Bezzera Unica

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od dslecinka »

jo, možná by stačilo k vypuštění položit kávovar na levý bok, výpust na parní trysku jde z boileru z levého boku úplně nahoře. řekněme natočení tak o 100-120 ° doleva by mělo stačit. a neopařte se...
Uživatelský avatar
Vlad86
Příspěvky: 4
Registrován: úte 25. zář 2018 7:04:19
bydliště: Povazska Bystrica
kávovar: LELIT ANNA PL41 chcem kupit
mlýnek: nemam

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Vlad86 »

Masinu som odoslal do Nemecka v pondelok. Uz v piatok mi zaslali mail, ze dany mechanizmus bol vymeneny. O 3 dni som mal uz stroj doma. Zapol som ho. S prekvapenim som zistil, ze zacal nahrievat vodu ale vobec nevydaval ziadny zvuk. Predtym vzdy prvych cca 10 minut vrcal. Na budiku neukazoval ziadny tlak. Potom zrazu tlak vybehol na 12 barov. Po minute klesol na 4 bary. Nic sa nedialo, tak som skusil spravit kavu. Po otoceni kluky tlak klesol na nulu a kava len kvapkala do salky. Predpokladam, ze tlacitko opravili a cestou odisiel nejaky iny spinac, ktory spina tlak. Stalo sa uz nieco podobne niekomu? dakujem
Uživatelský avatar
Vlad86
Příspěvky: 4
Registrován: úte 25. zář 2018 7:04:19
bydliště: Povazska Bystrica
kávovar: LELIT ANNA PL41 chcem kupit
mlýnek: nemam

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Vlad86 »

Tak nakoniec som zistil, ze teraz je kavovar uplne ok a pri prvej dodavke mimo tlacitka muselo byt nieco pokazene aj s cerpadlo.
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od senlamy »

j.bill píše:Můj názor pokud se bude používat i pára: Než single bojler + PID, určitě raději HX bez pidu (není potřeba) u E61 s teploměrem. ;) :grin:
tohle bych rád rozebral :) Jsem na Gaggia Classic Plus a chci upgradovat abych měl lepší espressa i cappuccina. Předpokládal jsem, že HX s PIDem bude ideál, ale to vypadá na kávovary za 45 a víc, v čem mi pomůže PID, když mám hlavu E61?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od j.bill »

senlamy píše:tohle bych rád rozebral :) Jsem na Gaggia Classic Pro a chci upgradovat abych měl lepší espressa i cappuccina. Předpokládal jsem, že HX s PIDem bude ideál, ale to vypadá na kávovary za 45 a víc, v čem mi pomůže PID, když mám hlavu E61?
Už se Ti to trochu motá dohromady. Jsi na "Gaggia Classic Plus". Nová Rancilio Silvia dostane název "Pro". Teplotní stabilita u verze s klasickým presostatem nebo PIDem bude téměř stejná. Pid může umožňovat pohodlnější nastavení teploty (tlaku), ale u HX nevidím smysluplný přínos oproti klasickému provedení s tlakovým spínačem. Stejně se obvykle nastaví určitý tlak(teplota) parního bojleru a pak už se s tím nehýbá. Zdá se mi, že pokud dnešní "spotřebič" nemá display s čísly, není dostatečně "IN". :lol: Asi na to hodně lidí "letí". ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od senlamy »

Jo, to máš pravdu, že se mi to plete :) Už je těch kávovarů, co jsem prohlédl nějak moc a sám nevím co mám :D
Display s čísly bych raději nechtěl, co chci, je teplé espresso a výkonná tryska (nemusím dělat espresso a šlehat zaráz, stejně to budu dělat až po espressu), ale Gaggia Classic Plus mi neposkytuje prakticky ani jedno, ikdyž je zapnutá půl hodiny, espresso vyteče vlažné, jen občas je v adekvátní teplotě. Tryska je taky tristní a kvalita a stálost páry velmi slabá.
Jenže když se začnu pohybovat v kávovarech za 30tis (pochopil jsem, že tady to začíná být teprve zajímavé a cena mi nevadí), tak jeden má PID, druhý ne, další má zase HX a další ne. Snažím se urovnat priority. Zatím to vypadá, že komplet nerez je základ, nevím zda E61 hlava je nutnost, zda PID je nutnost, zda HX je nutnost.
U Rocketu se mi zdá, že je cena nadsazená za design, proto ze mi zamlouvá víc Bezzera, ikdyž je na tom s cenou podobně.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od j.bill »

