ECM Mechanika IV Profi

Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od Knightey- »

Můžeš mi poslat informace, kde jsi to na tom internetu zjistil?
Tohle se mi totiž nezdá a dle mého, se nedá moc porovnávat tento kávovar s Classicem.
Dělaš cooling flush na začátku? Protože zde píšeš, že ho dělat nemusíš :)
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
zdenda.sima
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: sob 02. črc 2011 22:02:42
bydliště: Jižní Čechy
kávovar: ECM Technika IV Profi, Gaggia Classic + PID
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od zdenda.sima »

Našel jsem to tady:

Kód: Vybrat vše

https://www.home-barista.com/espresso-machines/hx-tuning-ecm-technika-t32365.html
Neporovnávám kávovary z pohledu výsledné kávy, ale to, že na ECM teče na začátku normálně tmavá káva, ale po pár vteřinách najednou hodně zesvětlá. Neviděl jsem to s žádnou kávou na Classicu ani na jiném stroji.

Když nechám nahřívat ECM cca 20 minut, tak přijde ten skok dřív. Běžně nechám nahřívat 40-60 minut, pak je mixer hodně rozpálený, na začátku teče káva tmavší (než při 20min nahřívání). Když je mezera mezi vstupem a výstupem mixeru malá, voda se prostě nemůže správně promíchat a ohřát - jde do výstupu chladnější. Na začátku je káva tmavá, protože to teče voda, která stála v mixeru a je horká (až moc).
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od Knightey- »

No dle mého, pokud nemáš změřenou teplotu nejdříve a ani nahou páku aby jsi viděl, jestli extrakce je rovnoměrná od celého začátku po konec, tak je tahle úprava nesmysl. Neříkám, že to nemusí být tento problém. Ale kávovary jsou konstrukčně odlišné a tyhle odlišnosti můžou mít vliv na výslednou extrakci.
A co ten coooling flush, děláš ho nebo ne?
Teplota jde ovlivnit ještě a výkou hladiny vodu v hlavním velkém boileru. Než nenávratně řezat trubičku....
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
zdenda.sima
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: sob 02. črc 2011 22:02:42
bydliště: Jižní Čechy
kávovar: ECM Technika IV Profi, Gaggia Classic + PID
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od zdenda.sima »

Nemusím tu hadičku hned nutně řezat. Otevřu to a uvidím, jak to tam vypadá, změřím odstup hadiček.
Nevím, co myslíš rovnoměrnou extrakcí ... množství, barva atd. Barvu vidím i bez nahý páky, množství kávy se trochu zvětší v momentě, kdy najednou zesvětlá.
Cooling flush právě nedělám, protože bych si zchladil vodu ještě víc. Sice na začátku je moc horká, potom zas moc chladná, ale pořád lepší, než s cooling flushem - to jsem dřív dělal. Je jasný, že když nedělám flush a voda je na začátku moc horká, to zesvětlání musí logicky přijít - protože i kdyby byl všechno správně, tak horká voda z toho po chvíli už téct nemůže. Ale prostě teče to moc světlý pak a odpovídá tomu i chuť.
Nemyslím si, že je cesta měnit hladinu vody v boileru. Já nemám problém s tím, že by na začátku extrakce byla teplota nízká, ale že pak skokově rychle klesne. Samozřejmě, ten pokles teploty nemám změřený, ale pokud by k němu nedocházelo, pak ovlivnění teploty změnou množství vody v bojleru stejně nedává smysl.
Další věc je, jestli je hadička snadno vyměnitelná a sehnatelná. Pokud jo, tak jsem v pohodě. Když ne, pak si samozřejmě dvakrát rozmyslím, než ji zkrátím.
Kdyby měl někdo na půjčení teploměr do páky, klidně to zkusím :D Na druhou stranu máš pravdu, že něco na tom je, minimálně mi to může napovědět. Nemáš tip na nějaké levné řešení? :)
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od OndraMikus »

Začíná to být pořád dokola. Aby to k něčemu bylo, tak to chce jednat udělat video toho co je zde popsáno a pak koupit teploměr z aliexpressu například a změřit to. Jinak je to jen odhadování a třeba je ta extrakce vlastně OK. A nebo nemusí...pro to by to chtělo nutně to video.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od Knightey- »

Přesně tak, začíná. Bez teploměru a nahé páky se nedá 100% identifikovat problém.
To že káva ti teče světlá potom, klidně může být jen špatným postupem tampování - kdy až na nahé páce uvidíš, že ti protéká jen třeba přes 50% plochy a tím pádem zesvětlá hodně, než kdyby tekla přes 100% plochy....

