Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Jak jste začínali a co Vám to dalo.
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

Jsem začátečnk ,zatím jsem vlastnil pouze 3 levné kávovary všechny ze sběrných dvorů(doteď jeden z nich KRUPS XP 2000 používám).Avšak po obdržení prvního kávovaru ROWENTA ES 300 Virtuoso mě příprava espressa začínala nějak více zajmat,zkrátka a jednoduše jsem našel nějaké kafe které mi chutná a ne jako turecká káva - tu nesnáším :x .Můj první kávovar byl podle mě středně podprůměrný až na nic výsledek šel ovlivnit pouze tím jakou koupím kávu(melu sám až od krupse) káva z něj byla vlažná a crema uplně malá a dlouho nevydžela,tryska na mléko o té ani nemluvím ta prskala víc vody než páry ale to bylo způsobeno že přede mnou nebyl odvápňován.Po té jsem měl chvíli ARIETÉ esmeralda-ten dělal nejlepší espresso i pěnu z mlíka(měl vyžvejkané plasty do kterých se upevňovala páka-pozdeji tekl kolem páky).Teď mám krupse XP 2000 (tam byl v háji jen mikrospínač-oprava za 60kč) přinesl mi ho kámoš a já když jsem to viděl poprvé jsem si říkal jakej nebudu mít super profi stroj :grin: tak jsem ho zpravil a začal dělat kávu jenže pokaždý jiný výsledek-buď to vypadá dobře má to luxus cremu(jemná bez bublinek a dlouho vydrží) a jindy to z toho letí jak z kohoutku crema je hned pryč a nedá se to vůbec pít.Po zhruba dvou měsících jsem začal na netu hledat informace o přípravě espressa a nějak se v tom motám,jediné co vím(zde z fora) že přetlakové misky nejsou dobré a jiné slabosti takovýchto kávovarů... to nebudu rozebírat.Už jsem na něm udělal i několik ůprav a je to lepší , ale mě jde o to si doma udělat opravdové ESPRESSO(bez přetlakovek,se správným tlakem extrakce,správnou teplotou).A jelikož jsem student a nemám skoro žádné prachy pro své nadšení které trvá už skoro 3 roky(chci dobrý kávovar na který nemám) tak vás chci všechny tady poprosit o správné ůdaje o extrakci espressa(tlak,teplota -u profi kávovarů)protože jsem se rozhodl tento rok zkusit výrobu vlastního pákového espresso kávovaru ,a jelikož na tom chci pracovat celý tento školní rok tak bych to chtěl udělat na profi úrovni avšak pro domácí užití.

Každopádně jsem si jist že ze svýho krupse nedostanu nic lepšího než to co z něj teče teď (to cemu se zde espresso neříká-pokud chcete muzu sem dat foto) a zdlouhave se mi ho upravovat nechce.

Všem zde moc děkuji za odpovědi,už jsem se toho zde mnoho dozvěděl.
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Icewind »

Výroba jedného kusu čohokoľvek je po finančnej stránke náročnejšia ako sériová výroba. Preto môžem s určitosťou povedať, že lacnejšia varianta bude kúpa nového stroja alebo sa poobzerať po staršom profi stroji v relatívne slušnom stave a urobiť repas ako napr. tento: http://elektro.bazos.sk/inzerat/27840380/Kavovar.php
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Fox_25 »

Hrubý nástřel cen, E61 hlavové složení bez solenoidů 7000, rotační čerpadlo s motorem 5000, 6l bojler(repas) 3000. Jen cívka do solenoidu přijde na 800. Pokud chcete dělat svůj kávovar tak kupte něco jetého a levného, rozeberte a udělejte malý bojler. Pak už to "jen" stačí naskládat do nějaké krabice.
Já chci taky udělat kávovar, ale dokud neseženu něco starého s výše uvedeným tak to nemá cenu.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od martin.b »

9bar +-1, 95 stupnov +- zalezi na kave. pises ze nemas prachy takze je to asi aj tak bezpredmetne, ale ked si chcel tieto info tu ich mas
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Ralf »

na čom melieš tú kávu? keď hovoríš o zakaždým inom výsledku tak to môže byť spôsobené mylnčekom, nie kávovarom, dokonca by som povedal že kvalitný mlynček je dôležitejší ako kvalitný kávovar. Skús opísať proces výroby kávy podrbonejšie, akú kávu používaš, ako melieš, akú dávku dávaš, ako tampuješ, ako vypadá puk po extrakcii...
all you need is coffee
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

No já jsem to asi špatně podal,já nechci vyrobit profi mašinu, mě jde o to vyrobit kávovar z jakýchkoli komponent ale chci dodržet všechny pravidla správné extrakce.Popravdě kdybych měl na ten kávovar co jste zmímili výše v inzerátu takjsem šťastný člověk :grin: .