Když si nastuduješ, co je to HX kávovar a jak se s ním pracuje, budeš schopný připravovat mléčné nápoje mnohem rychleji a pohodlněji, než s jednobojlerem. Hlavně pokud jich budeš dělat více za sebou. Ale má také svá specifika. Dualbojler je ještě o něco dražší, ale ovládání je jednodušší. PID má smysl u jednobojleru nebo dualbojleru.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 33
Registrován: sob 28. pro 2013 3:13:05
bydliště: Chodsko
kávovar: Bezzera Unica PID
mlýnek: Bezzera 005 TM

Bezzera Unica - displej

Příspěvek od Mike »

Dobrý den.
Postupně mě na přístroji Bezzera Unica PID začínají pozhasínat segmenty displeje - viz. foto.
Uměl by mě někdo poradit jak opravit?
Stačí vyměnit 7 segmenový display ?
Jak zjistit správný druh na výměnu /stejné parametry i rozměry...?

Děkuji za radu

M.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od jhf »

Po jaké době segment zhasl? Mě to teď udělala jedna čárka po necelých 5 letech... Tak uvidím, co bude dál. Mám jiný typ PID, ale podle toho, co jsem našel na netu (ne u prodejce kávostroje) stojí cca 2 000 Kč. Jinak zkuste http://www.baristaservis.cz/, tam určitě poradí.
Uživatelský avatar
MiraLuk
Příspěvky: 1
Registrován: pon 02. kvě 2016 23:13:58
bydliště: Strakonice
kávovar: Bezzera Unica PID, plus alternativní přípravy
mlýnek: Catler GC8010 po úpravě

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od MiraLuk »

Ahoj, mám následující problém. Poradí Někdo? Nechce se mi posílat celý kávovar do servisu.

- kávovar: Bezzera Unica PID, v použití od r. 2016.
- zhruba před rokem se začala prodlužovat doba potřebná k nahřátí od vypnutého stavu. Dnes musím kávovar zapnout třeba i 10 hodin předem.
- po zapnutí se na displeji objeví 1.05 a je tam po velmi dlouhou dobu. Jakmile se na displeji objeví údaj o teplotě, nahřátí je rychlé jako obvykle.
- během doby, kdy je na displeji 1.05, problikává pravá dolní tečka (aktivace topení) přibližně jednou za vteřinu. Hlava se za těch několik hodin v tomto stavu nepatrně zahřeje, odhaduji na 40C, až pak někdy se na displeji objeví teplota a proběhne obvyklé nahřátí.
- po nahřátí, vše funguje jak má. PID reaguje na pokles teploty svižně, přepínání C-S-C bez problémů.

-nedávno jsem rozebral a vyčistil celou hlavu. Vnitřek byl vcelku čistý bez zavápnění, vše průchodné.
-kabeláž jsem překontroloval, nic uvolněného, vše v původním stavu.
-dioda relé, které spíná topení blikala, tak jak tečka na displeji.

Čím to lze vysvětlit?
-vadný elektronický modul? Vadná teplotní sonda PID? Není na okruhu topení nějaká ochrana, která se aktivuje? Třeba z důvodu vadného topení?

