Bezzera BZ09

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od danst »

Nakonec jsem namontoval opět preinfuzi, a to tak, že jsem vyřadil spínač páry a použil ho pro ni.
Nyní funguje horní tlačítko jako vždy - káva , voda, tlačítko pod ním jako káva s preinfuzí.
Ještě vyladím čas a tlak, ale již nyní se vzhled puku vylepšil. Nesouhlasím s tím, že nemá vliv na chuť. Stejně jako u Classica vyžaduje mletí o cca 1/2 až 3/4 stupně jemnější(Rocky stepless) než bez, při menším tlaku na začátku celkově protéká voda rychleji. Káva je uhlazenější, jiná. Pro "kyselejší" druhy vyloženě vhodné.
Zbývá už jen předohřev bojleru. Termoblok jsem zavrhl, není z čeho udělat. Malý bojler do velikosti průměru 5cm a délky 10cm z měděné trubky lze realizovat s topnou patronou cca do 100W, vložené do jímky z tenké trubičky. Ta se bohužel špatně shání, aby pasovaly průměry, takže udělám pasivní spirálu z trubky 8x0,6x2000-2500 kolem bojleru (70-90ml). Mělo by to na funkci stačit a je to jednodušší. Nevadí, že bude ochlazovat bojler zevně, jde o to, že to nebude skokově a se zbytkem by si měl PID už poradit.
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od lubono »

danst, jednu chvíli jsem uvažoval o změně stroje ale jak to zde čtu máš můj obdiv pořídíš takovou mašinu a ještě tu trpělivost ji ladit k absolutní dokonalosti já nato nervy nemám raději zůstanu u Silvie
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od RedAce »

A co termoblok z Baby Twina? To by měla být jen taková malá podkova - uvažuju o ní pro stejný účel do Classica, pokud by se vešla.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od danst »

Teoreticky jde vše, četl jsem hodně špatnou recenzi na twin kvůli kvalitě termobloku. A nechci sem cpát korodující hliníkový díl. Kávovar budu mít už napořád, nevidím možnost upgrade někam výš. Tak raději řešení s větší životností a nenáročné na údržbu. Cu trubka je mnohem jednodušší. U všech způsobů je problém jen napojení , co si vyrobím pasuje lépe než se přispůsobit něčemu, co je určeno jinam.
U mne M13x1 a M12x1 převlečné matice + niply na měkkou trubku 8mm. Zůstává problém tvrdého pájení, ale to si poradím. Kdykoliv to můžu předělat, pokud to nebude dostatečně funkční , i na druhý bojler s topnou patronou, to hlavní - napojení už bude k dispozici.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od vilose »

A zisťoval si, či už sa predalo toto?
viewtopic.php?p=35592#p35592
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od danst »

Je to moc velké a topení má rovněž moc velký příkon, pak by 10A pro kávovar a ostatní věci v zásuvce nestačilo.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od danst »

Vybral jsem si BZ09 po zralé úvaze jako vhodný stroj pro případné úpravy k dosažení výborného zaplatitelného kávovaru pouze na espresso. Z úmyslu pouze ho tady představit a zhodnotit došlo k nutným úpravám, které jsou nyní u konce a vše se to zvrhlo na upgrade. A to vlastně patří do vlákna úpravy kávovarů. Proto zveřejnění finální úpravy a mimořádného dosaženého výsledku přesunuji do : Úpravy kávovarů - udělej si sám , BZ09 upgrade.
viewtopic.php?f=150&t=2505
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od danst »

Pro zajímavost uvádím ještě další důvod , proč BZ09:
Jednoduchost, malý bojler. Toto přináší možnost rozumného odvápnění, tam, kde je tvrdá voda, jako moje, ani filtry až tak nepomáhají a hlavně postupně časem snižují účinnost. (Je to vidět v rychlovarné konvici).Občas odvápnit je tedy rozumné. Relativně malý bojler se dá odvápnit lépe, než dvoulitrový. Je to tím, že je potřeba celý vypláchnout odváp. roztokem a pak ho znovu napustit, aby byl v dané koncentraci a nechat působit, tedy při 0,5l bojleru 1, lépe až 2 l roztoku. Vypláchnutí ven je pak opačně nekonečným ředěním, čili 3l vody na to nestačí. Velký bojler úměrně tomu všechno více a časově déle.
A jestli někdo potřebuje HX, pak má ještě trochu složitější život, tam to takhle jednoduše nejde.
Proto pro espresso single bojler, v případě občasné potřeby se dá slušná pěna udělat externím milkšejkrem.
Jsem rád , že mám hotovo, všechny úpravy shrnuté v BZ09- upgrade fungují perfektně a je vše jak má být.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od ondrada »

