Příběh kávomilce (rada do začátků)

Jak jste začínali a co Vám to dalo.
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od johneer »

Jak to tady čtu, tak se taky přidám s poděkováním svým kávovým "příběhem".

V dobách, kdy tu panoval kávový středověk - tedy někdy začátkem milénia - jsem pil kafe s mlékem a cukrem. V hospodě jsem většinou skončil u vídně nebo něčeho na ten způsob, doma jsem pil rozpustnou, ale v podstatě jsem kafe moc nepil, nebyl důvod, kofein se mnou nic nedělá a jiný důvod nebyl. Postupem času se v Praze začaly objevovat kavárny a pražírny, kde káva získala nový rozměr a já se začal zajímat stejně, jako se zajímám o cokoli - tedy do hloubky. Samozřejmě mě lákal stroj na espresso, protože, jako většina chlapů, si rád kupuju hračky. Nic jsem o tom nevěděl, ale ani na chvíli mne nenapadlo, že by nějaká hračka za 2000 mohla dělat kvalitní espresso, tak jsem začal číst (mimo jiné i toto fórum) a jen jsem si potvrdil svůj názor. Protože tehdy nebylo v kuchyni místo a investici mnoha tisíc jsem si ani před sebou nebyl schopen obhájit, koupil jsem aeropress a ruční mlýnek od Porlexu. Kávu jsem začal kupovat z pražíren a několik let jsem si to dost užíval. Miluju když na dovolené vylezu ráno ze stanu, v ešusu uvařím vodu, umelu si kafe a udělám si k snídani dobrý aeropress s mlékem. Nikdy mne nenapadlo koupit si zrnkovou kávu v supermarketu, takže vlastně nevím, jak to chutná, ale tuším, že to nebude velká hitparáda, protože jsem se pákrát potkal z kafem z Tchiba a hádám, že to je ještě ta lepší varianta.
Když jsem se stěhoval a navrhoval novou kuchyň, rovnou jsem naplánoval místo na kávovar a mlýnek, vytáhl tam zásuvky a říkal jsem si, že na to jednou dojde. V té době jsem pokukoval po Catleru 8012, protože vypadal, že to bude o něco vyšší level než Krupsy a DeLonghi za dvojku (což ostatně asi i přes své nevýhody je). Doba ale pořád nenazrála, takže jsem dál spokojeně aeropressoval.
Až letos se nějak sešly okolnosti. V rodině se loni objevil automat DeLonghi a o vánocích druhý na chalupu, se kterým jsem si mohl týden hrát. I přes své omezené znalosti a jenom nakoukaný postup přípravy z kaváren jsem poměrně rychle seznal, že se to v podstatě nedá seštelovat tak, aby z toho kafe teklo 25 a víc sekund a chuť prostě bída. Sice jsem automat nikdy nechtěl, ale takhle jsem se ještě utvrdil ve svém názoru, že jediný způsob, jak získat espresso je kvalitní pákovka. Sice se mi okolí směje, ale na to už jsem si dávno zvyknul v podstatě ve všem, co dělám, protože jsem zvyklý dělat věci buď pořádně nebo vůbec. Každopádně jsme se doma začali o této možnosti bavit a když se navíc sešly nějaké peníze a objevil se inzerát na novou Silvii s PIDem a Rockyho (Catler mne po přečtení tohoto fóra pustil, tak vám teda pěkně děkuju, můžete za to, že jsem o pár tisíc lehčí) za sice v podstatě vysokou cenu na něco, co člověk nepotřebuje, ale pořád o pár tisíc míň než v obchodě, padlo rozhodnutí, kterého zatím ani v nejmenším nelituji. Takže radím všem začátečníkům stejně, jako to dělám ve všech oborech své činnosti. Čtěte relevantní informace, zaměřte se na produkty specializovaných firem a zapomeňte na to, že (pokud nejde čistě o design a značku) vám zařízení za 2000 udělá stejnou službu jako to za 20000. Neříkám, že nemůže vyhovět požadavkům na něj kladeným, ale je třeba přemýšlet racionálně a nedivit se, když se mi hračka z Lidlu rozpadne těsně po záruce. Platí to všude a platí to i zde. Jestli chcete kvalitní kávu za málo peněz, kupte si jakékoliv zařízení na "alternativní přípravu". Nedostanete espresso (ani omylem), ale dostanete fantastickou kávu.

A nakonec ještě poděkování místním znalcům. Je fakt, že se musím smát, když čtu, jak si tu někdo koupí stroj za pade a pak v něm mění čerpadlo a čidlo a tuhle nebo tamtu trubičku a nemůžu si pomoci od názoru, že problémy, které se tu řeší jsou fakt úsměvné (protože na začátku i na konci je super espresso), ale uznávám, že asi existují i větší fanatici než já :-). Každopádně díky informacím převážně z tohoto fóra jsem měl na druhý pokus skvělé espresso, na první pokus mikropěnu a cca. na čtrtý pokus něco, co začíná vypadat jako latte art.

A úplně nakonec shrnutí mých čerstvě získaných poznatků (pro zkušené asi nic nového):
1. Největší vliv na chuť má surovina (nemyslím jen dobrá-špatná, ale i Etiopie-Kolumbie). A stejný nebo ještě větší vliv má stupeň pražení. Ze světle pražené acidní kávy sladkou neuděláte ani když se postavíte na hlavu.
2. Rozdíl v dávce kávy pod 1g je rozdíl mezi moc rychlým a moc pomalým průtokem. Váha s přesností na 0,1g je nutnost (na Ebay za 300 a úplně stačí). Nedivím se, že i v kavárnách, kde dělají 500 kafí za den, váží každou páku.
3. Na síle tampování zas tak moc nesejde (pokud je relativně velká a pořád cca. stejná), blbnout s váhou není třeba.
4. 2°C jsou poznat v chuti, PID se jednoznačně vyplatí.
5. Mikropěna jde (se Silvií) našlehat z čehokoli (polotučné, plnotučné, čerstvé, UHT) v čemkoli (hrnek na čaj) bez nutnosti dlouhého experimentování a vylití cisterny mléka do kanálu, ale dobrá konvička eliminuje větší bubliny na povrchu, kterých je jinak potřeba se zbavit. Kopie Motta Europa konvičky z Číny za třetinu ceny funguje skvěle, není to žádná tenkostěnná náhražka.
6. Bez druhého bojleru se dá žít, i když dělám v podstatě jenom mléčné varianty. Zdržení je cca. minuta, při několika kávách za den úplně bez problému.
7. Teploměr do konvičky je nesmysl, teplota se opravdu pozná rukou. Navíc +- pár stupňů nehraje v kvalitě pěny zásadní roli (pokud se bavíme o +- pár stupních kolem optima).
8. Jestli espresso nateče za 20 nebo za 35s se sice pozná v chuti, ale ani jedno není vyloženě průšvih - obojí se dá s chutí vypít, s mlékem rozhodně.

Tak ještě jednou díky :)
Uživatelský avatar
Petr2020
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: sob 18. led 2020 13:03:49
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia (2015), Nanopresso, Pipamoka, Bialetti
mlýnek: Rancilio Rocky Doserless, Timemore Chestnut C3 PRO

Re: Příběh kávomilce (rada do začátků)

Příspěvek od Petr2020 »

viewtopic.php?p=9928#p9928

Tento příspěvek by se měl tesat do žuly a být vyveden ve zlatě -:).
Odpovědět

Zpět na „Moje začátky s levným kávovarem“