Mlýnek Handground

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od danst »

Každý máme subjektivní požadavky a názory, počkejme co ještě vyjde najevo od jiných.
Např. fremil by ho měl mít dávno doma...
Co jsem se díval na webu, tak po světě tak nějak čekali, že bude na espresso a jsou zklamáni...
A také drobné ženy si stěžují, že je moc velký.

Co netuším je, jestli tam jsou nějaké výrobní intolerance u různých kusů, nějak jsem nepochopil názor, že kameny nejsou dost vystředěné ?

Pokud vím, tak mlýnek, který mele rovnoměrně, je žádaný. Ale pokud dává málo fines, tak se musí nastavit na jemnější mletí. A tady bohužel narůstá mlecí čas.

Jinak ty fotky Hario a Hgr jsou takzvaně mletí nastejno, i když je to neporovnatelné, není to jak poměřit a nastavit stejně. Nicméně mletí trvalo stejně dlouho.
Prach u Hgr. téměř není, je to vidět i v nádobce, u Haria je výrazný rozptyl velikostí včetně prachu.
Když jsem to porovnal refraktometrem, tak výtěžek byl u Hgr o 1% vyšší než u Haria a chuť lepší, ale to může být špatně odhadnutým mletím.

Jak by se dala poměřit skutečná kvalita ? Jedině tak, že se vezme kvalitní káva, nastaví se mletí u obou, aby dávaly při stejné extrakci stejný výtěžek,
a to v optimální výši.
Pak by chuťový test ukázal, z jaké části zrn je převážná část extrakce a co je tedy lepší.
To ovšem znamená velkou piplačku a mrhání kávou a za to mi to nestojí, natolik mně výsledek zase nezajímá.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od danst »

Nicméně se mi právě podařilo kouzlo nechtěného. Měl jsem 2 poslední dávky Columbie na Aeropress z jedné várky.
Včera jsem jednu namlel jako obvykle na RR45 a pak změřil EY, bylo to 21%. (nebyl to úplně nordic roast)
Před chvílí jsem zkusil Hgr. na 1.5 (což má být espresso, ale jistě s podložkama) namlít tu poslední. Z Handgroundu zrno vypadá ještě uniformněji, zrno opticky trochu větší. Extrakce úplně stejným způsobem, samozřejmostí je vážené zrno a měřený čas a stejné teploty.
Následně změřen totožný EY 21%. A chuť ?
Těžko přesně porovnat po jednom dni, ale je to na 90% totožné, z Hgr. v úplném závěru možná čistší. S obojím plná spokojenost. To se mi s Hariem nestalo nikdy.
První fotka výše ostatně ukazuje velkou podobnost zrna (akorát tam byl Hgr. na "2"), na rozdíl od Haria.
Můžu říct, že z mojeho pohledu na Aeropress mám konečně ruční mlýnek na dovolenou bez kompromisu v kvalitě mletí. Tam vydržím i ten čas.
Těžko říct, zda mele líp nebo hůř než komerční 64mm mlýnek, ten má ostatně ploché kameny,ovšem broušené u p. Théra, takže ty s originálními nemají mnoho společného . A těko říct, zda je teď ten zub lepší nebo horší než originál.

Celý ten tým ve věci kvality mletí nesliboval marně. Tak úplně se nechlubili s délkou mletí, mně to na 1.5 trvalo 2.5 minuty oproti 1´40 na číslo 2.
Espresso si vůbec netroufnu odhadnout, ovšem na Frenchpress to bude fofr.
Proč tomu tak je ? Samozřejmě kameny nejsou nijak obří a délku dělá převod na kliku. Je zvolen tak, že za tu délku je odměna ve velmi snadném točení klikou bez zasekávání. Šlo by to mnohem rychleji, ovšem s větší námahou, prostě je to lehký převod.

Pro mně je dnešní vítěz RR45, 10 sec proti 2 a půl minuty. Ale není to úplně férové srovnání. Poměr cena/kvalita mletí vyhrává Handground.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od dslecinka »

čím extraction yield měříte a jakou má vaše měřící metoda nejistotu měření?
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od giro »

Vzhľadom na to, že používa rovnaké meracie zariadenie (predpokladám, že obyčajný ručný refraktometer), surovinu, vodu atď., tak je chyba stanovenia nepodstatná. V podstate nehovorí o absolútnom čísle, ale o rozdiele medzi nimi, ktorý je v tomto prípade relevantnejší.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od danst »

