"Bubliny" při extrakci

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

"Bubliny" při extrakci

Příspěvek od RedAce »

Nedá se říct, že by se káva vyloženě nedařila, ale přesto je pořád prostor k vylepšování :)
Při většině extrakcí mi kává po celou dobu neteče rovnoměrným proudem, ale chvílemi z výpusti jdou větší či menší "bubliny" a proud je tím přerušovaný. Paradoxně to bývá u extrakcí, které jsou potom chuťově velmi vydařené a mají vysokou cremu. Ty "bubliny" také té cremě připisuji, protože když je jí hodně, tak výpust na chvilku jakoby ucpe a pak se provalí v podobě té bubliny. Je tohle normální nebo to je známka nějakého problému?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od papun »

Kdysi jsem to zde taky řešil a kdosi to psal a i já jsem to časem vysledoval, že to dělá čerstvá káva cca do týdne až dvou od pražení - ten čas ber s rezervou.

Co se týče cremy, tak je celkem logické, že je bohatá jelikož je těma bublinama našlehaná jakoby. Chuťove jsem to měl taky OK, akorát prostě ten pocit že to neteče hezky stejnoměrně.

Ta si psal, že se ti to zdálo vlastně ještě chutnější při ,,bublinkové,, extrakci. Nebylo to právě tím, že byla ta káva hodně čerstvá a tedy plná všech olejů a vůní?
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od RedAce »

Tak nějak jsem si myslel, že to bude. A káva mi málokdy vydrží déle než ty 2 týdny, takže si na to asi budu muset zvyknout :)

No a ještě jeden dotaz - často mívám konec espressa lehce kyselejší než první doušky. Hlavně u jednodruhových espress. Je to normální, je to mašinou/mlýnkem nebo je to mnou? :) Můj předpoklad je takový, že to způsobuje první dávka vody, která je u Gaggie většinou teplejší, než by bylo ideální. Jinak kávu extrahuji tak, že spustím extrakci a stopky, při 2s čerpadlo vypnu, při 5s opět zapnu a vypínám někde mezi 28s a 30s.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od papun »

Taky jsem to řešil a někdo to tak má a někdo ne. Já to tak mám pořád. Teplotou to asi nebude bo mám teď PID a je to tam furt. Taky nad tím pořád přemýšlím. POřád dělám singl misku, tak otázka co by lezlo z double.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od RedAce »

Já to střídám, je pravda, že v singlu to je víc, ale v něm se celkově objevuje víc "defektů". Ale i v doublu je to trochu ke konci znát...
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od papun »

Toš to mi hlava nebere. Tou dírou musí vytékat pak voda ne? Z čeho tak jistě usuzuješ že to je ono?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od papun »

kolou: to si vlastně reagoval na bubliny nebo kyselost?
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od RedAce »

JJ, tohle řešení chápu a dává mi smysl. Současně ale ty bubliny nejsou takovy problém, abych si vrtal do páky. Aspoň vidím, že je káva pořád v dobré kondici :)
Každopádně díky za rady.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od papun »

Taky bych nevrtal.... přijde mi to zbytečně brutální a těch pár bublin mi nevadí. V podstatě 100% úprav které jsme na kávovaru udělal jsou vratné do původního fabrického módu - jako kdyby vyjel z linky:)
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od Spectre »

Keď sa darí, odporúčam prejsť na nahú páku, tam budú pravé crema-orgie
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od RedAce »

Ta je v plánu někdy na vánoce :)
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od dwbmb »

Napadlo mě - nemáš tu extrakci rychlou? Jinak se dá bublin zbavit i bez vrtání, třeba vložením trubičky procházející z páky do vúpusti, ale není to ani elegantní, ani z dlouhodobého hlediska moc čistotné.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od RedAce »

Samozřejmě, že občas se rychlejší extrakce "povede", ale obecně se tohle stává právě spíš u dobrých extrakcí, které produkují vydatnější cremu. Neteče to rychle ani pomalu, ale kvůli těm bublinám to teče z výpusti nerovnoměrně. Chtělo by to tu nahou páku, ať vidím, jak to teče doopravdy.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od Rodom »

Takhle mi teď bublifukuje Cuba z Primacafé, 4.den po otevření. Vůbec mě to netrápí, bubliny se pomalu táhnou, občas po jejich povrchu proběhne tenká tmavá linka, pěna je vysoká, chuť kávy skvělá.
Fakt je, že každá káva to nedělá, ale teď beru ty bubliny jako zpestření.
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: "Bubliny" při extrakci

Příspěvek od dwbmb »

Mě to na novém kávovaru s novou pákou bubliny dělá taky a pěkně to teda štve. Kafe už má už tak měsíc od pražení za sebou, zcela čerstvá není i chutná dobře, ale hrničky jsou pak celé "poprskané" od kávy. Není třeba nějaká konkrétní výpusť, která by toto eliminovala? Myslím, že jsem někde zahlíd něco jako "korýtko" na horní hraně páky, které tak vedlo pod misku a teoreticky to tedy mohlo s tímto souviset. Už nevím, kde jsem to viděl ani jestli to s tím vlastně souvisí, ale mohlo by to být elegantnější než vrtat díru někam do těla páky.
Odpovědět

Zpět na „Káva espresso se nedaří“