Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od pulec7 »

Máte někdo osobní zkušenosti s těmito mlýnky? Budu kupovat nějaký dobrý mlýnek do kanceláře k Rocketu zakoupenému zde v bazaru a tyto nevypadají špatně a dají se sehnat za poměrně slušné peníze. Jediné co mě trochu odrazuje je rychlost otáček zdá se mi poměrně vysoká. Oba vypadají hodně dobře. Zajímalo by mě zda zůstavá nějaká káva po namletí v mlýnku a nebo je to skutečne Fresh mlýnek.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
Káčko
Příspěvky: 6
Registrován: stř 31. pro 2014 15:30:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od Káčko »

Pořídil jsem nedávno F4E nano do dílny.Spokojenost.Zatím jediná výtka k lehátku na páku.Tředa odmontovat a srazit otřepy.Hrany jsou ostré po vyřezání.Systém mletí jedné dávky do nuly neuznávám, tak nemohu sloužit.Pokud mlýnek pracuje v režimu pro který byl konstruován, tak mele dobře,dávkuje skvěle.Mám kávu v násypce a zbytky neřeším.I když budu mlít po 7 g zrna,tak mě v mlýnku zůstane to samé množství,jako když mám kávu v násypce.Jen ráno při první kávě dvě vteřiny odmelu a vyhodím.Je to levnější jak pět minut pokaždé šťourat.Chtěl bych vidět, kdo z těch co se pořád stresují zbytky kávy v mlýnku si ho také někdy úplně rozeberou a vyčistí, což je podle mně důležitější,než to že v sosáčku zůstanou 2 g kávy které se jednou denně vyhodí.Káva namletá na espresso nehrudkuje, sype se jak mouka.A co je příjemné,položíte páku zmačnete jeden nebo dva šálky a nestaráte se.Dávka vždy naprosto stejná,ve všech vrstvách hohogenní.A také všechna káva je v páce a ne na stole!!! Ta pozitiva asi budou platit i pro většího bratra.
Pokrok byl jistě užitečná věc, ale trval příliš dlouho.
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od pulec7 »

Káčko: rozhodně se nestresuju kolik tam toho zůstane, ale jako informace dobrá. Taky to nějak neřešim a kdyžtak krapet odmelu a vyklepnu ale je rozdil treba 1-2g což je dobře a třeba 5-8g. Pro domácí použítí nebo do méně vytížené kanceláře docela opruz. A co otáčky? 1550 co píšou je poměrně dost, to moje vario má nějakých 1 000ot. ale předpokládám, že to problém není kór i k cenové hladině toho mlánku by to mělo být vpořádku.


Neměl by tu někdo porovnání s Mazzer mini či SJ? Tohle vychází krapet lépe cenově, kvalita mletí je srovnatelná neví někdo?


Na webu je má Hunt tak doufám, že se veřejně vyjádří, o těchto mlýncích tu téměř nic není tak mi přišlo zajímavé to trochu rozebrat protože vypadají slušně.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
Káčko
Příspěvky: 6
Registrován: stř 31. pro 2014 15:30:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od Káčko »

Otáčky mají Mazzer,Ceado,Quamar 1400-1600 dle zatížení.Srovnání Mazzer F4Ejsem našel jen tady:
http://cafe.maxicoffee.com/blog/essai-c ... -f4e-nano/
Kvalitu mletí jsem lovil na YouTube,všechna mletí po nichž nasleduje bez střihu shot jsem viděl.A na základě toho jsem se rozhodl.Původně jsem měl v hledáčku Macap,Mazzer...
Co bych uvítal tip na menší násypku,kdyby někdo.....
Pokrok byl jistě užitečná věc, ale trval příliš dlouho.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od PeterG »

Hľadám nejaké referencie na F4E a našiel som toto vlákno. Chcem sa spýtať na hodnotenie s odstupom času, pomohol by mi aj rozmer hĺbky základne bez tácky.
Poznámka: Otáčky 1400 sú pri sieťovej frekvencii 50Hz, 1600 pri 60Hz, takéto otáčky ma aj Macap M2, M4, Ceado E5P, ECM S, Quamar Q50 a zrejme mnohé iné (vyplýva z konštrukcie striedavých jednofázových motorov). Menšia násypka na F4E existuje, ak sa pre tento mlynček rozhodnem, tak jedine s takou násypkou (kvôli výške pod linku).

