Eureka Mignon XL vs. Fiorenzato AllGround

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
PavelF
Příspěvky: 11
Registrován: stř 04. srp 2021 7:26:03
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Lelit Bianca, Nespresso Inissia
mlýnek: Eureka Mignon XL, Hario Skerton PRO

Eureka Mignon XL vs. Fiorenzato AllGround

Příspěvek od PavelF »

Zdravím,

má někdo zkušenost s těmito mlýnky? Je to dle Vás správný směr a dobrá volba?
Chci kupovat nový a dobrý mlýnek na kávu a rozhoduji se právě mezi těmito dvěma. Nerad bych se spálil a koupil zajíce v pytli, tak se raději zeptám. Rád bych, aby měl mlýnek malou retenci, jeho části byly z kovu a ne z plastu, nebyl moc hlučný (do 70-80db je to ok) a hlavně vydržel na roky, abych nemusel za půl roku řešit upgrade na nový.

Pokud existuje lepší tip na nějaký mlýnek, nebo rada určitě budu rád a nechám si poradit.
Díky moc.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Eureka Mignon XL vs. Fiorenzato AllGround

Příspěvek od martinovic »

Vela uzivatelskych skusenosti s fiorenzatom este nebude, vyzera lepsie ako eureka (custom kamene, lepsie nastavenie hrubky - snad dostatocne jemne kedze pomerne maly rozsah zabera mletie na rozne pripravy), kazdopadne cena ktoru som nasiel cca 830 euro je znacne viac ako mignon za 530 novy vratane dopravy (ak by nahodou blizsie info cez SZ). Zvazil by som este G-iota/ df 64, je najlacnejsi a sd na doma ma svoje vyhody.
Uživatelský avatar
david22
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 18. črc 2019 10:46:45
bydliště: Jindřichův Hradec
kávovar: Gaggia Classic, V60, Aeropress, Bialetti
mlýnek: Rancilio Rocky, Hario

Re: Eureka Mignon XL vs. Fiorenzato AllGround

Příspěvek od david22 »

dobrý den,

navazuji na toto vlákno a byl bych rád, kdyby se někdo, kdo tento mlýnek má, mohl podělit o své zkušenosti.
Mám letitý Rancilio Rocky a rád bych mlýnek nový. Uvažuji nad koupí toho Fiorenzata, ale váhám také mezi Mignon XL, Fiorenzato Allground a nakonec ještě jako třetí možnost zvažuji Niche Zero. Původní plán koupit opěvovaný NZ mě pomalu opouští, i přes zjevné výhody tohoto mlýnku. Přece jen bych raději mlel přímo do páky a také se mi nechce každá dávka kávy vážit. Ale pořád to ve mě hlodá, přeci jen - navážím 18 g a dostanu 18 g. S jinými mlýnky ten výstup může být jiný, zvlášť když je káva starší nebo změním jemnost mletí.
Zpět k Fiorenzatu - zkušeností a recenzí je na netu dost málo, ale mlýnek na mne působí solidně a hlavně - oproti Mignon XL se mi líbí jednoduchost, s jakou se dá rozebrat a vyčistit. U Mignonu je to trochu zdlouhavější - na regulerní čištění jednou za pár měsíců samozřejmě OK, ale Allground v tomto ohledu vede.
Další, co se mi na tom mlýnku líbí, je nastavování jemnosti mletí pomocí velkého prstence - v rámci otáčky menší než 360°stupňů, tedy pohodlný přechod mezi mletím na presso a třeba V60 a návrat zpět na původní nastavení u pressa. U Eureky obecně se mi nelíbí, že bych musel několikrát otočit tím kolečkem a hledat správnou polohu při návratu zpět na presso.
Na druhou stranu si říkám, jestli právě tato jednoduchost u Fiorenzata nemůže být potenciální problém do budoucna, kdy třeba vvznikne vůle ve vodících drážkách toho prstence a nebo prostě budu chtít mlít jemněji, ale už to prostě mechanicky nebude možné, protože vodící drážka mě dál nepustí - to by bylo fajn vidět v nějaké recenzi, jestli u pressa je dost prostoru, jak případně mlet ještě jemněji, nebo ne. U toho rozsahu na espresso - zda má dostatečný rozsah (jak na jemném konci, tak na hrubším - protože v určité hrubosti mlýnek přepne do mokka režimu a nemohu mlet 1 nebo dvě porce podle předvolby, ale melu pouze podle času) vidím zkrátka asi jedniný otazník a důvod, proč s koupí stále váhám.
U Euréky si myslím, že ta možnost regulace jemněji/hruběji je prostě neomezená. jak je to u NZ je otázka - tam je také prstenec, který má limity na jemném i hrubém konci?

