to bylo pitelný. Asi vše ostatní pochopíš, až si něco pročteš, nicméně první a důležitá věc - čas extrakce okolo 25-30 s platí pro espresso (různé pojetí, ale plus minus 30ml), nikoliv pro 250 ml nápoje.. Zkus se teda mletím a dávkou přiblížit espressu (ono to z mých zkušeností s automatama stejně moc nepůjde a nebude to dobrý) a pokud preferuješ 250 ml nápoje, zvažuj přípravu americana nebo spíš mléčnejch variant, který třeba potlačej část nežádoucích chutí nápoje..

Vůbec nic o tobě a tvých představách o kávě a jeho pití nevím, takže pravděpodobně bude automatový kafe pro tebe zcela postačující a ideální volba, co se pohodlí týče a nic ti nechci vnucovat. Abych ale do toho příspěvku vnesl i trochu úcty ke kafi, pokud preferuješ velkej hrnek kafe, chtěl bych ti doporučit předevšim jiný druhy přípravy akfe. Na to prostě espresso mašiny nejsou. Pokud máš možnost (nevím odkud jsi), zkus někde ochutnat filtrovaný přípravy - na doma mi osobně přijde nejpohodlnější a nejčistší cestou aeropress.
http://www.youtube.com/watch?v=7B-7V-aSiUI
Uživatelský avatar
mr.Mic
Příspěvky: 6
Registrován: ned 18. kvě 2014 9:11:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od mr.Mic »

Dík, o kávě toho mám načteného spoustu a vím, že filtrovaná je nejlepší. Bohužel, byl jsem příliš zbrklý a automat jsem koupil dřív, než jsem si načetl všechno...
Pokukoval jsem o frenchpressu...
Ale když už doma ten automat mám, chci z něj dostat maximum. A proto se ptám... Lepší asi bude zkusit různý espresso směsi a na jednodruhové zapomenout (do automatu)... Jen mě trápí výsledná chuť a to nastavení automatu, prostě se mi nedaří snížit čas extrakce a zvýšit množství výsledné kávy. To by snad mělo kvalitu zvýšit...
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od Spyydy »

Nn, to kvalita nezvýší ani náhodou, to právě způsobí to, že z toho teče cosi, co se divim, že jsi schopen vypít jen oslazený.. Ten stroj pracuje na principu espresso stroje, pokud jsi toho hodně načetl, nebo alespoň přečetl text z mýho odkazu, tak už teda víš, jak dlouho by měla probíhat extrakce kafe. Je blbost nechat protýct kafem 2,5dcl vody za 30 sekund. Za ten čas by ti mělo protýct spíš pomalu desetina toho tvýho hrníčku.. Pokus se upravit mletí a dávku tomu, aby ti vyteklo do (cca!) 30s 30ml (cca!) kafe.. Mně se to na podobnym automatu nepovedlo a neslyšel jsem, že by se to kdy komu povedlo, ale tomu se máš blížit a to by mělo chuť posouvat k pitelnosti.. Já na nějakym přiblblym siemnesu (TK5202? - vypadá to podezřele podobně tomu tvýmu) se snad nejlepšího výsledku dopídil nejjemnějšim mletím a zatípnutím extrakce v cca 40 ml - to šlo vypít, ale stejně to byl patok..
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od Spectre »

1) Štandard pre filtrovanú kávu je 60g/1000ml. 7g by zodpovedalo cca. 1,2dcl kávy. Prečo ho teda obviňovať z toho, že na single káve spraví "len" 1,5dcl?
2) Automat je primárne konštruovaný na tvorbu niečoho, čo má pripomínať espresso, takže by som začal od najmenšieho objemu a najjemnejšieho mletia. Ak chcete piť veľké kávy, kúpte si ručný mlynček a Aeropress,V60,... - za zlomok ceny dostanete neporovnateľný výsledok.
3) Určite je použitá káva ok? To že je z pražiarne nič neznamená. Jedna vec je to, že automat nikdy nespraví normálne a dobré espresso, skôr napenené "niečo", druhá vec je chuť. Nepitná horkosť môže poukazovať aj na prepraženú kávu ... napíšte s akou kávou to testujete, možno od niekoho dostanete referenciu ako chutila inde.
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
mr.Mic
Příspěvky: 6
Registrován: ned 18. kvě 2014 9:11:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od mr.Mic »

