tlakoměr infuze

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ori
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03. pro 2014 16:09:25
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: Carimali ALfa, Magister ES60
mlýnek: Cunill Marfil, Graef

tlakoměr infuze

Příspěvek od Ori »

Kolegové kutilové,
mám chuť přidat na Alfu tlakoměr infuze. Dělám prakticky jen espreso, takže tlakoměr páry mě zas tak nezajímá a mohl by zůstat schovaný ve stroji.
Někde tady na fóru jsem četl, jak to někdo připojuje na téčko za čerpadlo. Za ním je ale na trase spousta fitinek, včetně zpěťáku a trysky uvnitř průtokoměru, které mohou výsledný tlak v páce zkreslit. Chtěl bych tedy manometr napojit co nejblíž páce. napadají mne dvě místa:
1. na vstupu do páky. Přímo na páku by se místo vsuvky dalo téčko a na vzniklou odbočku bych připojil manometr co maji v Hraspo.
2. možná by se dalo navrtat záslepku co je v hlavě zprava. nebo ji nahradit nějakou vsuvkou. To by bylo lepší pro měření tlaku co nejblíž extrakci, ale bojím se tady zanášení kapiláry tlakoměru kávovým nepořádkem, který se sem dostává při odprsknutí po extrakci.
Co vy na to?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od j.bill »

Edit: Jsem blbě četl. Pokud to chceš na pořád, tak asi místo záslepky na hlavě dát redukci popř. kolínko a manometr a čas od času to čistit. Pokud jen na nastavení přepouštěcího ventilu, tak stačí našroubovat manometr místo vypouštěcího zobáčku na páce.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od papun »

Mám pocit, že tu byla někde dlouhosáhla ,,odborná,, debata o rozdílu tlaku na začátku a konci soustavy. I se u toho hádali :D, ale už nevím kde to bylo. A mám pocit, že došli k tomu závěru, že by celkem mělo být jedno kde ho dáš.

Každopádně to nebude nějaký zásadní rozdíl a když si přidáš toleranci měření, protože nepředpokládám, že tam budeš kupovat nějaký drahý a super přesný. A taky nějaký malý rozdí tlaku nebude mít zásadní vliv na chuť kávy.

Z čehož vyplývá, že nejjednodušší je to Téčko. Ale pokud máš chuť na větší projekt, tak klidně a pak poreferuj.
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od hunt01 »

Většina kávovarů má uděláno vývod na manometr přímo z rozvodného bloku nebo před ním pomocí Tčka, takže zas bych to s tou přesností nepřeháněl.
Určitě to bude vypadat hezky, ale pokud se občas nasadí páka s manometrem a překontroluje tlak, tak není moc co řešit
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od papun »

Jak už jsem kdesi psal. Já jsem tam to Téčko nechal. Jsou tam 3 cm hadičky. Na konci rychlospojka a v té je ucpávka. Takže když si vzpomenu, že chci kontrolovat tlak. tak sundám ten nerezový plech. Vytáhnu ucpávku, zapojím manometr a můžu měřit. Otázka pár minut. Manometr na páce je samozřejmě taky možný, ale osobně jsem se s tím vždycky sužoval. Protože s miskou to nešlo bo to pod ní teklo a bez misky to zase netěsnilo. takže jsem musel dávat tenkou gumu na dotěsnění. A byla to babračka.

Jo ten vývod z toho téčka jsem v začátku měl až ven, tak abych nemusel nic rozebírat, ale jak mi místní moudré hlavy poradily, tak z důvodů stání většího množství vody v délce hadičky a jejího možného nakvétáíní jsem to zkrátil. Ono stejně to to člověk často nekontroluje.
Uživatelský avatar
Ori
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03. pro 2014 16:09:25
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: Carimali ALfa, Magister ES60
mlýnek: Cunill Marfil, Graef

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od Ori »

O víkendu jsem to vyzkoušel. Napojil jsem budík na téčko na přívodu do hlavy. Mám dva poznatky:

1. Tlak při extrakci jsem měl na 11 barech, přestože jsem to pomocí tlakoměru na páce nastavoval (někdy v květnu) na 9,3 baru. Až budu mít chvilku, srovnám ty dva budíky najednou, případně je zkusím dusíkem, jak jsou přesné.

