Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Jak jste začínali a co Vám to dalo.
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od RedAce »

Podepisuji se pod příspěvek nade mnou. Radši kvalitní kávu, čerstvě praženou a namletou těsně před přípravou a udělat jí třeba v mokka konvičce (sám jsem to tak dosud praktikoval) než sebelepší mašina (natož Krups) a sypat do toho Segafredo.

Jenom detail ohledně Gaggie Classic - dneska jsem jí objednával z Anglie a platil jsem včetně poštovného 5700,-Kč. Takže kvalitní kávovar je ještě dostupnější, pokud se člověk nebojí objednávky ze zahraničí...
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

To s tou kávou u rčitě zkusím plánuju to delší dobu akorát musím něco našetřit,a ještě otázka je tedu muj krups (pokud je vse v poradku)schopen udelat "dobrou kavu" kdybych ji koupil zde a dal na masinu nepretlakove misky a samozrejme dodrzel postup pripravy(je mi jasne ze ze zacatku mi to nepujde).Napadlo me ze zatim co bych setril na ten lepsi stroj(mozna gaggia) jestli by nebylo dobre pohrabat se jeste v tom krupsu(dostat tlak na tech 9-10 baru )
jen me napada jestli by potom protlacil vodu pres kavu??
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od papun »

Obávám se, že to bude hodně bakalitové uvnitř. Navíc tam nebude OPV ventil pomocí kterého se dá nastavit ten tlak. Tlak řídí pouze výkon čerpadla a může být nestabilní. Spíš tam něco rozvrtáš nebo ulomíš než vylepšíš.
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

on tam je takový "náhubek" který ten tlak ovlivňuje -to samé čerpadlo mám ve vysavači ale s jiným "náhubkem"eta neptun na přípravek a tam je tlak dosti malý(a čerpadlo je úplně stejné-el.magnetické ULKA 65w)
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

a co se týče kávovaru uvnitř není to tak hrozné-celé je to naplácané na kovovém plechu obaleným plasten a to celé na hliníkovém podstavci jinak co se týče thermobloku nikde skoro žádný plast jen u ventilu ale ten zatím drží.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Redmann »

Ja som Krups úspešne používal niekoľko rokov. Zohnal som vtedy nepretlakovú misku, možno ju ešte niekde aj mám. A dala sa na ňom spraviť lepšia káva (s príslušnou surovinou) ako vo väčšine kaviarní. Čo síce nie je až taký probleém, ale aj tak... :-)
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

ondrada píše: Ale (aspoň XP4000) má jedno takový specifikum, a tím je hlava na PODy - pohled zespodu prozradí, že je sprcha "zapadlá" nahoru (vypadá asi takto: \_/------\_/ ) namísto klasické ( \________/ ) a skoro vůbec nezapadne do misky. Takže pokud má být miska úplně naplněna, je nutný do misky namačkat kafe a nahoře "uplácat" takovej kopeček, aby kafe bylo až po sprchu a "zapadlo do ní". Pak se s tím dá udělat 25/25, jde to pokaždý, akorát chuť je prostě podivná (no, prostě jako z přetlakový misky, ale s kvalitní kávou to celkem i jde pít).
Děkuji tady všem za pomoc budu shánět nepřetlakové misky,protože obvzlášť tady tento uživatel mi pomohl aby z krupse teklo něco lepšího než z něj teklo doposud(myslím že na něm udělám pár úprav a nechám ho ještě rok ,dva a pak koupím třeba gaggii),dával jsem vždycky kopeček(den ode dne vyšší)ale stále bylo bahno tak jsem se včera naštval a narval jsem tam co se tam vešlo a mega kopeček a vyteklo z něj něco jiného než předtím (bohužel i kolem páky pár kapek) a i puk se povedl .Dále jsem zjistil že můj mlýnek je na prd protože extrakce probíhala i tak příliš rychle (rozhodně to nebylo 25ml/25s) tak zkusím si pohrát s kalibrací (šroubek pod rotorem motoru) ale moc tomu nevěřím , tak bych se rád ještě zeptal jaký levnější mlýnek do začátku??