Děkuji za informace
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Effe »

Možná ti to k něčemu bude....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od martin.b »

aku kavu kupujes ked sa ti zda 120e za kavovar vysnena suma?
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

To neříkám jen jsem tím chtěl říci že by to bylo trochu jiné kafe než z krupsu a za tu cenu si myslím že je to dobré.Jinak krom toho segafreda jsem měl od známého zrnkovou kávu z nějaké pražírny (on si to dělal na nějakém starém automatu a bylo to docela dobrý)což v mém případě co vylezlo z krupsu se s tím nedalo srovnávat.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ondrada »

Jsem jedinej blbec, kterýmu to tady nedává smysl, nebo je nás víc? :)
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Ralf »

absolútne ti nerozumiem, neviem o čo ti vlasne ide. Ten odkaz na inzerát ti ponúka profi kávovar za cenu 120 eur, keď si budeš chcieť vlastnoručne vyrobiť niečo čo sa tomu aspoň trocha kvalitou chce priblížiť tak ti nebude stačiť ani 1200 eur. a píšeš že peniaze nemáš ani na ten z inzerátu. Chceš vyrobiť kávovar z "akýchkoľvek" komponentov ale nechápeš že kvalitu extrakcie zabezpečujú PRÁVE tie kvalitné komponenty ktoré vyvýjajú inžinieri niekoľko rokov a sú ovplivnené stáročím histórie prípravy kávy. Obávam sa že jeden školský rok ti na to stačiť nebude aj keby si bol génius. A ak si to prestavuješ tak že budeš mať v kelímku od jogurtu vodu ktorú budeš ohrievať zapalovačom a cez páku hnať tak že budeš fúkať do hadičky tak ta uistujem že takto to nefunguje :) na čom to teda melieš?
all you need is coffee
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Ralf »

ondrada píše:Jsem jedinej blbec, kterýmu to tady nedává smysl, nebo je nás víc? :)
je nás víc mám pocit :shock:
all you need is coffee
Uživatelský avatar
jan_cz
Příspěvky: 12
Registrován: pon 26. srp 2013 20:37:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od jan_cz »

Studente, prosím to co studuješ má přímou spojitost, s tím nápadem postavit si takový stroj ? Nějaká zvolená práce ?

Pokud ne, radši šetři. Ušetříš si čas a asi i zdraví, tlak i horká voda je prevít. Aby to fungovalo jak má,
do ceny se stejně nevejdeš. Při hledání to nemusí být být mermomocí nový stroj.
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

Tak dobré asi to nepůjde jen už nevím co s tím krupsem ,prostě mě to leze na nervi a nevím co s tím.Tak jestli mi můžtete pomoci s výběrem nějakého kávovaru na který bych mohl šetřit.A jestli nevíte co by šlo s tím krupsem-ubroušení dna u těch misek se bojím aby to z toho nelítalo (jako kdyz nedam uplne totalne plnou misku).Jinak mlýnek je Bodum10539.
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Ralf »

záleží od toho aké máš kritéria na kávovar, teraz tu písal tiež študent že chce mlynček a hlavné kritérium bolo to, aby nezaberal veľa miesta, kvalita mletia bola až na druhom mieste a ešte mu šlo o dizajn ale to je subjektívna vec, na to sa nikoho nepýtaj. Vzhľadom na to že si písal o stavaní kávovaru tak predpokladám že si technickejší typ a vieš si čo-to upraviť, tak na tvojom mieste si kúpim profi stroj, sú často cenovo dostupnejšie ako domáce kávovary a máš s nimi kopu priestoru na laborovanie, úpravy a podobne. Majú ale aj nevýhody ako je napojenie na vodu (dá sa riešiť veľkou nádobou na vodu do ktorej naleješ prefiltrovanú vodu), trocha dlhší čas nahrievania, veľkosť, váha a podobne. čo sa týka toho mlynca, porozhliadni sa aj po ňom :)
all you need is coffee
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ondrada »

Z Krupsu (XP4000, ale ono to bude dost stejný nejspíš...) se dají dostat ne úplně kvalitní, ale konzistentní výsledky. Pokud se to nedaří, je něco špatně - káva, mletí, plnění, tampování, prostě ruce, a nebo tomu kávovaru bylo něco víc než jen "v háji mikrospínač - oprava za 60 Kč", kterej si (o něčem) "zpravil" ;-). Naopak dosáhnout konzistentních výsledků na Krupsovi je jednodušší než na opravdovém kávovaru - pokud je v pořádku, čistej a odvápněnej (protože jestli je k něčemu dobrá přetlaková miska, tak právě k tomu, aby tolik nezáleželo na rukou). Akorát takovej provoz moc dlouho nevydrží.