2. Mám moc utažený přetlakový ventil na tom hranatém rozdělovači vpravo. Když jsem vypnul extrakci, tak tlak stoupal i nad 16 barů až to došlo mimo stupnici k dorazu u nuly z druhé strany. Takže si musím vyrobit nástroj, abych přetlakový ventil mohl seřídit na rozumnou hodnotu.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od papun »

Pozor pozor! ten ventil o kterém mluvíš není prioritně přetlakový. Já jsem tam dal klasické OPV za čerpadlo a to si nastavil asi na 11 bar jak je doporučeno k vibračnímu čerpadlu. Předpokládám, že nemáš rotační?

A v mé sestavě se nikdy nedostal tlak výše než bylo nastaveno na OPV. Jo a ten ventil kterým ty chceš štelovat tlak jsem utáhnul aby mi nepropouštěl. Taky jsem si musel udělat speciální nástroj.
Uživatelský avatar
Ori
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03. pro 2014 16:09:25
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: Carimali ALfa, Magister ES60
mlýnek: Cunill Marfil, Graef

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od Ori »

Čerpadlo mám rotační, ale to na to nemá vliv. Tlak tam začne nadměrně narůstat až po vypnutí čerpadla.

Vím, že to není ventil pro regulaci tlaku infuze. Je to ventil, který by podle mého názoru měl odfouknout právě přetlak, který se tam vytvoří až po extrakci.
Když jsem ho dotáhl prakticky úplně, tak jsem si neuvědomil, že ta voda - hádám tak čtvrt litru, která je v nádržce pro espreso (vnitřní nádržka HX bojleru), se po extrakci bude ohřívat = rozpínat a bude ohraničena na jedné straně zpětným ventilem v tomto hranatém rozdělovači a na druhé straně selenoidem na hlavě. A tepelná roztažnost je svině, tam ten tlak prostě naroste a bylo by dobré to někam pustit. Půjde o pár kapek, šlo by to spočítat o kolik se roztáhne půl deci vody po ohřátí o 100K. Díval jsem se do svého Magistra a do Astorie a v obou to tam také je, jen to vypadá trošku jinak.
Tedy je vhodné ten ventil nedotáhnout naplno, ale nechat tomu odfouknout třeba na 12(?) barů. Udělal jsem si nástroj z kousku nerezového plechu a zkusím, kolik je třeba povolit.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od papun »

Jestli máš rotační tak nastav tlak tam a není moc co řešit.

Ten princip ventilu který popisuješ ty je zajimavý, ale nějak si nejsem jistý jestli to tak fakt má fungovat. Do doby než jsem ho dorval jsem neměl pocit, že by někdy odpouštěl. Já jsem ho naplno utáhnul protože když jsem zvedl tlak z 9,5 na 11,5 baru, tak při extrakci se lehce otevíral a upouštěl což jsem nechtěl.
Uživatelský avatar
Ori
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03. pro 2014 16:09:25
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: Carimali ALfa, Magister ES60
mlýnek: Cunill Marfil, Graef

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od Ori »

Povolením o jednu otáčku jsem teď ventil nastavil na 13 barů.
Po extrakci to na těch 13 stoupne celkem rychle. Pak podle toho, jak bojler chladne, tak se to pohybuje dolu k 8 barům a zase stoupá na 13 po sepnutí ohřevu.
Zkuste chvilku po extrakci, až steče odfrknutí ze selenoidu, odendat vaničku a uvidíte, že ještě trochu odteče. Když ne, tak vám netěsní zpětný ventil a tlačí se to zpátky k čerpadlu.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od papun »