PS:těším se až si koupím kávu zde a zkusím to z nepřetlakovky -podle toho co tu čtu na foru tak je to razantní rozdíl.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od papun »

Tak aspoň nějaký posun:

V odkazu je popsán takový základní a nejlevnější mlýnek na úrovni. Případně přichází v potaz ještě ruční Porlex.
viewtopic.php?f=65&t=498
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

Děkuji tady všem za rady pujdu zrejmě do toho porlexu neboť jsem si dočasně koupil takový mosazný mlýnek(který mele jemně ale se stejnorodostí je to horší no zatim stačí) a opravdu na tom mletí je to fakt znát to pak i z krupse s přetlakovkama teče úplně něco jiného a když nepočítám že se mi káva dostane mezi páku a těsnění tak jsem schopen už docela i konzistentních výsledků.No prostě pujdu do lepšího mlýnku a až dosáhnu maxima na krupsovi pujdu do jetého profi stroje.
A hlavně nikdy bych nedal ty prachy co puvodne staval muj krups když 3x levněji koupim profi stroj a vlastní výrobu jsem zavrhl za ten čas mi to nestojí.

PS. stal se ze mě zřejmě kávový maniak :grin: .

Děkuji všem tady za pomoc.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od elwoodblues »

"Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso". Tak se přemístěte ze sekce levných kávovarů ke kávovarům opravdovým. Ty to umějí. Pro mlýnek platí totéž. Snaha dosáhnout maxima na Krupsovi je nesmyslná. Něčeho asi dosáhnete, ale proč ztrácet čas a nesbírat zkušenosti rovnou tam, kde mají svou cenu?
Jestli teda s tím maniakem to není jen takovej kec.
Každý svého kafe strůjcem
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Fox_25 »

Kávový maniak, už si alespoň pražíte? Nebo jste přestal chodit do kaváren protože většinou nemají dobré kafe díky špatné surovině nebo protože umí jen české espresso? Já Vám nechci brát nadšení, ale pro stabilní výsledky je nutná opravdu čerstvá nespálená káva, kávovar s normální pákou bez přetlaku který má alespoň přidaný digi termostat pro opakovatelnost počáteční teploty vody a v neposlední řadě slušný mlýnek. Ani jedno nejde odrbat, vždy se to někde projeví. Profi kávovar taky není ideální když člověk smrdí korunou. Za prvé moc velký bojler a za druhé údržba. Jeden blbý solenoidový ventil i s cívkou stojí necelé 4000. Bohatě stačí kávovar ve stylu Rancilio Silvia.

PS: Digi termostat má proti bimetalovému tu výhodu že má vysokou přesnost. To znamená že sepne a vypne v rozmezí pár desetin stupně. No a normální termostaty dělají to samé, ale s přesností třeba +-10*C.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
starý
Příspěvky: 46
Registrován: úte 12. kvě 2009 22:11:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od starý »

Fox_25 píše:.......Jeden blbý solenoidový ventil i s cívkou stojí necelé 4000. ..........
Bych to tak nedramatizoval. Třeba zde to má dost daleko do 4tis.
Každý kávový maniak nemusí zblbnout až tak, že si doma praží kávu. Zvlášť pokud smrdí korunou a praží (przní) kávu nehoráznými nesmysly (jako horkovzdušná pistole, pekárna na chleba atd.)
Toto jsou spíš znaky zoufalce který smrdí korunou a nemá na to aby si koupil kvalitní a kvalitně vypraženou kávu od profesionálů.
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