Kód: Vybrat vše

http://www.elektros.it/sk/en/spare_parts_coffee-grinder/small-hopper-250gr-F4NANO.html
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od persona »

Koupil jsem menší (250 g) násypku s novým mlýnkem, byla možnost si ji vybrat hned z výroby za stejnou cenu, takže jsem to distributorovi kladl na srdce, aby to byla tato malá z prostorových důvodů.

S dovolením využiji zkušenosti majitelů F4 Nano (V2) a zeptám se, zda jste povolovali i ten šroub, resp. hřídel motoru, jestli to říkám správně. Odšroubuji a vytáhnu a vyčistím klasicky oba kameny, všechno to vysaji a vyšprtám párátky, ale můj konzultant říkal, že by chtěl ještě odmontovat dole tu hřídel (je tam závit) a podívat se, jestli nezapadala káva dolů k motoru. Ale nešlo to ničím povolit a doporučil opatřit si ráčnu (klíč) a 1/2 ořech.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od PeterG »

Samozrejme, veľa krát (pri prerábke mlynca resp. nastavovaní rovnobežnosti kameňov), ale pre čistenie nemá vôbec zmysel vyberať spodný unášač ;) ...
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od persona »

Byť s velkým zpožděním odpovídám a říkám děkuji. :-) Můžu ještě prosím vědět, proč to nemá smysl? Je to tak proto, že se tam káva nedostane a nežlukne a není to tedy nutné čistit? Právě z toho měl můj kávový školitel obavy. Jinak zítra tomu bude přesně 2 roky, co F4E Nano provozuji a za mě velká spokojenost. Vzhledem k pořizovací ceně 530 EUR (v Trnavě) si opravdu nelze stěžovat. Kdybych si měl něco přát do budoucna, tak F83E, ale na Coffee Geek jsem se dočetl, že posun hrubosti není úplná plynulá mikrometrika, ale jsou tam jakési dílčí zaoubky (zacvakávací pozice). Nikde o tom ovšem není v oficiálních materiálech ani zmínka.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od PeterG »

Lebo unasac ma vyhadzovacie luce aj zo spodu a vela kavy sa tam neusadza, a ked aj, tak sa dalej neuvolnuje, vytvori len tenky prilepeny povlak. Podla mna staci len vysavat, to je dostatocny sposob na odstranenie volnych usadenin, ktore by mohli prispievat ku kontaminacii noveho mletia.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od danst »

Ono většinou je čistota mlýnku démonizována. Káva je prostě lepivá a běžně se v mlýnku usadí (ne úplně případ tohoto) a pak žlukne a drží. Ale vliv na tu která prosviští okolo je minimální, to už se fakt musí jedině z mlýnku trhat, a to jde snad jenom v kavárenském velkém provozu.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od PeterG »

Este si myslim, ze lepivost a hrubka povlaku bude alebo aspon moze zavisiet aj od stupna prazenia a uvolneneho oleja na zrnach, tmave je v tomto ohlade horsie, ako svetle.

OT: dobre skonstruovany mlynec po pol roku prevadzky bez cistenia moze vyzerat po otvoreni aj takto (kava na vahe je vsetka usadena, teda celkova retencia).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od persona »

Peter G: děkuji za dodatek i fotky a na oplátku dávám fotky z čištění před týdnem po nejdelším intervalu, jaký jsem zkoušel (tj. 4 měsíce a 12 dnů, jinak to pravidelně rozeberu jednou za 2 až 3 měsíce). Mlýnek mám dneska přesně 2 roky a je na něm odemleto tak 3000 porcí (počitadlo ukazuje skoro 6 000, ale to je kvůli ručnímu domílání a vymílání ráno).
Dc.jpg
Db.jpg
De.jpg
Df.jpg
Skladba kávy za uplynulé období: 80 % Parana Extra Bar 70:30, 20 % kvalitní výběrovky (Fjord, La Cabra, Hasbean, Fiftybeans, Candycane). Čtyři až pět káv denně, tj. cca 4 kg vymleto před čištěním.