Zkoušel jsem kávu z pražírny Hofr, dále z "čerstvé kávy" Etiopie Sidamo, Brazílie Santos, Costa Rica Tarrazu a Guatemala Tres Maria...
Ano, jeden shot to udělá cca 1,5 dl, dvojitý pak zhruba 3 dl, ale za jakou dobu. Čím jemnější mletí, tím pomalejší extrakce, tudíž to mám nastavené na nejhrubší a i tak extrakce trvá dlouho...
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od Spectre »

Ale treba si uvedomiť, že tých 25s sa vzťahuje na espresso, t.j. okolo 25ml, nie 150ml !!! Nedá sa zobrať si len jeden parameter prípravy a zvyšné ignorovať.
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
mr.Mic
Příspěvky: 6
Registrován: ned 18. kvě 2014 9:11:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od mr.Mic »

Já nic neignoruju. Já se ptám, jak docílit lepšího výsledku, než co popisuju...
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od ondrada »

Tak už konečně pochopte, že espresso má 25 mililitrů, a ne čtvrt litru. Pak bude jasný, že se snažíte o něco, co automat na espresso nemůže zvládnout, vydat za danou dobu desetinásobný množství než by měl. Lepšího výsledku dosáhnete tak, že se pokusíte najít nastavení, při kterým vyteče 25 mililitrů kafe za cca. 25 sekund. Toho ovšem s tímto automatem pravděpodobně nikdy nedosáhnete (bez nějakýho neoficiálního laborování se šroubovákem uvnitř stroje), tudíž se snažte o co nejmenší množství kávy za danou dobu.
Uživatelský avatar
mr.Mic
Příspěvky: 6
Registrován: ned 18. kvě 2014 9:11:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od mr.Mic »

Tak jsem to celý zvoral... Všechno špatně... Mám rád velkou kávu (2,5 dl), což znamená, že automat můžu zahodit a koupit si french press... :hnup:
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od giro »

No a uvariť si tých doporučovaných 30ml za cca 25s a doliať ich 2dl teplej vody by už nebolo ono?
Uživatelský avatar
mr.Mic
Příspěvky: 6
Registrován: ned 18. kvě 2014 9:11:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od mr.Mic »

No tak to nevím, nebyla by to už jen ochucená voda?
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od Spectre »

Bola by to ochutená voda, vy ale chcete ochutenú vodu :) Spraviť koncentrát malého objemu (pri jemnejšom mletí sa z rovnakého množstva kávy dostáva v rovnakom čase viac) a doplniť to horúcou vodou. Volá sa to Americano, detaily o tomto nápoji sa dajú nájsť napr. na wikipédií. Je to určite korektnejší spôsob prípravy, pre objem 250ml by som ako základ použil dve espressá.

Kód: Vybrat vše

http://en.wikipedia.org/wiki/Caffè_Americano
Prípadne ak chcete ochutenú vodu s trochou peny, odporúčam pripravovať ako Long Black:

Kód: Vybrat vše

http://en.wikipedia.org/wiki/Long_black
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavení DeLonghi ESAM 3000 b

Příspěvek od RedAce »

To co vy si děláte na tom automatu je taky jen ochucená voda. To, co teče po prvních 50ml se už jen těžko dá nazývat kávou. Ten zbytek horké vody z kompletně vyextrahované kávy vypláchne už jen různé třísloviny a další podobné dobroty, které vám z kávy udělají tu trpkou břečku, kterou musíte sladit.
Když na automatu v práci (taky nějaký DeLonghi) nastavím nejjemnější mletí a největší dávku, teče něco podobného espressu a s trochou mléka se to dá pít. Zkuste to samé a dolít to tou horkou vodou.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“