Množství kávy v páce atp?

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Množství kávy v páce atp?

Příspěvek od zorin87 »

Ahoj všem zdejším kávomilcům.

Za prvé bych se předem rád omluvil, pokud se tu už o něčem velmi blízkém psalo. Byť opakování je matkou moudrosti.

Cca 1 rok zpátky jsem si pořídil váhu na kávu. Pomocí ní se snažím dělat kávu "co nejlepší" a objemově stálou, tzn. espresso 25 g - max 35 g za 25 s - 30 s. Co káva to káva, co značka to značka, se váhou do dvojpáky (kterou připravuji nejčastěji) liší. A to i pár gramy. Občas je potřebné změnit i hrubost mlýnku. Tedy např. 20,3 g zrnek kávy, extrakce 26 s a výsledek 61,4 g
nebo při stejné hrubosti jiná značka 23,4 g zrnek, 25 s a výsledek 76,8 g. Tato váha výsledku se mi zdála docela dost, proto jsem mlýnek zjemnil a výsledek byl 23,4 g, 30 s extrakce a 52,2 g výsledek.

V jedné knížce o kávě jsem se dočetl o parametru - poměr extrakce - PE = (váha umleté kávy/váha výsledného nápoje) * 100 %. Espresso by mělo dosáhnout parametru 23 % (7/30*100). Což tato hodnota je na, předpokládám že leckteré, chuťové buňky slabá. Člověk často cítí (můj pocit) nahořklou vodu. Teď se tímto vzorcem tedy neřídím.

Další info mám ohledně košíků. Byť oba jsou 7 g. Každý má jiný tvar. Avšak mnohem lépe se káva vyklepává z toho levého.
WhatsApp Image 2021-12-12 at 15.19.26.jpeg
Co se týká věci, na kterou bych se Vás rád zeptal, je množství kávy v páce (ať už s košíkem pro 2 či 1 espresso). Jak jsem psal výše, tak váha 9,3 g, čas 31 s a výsledek 31,9 g. Puk kávy po extrakci byl bohužel velmi měkký. Znamená to tedy, že množství pomleté kávy bylo malé? Tedy dát tam kávy víc při hrubším mletí? Nebo je to OK a občas takový výsledek s kávou po extrakci může být? Jinak často dávám do jednopáky i třeba 12 g, dále 25 s a výsledek 30,1 g. Je to chyba pro takový košík? Jedná se ale o hrubost pro košík pro dvě kávy, kterou nechci měnit, když jednopáku používám výjimečně.

Děkuji za odpovědi!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Množství kávy v páce atp?

Příspěvek od Pantom »

Ahoj,
ten co je nalevo , tak podobný byl origo u gaggie, ale měl jsem u něho problěm s kanálkováním. Co jsem koupil precizní IMS (podobná tvarem té pravé), tak kanálkování zmizelo a navíc z toho tekla uplně jiná káva. Ale podle mého názoru je to dáno tvarem, kde jak píšeš , že se špatně vysypává, ale zase bude lepší extrakce.

A ohledně množství kávy v košíku...tak minimální množství je určitě dáno s tím, že víc asi dát můžeš...poteče to méně, vyřešíš to tím, že umeleš hruběji - to už je klasika, kterou znáš..atd.
To jestli je puk měkký, nebo tvrdý je podle mně jedno a záleží, jestli ti výsledek chutná. Ale pokud umeleš hruběji a tím pádem dáš více kávy, tak bude puk určitě pevnější.
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Množství kávy v páce atp?

Příspěvek od zorin87 »

Takže doporučujete ten IMS co se týká i dvojpáky? Poznám chuťově výsledek? Byť nejsem profík? Kdesi jsem slyšel, že určité košíky mají kvalitnější dírky a protíkající extrahovanou kávu "nezazdí" a bez problémů proteče. Jsou to právě ty IMS? Nevím, čeho to je zkratka.
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Množství kávy v páce atp?

Příspěvek od Knightey- »

Pokud jedno porcové sítko, tak za mě jedině od LM. S tím se dají dosáhnout slušné výsledky.
Já obecně používám pouze LM Strada sítka. Mám doma ještě i nějaké IMS sítko. Ale vyhovují mi více LM.
Jinak taky je dost znát, s jakou kombinací se tyto sítka používají (kávovaru a mlýnku). Někdě mi přišlo chuťově lepší i IMSko.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Káva espresso se nedaří“