Tak u HX se cesta přes HX do hlavy asi odvápní celkem snadno. S boilerem je to horší, ale zas na druhou stranu - narozdíl od mašin s boilerem skrz ten boiler v HX proteče minimum vody, takže to asi není potřeba řešit moc často protože se tam ten vápník nemá moc odkud brát.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od Spectre »

kolu píše:u mašin co maj výdej horký vody řešenej mícháním páry se studenou vodou...
Také niečo existuje?
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od ondrada »

IMHO je to celkem logický, voda z boileru nevyleze protože se hned odpaří, nechceme-li boiler ochladit a nemít páru. A HX nemá kapacitu na to, aby vydal rychle kýbl horký vody, když je navrženej aby si udržoval teplotu při rychlosti jakou teče espresso. A pak opravdu proteče boilerem vody a vody... Ona se asi anitak nemíchá pára se studenou vodou, jako se odebírá odspodu ta kapalná část obsahu boileru. Ale to sme už zas někde jinde.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od ondrada »

Tak to je slušný
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od danst »

Právě, kávovarů jsou hromady a určitě se podle konstrukce chovají jinak. Mně překvapilo, jak málo pomůže pětinásobná změna velikosti bojleru (G.Class. vs BZ09) k lepší opakovatelnosti výsledků. Tytéž fluktuace v teplotách, jen ještě větší zdržování , samovolné ochlazení přehřáté vody trvá příliš dlouho.
Po úpravách je to přesně naopak, doufal jsem v něco takového. Jen pro úplnost, ještě jsem zvedl teploty a teď používám hlavu 95 a bojler 98 , škoda, že nemůžu změřit skutečnou teplotu v páce, docela by mně to zajímalo. Hlava je měřena a vyhřívaná zezadu, přední vysunutá část bude asi chladnější. Vyzkouším časem ještě totožné teploty, případně větší rozdíl. Ze zvědavosti. Na jedné straně vím, že je honba za stabilitou a neměnnou teplotou, na druhé straně někdo uvádí pozitivní vlastnosti nerovnoměrného průběhu teplot na chuť (v řádu jednotek stupňů).
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od danst »

Po delší době používání upraveného kávovaru můžu shrnout:
BZ09 s teplotní stabilizací je výborný stroj, rychle použitelný, lehce udržovatelný, s minimálními nároky na vodu a energii včetně odvápnění. Vyměnit originální misku za VST nebo LM je téměř nutnost.
Beru zpět tvrzení, že je vhodný jen pro espresso, vzhledem k tomu, že nejdříve se patrně udělají kávy a mléko se pění nakonec, není žádný problém jej používat i na tento účel i po úpravě bojleru. Teplotu pro páru dosáhne velmi rychle.
Jestli je to dobrá koupě bez dalších úprav - to asi ne. Chybné řešení průtoku v bojleru a vysoká fluktuace teplot i v hlavě někoho náročnějšího nemůže uspokojit.
K problému teplotních rozdílů:
byly tady diskuze, že malé teplotní rozdíly (1 -2 stupně) nejsou znát.
U systémů s výkyvy teploty asi vůbec ne, tam kde je teplota stabilní, tam rozhodně, na mém stroji to znát je. (na cizích webech potvrzují jako rozeznatelný rozdíl 0,5 st.C).
Změna o 3 stupně dokáže z výborného presa udělat něco mnohem méně pitelného.
To jen potvrzuje, že pokud se tady bavíme o různých problémech, tak některé jsou obecně platné, některé jen s přihlédnutím k hardvéru.
Uživatelský avatar
moorii
Příspěvky: 9
Registrován: pát 07. pro 2018 8:42:36
bydliště: Martin
kávovar: ECM classika II
mlýnek: Mazzer mini E typ A

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od moorii »

Zdravím všetkých,
mám malý dotaz. Všimol som si, že vyšla nová verzia BZ09. Nevedel by mi niekto priblížiť, že v čom špageťáci vychytali muchy?
https://www.mobacoffee.de/Bezzera-BZ09- ... tertraeger
Ďakujem za pomoc :-)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera BZ09

Příspěvek od danst »

Těžko říct, ale asi to budou jen nějaké kosmetické úpravy. Co vidím je výměna vypínačů z tlačítek na páčkové.

Nejsem si jistý, jestli nemají nějaké skryté chování, spíš to bude prostě přepínač.
Což může být pro někoho dobré, mně se líbí naopak mít možnost zapnout jako tlačítko držením nebo jako vypínač (promáčknutím).
No a nakonec funkci tlačítka používám pro ovládání elektroniky, s přepínačem by to byl problém.

Teď jsem se právě díval do manuálu, změna je jen vnější, vevnitř na první pohled vše při starém, zejména špatné termostaty a špatný ohřev hlavy (jen 2 tělíska dozadu do držáku hlavy s bimetalem), špatné proudění vody v bojleru (přítok a odtok v jednom místě). To taková Silvie tyhle problémy nemá.

Pokud kávovar s elektrickou hlavou, tak BZ13 a dát PID na hlavu.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „BEZZERA“