To vypadá velice dobře. To je ten Váš E65S? Nemohu si na mlýnek stěžovat, viz i diskuse na Coffee Geeku a dobře se mi čistí, i když nejsem vůbec technický typ. A s displejem jsem neměl sebemenší problém (druhá generace mlýnku), odečtu-li tedy problém s dílčími statistikami, kde jedině hlavní počítadlo registruje každé mletí, ale jinak lítá týden, den i datum. Ale co jsem se díval, tak je to poměrně běžné.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) persona dne úte 26. led 2021 20:58:55, celkem upraveno 1 x.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od Knightey- »

persona: To pokaždé štelujete rovnoběžnost kamenů, když to takhle každé 2-3 mesíce rozebíráte?
A nebo to tam prostě loupnete zpět? :)
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od PeterG »

persona píše: pát 22. led 2021 14:11:53 ... a na oplátku dávám fotky z čištění před týdnem po nejdelším intervalu, jaký jsem zkoušel (tj. 4 měsíce a 12 dnů, jinak to pravidelně rozeberu jednou za 2 až 3 měsíce). Mlýnek mám dneska přesně 2 roky a je na něm odemleto tak 4000 porcí ...

To vypadá velice dobře. To je ten Váš E65S? ...
Osobne nevidím zmysel vyberať kamene, tá káva pod nimi sa tam raz napchá, ale ďalej sa neuvoľňuje a neovplyvňuje mletie. Každé jej vybratie iba znamená zvyšovanie retencie pri prvých mletiach po čistení, kým sa tam znova usadí. Kebyže som chcel byť v takomto prípade dôsledný, tak tam vložím nejakú stlačiteľnú vložku na vyplnenie priestoru, ktorá neovplyvní rovnobežnosť pri doťahovaní kameňov, a vystarané navždy. A keby ste mali zakaždým zrovnávať kamene fóliami, ako sa Knightey pýtal, hneď by Vás to vyberanie kameňov prešlo ... :grin:

Nie, to je Lagom.
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od persona »

Knightey/Peter G: Nebudu lhát - druhá možnost je správně. Tedy prostě je tam loupnu s citem v ruce a přesným okem. :-)
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od PeterG »

To je ale nedorozumenie v pojmoch ;) , nastavovanie rovnobeznosti kamenov nie je ich zapolohovanie na diery, ale zmeranie rovnobeznosti po osadeni odchylkomerom alebo markerovou metodou a vypodlozkovanie foliou do roviny kde treba. Sebepresnejsim okom to spravit nejde a podlozkovanie je robota pre sikovneho tak na 4 hodiny. :grin: Preto ked su uz kamene raz rovnobezne zrovnane, nikto do nich nesiaha. :)

Btw, ako tak pozeram na Vase fotky, kamene sa mi zdaju uz tupe (leskle plosky na hranach). Ak by ste dali 58mm SSP kamene pre Mazzer, tak sa mlynec posunie v mleti min. o triedu vyssie.

P.S. Zistil som este prakticky, ze aj (nerovnomerny) utahovaci moment na skrutky ma vplyv na zmenu rovnobeznosti kamenov, kedze sa bavime o par stotinach mm.
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od persona »

:-) To byste mě zase podcenil, protože vím, že rovnoběžnost kamenů je něco jiného než přichytit kameny šroubky pokud možno co nejpřesněji při opětovném skládání. Už proto, že dříve jsem viděl často doporučovaný postup Matta Pergera u EK-43 a hlavně mě zaujal/pobavil rant Scotta Rao na odfláknutost tohoto nastavení z výroby u Mahlkonigu, viz https://www.scottrao.com/blog/2019/1/5/ ... -is-better --- což při představě, kolik takto neseřízených EK-43 dost možná funguje v provozech - snad proto mi v naprosté většině espresso z ekáčka nechutná ;-) I když: třeba doppio mleté na EK a připravené loňským českým baristickým šampionem pro mě bylo nejlepší kávou minulého roku.