No driv jsem kupoval v krámu(segafredo atd) ted mam od znameho tak 250g z pražírny,všechny ty věci jako kávovar a mlýnek budu postupně kupovat lepší(budu šetřit)teď jsem na tom tak že si dělám v krupsu,mám ruční mlýnek který mele jemně ale nestejnorodě a vzhledem k doporučením na foru hodlam nejdrive koupit mlýnek a zkusit co z krupse poteče(popřípadě sehnat nepřetlakovku-s tou pěnou ta přetlakovka dělá hrozný zvěrstvo)a potom až na něm dosáhnu maxima tak z našetřených peněz koupit profi kávovar.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od primacafe »

Nezoufejte, máte dobře našlápnuto (cesta je vám jasná). Takže čím dýl vydržíte u těch krámů co máte, tím si pořídíte lepší kávovar. Budete mít nasbírané zkušenosti k nezaplacení a víc našetřeno. Možná budou i kávovary levnější. :)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Spectre »

starý píše:Každý kávový maniak nemusí zblbnout až tak, že si doma praží kávu. Zvlášť pokud smrdí korunou a praží (przní) kávu nehoráznými nesmysly (jako horkovzdušná pistole, pekárna na chleba atd.)
Toto jsou spíš znaky zoufalce který smrdí korunou a nemá na to aby si koupil kvalitní a kvalitně vypraženou kávu od profesionálů.
Čo je na tom zúfalé, pokiaľ niekoho káva zaujíma natoľko, že chce vedieť, čo sa s ňou pri pražení deje. Nemyslím že by to bolo o tom, že si človek kúpi horkovzdušnú pištol, aby ušetril na káve. Čo keď sa takýto kutil vypracuje na uznávaného pražiara???

Ono to úplne nepatrí do témy, ale ja som dlho uvažoval o tom, že si kúpim nejakú E61 na domov, aby som si mohol robiť dobré espresso. Nakoniec z toho zišlo a rozhodol som sa že zgenerálkujem starý kávovar, aby som sa dozvedel ako presne to funguje a čo všetko je za tým. Momentálne mám svoj kúpený Promac, dva zgenerálkované veľké kávovary s E61 + nejaké cudzie záležitosti.

Takže by som neodsudzoval keď niekto experimentuje namiesto toho aby si "priplatil a nechal to na profesionálov". Niekedy je to cesta mimo, ale často to človeka posunie do úplne iných sfér. Tým samozrejme nevravím, že je to cesta pre každého ale rozhodne je to úžasná cesta :ucta:
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od elwoodblues »

Zatahovat sem domácí pražení není šťastné. Téma je o něčem jiném a i když respektuju volbu pražit si doma sám, moje volba to není a rozhodně to nepovažuju za podmínku vstupu do klubu maniaků.
Mít jako určující bod nákupu kávovaru dosažení maxima na Krupsu mi připadá jako sebetrýznění. Ale každej holt máme ten rajc v něčem jiným.
Každý svého kafe strůjcem
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ondrada »

Ono to maximum je naštěstí na Krupsu dost relativní... ;-)
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

Konečně po dlouhém moření se na starém ručním mlýnku jsem včera pořídil gaggiu mdf za 300kč takže teď labaorovat a sehnat ještě nějaký kávovar s velkým K .
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

a ještě jestli mohu poprosit na jake urovni se pohybuje nastaveni hrubosti když to budu mlt na toho krupse s přetlakovkama??
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od primacafe »

Záleží to na několika faktorech. Nejdůležitější bude výchozí nastavení kamenů a jejich mementální stav (ostrost/tupost), pak ještě na použité kávě (bylo by nepodstatné zozebírat proč).
Takže nastavení mlýnku může být od 1 až bez problémů 10 (i víc).
Není to takový problém odzkoušet.
Přetlakovky snesou větší nepřesnost. Podstatné je nedostat se mletím do takové jemnosti, že to kávovar už neprotlačí.
Zkuste se odpichnout asi tak od 7 na mlýnku.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „Moje začátky s levným kávovarem“