Quick Mill Alexia EVO

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

Po velmi rychlém vyřízení objednávky z Coffeeitalia je Alexia doma. Zrovna jsem v časovém stresu, tak vlastně nevím, kdy ji spustím. Snad brzy.
První obavy, zda dorazí, se ukázaly jako liché. Zabalena velmi dobře. Po vybalení se ukázalo, že je lehce ťuklá zepředu na nožičku - trochu ohnuté šasi a kolíbala se na stole. Párkrát stačilo zabrat a bylo to napravené. Ke škodě musela přijít už v eshopu, po cestě se tohle stát nemohlo. Ale je to prkotina.
Takže nejdřív to špatné.
Slabé materiály, tenké plechy, většinou lisované a nevypadá to příliš luxusně. Pokud má někdo kávový koutek jako svatostánek v obýváku, tak jsou určitě větší klenoty. Bezzera je v tomto o třídu výš. Utažení páky znamená prohýbání čelní stěny, ale páka neklade takový odpor jako u Bezzery, takže nakonec výsledek podobný. Celkový vzhled zachraňuje E61, ale abych nekritizoval, je to všechno věc vkusu. A mně to tak úplně nezajímá, koupil jsem to na práci, ne na dívání.
Nešetřilo se kupodivu na příslušenství : 2 páky i slepá miska , mírně konvexní tamper (bohužel jen 58mm), dokonce návod na čipu.
Jak už jsem zmiňoval, kávovar mi připadá jako ten, který má téměř všechno, co je u SB potřeba. Jednoduchá odpadní miska je větší než u Bezzery a má ještě jednodušší provedení a nasazování, takže prakticky bude lepší. Vkládání u Bezzery bylo trochu nepřívětivé, voda ze sprchy přes okraj misky taky. Rovněž nádrž na vodu je lepší, není uzavřená a dá se tedy rozumně čistit i za madlo vytáhnout. Nemá ty nešťastné hadičky, které se vždy olepí slizem z nádrže. Jestli bude ventil vespod fungovat bez chyby, to ukáže čas. Přístup k nastavení tlaku shora, PID (nebudu předbíhat, ale nepočítám s rozšířenými možnostmi nastavení), timer, hlídání nádrže, pulsor na pumpě pro klidný chod.
Izolovaný boiler 0.75 l (T.E.A. coating) - víceméně 1. liga ve stabilitě domácích kávovarů.
Možnost doplnit flow control kit - profilace tlaku.
Co mě vyloženě potěšilo je celonerezová konstrukce. Rovněž sprcha E61 bez fixačního šroubu bude určitě přínosem pro rovnoměrnou extrakci.
Zatím jediná obava, jak se budou ty plechy chovat za chodu čerpadla, jaký bude hluk. Horní kryt má tlumící podložky, uvidíme.
Než ji spustím, tak ji nejprve rozeberu, předpokládám, že uvnitř bude všechno v pořádku.

A první dementi.... nejdřív jsem byl asi překvapený z toho blýskavého plechu, tak mi to přišlo trochu pouťové. Pak jsem to ale odnesl k Bezzeře a bylo to jinak. Omlouvám se Alexii. Až na trochu ostřejší spodní hrany plechu na šasi a vevnitř v kávovaru ( na obojí normálně nikdo nesahá) je všechno jak má být. Po dvou hodinách mi přijde docela hezká, akorát vím jak u mně ten lesklý povrch dopadne. Pro mně je prostě raději mat. Síla plechu je naprosto dostačující, změřil jsem 1mm na kryty, stejně jako u Bezzery a 1.5 na nerez šasi, některé kousky zřejmě 2mm. Celkově docela chytře uděláno. Zatím foto zvenku, zítra přidám vnitřek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) danst dne úte 14. led 2020 15:07:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od jhf »

Gratuluji ke krásnému kousku! A tiše závidím...
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od j.bill »

Pěkný povánoční dárek. :) . Ať dobře slouží!
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

Ještě jsem ji stihl večer trochu rozebrat .....
Je vidět docela dobrá práce, slušné uložení čerpadla (měkčí než Bezzera), pulsor na pumpě, PID, shora stavitelný OPV...
Kabeláž je akorát vedle pumpy jako vrabčí hnízdo, ale sám bych to provedl i hůř. Spíš mi vadil (jen pocit) jeden svazek kabelů napasovaný na vrchní horkou trubku E61 a pár volnějších drobností, které by mohly a nemusely trochu rachtat.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) danst dne úte 14. led 2020 15:08:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

A tak jsem trochu upgradoval....
Silikonová trubička na horkou trubku, 3 stahovací pásky a podložení pletence hadiček u SSR relé. Dále utažení 1 volnějšího šroubu a bylo hotovo.