Jen jsem to zatím sám nedělal, protože na to absolutně nemám technické dovednosti a podle zhlédnutých videí i přečteného mě polilo horko z té pracnosti. Zkusím do budoucna poprosit někoho šikovného, ale pochybuji, že to dělá větší počet lidí v kavárnách (pokud vůbec někdo), protože i v dobrých podnicích často čistí granulemi (včetně Petry Veselé, které se nechce mlýnek u nich v kavárně rozebírat,

viz https://www.youtube.com/watch?v=yNfrDZah9aY&t=360s).

Ale s výsledky mletí (nadýchané jako Peak nebo F83E :-)) jsem byl zatím spokojen a chuť kávy je výborná.

S tou tupostí mě to překvapuje, protože za ty dva roky má mlýnek na kontě tak 30 kg a dle manuálu i dostupných informací by měl vydržet min. 200 kg, takže nechápu, čím by se mohly otupit, když i světlejšího a tvrdšího výběrového zrna je menší podíl.

Za tip na SSP moc děkuji, už si o tom čtu - vypadají velmi zajímavě a "základní" verze s výdrží 1000 - 2000 kg je pro domácí poměry podle všeho definitivním řešením. Má s nimi zkušenost nějaká dobrá kavárna v ČR/na Slovensku?

A promazával jste u Fiorenzata mosazné závity kvůli hladšímu odšroubování/našroubování okruží? A pokud ano, čím? Jsou na to různé názory, ale při posledním vyšroubování se mi zdálo, že to trošku zaskřípalo a zlehka by to promazat chtělo.

A ještě něco: nepřevzalo Fiorenzato Vaši skvělou stupnici do nové verze modelu F83E XGI?
https://www.fiorenzatopro.com/
Naposledy upravil(a) persona dne sob 23. led 2021 21:49:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od PeterG »

OK, tak fajn potom. Ta praca nie je technicky narocna, ale narocna na cas - oznacit, roztocit, rozobrat, podlozit, poskladat, oznacit, roztocit, rozobrat, podlozit znova a toto opakovat do dosiahnutia uspokojiveho vysledku najprv so spodnym, a potom z hornym kamenom (horny sa mi podarilo spravit rychlo na 1. pokus, kedze bol iba malo nezrovnany a stacila 1 vrstva alobalu).

Neviem, posudzoval som len podla foto a leskych plosiek na hranach, ale oproti SSP ci Mahlkonigu su stock kamene ostatnych mlyncov tupe uz pri kupe :grin: . Neviem, ci niekto ma skusenosti s SSP 58mm, ale mal som 65mm MK (SSP su vlastne kopie) a teraz mam 64mm SSP unimodal (brew) a SSP high-uniformity (espresso), ale po porovnaniach s E65S a vyskusani SSP high-uniformity pouzivam nadalej a espresso SSP unimodal (je to vlastne mletie na sposob EK-43, Peak) - kamene boli na fotkach vyssie.

Ano, mazal som tusim bielou vazelinou na oriesky vodovodnych baterii alebo food grade silikonovou vazeninou OKS 1110, uz nepamatam presne, mam obe.

Mozne to je, ze sa inspirovali - ked som spravil 1. stupnicu o vyfotil, poslal som foto Gianimu z Elektro's, talianskemu dealerovi Fiorenzata, a on iniciativne povedal, ze to zasle do Fiorenzata, tak neviem ...
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od zembic »

Potvrzuji, rovnání kamenů je náročné na čas. Dnes čerstvá zkušenost 3,5 hodiny.
hodinky.jpg
barva.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Fiorenzato F4E Nano vs. Fiorenzato F64E

Příspěvek od PeterG »

Co to je za mlynec? Vyzerá na vlastnú výrobu. :souhlas:
Či tento? http://www.primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?t=3119
Odpovědět

Zpět na „Jaký mlýnek“