Díky předem za jakýkoliv komentář.
Uživatelský avatar
PavelF
Příspěvky: 11
Registrován: stř 04. srp 2021 7:26:03
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Lelit Bianca, Nespresso Inissia
mlýnek: Eureka Mignon XL, Hario Skerton PRO

Re: Eureka Mignon XL vs. Fiorenzato AllGround

Příspěvek od PavelF »

Zdar,

mám Eureka Mignon XL a nemohu si vynachválit. Je ale pravda že zkušenosti s AllGround ani NZ nemám. Co mohu potvrdit, tak je avizovaná retence u Mignon XL. Navážíš 18g, dostaneš 17,8 - 18,2 (tady pozor platí až po umletí několika dávek). Mlýnek je velmi tichý. Mletí v 6 ráno není problém. Mele neskutečně rychle a jemně. AllGround a jeho prstenec vypadá fajn a ze začátku jsem z něj ujíždel, ale při potřebě opravdu precizního mletí např. pro espresso mi nepřijde tak ideální protože má skokové nastavování hrubost mletí - právě podle toho prstence. Eureka je stopless, takže lze nastavit mnohem lepší stupeň mletí a při těchto cenách mlýnku mi přijde stopless jako nezbytnost, kterou AllGround nemá a bál bych se, že nemusím najít dostatečný stupeň jemnosti mletí.

Asi bych se rozhodoval podle toho co, častěji bude mlýnek produkovat. Já si třeba dělám jen espresso, takže problém přecházení v nastavení mlýnku nemusím řešit a proto pro mě nebyla nutnost přenastavování, ale dovedu si představit, že když se bude střídat espresso a mokka bude to trochu pruda. Co se týče čištění, tak je to asi trochu delší, ale při dobrém grifu je vyčištěno i s kávovarem do 30 minut. Dále mi vyhovuje násypka a mletí přímo do páky. Násypku nedávám plnou, ale vždy tak po 200g, což stačí tak na 3-4 dny a nemusím, tak vážit každou dávku extra. Časovač je spolehlivý. Měl jsem strach že to nevychytám, ale myslím že úplně v pohodě. Nyní už nevážím vůbec. Jen výslednou kávu.

Já sám jsem se rozhodoval mezi AllGround a Eureka. NZ jsem vyloučil hlavně kvůli vážení a mletí mimo páku. Nakonec jsem zvolil Eureku kvůli ceně, historii, stopless, nízké retenci (blížící se NZ), tichosti a s ohledem že dělám jen espresso.
Nicméně věřím že AllGround bude taky perfektní mlýnek.
Uživatelský avatar
david22
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 18. črc 2019 10:46:45
bydliště: Jindřichův Hradec
kávovar: Gaggia Classic, V60, Aeropress, Bialetti
mlýnek: Rancilio Rocky, Hario

Re: Eureka Mignon XL vs. Fiorenzato AllGround

Příspěvek od david22 »

ahoj,
díky za komentář a praktické zkušenosti s mlýnkem. Je to pravda, to krokové nastavení jemnosti mletí může být problém, záleží jak je to na tom Fiorenzatu odstupňované.
Pokud by to bylo dostatečně jemně, tak bych ho mírně preferoval před tím Mignonem XL. Ještě přemýšlím, že bych se na mlýnek dojel podívat k prodejci a vyzkoušel ho. Tak uvidím, jestli mi to v dohledné době vyjde.
Díky ještě jednou za komentář.
Odpovědět

Zpět na „Jaký mlýnek“