Tím jsou moje nároky na upg vyčerpané. Odkapní miska je dobrá a hluboká, u dna je jen několik mm volných, tudíž nemůžu namontovat váhu pro automatický stop extrakce jako u Bezzery. Tím jsem zároveň od tohoto úkonu osvobozen, a to taky není špatné.
Hlídání vody v nádrži určitě hlídá jen prázdnou nádrž, nebude to ukazatel, ale to tak nevadí.

Zbývá jen pořízení ECM flow control kitu na profilaci tlaku. Ještě nejsem úplně rozhodnutý, ale asi jo. Je to ruční a tudíž nekonzistentní, ovšem zase to může někdy zachránit kávu, která mi nebude úplně vyhovovat a prostě už člověk o tom dál nemusí přemýšlet. A nejlepší věc je, že se to nemusí vůbec použít, ale může.
(právě jsem to chtěl objednat, ale nějak není k dispozici, tak to odložím na jiné duševní rozpoložení)

Spustím ji sice pravděpodobně až v neděli, pokud se k tomu dostanu, ale už teď jsem spokojený, dobrá volba.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) danst dne čtv 16. led 2020 11:52:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od ian »

Paráda. Ať se káva daří!
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

Nevydržel jsem, od včera je v provozu. Měl jsem značné obavy, jak to dopadne, ale nakonec už druhé espresso bylo naprosto v pořádku.
Použil jsem ale misku LM, aby byl průtok a mletí, jak jsem zvyklý. Trochu divoké je zastavit extrakci ručně, bez váhy, ale budu si muset zvyknout. Co nebudu chtít, to je normální páka, je těžká a manipulace+čištění je mnohem komplikovanější než u nahé páky. Naštěstí sedne páka z Bezzery, jen je jiný úhel nasazení, kupodivu končí na stejné pozici. Pocitově dává nižší teplotu, než jsem měl nastaveno, ale před použitím jsem PID přepnul na F a dal cca 93 stupňů. Z továrny bylo 96, otázka, kolik to je v páce. F proto, že má větší rozlišení a rovnou vypnuto "I" . Nakonec použití integrační složky u kávovarů je spíš kontraproduktivní. Takže PD kontroler. Dá se nastavit i offset, ale mělo by to být snad z výroby dobře.

Co je tedy dobře ? Skoro všechno. Mouchy jsou jen malé :

Čerpadlo je opět hlučné jako vibrační, čekal jsem díky pulzoru ještě trochu větší útlum.
Špatné seřízení z výroby : E61+pumpa :
Při páce v poloze 45 st. už naskočí pumpa, ale hlava neotevře. Takže se dá kontrolovat tlak OPV na boleru bez slepé misky :-)
O "prewetting" nemůže být řeč. Vědět to, než jsem ji sešrouboval... Teď to musím znovu otevřít a víc zapustit spínač čerpadla za čepem E61 ovládací páčky. (viz foto)
Druhá vada na kráse - měkká přední stěna je obvyklá u více kávovarů, ale páka jde utáhnout neuvěřitelně lehce, jen jednou rukou a kávovar není nutno zapřít druhou ! U Bezzery ani s novým "na doma" měkčím těsněním tohle možné nebylo. Dostat páku kolmo ke kávovaru byl atletický výkon.
No a třetí je subjektivní, je to lesklý vzhled. Leskne se to až příliš. No a ten kohout páry moc luxusně nevypadá.

Další subjektivita je používání E61. Oproti jednoduché hlavě je to nezvyk, tak nějak tam překáží ten spodní sosák a ovládání páčky není jako zmáčknout tlačítko. Ale to je opět jen nezvyk a zase je výhoda, že není potřeba magnetický ventil.