Ale (aspoň XP4000) má jedno takový specifikum, a tím je hlava na PODy - pohled zespodu prozradí, že je sprcha "zapadlá" nahoru (vypadá asi takto: \_/------\_/ ) namísto klasické ( \________/ ) a skoro vůbec nezapadne do misky. Takže pokud má být miska úplně naplněna, je nutný do misky namačkat kafe a nahoře "uplácat" takovej kopeček, aby kafe bylo až po sprchu a "zapadlo do ní". Pak se s tím dá udělat 25/25, jde to pokaždý, akorát chuť je prostě podivná (no, prostě jako z přetlakový misky, ale s kvalitní kávou to celkem i jde pít).

Takže jestli se nedaří dosáhnout konzistentní kvality kávy s Krupsem, a přitom je ten kávovar v pořádku, tak bych se nikam nehnal, protože s lepším kávovarem to lepší nebude. Takže koupit kvalitní kafe, naučit se dělat to "pokaždý stejně" a tak, že teče co má. Do tý doby je na lepší kávovar spousta času. Potom bude lepší kávovar posunem k lepšímu. Ale sám o sobě tvý problémy nevyřeší, jak to tady čtu. A k tomu mlýnku - o něm těžko soudit, nikdy jsem ho neviděl, ale kdyby byl použitelnej, je divný že o něm není zmínka tady ani na home-barista.com mi takhle v rychlosti nepřišlo že by na něj zrovna pěli ódy... I tam může bejt ten čokl, kterýho je potřeba vodkopat :)
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ZdenekZumr »

A myslíte že by mělo cenu do toho sehnat nějakou nepřetlakovou??
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od Ralf »

ak tam chceš dávať segafredo, tak je to zbytočné, pokiaľ tam chceš dávať kvalitnú kávu z pražiarne, čerstvú, tak to podľa mňa má zmysel vyskúšať
all you need is coffee
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od ondrada »

Ale pořád to nic nemění na tom, že dokud to jakš takš neteče z přetlakovky, tím spíš to nepoteče ani z klasický misky
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Pokaždé jiné "ESPRESSO" chci si udělat pravé espresso

Příspěvek od papun »

1. Uděl si jasno v tom co je kvalitní káva. Tu opravdu kvalitní a čerstvou nenajdeš ležet v obchodě v regálu - ani v Oxalisu - dneska jsem nad Oxalisem přemýšlel a vyšlo mi z toho, že to je snad ještě horší jak ta Lavaza. Z Oxalisu jsem měl kávu jednou a byl to extra humus. Ono totoiž to jejich skladování v designových průhledných dózách je sice hezké na pohled, ale absolutně proti kvalitě. To už aspoň ta Lavaza, Illy a podobné jsou v neprůhledném obalu a mají odsátý vzduch.

Takže musís najít kvalitní pražírnu a nakoupit tam, kde ti to napraží až na objednávku. Ideálně nakup tady v PrimaCafe a tím si můžeš říct, že surovinu máš 100% kvalitní a další chyby jsou jinde. A to nemluvím za účelem nějaké propagace. Prostě to je moje ověřená skutečnost. Ovšem musíš počítat s tím, že nedostaneš 100,-kč/250 gramů kávy. Cena je přiměřená kvalitě vstupní suroviny a úsilí které je do toho vloženo. Koneckonců pnahlední do e-shopu a podívej se. A v případě, že nemáš na takovou kávu peníze, tak nečekej, že dosáhneš zázraků i kdyby si měl super kávovar. Tím nechci říct, že si hnerd musíš kupovat to nejdražší. Klidně zkus v začátku levnější směsi.

2. Stavba kávovaru jak již zde balo popsáno mnohonásobně překročí cenu nového stroje. Význam má to co tady spousta lidí dělá, že na svých strojích dělají různé drobnější úpravy. Viz můj Gaggia Classic - nepřetlakové misky, parní tryka, nerezový disk, PID (je na cestě), výměna sítka, změna tlaku. Mimochodem Classic se dá sehnat za nějakých 7 tisíc a naděláš s tím hodně muziky.

3. K tomu tvému kávovaru, když do toho dáš dobrou surovinu, která bude dobře namletá, tak ti z toho poteče rozumná káva.

4. Sám jsme se presvědčil jak důležité je kvalitní mletí. Takže jestli ten tvůj mlýnek mele blbě - otázka co má vůbec za kameny, tak by byla rozumnější volba třeba ruční Porlex.

5. Popřemýšlej nad koupí kvalitní kávy a o alternativních způsobech přípravy kávy. Dost určitě budeš mít lepší výsledky jak s Krupsem.
Odpovědět

Zpět na „Moje začátky s levným kávovarem“