Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

eugen: Len treba ratat ze malo ktora zena ma v rukach dost sily zomliet na espresso rucne (nepoznam ziadnu, skusali to viacere), zvlast svetlejsie prazenia chcu mat nejaky ten grindceps aj pri kombinacii maly tvrdy kamen - comandante ironheart, pri 47mm kamenoch ako ma kinu alebo feld 47 treba uz naozaj zabrat.
Uživatelský avatar
eugen
Příspěvky: 4
Registrován: pát 13. pro 2019 19:38:50
bydliště: Trencin
kávovar: Bialetti, Rancilio Silvia
mlýnek: Rhinowares, Kinu M47

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od eugen »

Hm, to by asi bolo treba vyskusat aky velky je to rozdiel proti tomu Rhinowares. Uz aj na tom sa jej to nechcelo mliet. :-) OE Lido ma myslim tiez 47mm kamene.
Vdaka za postreh.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

https://www.option-o.com/lagom-p64 dosť zaujímavá aternatíva, prvé kusy by mali čoskoro doraziť k užívateľom, pre európu s dopravou cca 1500 euro (podľa výrobcu daň zaplatená) verzia s SSP brew kameňmi, dokúpiť ssp espresso kamene a na doma snáď konečná. (klasické kamene na tmavšie kávy - kvalita k30 bez retencie, brew kamene na third wave espresso a brew) , centrovanie do 0.02mm nastavenie otáčok ako bonus.
Uživatelský avatar
handel
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14. lis 2016 11:45:06
bydliště: Trencin
kávovar: CafelatRobot,V60,bialetti brikka/moka,aeropress,syphon
mlýnek: GIOTA+SSP MP/Brew,NZ,OE Lido3,rhinowares

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od handel »

to eugen: ja som tiež prechádzal od Rhinowares k Lido. Pôvodne som chcel kúpiť elektrický ( baratza virtuoso ), ale nakoniec som kúpil v podobnej cene Lido 3. Rozhodoval som sa medzi Comandante a Lido ( Kinu sa mi zdal drahý, ale teraz by som šiel rovno do neho ) a vybral som si Lido kôli lepšej ergonómii denného používania. Nastavenie hrúbky mletia zvonku ( stále mením spôsoby prípravy a mám obvykle 3 rôzne kávy ) a možnosť nasypať kávu do mlynca bez nutnosti dávať dole kryt. Kvalitu mletia s Commandante neviem porovnať, to som vychádzal z diskusií ( a v tých vychádzalo lepšie Lido, možno preto lebo ten bol v tom čase rozšírenejší ).
Čas mletia na Rhinowares je cca 2-násobný oproti Lidu pri porovnateľnej hrúbke ( pri Rhinowares sa nemá zmysel o kvalite ani baviť ). Čo je ale dôležitejšie, tak je to fyzicky celkom náročné, hlavne pri jemnejšom mletí ( espresso a samozrejme čim svetlejšie, tým ťažšie ). Mne to nevadí, lebo pre mňa je to súčasť rituálu, ale pre ženu sa mi to nezdá úplne vhodné :( V hrúbka na filter je to už ale celkom ľahké a rýchle. Dnes som to stopoval a 13g stredne praženej mi trvalo 1 a štvrť minúty na espresso. V inom vlákne sa v podobnej cene rieši Eureka mignon manuelle, čo by nemusela byť zlá voľba.
Uživatelský avatar
eugen
Příspěvky: 4
Registrován: pát 13. pro 2019 19:38:50
bydliště: Trencin
kávovar: Bialetti, Rancilio Silvia
mlýnek: Rhinowares, Kinu M47

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od eugen »

Vďaka za odpoveď a porovnanie. Väčšinou meliem kávu ja, tiež by som s tým nemal problém, ale zas nemôžem myslieť len na seba... :grin:
Kinu som pozeral tiež, robí teraz aj cenovo porovnateľný M47 Phoenix, ale telo tam je z plastu ABS.
Našiel som spomínaný Eureka Mignon manualle, to by mohlo byť tiež riešenie.
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od senlamy »

Sinpa píše:Zrovna na něj kouká, jen ten zásobník na kávu.. :-/
Mám ho týden a je perfektní. Zásobník není a vydejnik je rovnou do nádoby. Nevadí mi to. Kávu mám ve vakuové doze a vážím a melu těsně před vařením kávy.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