Přesně tak, TDS se dá při dobrých očích a světle odečíst na 0,1 stupně, pak se samozřejmě přepočte (obvykle x0,85 pro kávu) a vypočítá EY. Pokud se o 0,1 netrefíte, tak znamená chybu u espressa cca o 0,2%, u alternativy do 1%. To je dáno jinou výší TDS. Počítejme u espressa raději 0,5%, tam je to přece jen emulze. Filtrování není u espressa nutné , Atago to taky nedělá. Koeficient 0,85 taky není přesný a hodnota se nechová přesně lineárně.
Ale je to takto jednoduché :

kápnu vzorek, podívám se a hodnotu vynásobím 0,85 a hmotností nápoje a podělím navážkou kávy

Přesnost této metody je naprosto dostatečná a opakovatelná, zejména proto, že absolutní hodnota neřekne o kvalitě nápoje vůbec nic. Vždy platí jen relativní srovnání dvou hodnot, a to pro konkrétní zařízení (mlýnek). Vhodná je kalibrace na vodu použitou při přípravě.
Ani absolutně hodnoty nebudou úplně špatně, protože espresso pod 19 a přes 22 už bych nepil, tak to rozhodně nebude o 5% mimo.

Absolutní hodnota je k ničemu, protože udává pouze procento extrahovaných látek, ne však jejich povahu. O kvalitě konkrétní extrakce rozhoduje, co je extrahováno. Kolik zrn je pře- a kolik podextrahovaných. A to se mění, každý mlýnek má jinou distribuci částic. Každý mlýnek má jiný ideální rozsah EY. Ale o tolik to zase není.

Co je k něčemu, je porovnat EY na stejném zařízení. Srovnat dvě hodnoty. A co je chuťově lepší. Která extrakce se povedla. A jak se daří opakovaně stejným způsobem pracovat. A když to není ono, tak jaká je hodnota, co se asi stalo.
Nebo jako příklad výš, kdy se dosáhne stejné extrakce, zjistit, jak je dobrý který mlýnek. Každý má svůj ideální rozsah, ale i v něm chutná každý po svém.
Samozřejmě, když měření u jiné várky kávy ukáže optimální extrakci jako obvykle při stejných podmínkách na stejném mlýnku, ale chuť je špatná, tak v tom případě hodnotíte kvalitu kávy. Nebo naopak u ní nedosáhnete obvyklých hodnot a nechutná.
Atd..

Dobrý praktik to využije spíš sporadicky. Přesně pozná, co je pod- a co už je přeextrahované a která káva je dobrá do koše. Něco jiného je trénink personálu v lepší kavárně. Tam klidně užijí předražený refraktometr s aplikací, která to vynásobí za ně a archivuje hodnoty. Na doma je to ovšem zrůdnost, stejným pomocníkem je průmyslem prověřený optický refraktometr, který může být za pětistovku, nebo tentýž s jinou stupnicí pro kávu za 2 tisíce. A to jen pro toho, kdo si chce hrát.

Kdo nesouhlasí, ať hodí kamenem, kromě admina, je mi jasné, že tady u mlýnku by ten příspěvek neměl být.
Uživatelský avatar
Scale940
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 12. led 2017 0:52:53
bydliště: Ústecký
kávovar: Lelit PL41EM
mlýnek: zatím nemám

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od Scale940 »

Ahoj, nemáte prosím někdo nějakou vychytávky na porlex tall. Chtěl bych nějak vyznačít stupeň mletí. Třeba lihovkou udělat někde tečky a tak. Jak to jinak řešíte, abyste nastavili vždy stejný stupeň? Diky
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od danst »

Tady je právě obrovský rozdíl u Handgroundu, lze opakovaně stejně a jednoduše nastavit.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od dslecinka »

danst: předpokládáte lineární/proporcionální nestochastickou chybu měření. samozřejme v pořádku, nicméně takové měření je opravdu jen orientační a i srovnávání dvou různých takovýchto měření zatížených chybou může být jen orientační a bez znalosti nejistoty měření (tedy intervalu nejistoty) nemůžete spolehlivě tato měření mezi sebou srovnávat.
do chyby je třeba započítat i přesnost vážení. všechno jsou to stochastické chyby...
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od giro »