Díky za každou radu.
Míra.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od danst »

Obvykle to značí verzi FW. Pokud zůstává viset, doporučuje se zkontrolovat všechny konektory kabelů, zahýbat s tím.
Další vady - čidlo, topení atd většinou ukazuje podle manuálu jako kódy chyb, např.A1-A4, nevím přesně jak BZ, ale taky tam bude Gicar PID.
Uživatelský avatar
ejjordan1
Příspěvky: 11
Registrován: stř 05. led 2022 1:22:39
bydliště: Nitra
kávovar: Bezzera Unica
mlýnek: 1Zpresso JX Pro

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od ejjordan1 »

Obrázek
Vlad86 píše: pon 18. úno 2019 8:30:34 Ahojte pred tyzdnom mi prisla z Nemecka nova UNICA. MAm problemy s PIDom. Tlacitko "+" reaguje velmi zle. A neviem, ci je to pri Bezzere standard, alebo som mal "stastie" a mal by som zacat balit masinu a poslat ju na reklamaciu. Tlacitko "-" uz pri jemnom zatlaceni klikne a zareaguje. "+" musim vyslovene zatlacit pod uhlom aby reagovalo..... Ake mate skusenosti?
Mal som ten isty problem, tiez som ju kupoval v Nemecku. Nemal som chut ju posielat hned naspät, tak som sa s nimi dohodol, ze ju otvorim a skusim zistit pricinu a zaruka mi nepadne. Problem nebol v PIDe, ale v tom, ze celna doska sa sklada z 2 platni, ktore k sebe maju priliehat. Na lavej strane su zosrobovane (vyvodom pary), na lavej nie, tak tam je zboku taky zahnuty vybezok, ktory by mal platne k sebe tlacit. To je ale zle spravene a nie je tam ziadne pnutie, tym padom je medzera medzi doskami a + tlacitko je utopene a neda sa stlacit. Vyriesil som to doplnenim maleho pliesku a je po probleme. Robota na 20 min. Vyzera to tak, ze pri vystupe nekontroluju elektr. funkcnost stroja, otazka ci vôbec nieco kontroluju, ved taliani.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) ejjordan1 dne stř 02. úno 2022 15:21:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ejjordan1
Příspěvky: 11
Registrován: stř 05. led 2022 1:22:39
bydliště: Nitra
kávovar: Bezzera Unica
mlýnek: 1Zpresso JX Pro

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od ejjordan1 »

Anup9 píše: stř 04. lis 2015 19:05:48 Robí to aj vám, ked zmeníte teplotu z 93st na 94, tak vyletí teplota (alebo len číslo na displeji, lebo vyletí za sekundu) na 100st a trvá mu to celkom dost, kým spadne dole. Ked to nastavím napr z 93 na 95 tak nič sa nestane, len pekne sa zohreje na 95 a drží.
Mam Unicu od vianoc a problem s prekmitom Pidu som mal tiez, aj ked nie az taky extremny, u mna to vyskocilo tak o 2-3 °C. Este väcsi problem som ale mal s offsetom, ktory je z vyroby uz roky nastaveny na 20°C, co bolo u mna uplne mimo reality, u niekoho ineho to moze byt samozrejme inak. Zistil som to meranim teploty v hlave E61 a aj niekedy prepalenou kavou. Rozdiel teploty oproti PIDu bol na hlave v maxime o 6-7 °C, v priemere okolo 4-5 °C vyzsi. O podobnych problemoch hovorili aj zakaznici na nemeckom fore kaffee-netz, odkial cerpam aj nasledovne informacie. Je to systemovy problem. Znizenie prekmitu, vyzsia stabilita teploty a aj zmeny offsetu sa daju dosiahnut prestavenim internych hodnôt PIDu nasledovne:
V PIDe musi byt osadeny Jumper medzi 1. a 2. kolikom z lavej strany pri pohlade na otvoreny PID odzadu.
Stlacite sucasne - a + tlacidlo PIDu a zapnete sietovy konektor Unici.
Po asi 5 sec. sa objavi najprv info o verzii PIDu, napr. 1.05, potom F.03 a uz ste v nastaveniach.
- tlacidlom prepinate funkcie Pidu, + tlacidlom sa dostanete k zmenam hodnôt, ale treba to robit hned posebe.
F.03 je volba medzi °C a Fahrenheit
CP (pre vodu) 2,5 zmenit na 0,7 (alt. 0,5)
CI (pre vodu) 0,00 zmenit na 0,07 (alt. 0,04)
Cd (pre vodu) 4,0 zmenit na 7,6 (alt. 7,6)
bA.C sa nevie co je, ale zmena nastavenej hodnoty 10 sa neulozi, cize nemenit .
SP (para) 2,5 - neriesil som
SI (para) 0,00 - neriesil som
Sd (para) 4,0 - neriesil som
F.04 offset pre vodu 20°C zmena na 15°C (to je individualne)
F.05 offset pre paru 20°C - zmena na 15°C (to je individualne)
Od tejto zmeny u mna absolutne ziadne problemy, prekmit max. 1°C
Je mozne nastavit samozrejme aj alternativne hodnoty, alebo skusanim uplne ine, ale mal by clovek rozumiet spôsobu fungovania PIDu.
Podrobnosti a zdvôvodnenia su na kaffee-netz.de
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od danst »