Teď tam těžko něco poteče když je dotažený na max. Ale kde se tam bere tak velký tlak. Vždyť manometr v bojleru pracuje někde kolem cca 1,5 baru ani ne. Po vypnutí čerpadla a otevření trojcestňáku to přece musí uvolnit tlak. Kde by se tam znovu vzal?
Uživatelský avatar
Ori
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03. pro 2014 16:09:25
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: Carimali ALfa, Magister ES60
mlýnek: Cunill Marfil, Graef

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od Ori »

Tlak se tam zvedá tepelnou roztažností vody. Voda se při ohřevu o 100K (°C) roztáhne zhruba o 4,4%.
Část vody je "uvězněná" mezi ventilem na hlavě a zpětným ventilem v tom hranatém rozdělovači, to zahrnuje i vnitřní nádřžku v HX. Našel jsem fotku kde je právě tenhle zpěťák vyndaný.
zpětný ventil pro hlavu.jpg
Kdyby tam nebyl, tak se ten tlak vrací na čerpadlo, což by mu možná nedělalo dobře.
Když při extrakci přivedete třeba 50 ml vody o pokojové teplotě 21°C a následně ji ohřejete na 121°C v HX, tak její objem zvětšíte o 2,2 ml. A tenhle objem musí někam odejít. Od toho je ten přetlakový ventil. I když jsem ho měl utažený, tak nebyl dorvaný tak, aby ho třeba 20 nebo víc barů neprotlačilo. Popravdě jsem občas slyšel chvíli po extrakci z Alfy slabé pískání, teď už vím, že to bylo právě přetlačování utaženého ventilu.
Zpětný ventil v hlavě po extrakci uvolní tlak jen v části mezi ventilem a pákou. Tlak na cestě k hlavě musí ventil dál držet. S rotačním čerpadlem a při pevném připojení na vodu tam totiž jde tlak z vodovodu.
OPV u vibračního čerpadla asi máte umístěný mezi čerpadlem a tím hranatým rozdělovačem, takže tuhle roztažnost neřeší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od papun »

Je pravda, že to někdy píská... zkusím to trošku povolit a uvidíme. Je škoda, že se nikdo další nezapojil do diskuze. Zrovna tohle vypadá na docela zajímavý problém a konečně by se vysvětlilo proč to tam je. Protože ze srandy asi ne a jako OPV to taky nemá sloužit.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od papun »

Tak jsem si pohrál. Napřed jsem na manometru (umístěn za OPV) nastavil cca 13 barů. A začal povolovat ten ventil v rozdělovači, dokud při tomto tlaku nezačal mírně odpouštět. Jakmile se to podařilo - práce teda hrozná. Měl jsem udělátko, ale nic moc. No ale je to. Potom jsem vrátil na OPV tlak zpět na hodnotu cca 11 barů. Při natlakování soustavy a vypnutí otevře trojcestný ventil samozřejmě ale teď už i ten v rozdělovači a mírně upustí. Je to fakt troška, ale asi to stačí. Při postupném dohřívání kávovaru to už nic nedělá.

Výsledek celého snažení? Zatím si ho nechám pro sebe, protože si ho potřebuju potvrdit. Ale vypadá to, že budu pozitivně překvapen.
Uživatelský avatar
Ori
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03. pro 2014 16:09:25
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: Carimali ALfa, Magister ES60
mlýnek: Cunill Marfil, Graef

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od Ori »

Nechci brzdit něčí nadšení, ale myslím, že na chuť to nebude mít vliv.
Sice bez nastavení expanzního ventilu (tak je většinou správně nazýván, expanze=roztažení) tam dochází k nárůstu tlaku, ale při otevření ventilu k extrakci se to utlumí, než to dojde ke kávě. Tam se takový tlak nedostane. Takže podle mne je funkce čistě ochrana zařízení.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: tlakoměr infuze

Příspěvek od papun »

Nechci tvrdit, že se zlepšila chuť. Jde o to, že od určité doby mi šlo z hlavy víc páry než dříve. A teď po naladění toho ventilku se to asi zlepšilo. Ale nechci zatím říkat hop. Budu to sledovat.
Odpovědět

Zpět na „Carimali Alfa - ze starého nový“