Odpadní miska + nádrž na vodu jsou výborné.

Už mám asi jasno z hlediska ECM flowkitu. Kupovat nebudu, nebudo to k ničemu potřeba. I bez prewettingu (a ten vyřeším) nastupuje tlak docela rozumně. Spíš tam vrazím teploměr. Ale nejdřív změřím jak se to chová teplotně v misce, pak uvidím.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

Tak už je chvíli v provozu a .... musím říct, že hluk čerpadla je v normě a přece jen tišší než byl u BZ. Zajímavé je, že ručička tlakoměru vůbec nekmitá, je stabilní. Bude to jednak tím pulzorem a asi tím, že kapilára tlakoměru má natočeno mnohem víc závitů a funguje víc jako tlumič.

No a kvalita espressa, nakonec se žádné překvapení nekonalo. Začátečnické štěstí bylo přítomno u prvního spuštění, dále se ukázalo, že je potřeba získat novou rutinu a konzistenci a výsledek v šálku je nakonec víceméně stejný jako u BZ. Je ale nějaký rozdíl:
Vždycky mě trápilo, že u BZ 2 šoty stejné na váhu tekly jinak dlouho. Z důvodu jiného startovního tlaku a jiného průběhu preinfuze. Vyřešil jsem to odpouštěním tlaku z bojleru před další extrakcí. Tady je to stejné, krátká preinfuze probíhá různě podle zbytkového tlaku v bojleru. Poté, co jsem opravil spínač čerpadla, dá se lehce pomocí polohy "prewetting" srovnat tlak (nechávám 2 bary) . Pak spustím s kávou nasáknutí do 0 bar cca 5 vteřin , pak regulérní start extrakce a za dalších asi 6 sec je plný tlak(edit: za 6-7 sec se objeví kapky v sítku nahé páky, plný tlak za 9 sec). Průběh je tak opakovatelný.
Rozdíl je množství vody, které je v E61 hlavě. Jednak po extrakci je v misce plno vody, na druhou stranu lze nasáknutí nechat běžet hodně dlouho, v hlavě je i při nulovém tlaku dost vody na naplnění páky pouhou gravitací. Bez elmag. ventilu je zřejmě u E61 jiný průběh zpětného odchodu vody a nutnost backflešů s čistidlem mnohem menší než u obyčejné hlavy (Silvia, Alfa ..) .
Otázka je teplota při extrakci. Můj měřící minipásek nelze tady pod hlavou udržet bez protékání okolo a nezbude , než vyrobit obdobu SCACE termofiltru. Rád bych zjistil, kdy je hlava připravena k opakovatelné extrakci.

Největší záhodou je mi nastavení PIDu. Neexistuje tady žádný factory reset, co se nastaví, to platí. Nastavíte pro F, hodnoty se uloží stejně i pro C.
Perličkou je, že na firemním manuálu, dodaném s kávovarem (USB stick) , jsou aktuální modely QM, zrovna Alexie chybí. Asi to bude výběhový model, i na stránkách QM není. Nastavení PIDu pro F a C se liší - viz obr. Bývá to někdy tak. Ale tady nemá logiku. Výkon topení US i EU provedení je stejný. Pokud PID počítá přímo s hodnotami F a C (nepravděpodobné), měly by se hodnoty P,I,D lišit - ovšem přepočtem úměrně. Pokud ne, musí být stejné. A nejvíce zarážející je různý offset, ten by měl být stejný pro F i C (samozřejmě přepočteno: 18F = 10C oproti 12C). On není, pak se nabízí vysvětlení, že PID se chová jinak podle nastavení F a C a je nutné mít různý offset. Všechny součástky kávovaru jsou ovšem stejné. Proč by se měl teplotně chovat jinak při změně zobrazovaných čísel ? Jediný manuál pro Alexii Evo (není 100% aktuální) ukazuje stejná nastavení, jako PID pro jiné modely QM.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) danst dne úte 21. led 2020 9:09:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od jhf »