Podobný problém byl u mojí QM Alexia, offset byl naopak chybně nízký, zvýšil jsem ho na 15 C, jako uvedeno výše, a pak je v pořádku. Rovněž nastavení PIDu je mírně upraveno, překmit max 0.5 C. Správné nastavení offsetu potvrzeno měřením v páce a chuťově.
Nechápu, proč mají výrobci problém s vlastním zařízením, kde dělají chyby v nastavení (lze pak nalézt pro stejný model různá nastavení PIDu v různých letech prodeje)
Uživatelský avatar
ejjordan1
Příspěvky: 11
Registrován: stř 05. led 2022 1:22:39
bydliště: Nitra
kávovar: Bezzera Unica
mlýnek: 1Zpresso JX Pro

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od ejjordan1 »

To sa neda inak vysvetlit, iba tak, ze tomu nie celkom rozumeju. Unica z roku 2015, cize vlastne skoro vsetky modely az do teraz maju to iste(chybne) nastavenie PIDu. Z PIDu spravili PD, lebo I parameter vôbec nezadali, co ma za nasledok permanentnu nestabilitu cielovej hodnoty. Tento parameter by mal byt vzdy zadany, aj ked len malej hodnoty. Urcite maju spätnu väzbu, ze to nie je v poriadku ale z nejakeho dôvodu na to kaslu. Pri masinke za tuto cenu by som ocakaval, ze offset nastavia pre kazdy stroj samostatne meranim, lebo nie kazdy sa v tom chce vrtat a vychytavat tomu muchy. Zrejme su to privysoke ocakavania na tuto dobu, v ktorej su zaujimave len predajne cisla.
Prikladam foto PIDu, lebo mi to neslo prilozit k predoslemu prispevku. 2 Piny vlavo treba premostit.
Vidim, ze offsety sa nam zhoduju, co ma neprekvapuje, kedze principialne su to podobne stroje.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
ejjordan1
Příspěvky: 11
Registrován: stř 05. led 2022 1:22:39
bydliště: Nitra
kávovar: Bezzera Unica
mlýnek: 1Zpresso JX Pro

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od ejjordan1 »

Mám nasledovný problém na Unice. Mám teplomer v hlave E61, čo je výborná vec, ale vidím divoký priebeh teploty počas extrakcie. Najprv vystúpi rýchlo hore ako nabieha tlak a ked je na maxime padne rýchlo dole aj o 2 až 3 stupne a potom sa uz drží stabilne na +- rovnakej teplote. Mašina zahriata aj hodinu. Na žiadnom videu na youtube som nič podobné nevidel.
Stretol sa s tým niekto ? Máte nápad čo to spôsobuje ?
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Knightey- »

Děláš proplach před extrakcí?
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od j.bill »

Jak píšeš Knightey, vypadá to na přehřátý výměník dlouhým stáním (dáno konstrukcí HX kávovaru). Nejprve odpusť tak 1-2 deci vody, pak nasaď páku a dělej extrakci.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
ejjordan1
Příspěvky: 11
Registrován: stř 05. led 2022 1:22:39
bydliště: Nitra
kávovar: Bezzera Unica
mlýnek: 1Zpresso JX Pro

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od ejjordan1 »

Je úplne jedno či urobím preplach alebo nie, stále ten istý spád teploty.
Unica nie je HX mašinka, ale 1-bojler s PIDom, ktorý sa neprehrieva.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od j.bill »

Promiň, popletl jsem to. Myslel jsem, že je to HX.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „BEZZERA“