Snáď sa mi na dlhší čas podarilo zastabilizovať mlynčeky, celkom dobrá on demand alternatíva na doma s nízkou retenciou a výbornou kvalitou mletia - ceado E37S, 83mm flat kamene, možnosť upgrade na SSP (zatiaľ mám pôvodné), i napriek tomu že ide o komerčný mlynček je vďaka dobre navrhnutej mlecej komore a výpusti kávy pomerne malá, pri vymletí všetkej kávy (záleží samozrejme od kávy a vlhkosti) zostatnú v mlynčeku cca 2g (nevážil som to opakovane), kedže má ale mlynček vysoké otáčky, flapper a horizontálnu mleciu komoru najlepšie výsledky dosahuje (presnosť časovača a konzitencia mletia) pri určitom tlaku kávy zhora, vyriešil som to custom hopperom s priemerom 58mm a 230g 58mm tamperom, v dolnej časti sa hopper zužuje aby sa tamper nedotkol kameňov ak sa minie káva. Presnosť časovača cca 0,1g. Pri takomto použití je retencia samozrejme o niečo vačšia keďže je viac kávy v mlecej komore a taktiež medzi kameňmi. Keďže sa chcem občas aj trocha pohrať rozmýšlal som nad možnosťami SD (najmä Option O Lagom SSP), nakoniec prišla možnosť ktorú nešlo nevyužiť a tak som zaobstaral Kafatek Monolith Flat, 75mm NS mythos kamene (vymeniteľné za SSP zatiaľ som neriešil),naklonená mlecia komora, mletie priamo do páky, retencia s RDT cca 0,1-0,2g, perfektné centrovanie out of box, nastaviteľné RPM 22-800 (nižšie otáčky dlhšie mletie, menej tepla, menej fines - rýchlejšia extrakcia pri rovnakých parametroch, vyššie otáčky - opak) zatiaľ sa zoznamujeme, zdá sa ale že využiť všetky možnosti bude na dlhšie.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od persona »

martinovic píše:Ano ale na druhú stranu nemôžte porovnávať porlex za 35 euro s mignonom za 300 euro so záverom ze elektrika je vo všetkom lepšia. Postavte oproti mignonu kinu m47 za podobnú cenu a okrem rýchlosti v g/s a tým že nemusíte točiť (chápem že pre veľa ludí nepredstaviteľné) sú na domáce použitie značné výhody kvalitného ručného mlynčeka - centrovanie na 0.02mm , konzistencia dávky, kvalita mletia, hlučnosť, 0 hysterézia nastavenia hrúbky mletia
Musím říct, že Kinu 47 na mě opravdu zapůsobil, viz toto video: https://www.youtube.com/watch?v=JzAVaIOVeGg&t=1s

A i ten kávovar ujde. :-)
Uživatelský avatar
eugen
Příspěvky: 4
Registrován: pát 13. pro 2019 19:38:50
bydliště: Trencin
kávovar: Bialetti, Rancilio Silvia
mlýnek: Rhinowares, Kinu M47

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od eugen »

No ja som nakoniec, aj na zaklade tunajsich diskusii a dalsich videi na youtube, kupil Kinu M47 Phoenix. Je to lacnejsia varianta M47, nie je celokovovy. Ale ten rozdiel proti Rhinowares je zasadny, ci uz sa tyka homogenity, rychlosti mletia. Ako som pisal vyssie rozmyslal som aj nad elektrickym Eureka Mignon, ale nakoniec som isiel do manualneho Kinu.
Dokonca na nom obcas pomelie aj manzelka a hovori ze proti Rhinowares je to vyrazne lepsie. A to sme predtym mleli do moka Bialetti, teda nahrubsie, a teraz jemnejsie na espreso, kedze som zaroven s Kinu kupil aj Rancillio Silviu.
Takze za mna zatial spokojnost :-)
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

SD modifikacia ceado E37S (custom alu hopper presne na 58mm tamper, anticlump ponechany), otazka je rozdiel v chuti kedze mletie bude urcite menej homogenne ako s tlakom kavy.
https://youtu.be/vNd4_gv6srs
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od zarkow »

martinovic píše: ned 15. pro 2019 21:25:37 https://www.option-o.com/lagom-p64 dosť zaujímavá aternatíva, prvé kusy by mali čoskoro doraziť k užívateľom, pre európu s dopravou cca 1500 euro (podľa výrobcu daň zaplatená) verzia s SSP brew kameňmi, dokúpiť ssp espresso kamene a na doma snáď konečná. (klasické kamene na tmavšie kávy - kvalita k30 bez retencie, brew kamene na third wave espresso a brew) , centrovanie do 0.02mm nastavenie otáčok ako bonus.
Aktuálně je tento mlýnek v recenzi na blogu Jamese Hoffmanna, kde probíhá srovnání s dalšími mlýnky v kategorii EK43 a pod. Z testovaných mlýnků je ještě nejlevnější. Moc se mi líbí a bral bych ho hned, ale je bohužel zcela mimo mé finanční možnosti. Každopádně jsem zvědavý na výsledné porovnání včetně Niche Zero.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