Podle https://www.chriscoffee.com/products/qu ... alexia-evo je to specialita pro tento obchod v USA. A asi se rozhodli zasáhnout i do jiných oblastí, protože se prodává i v Austrálii a v Evropě. Výběhový model to asi nebude...
Takže se potvrzuje, že dobré espresso je stejné z různých přístrojů a záleží na komfortu přípravy a vzhledu stroje? Který teď budete používat přednostně, Alexii nebo BZ09? :-))
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

No je to zvláštní, sporé stránky QM se o Alexii vůbec nezmiňují, ale mám ji z Itálie. Asi je pro USA a v Evropě ji prodávají bokem a levně. V každém případě nastavení PIDu je pro mně záhadou, zejméne 2 hodnoty offsetu, lišící se o 2 st. C.

Jinak díky podobnému nastavení tlakování , teploty a stejné misce+páce není divu, že káva vychází stejně.
Používat budu samozřejmě Alexii, plusy jsou rozhodující :
1. konečně snadné utažení páky (chápu, že bych mohl u BZ odbrousit těsnění, ale nechce se mi)
2. perfektní odkapní miska a dobrá nádrž bez hadiček (tady nelze BZ pomoct, jedině odříznout vršek nádrže pro snadnější přístup)
3. tišší čerpadlo
4. jednoduchý přístup ke všem ovládacím prvkům a hodnotám
5. je nová, díly déle vydrží, nebudu muset nic řešit dlouhou dobu

Osud BZ je totální rozebrání a předělávka na jednodušší systém, lehce opravitelný v případě nutnosti něco v kávovaru vyměnit. Pravděpodobně bude sloužit jinde v rodině dál. Možná budu mít časem čas a chuť a udělám vlastní ovládání teplot, bez těch velkých čínských PIDů. Je jí škoda, stabilita byla v rozmezí 0.5 stupně, ale stavěno na "špatném podvozku ", někam se všechno muselo nacpat . Pokud nebude jako rezervní, bude sloužit pravděpodobně jinde v rodině dál. V tom případě bude opět jednoduchá, všechno manuální, bez preinfuze, jen procesor na teploty.

Na částečné nedostaky v komfortu si snad zvyknu, už přestávám sahat na spínač extrakce a beru rovnou za páčku hlavy a učím se nedělat hned další věci, ale sledovat průběh, abych to mohl odhadem nebo dle času vypnout. Je to prostě něco za něco, výměna jedněch vlastností za druhé.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

A asi poslední příspěvek, trochu s odstupem času, kdy se nová hračka vždy trochu okouká :

nejdříve minusy :

Odpověď na přímý dotaz u Chris' Coffee ohledně ofsetu není žádná, nekomunikují. Tak používám vyšší americké nastavení.

Kvalita zpracování o třídu níž než např. Bezzera :

- mírně drnčící plechy, měkčí čelní stěna, nedostatky montáže, čerpadlo sice tišší, ale pokud je v nádrži málo vody, dochází k drnčení
- co mně zaráží je nepříjemné "pískání", které se ozve pokud se použije slepá miska na proplach, je to jako zvuk zadíraného ložiska,
poměrně hlasitý, budu to muset někdy prozkoumat
- "signalizace nedostatku vody" je pouze odpojení topení při prázdné nádrži
- menší odkládací plocha na šálky díky dvířkům pro nádrž
- trochu neučesaná elektroinstalace

a plusy, které to všechno převáží :

Kvalita koncepce o třídu výš než srovnatelná Bezzera (Unica)

- izolovaný bojler 0.75L + dobře navržené cirkulační potrubí
- velká , dobře přístupná nádrž bez slizkých hadiček
- perfektní velká odkapní miska
- dobře nastavený PID s timerem
- nastavitelný OPV bez pracného rozebírání ( z továrny nastavený na ideálních 10.5 bar v bojleru při slepé misce)
- pumpa s pulzorem


Po nějaké době používání můžu říct : je to plug and play (samozřejmě, pokud nemáte smůlu, že je něco špatně smontované, pak je potřeba to poopravit)