Na vylúčenie náhodných chýb mohol danst robiť napríklad 3 opakované merania. Možno na začiatku používania refraktometra tak aj učinil a stanovil odchýlku merania. Možno jeho refraktometer ako môj má aj automatickú teplotnú kompenzáciu. Predpokladám (či to už urobil alebo nie), že nebola významná. Väčšina z nás kávu váži na váhach s dielikom 0,1g (ja napríklad 0,01g). Neviem ako ostatní, ale ja som váhu na začiatku overil a nakalibroval etalónovými závažiami, náhodnú chybu z váženia rovnako považujem za nevýznamnú. Ak by tieto vplyvy aj mali nejakú váhu, zrátam ich, z vašej skúsenosti to predstavuje akú veľkú odchýlku stanovenia EY?
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od danst »

dslecinka: skoro mi spadla čelist, ale takhle bych to na toto fórum snad opravdu nezatahoval...anebo to byl fór?
Samozřejmě je všechno jen relativní, orientační, stejně jako všechna měření z těch "prémiových refraktometrů" .
Podstatná je cena informace, která určuje více nebo méně přesně, absolutně i relativně pouze výtěžek extrakce. To má jen svoji určitou a ne tak důležitou hodnotu. Nic neříká o kvalitě extrakce, jak probíhala. A vzhledem k použití různých mlýnků a kávovarů už vůbec ne konkrétně (jen snad to obvyklé 18-22% -je to dost přesně?).
Čím déle se kávou zabývám, tím míň pro mně(nejen) platí nějaká pravidla a zaručené hodnoty. Dovolím si tvrdit, že různé fakta, pojmy i dojmy jsou obecně relativní a obecně přeceňovány.
Naprostá většina začátečníků a nakonec i těch pokročilých se bude trápit zejména teplotní stabilitou kávovaru. Přitom zdaleka není tak podstatná, jak se udává. Pochopí se až v okamžiku kdy ho máte. Kdo si koupí nahou páku a vidí kanálkování, tak pak nechápe, že přesto mu espresso v šálku chutná. Ono totiž taky není tak podstatné, jak to vypadá, samozřejmě taky je v různé intenzitě. Někdo používá WDT (třeba má zrovna mlýnek, který kávu hrudkuje) a jiný nepozná její přínos. Další se tvrdošíjně snaží o 25/25 a chuť ne a ne, anebo taky jo. A někdo pije cokoliv a všechno je dobré. Atd...
Např. jsem teď zkoušel vliv síly tampování (a mám autotamper s definovaným směrem tlaku a variabilní měřenou silou) na kanálkování.
Pokud k němu dochází a na vině je mlýnek, změna síly mezi 5-15kg nemá vlastně žádný vliv. Moc se nezmění ani použitím OCD, ani klepáním na páku a opticky dobrou distribucí. Zato síto k mlýnku nebo WDT zapůsobí téměř kouzelně. (no a to se ví, že se pak zvedne EY až o 0,5%!?)
S dobrou surovinou záleží hlavně na rukou a co pak ochutnám a jak z toho vyvodím důsledky.
Chápat principy a ve všech faktorech se snažit nedělat vyloženě chyby.
A protože kvalita bude na křivce v podobě Řípu, tak nahoře na té placce bude naprosto jedno, jakou přesnost měl refraktometr, nebo jestli vůbec byl.
Nedávno jsem zrepasoval poničenou Europiccolu Prof. a jen tak zkusil funkčnost. Espresso mi nebylo úplně po chuti a náročnost obsluhy taky ne. Ovšem majitel praskal štěstím, jak výbornou kávu to teď dělá. Máme jinou laťku nebo to prostě s ní umí?

To je ale úplně mimo téma a vrátím se ještě k HG. Jsem rád, že ho mám, ovšem mohl být ještě lepší. Viz výše.
Před chvílí mi ale jako majiteli přišel mail z Ameriky, kde mi s radostí oznámili, že upgradují výrobu. Místo akrylu použijí údajně 10x pevnější tritan a udělají nové stupňování mletí.
Pak možná ještě přijdou na to, že možná těžším převodem na páku dosáhnou lepšího času mletí za mírné zvětšení namáhavosti.
Prostě potěší, že jsme si ho koupili a pak nám nabídnou ke koupi upgrade.... :blee:
Nicméně pořád bude mlít zhruba stejně a jsem rád, že ho mám za nižší cenu.
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 23
Registrován: stř 23. lis 2016 12:44:32
bydliště: Jihomoravský
kávovar: FP, AP, clever drip
mlýnek: Hario Skerton, Handground

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od Filda »

Zdravím všechny,
hledám nový mlýnek na alternativy. Můj Skerton mě už začíná štvát, tak hledám náhradu. Skerton mě štve pouze z jednoho důvodu: mele uplně nerovnoměrně (i když tam mám vystřeďovací upgrade). V cleverdripu voda nemá přes kávový prach šanci protéct. A extrakce jakoukoli jinou metodu logicky taky nebude ideální.

Jako jeden z hlavních favoritů je tonto handground. Problém je v tom kde ho za rozumnou cenu koupit. Amazon do čr neposílá a gpkáva má šílenou cenu.

