D.E.C.S. LEONE (astoria argenta)

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

D.E.C.S. LEONE (astoria argenta)

Příspěvek od ZdenekZumr »

Tak po dlouhé době sem zas něco napíši ze své kávové cesty.Všechny ty plasťáky co jsem míval šli do kopru(dal jsem je pryč) a na necelý rok jsem skončil s automatem solis mastermatic 2000 turbo plus(saeco family SUP 001) ale byla to vesměs nuda a na pravé espresso jsem chodil do kavárny.Z finančních důvodů jsem musel dokonce dát pryč i svoji GAGGII MDF.

No a ted po dlouhé době, když už jsem našetřil tak jsem se konečně dostal ke kvalitnímu kávovaru a mlýnku.

Nejlepší na tom všem bylo když jsem se rozhodl pro koupi tak všichni že jsem se zbláznil a že saeco mi musí stačit a takový to že za kávovar je 6000kč moc.

Mlýnek jsem sehnal za 700Kč a to sice FAEMA MPN (byl tam vadný mikrospínač pod násypkou), mletí je na můj úsudek perfektní a regulace hrubosti mi přijde natolik jemná že je to v uvozovkách jak stepless. Jediné co mi na něm trochu vadí je že má doser, takže když melu tak to z něj dávkuju po troškách aby v něm nezůstávala káva.

Kávovar jsem po dlouhém hledání a telefonování pořídil přes bazoš je to (CMA) D.E.C.S LEONE (ta nejužší verze).Koupil jsem to od někud z moravy za 6000Kč i se změkčovačem, tamperem a několika konvičkama , prý ze zrušené hospody.Samozřejmě doma celý happy jsem to hned musel zapnout, zdroj vody byl barel.Co jsem byl překvapen , bylo to že kávovar byl kupodivu provozuschopný, tlak měl, pára i voda šla.Prvních pár věcí které mě zarazili bylo to že vodoznak byl suchý , a druhá věc byla ta že manometr i za klidu ukazoval 4 bary na čerpadlu.Tak jsem se rozhodl pro repas. Boiler a vše uvnitř bylo hnusně černý a mírně zavápněný. Tak jsem vše koupal v kys. citronové a čas od času jsem tomu pomohl mechanicky až do té doby dokud to nezmyzelo.
Pak došlo k opětovné montáži , vše vypadalo supr až do druhého dne kdy jsem zjistil že je pod kávovarem louže, posléze jsem zjistil že to kape z pod šroubu co drží víko boilerutakže jsem to celé zas sundal preventivně znovu očistil a znovu smontoval.Vše by bylo v pohodě , ale po té co mi začal po nedlohé době syčet , tak jsem preventivně vyměnil všechny těsnění co byly na boileru (mimo toho boku a u hlavy , kde jsou ty teflonové kruhy).Po tomto zákroku vše vypadalo dobře akorát mě začínalo zarážet že nespíná a ani nevypíná presostat, tak po nakouknutí pod kryt jsem zjistil že kontakty po nahrátí nejdou od sebe nadoraz, ale asi jen tak o 1mm takže to mělo tendenci se přivářet k sobě, po výměně pružinky která kontakty spínala/rozpínala jede presostat tak jak má.Jo vodoznak měl samozřejmě ucpanou trubku vodním kamenem a manometr měl hnutou ručičku, obojí šlo bez problému opravit.

Tak když už kávovar začal být použitelný , tak jsem se rozhodl zkusit první kávu, samozřejmě nový mlýnek a kávovar , takže prvních 5 pokusů o kávu byli katastrofa.Dalším pokusem jsem kávovar trochu přicpal ale káva byla oproti tomu co jsem pil před tím (u sebe doma) absolutně famozní, nehledě na to že jsem vše (množství kávy, síla tampování, a výsledné množství extraktu) jel od oka.
Tak jsem dal o jednu půlúroveň směrem k hrubšímu a mám téměř konstantní výsledky(teď hodně závislé na tampování a teplotě stroje), jinak zatím jedu jen ze single misky, říkal jsem si že pro absolutní začátek s takovým strojem by to mohlo být lehčí.


Jinak ještě mám pár drobných dotazů:
1)nedostal jsem k tomu slepou misku , je možné použít tu co se prodává všude na internetu co je do gaggie ??, jinak přípravek na backflush CAFIZA dobrá ne ??
2)jak pak po čase takový stroj odvápnit? (omlouvám se zda to tu už někde je).
3)jestli lze tento stroj provozovat z barelu dlouhodobě(respektive mám před tím ještě čerpadlo , ale to je jen tak že to má hrozně nízký tlak ( tak 0,2 bar , možná méně)

Něco málo fotek z renovace a tak jak ho mám postavenej sem dám zítra. Děkuji moc tomuto fóru za mnoho rad a za to že mi občas s něčím helpnete i do budoucna.

ESPRESSU ZDAR :souhlas:
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: D.E.C.S. LEONE (astoria argenta)

Příspěvek od vitorek »

Ahoj, super prace, bezva pocteni :) Cafizu pouzivam na backflush a funguje dobre ok. Procistuju dokud nevyteka cista tekutina, rozpousti dobre kavove usazeniny.
Odpovědět

Zpět na „Astoria“