Tepelná stabilita vyhovující, a to až tak, že vůbec nebudu zkoumat jaká je. Nakonec je káva o chlup lepší než z mojí stabilní Bezzery a důvod je vidět s nahou pákou. E61 s celoplošným sítkem difuzoru a větším objemem vody nad miskou dává vyrovnanější výsledky, než hlava BZ, kde je střed sítka zabrán pro montážní šroub a prostor nad kávou je celkově menší.
Samozřejmě vím o historkách s mincí nad pukem, jak mít co nejsušší puk apod. Ovšem tady jsem se přesvědčil, že voda nad pukem je dobrá, zrovna tak to tvrdí Matt Perger, nechat místo nad kávou znamená lepší extrakce. Rozhodně opakovatelnější. Ubylo občasné mikrokanálkování, poznám to na okraji šálku. Možná taky hraje roli pumpa s pulzorem pro vyrovnanější tlak, pravděpodobně je i lepší pasivní preinfuze (nasáknutí + další plnění nižším tlakem) než náhražka pulzací vibračního čerpadla (Silvia).

Shrnuto :
Za cenu o pár EUR nižší než Unica a o něco víc než elektronizovaná Silvia je to kávovar na vyšší úrovni.
Není nutné montovat ani teploměr do hlavy, ani flow kit na profilaci tlaku, možnosti pasivní preinfuze jsou tady dostatečné pro standardní kávy. Na "nordic roasty" je asi potřeba změnit celé vybavení, mně ovšem zajímá klasické espresso. A protože nejsem kávový "fašista" , bude u mně sloužit, dokud se nerozpadne. Za to co nabízí , jsem jí okamžitě prominul nahřívání v délce aspoň 40 minut.

Jediné, co bych tady změnil, je spuštění timeru od "vsakovací" polohy před spuštěním čerpadla, ale nutnost to není.

P.S. : to vše se netýká případného výběru kávovaru na mléčné variace, to je potřeba zvolit něco jiného.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od jhf »

Díky za předání zkušeností s novým strojem! Timer se spouští s prvním pohybem páky?
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

Timer se spouští ve vodorovné poloze páky, kdy se zapíná i čerpadlo. O kousíček dál než v mezipoloze (45st.) se dá pustit voda na puk , ještě bez timeru a čerpadla.
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od Mikymoto »

Můžu dotaz mírně mimo téma?
Už jsem vícekrát zaznamenal zmínku o čemsi nazývaném "pulzor" ale ani za zlatý prase nedohledal, co to je za díl a jak funguje. Ani strejda google nevyhledal nic a to jsem zkoušel i záměnu s-z, o-a a další. Mohli by jste mě prosím nasměrovat, kde mám hledat další informace?
Jediný co jsem pochopil z textu, že by to mělo nějak tlumit vibrace, ale to je tak všechno.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od pifko »

Pulsor
Princip je takový, že v té slepé větvi je membrána, která tlumí ráz vody z vibrační pumpy.
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od Mikymoto »

Aha, díky za osvětlení - zase jsem o něco chytřejší.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

Po dlouhé době jsem se dokopal k poslední "opravě" kávovaru. Hluk , který byl větší, než jsem při koupi čekal, způsobovala nádrž.
Je sice velmi dobrá , bez hadiček, má 2 "hrazdičky" asi jako zpevnění a úchyt pro vytažení nádrže z kávovaru. Ty jsou nerezové a zvnějšku nádrže uchycené šroubkama. A to je ten problém, ty naráží při vibracích do plechu krytů a prostě různě hlučí. Nalepil jsem přes ty 4 šroubky gumové podložky a je klid.
Teď už nemám co vytknout. Za ty peníze to byla velmi dobrá koupě, ne sice 1. liga v espresso kávovarech, ale velmi dobré řešení.
Funkčně vše dotažené, jednoduché a rychlé přenastavení teploty, případně i tlaku. Celkově dobrá stabilita a i nahřátí lze akceptovat už po 30 minutách.
Vlastně jediné minus, které pro mně zůstává, je obtížnější sundání 2 šroubků v případě nutnosti rozebrat kávovar, ale jak často to člověk potřebuje...

Krátké shrnutí, z kategorie SBDU kávovarů pro mně rozhodně číslo 1.

