Krátka doba mletia - DeLonghi ECAM 21.117.B

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Krátka doba mletia - DeLonghi ECAM 21.117.B

Příspěvek od imperator »

Dobrý deň.

Tento kávovar (DeLonghi ECAM 21.117.B) mám asi rok - (na porovnanie mám aj druhý veľmi podobný model (DeLonghi ECAM 22.113B) - len pár mesiacov.

Pri nastavení maximálnej sily kávy mi od istej doby melie cca 6-7 sekúnd (to zodpovedá tak 6-7g kávy) a pri dvojitej dávke to je max 9 sekúnd (čož je zhruba tak 9gramov) Ten druhý kávovar melie na jednodávku a maximálmu intenzitu cca 10-11 sekúnd (káva rovnaká - mletie cca 3 stupne od najmenšieho)

Tých 10-11g - ktoré postačujú pri cca 10 sekundách - robí práve asi úplne najlepšiu kávu ktorá sa dá urobiť z toho kávovaru - takže mi stačí iba toto jedno nastavenie a stláčať tlačítko. Bohužiaľ ani 9 sekúnd a dvojitá dávka tomu nepomôže.

Zatiaľ som zistil - že množstvo kávy sa "meria" odberom posunu alebo prítlaku hlavy k sprche (t.j. ak je odber väčší - ta hlava išla vyššie t.j. je tam menej kávy - pokiaľ ju namlel teda menej, pri ďalšom mletí zvýši čas a opäť odmeria a tak dookola)

Neviem, či si pametám dobre ale na delonghi podpore mi zas povedali, že to "meria" otáčkami - alebo možno spotrebou mlynčeka (alebo to je aj odber spotreby pohybu sparovacej jednotky aj otáčok mlynčeka neviem)

Otázka je ako by som sa dostal k tým 10 sekundám, ale stabilne - jedno čo som sa dočítal a funguje tak cca na 1-2 kávy je dať menej zŕn napr. 5gramov a zvyšok sa točí mlynček na prázdno -> dostane impulz málo kávy a zvýši čas - takto sa viem dostať na 10 sekúnd, ale potom to opäť spadne na tých 6-7.

Čo s tým ? Môže byť, že je tupý mlynček a "ťažko" sa mu melie - takže stroj dostáva informáciu, že toho namlel veľa a pritom nie ? Alebo je nejaký zťažený pohyb sparovacej jednotky po tej šrube a opäť má akoby vyššiu spotrebu a stroj dostáva informáciu o tom že kávy je veľa ? Čítal som aj že môže byť problém u samotného "meracieho" zariadenia na doske - že to proste ten odber prúdu zle vypočíta - alebo už nie je taký citlivý

Stroj má cca rok a denne sa pripravuje asi tak 5 káv.

Ešte sa stáva, že z trisky napeňovača mlieka pri zapnuti, prečisťovaní, alebo po urobení kávy vyjde voda (na tom novšom to samozrejme nerobí)
Odvápňujem a prečisťujem pravidelne.

A keď som pri tom napeňovači, ešte sa mi s ním nepodarilo napeniť "mikropenu" na latte art a pod. - stále buď nič, alebo veľké bublinky.... konvičku mám, mlieko studené - rôzne mlieka s rôznym pomerom tuku a pod. a nič. Akoby tam nebol "poriadny" tlak. Otázka je, či tam vôbec má byť :grin:

Resp. ak má niekto podobné stroje predpokladám, že technika bude vnútri podobná snáď aj do 500 až 700 eur - či sa mu niekedy podarilo "mikrofoam" na týchto strojoch...tak aby sa dalo urobiť "latte art"... Resp. ono to nie je len o latte art ale aj to mlieko v konzistencii alá smotana s minibublinkami inak chutí...
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - automatu“