Nedávno sa začal predávať cenovo dostupný single dosing flat mlynček čínskeho výrobcu v EU predávaného pod názvom G-IOTA , DF64. Mlynček má celkovové prevedenie, 250w AC motor, predáva sa v základnej verzii s 64mm italmill kameňmi (môžu mať Ti coating), alebo SSP (High uniformity, Multipurpose, Unimodal). Vlastním ho asi mesiac, prvé dojmy sú vcelku pozitívne, kvalita mletia porovnateľná s predošlými mlynčekmi s podobným rozmerom kameňov - ECM S64 automatik, Lelit pl72, na svetlejšie pražené kávy určite vhodnejší ako kónické kamene (mal som skúsenosť s kinu M68 a M47, niche zero na tom bude asi podobne). Konzistencia dávky je do 0,1g takže vážiť po mletí som prestal, taktiež používam mlynček bez blower násady. celková retencia je asi 1g s RDT bez fúkania na konci mletia. Meraný runout na kontaktných plochách spodného kameňa u môjho kusu cca 40um, test so stierateľnou fixou bez podkladania kameňov viac než uspokojivý.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od zarkow »

Díky za rozšíření obzorů, odkud jsi ho bral a kolik v EU stojí?
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

zarkow píše: ned 16. kvě 2021 21:30:53 Díky za rozšíření obzorů, odkud jsi ho bral a kolik v EU stojí?
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/k/mlynek- ... omowy.html bral som to ako preorder cena bola o nieco nizsia a ti coating bol gratis kazdopadne za tu cenu by mal byt od polakeho predajcu gratis doaing ring a prstenec na rovnomernejsiu distribuciu zrn pocas mletia.
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od zarkow »

Díky za odkaz. Kdybych už neměl Niche Zero, byl by to horký kandidát, hlavně z důvodu preference světlejšího prazení.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

Po niekoľkomesačnom zoznámení sa s mlynčekom DF64/Giota so štandardnými italmill kameňmi prišiel na rad upgrade na SSP multipurpose (upravené 64mm brew unimodal kamene pre lagom P64) s cieľom používať mlynček na svetlé praženia, BR nad 1:2 a samozrejme porovnanie s HU SSP kameňmi v druhom domácom mlynčeku. Kamene ešte nie sú zabehnuté každopádne rozdiel v chuti oproti pôvodným kameňom je neporovnateľný (čistota, separácie chutí, sweetness), popcorning pri mletí posledných zŕn prakticky vymizol, zarovnanie kameňov zdá sa vyhovujúce bez nutnosti podkladania. Medzičasom pridaný indikátor pre lepšie nastavenie hrúbky mletia (3d tlač), prvá várka mlynčekov mala nainštalovaný 2x silikónový flapper ktorý zhoršoval retenciu, zatiaľ jeden vybratý, po zabehnutí kameňov ho skúsim odstrániť úplne. Mlynček z doterajších skúseností môžem za danú cenu doporučiť.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od zarkow »

V této kombinaci se jeví jako ještě cenově dostupné "konečné domácí řešení", Lagom P64 bude zpracováním dál, ale cena dvojnásobná. Děláš na něm i filtrovanou kávu?
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

zarkow píše: pát 30. črc 2021 20:56:02 Filter som zatial neskusal.
Uživatelský avatar
tomikn
Příspěvky: 19
Registrován: pon 15. srp 2016 11:31:46
bydliště: Pardubice
kávovar: Rancilio Silvia PID BunaCafé edice
mlýnek: DF64, Rancilio Rocky Doserless

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od tomikn »

Tenhle mlýnek se mi docela líbí. Dělám převážně espresso z rmavě pražené kávy (mam Rocky). Zkoušel jsem hledat nějaké info ohledně SSP kamenů, ale pořád nevím Byly by mě k něčemu dobré?, Nebo stačí ty základní?

Díky
Tomáš
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Tichý domácí mlýnek, minimální retence a jednoduché nastavení

Příspěvek od martinovic »

https://www.home-barista.com/grinders/s ... 72553.html nieco o roznych geometriach v skratke: vyraba sa low uniformity - cca kopia espresso kamenov v mk k30, high uniformity - espresso orientovane kamene s optimalnym BR do 1:2 ale uzsou distribuciou ako LU (teoreticky cistejsia chut, mensi mounthfeel) a potom brew geometrie inspirovane mk guatemala, originalne brew kamene pouzitelne aj na espresso optimalizovane na svetlejsie kavy a br nad 1:2, pre velmi nizky obsah fines je flow niekedy tazko kontrolovatelny (este nizsi mounthfeel a vyssia cistota ako HU). Vyrobca option O preto v spolupraci s ssp preto ponuka tieto kamene v miernej modifikacii kedy v espresso rozsahu robia o nieco viac fines vdaka comu by tok mal byt lepsie ovladatelny. Oproti rr rocky by si si ale kvalitou mletia a hlavne retenciou pomohol aj so zakladnymi italmill kamenmi.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“