No a nakonec můj osobní úkon navíc, který musím u E61 dělat častěji, je namazání camu páky. Po čase - asi 1 měsíci- začne páčka E61 tuhnout a potřebuje namazat. Důvod je moje použití aeropress filtru nad pukem. Čistota hlavy je perfektní, ale káva tak nemaže vnitřnosti, na druhou stranu dělám krátký backflush jen vodou, taky jen velmi zřídka. Nemám potravinářské mazivo, tak to potřu trochu řepkovým olejem, ale to se dlouho neudrží.

Doufám, že stejně dobrý výběr jsem udělal i s mlýnkem, kdy jsem si konečně taky objednal Niche zero.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

Po půlročním provozu se ukázala potřeba opravdu polepit tlumícími materiály všechno co jde a mohlo by drnčet, zejména kolem nádrže, když je skoro prázdná.
Na druhou stranu zmizelo pískání , pravděpodobně od OPV ventilu, které jsem už zmiňoval.
Dokonce už ani nepouštím vodu na puk pro nasáknutí, pouštím rovnou čerpadlo. Pokorně jsem vytáhl svoji starou digi váhu ve vodovzdorné úpravě a opět zastavuju extrakci podle váhy, odhad časem není tak úplně to pravé.

Taky si ještě zahrávám s myšlenkou pořídit teploměr hlavy, sice na rozdíl od HX tady tak moc k něčemu není, ale mohl by třeba ukázat, kdy už je plně nahřáto (zatím to opravdu vypadá na až 45 minut) a případně jak se změní teplota při změně teploty okolí (léto/zima) , ale to se uvidí.

Zachytil jsem, že nejméně další 2 lidi objednávají (objednali) Alexii. Pro jistotu zmíním ještě PID a jeho nastavení. Už jsem to dřív trochu nakousl a skoro to dořeknu. Nastavení z továrny je dobré na funkci udržení teploty, ale ne na odhad teploty. Nastavení offsetu nesedí. V C je offset 12 stupňů, v F asi jen 10 (18F). Inklinuji k nastavení 26F neboli cca 15 stupňů. Pravda, může se to lišit podle okolí, kde je kávovar, ale tovární prostě nesedí. Dává nižší teplotu v páce než by měla být (dle displeje). Donutil jsem se i vyrobit SCACE termofiltr a proměřil jsem to. Odpovídá to i chuťově a porovnáním s jinými modely 0.75L bojler E61 s podobným umístěním chladné a teplé trubky do hlavy. Např. QM M58. Profitec 700 má spodní trubku trochu jinak, ale rovněž 26F offset. Ještě si musím ale SCACE nakalibrovat, jestli se od poslední kalibrace někam neodchýlil.
I ten teploměr v hlavě by mohl napovědět, kde se to vlastně pohybuje.
Je samozřejmě jednoduché řešení, nastavit teplotu na displeji tak, aby to nejvíc chutnalo, bez ohledu na to, co ukazuje.
Jen opravdu pozor na tovární nastavení, nelpět na té ukazované teplotě. Možná někde spletli čísla....
Teplotní stabilita jinak vyhovující, odchylka 3 extrakcí v 2min. intervalech je tak zhruba do 0.7 stupňů.

Zůstává pro mně jediný obecný problém E61-mazání hlavy, to jsem dřív nemusel. Koupil jsem potravinářské mazivo a bylo to ještě mnohem horší, než s olejem. Možná musím dát víc nebo jiné. Časem se to určitě taky nějak vyřeší.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od j.bill »

O-kroužky z MVQ by nepomohly?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quick Mill Alexia EVO

Příspěvek od danst »

Uvidím teď po posledním namazání, minule jsem zapomněl osušit vnitřek , ten by měl být suchý, jinak se na kovu mazadlo neudrží.
Neřekl bych, že problém je v o-kroužku, spíš na camu + ventilových tyčkách (čtyřhranech). Teď mě ani nenapadají správné české názvy.

Opět jsem měřil teplotu pomocí portafiltru, pořád mi vychází, že offset je z továrny nasatavený nejméně o 3 stupně C níž, než je potřeba.
Nakonec pro křížové ověření po dovolené objednám ještě teploměr do hlavy.
Odpovědět

Zpět na „Quick Mill“