Další favorit je Baratza Encore. Četl jsem na něj celkem slušné recenze, ale moc se mi nelíbí to plastové zpracování. A elektrický mlýnek pro mě je celkem zbytečnost při 1-2 kávách denně.

Poraďíte někdo kde se dá sehnat ten handground za slušnou cenu, nebo poraďte nějaou alternativu. Cenu vyloženě nehrotím, ale zase za ruční mlýnek nedám 5K. Nejčastěji dělám aeropres , ale chtěl bych použít i na cleverdrip a bialetku.
Díky
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od papun »

Co třeba starší Gaggia MDF. Krokové nastavení hrubosti ideální pro častou změnu přípravy. A bazarový se dá koupit od 2.500,-. Výsledky slušné a nebude tě bolet ruka. Já osobně jsem taky měl Hario Skerton a než jsem ho rozšmajdal, tak jsem ho prodal, ale dřív nebo později by k tomu došlo. A mám doma Porlex a ten generuje prachu mraky. Vůbec ho nepoužívám a jen se tam tak válí. Neříkám, že se nedá sehnat slušný ruční mlýnek, ale já ti neporadím. ale když vidím ty ceny, tak mi to prostě přijde kontraproduktivní vůči těm elektrickým.
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 23
Registrován: stř 23. lis 2016 12:44:32
bydliště: Jihomoravský
kávovar: FP, AP, clever drip
mlýnek: Hario Skerton, Handground

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od Filda »

Gaggii jsem odsoudil hned ze začátku. Má dávkovač a je to stenej plasťák jako encore. Vím že to někdo předělává na freshovej mlýnek, ale kupovat si MDFko z druhé ruky, abych si ho předělal na fresh mě přijde už trošku zhovadilost.
Ceny jsou různý, třeba na amazonu maji ten handground za 80 dolarů, ale je to v usa a sem ho nedostanu. DE amazonu mají jen nickel za 110 E což je taky garda, když mě stačí obyč black.
Pokud se dívám na elektický, vzhledově mě pasuje graef cm 800, ale myslím že jsem kdysy četl že nemele ni moc.
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od pelo »

Podivej se na to i z pohledu casu mleti. Sice meles na 1-2 kavy denne, ale je rozdil stravit mletim 20 vterin na OE Lido (mimo cenovou kategorii) a neco jineho je mlit 2 minuty na necem jinem. Krom Lido neznam jiny mlynek, ktery by dokazal mlit tak rychle a zaroven konzistentne. Proto bych pri stanovenem cenovem stropu uvazoval radsi nad elektrickym, protoze jiny je parkrat s radosti zatocit klikou a jiny je s tim tocit 2 minuty, teda alespon ja v tom rozdil vidim.

Bud si kup slusny mlynek na alternativy jako treba ten Encore. Ja bych sel radsi do zachovaleho kusu z druhe ruky prave kvuli tomu, ze me to tolik nesere, kdyz se v nem chci vrtat nez kdybych se mel vrtat v novem v zaruce. Nejlepsi by byl samozrejme nejaky komercni mlynek z pohledu mleti a ceny, ale ty jsou zbytecne velke a ne kazdy takovou velkou mrchu doma strpi. Proto bych se drzel pri necem malem jako ten encore, vario nebo i mdf.
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 23
Registrován: stř 23. lis 2016 12:44:32
bydliště: Jihomoravský
kávovar: FP, AP, clever drip
mlýnek: Hario Skerton, Handground

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od Filda »

Pelo s tím časem máš sice pravdu, ale to pro mě není vůbec rozhodující faktor. Než se mě ohřeje voda v konvici mám namleto i na skertonu, v tom bych problém neviděl.

V prvním příspěvku jsem o tom mluvil, ano chci slušný mlýnek na alternativy, ktrej pomele konzistentně a bez prachu (ideální stav). Je mi jasné, že aby byl kvalitní musí něco stát, aproto se přikláním spíš k ručním mlýnkům, které dokážou za stejnou cenu v porovnání s elektrickým namlít kávu lépe.
A zároveň proto píšu do tohoto vlákna, potože se zároveň ptám na handground který se mělíbí, jen za něj nechci zaplatit skoro dvojnásobek ceny než za kterou se podavá v usa.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od papun »

MDFko určitě nemele špatně. To že má plastový zásobník ještě nic neznemaná. Nicméně já jsem ho používal tak, že zássobník mě nijak nebrzil. Jako do ničeho tě netlačím. Ale ze svých zkušeností bych do ručnígho už nešel a už vůbec ne za víc peněz.
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 23
Registrován: stř 23. lis 2016 12:44:32
bydliště: Jihomoravský
kávovar: FP, AP, clever drip
mlýnek: Hario Skerton, Handground

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od Filda »

To taky neříkam. Umí namlet určite dobře, ale v zásobníku by káva zbytečně zůstávala (pouze zbytky) protože bych mlel vždy jen dávku co hned spotřebuju tudíž je pro mě zásobník akorát na nas*ání. Taky neříkám že se elektrickému vyloženě bráním, jen si myslím že zrovna pro mě jsou to jen peníze navíc.

Nikam nespěchám, jen hledám náhradu za skerton do budoucna. Jsem rád že se sejde víc názorů, aspoň získám víc informací.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od danst »

Pokud jde o rovnoměrnost mletí, Handgŕound je opravdu výborný, prach se nekoná. Má jen 3 chyby:
1. je pomalý jako Hario (ovšem lehké mletí)
2. nemá optimální stupňování hrubosti, zejména pro espresso
3. opticky vypadá vnitřní plastové uchycení křehce

body 2 a 3 výrobce právě upgraduje (jak dlouho to bude trvat, a jak to dopadne, nevím)
Stalo se, co jsem tady již předpovídal, zdražil. (našel jsem snad 129 EUR GP, 3870 sweetcity.cz)
Tedy razantně, mně jeden stál i s dopravou 1900,-.
Škoda, nedávno jsem tady druhý nerozbalený kus prodával za 1600,- , žádný překotný zájem nebyl, ale je už pryč.
Měl-li bych za něj dát 4000? NIKDY !!
Radši přidat na LIDO nebo podobný předražený celokovový, pokud bych lpěl na ručním.

K tvojí otázce, zrovna mám doma Nemox-Lux (Iberital Mini, Lelit PL, a podobné totožné mlýnky), to je výborná náhrada za Hario.
Je miniaturní, s velmi malou retencí s tím, že se dá tady do zobáčku něčím sáhnout pro vyhrábnutí kávy. Kónické mlecí kameny, podobné těm ručním mlýnkům, kvalitní. Vypadá velmi dobře. Mele docela pomalu (na el. mlýnek), za různých zvuků, poměr cena/výkon je výborný.
Není divu, že držel krok v rozstřelu TITAN grinder, už to chápu.
Na alternativy perfektní, skokové nastavování, na espresso opačně, tam jsou vhodnější varianty se šnekem.
Pořád se dá vČR koupit za 4200,-. Pokud ho seženeš v dobrém stavu použitý za 2-3 tisíce, bral bych.
Dá se s ním i cestovat (autem).
Je tady o něm samozřejmě i vlákno (jako SAECO LUX) , protože je levný, je trochu nedoceněný, ale mele dobře.
Pokud jde jen o mletí na alternativu, pak jde samozřejmě i Encore. Ale ten už nejde použít na espresso.
Nemox ovšem ano, i když pak je nejlépe potřeba dodělat stepless regulaci (cca 30 EUR za dodání šneku a kolečka, nebo jen šnek za 20 plus vlastní tvořivost). Nebo koupit dražší varianty Iberital, Lelit, s kolečkem. U těchto je možnost použití na alternativu taky, ale na jednu. Ne přeskakovat z džezvy na frenchpress, to nejde.
Platí samozřejmě možnost Gaggia MDF, Rancilio Rocky, Ascasso steel.
Kromě Gaggie se nic levně nekoupí.

Poptávka po mlýnku za 1-3 tisíce, který je malý, mele kvalitně, je dobrý i pro espresso, vydrží, je stará jak kávové lidstvo samo a vysoká.
Nabídka mizivá. Takto je to jednoduché.

Pokud ale chci náhradu za ruční mlýnek, tak ta musí být skoro stejně malá, lepší v mletí a ne příliš drahá.
Velký mlýnek není pro každého, a hlavně ne každý velký mlýnek se dá úspěšně používat na malé mletí.
A přechod z ručního na el. znamená vždy úsporu času, hluk a trochu svinčíku.

Můj osobní závěr:
HANDGROUND je výborný mlýnek za původní cenu 65 USD. Ovšem za cenu atakující 4 tisíce korun to bude hodně mrtvý produkt. Bez budoucnosti.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od puschpull »

Jak píše papun. Kdybych měl mlet ručně to co vypiji, tak bych raději přestal kávu pít.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek Handground

Příspěvek od danst »

Je pravda, že ruční mlýnek je malý, nemá retenci a je jednoduchý. Kvalitní je bezporuchový. Je jich několik, které perfektně melou. Že je to otročina?
Prostě existují lidé, kteří z toho mají zvláštní uspokojení.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“