Takže nejprve koupit teploměr a nahou páku, pak chvíli testovat a až potom řešit to, co je uvnitř boileru či někde v therosyphonu špatně.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
zdenda.sima
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: sob 02. črc 2011 22:02:42
bydliště: Jižní Čechy
kávovar: ECM Technika IV Profi, Gaggia Classic + PID
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od zdenda.sima »

No dobře ... :) přemýšlím o tom už dlouho, ale teď jste to urychlili. Objednal jsem si teploměr od Geisingera do servisního závitu na hlavě. Sháněl jsem budíkový s ručičkou, který by ke kávovaru pasoval rozhodně líp, ale reálně se nic pořádnýho sehnat nedá. Jednak jsem nenašel nic s M6 (dalo by se vyřešit redukcí, pokud by se našel kvalitní, ale to by trpěl vzhled), i tak by nebyla bůhvíjaká přesnost a rychlost reakce na teplotu vody je úplně neznámá. Až dorazí a provedu nějaký měření, napíšu.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od j.bill »

Pokud chceš skutečně něco měřit, tak na teploměr s ručičkou kvůli setrvačnosti zapomeň. Je potřeba, aby byl teploměr citlivý a co nejrychlejší. Aby dokázal velice rychle reagovat na změnu teploty a tu zobrazit. Ne všechny digitální teploměry to zvládnou. Pozor také na to, abys měřil teplotu vody a ne teplotu kovu hlavy kávovaru.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od Knightey- »

Tohle je osvědčený teploměr, který funguje.

Kód: Vybrat vše

https://www.bunacafe.cz/csth61-coffee-sensor-teplomer-e61
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Soukros
Příspěvky: 17
Registrován: pát 21. úno 2014 8:41:45
bydliště: Hustopeče
kávovar: Rancilio Silvia, ECM Mechaniky IV profi
mlýnek: Rancilio Rocky, eureka perfetto

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od Soukros »

zdenda.sima vyřešil jsi to? Mám stejný kávovar a řeším to stejné co ty. Takže zvažuji zda koupit teploměr a páku bez dna :-( káva teče totiž světlá tak mě zajímá jak jsi pochodil.
zdenda.sima
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: sob 02. črc 2011 22:02:42
bydliště: Jižní Čechy
kávovar: ECM Technika IV Profi, Gaggia Classic + PID
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od zdenda.sima »

Jo, otevřel jsem kávovar a vyndal kovový koleno nahoře na bojleru, abych zkrátil tu trubičku. Jenže ona tam žádná trubičku nebyla, i to koleno vypadá trošku jinak! Teď nemám možnost, ale v pondělí pošlu fotky.

Dělám to tak, že nechávám nahřát kávovar aspoň hodinu. Víc se celej prohreje a je to hodně znát. Cooling flush ukončím v momentě, kdy přestává vytéká vařící voda. Když se někdy stane, že se mašina nahriva 1.5 nebo 2 hodiny, pak krásně drží teplotu. Druhý shot bych ale musel dělat až po 6 minutách, pokud bych chtěl stejný, jak ten první. I po kratším recovery je to ale v pohodě.

Není to samozřejmě cílový stav. Chystám se zvednout presostat. Když tam není ta trubička, je to asi jediný řešení. Když máš stejný problém, pokusím se k tomu dostat během pár dní.

A ještě jedna věc... Změnil jsem odvapnovac a po čištění mi přišel velký rozdíl v tom, jak kavovar líp nahriva a drží teplotu při extrakci. Jestli to třeba odstranil nějakou slabou vrstvu, kterou ten předchozí nedokázal.
zdenda.sima
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: sob 02. črc 2011 22:02:42
bydliště: Jižní Čechy
kávovar: ECM Technika IV Profi, Gaggia Classic + PID
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio

Re: ECM Mechanika IV Profi

Příspěvek od zdenda.sima »

Dostal jsem se konečně k tomu sem dát ty fotky. Poněkud opožděně, za což se omlouvám.

Na první fotce je vidět odkrytý kávovar. Postupně jsem uvolnil matice (červená a zelená šipka) a nakonec koleno (modrá šipka), která vede z mixeru v bojleru do grupy.
kavovar_odkryty.jpg
Na další fotce je vidět uvolněné koleno. Nakonec jsem odšrouboval i trubičku k budíku na tlak bojleru, protože se to dělalo jinak špatně. Ale není to nutnost.
kavovar_uvolnene_koleno.jpg
Přidávám i fotku kolena, není na něm nic zvláštního, žádná trubička dolů do mixeru :pardon:
kavovar_koleno.jpg
Při montáži zpět jsem závit kolena na straně bojleru omotal Tangitem, bez toho to netěsnilo. Mělo by to stačit. Zatím to drží, nic lepšího nemám.
Tady je odkaz, kde jsem přišel k tomu zkracování trubičky v mixeru ;)

Kód: Vybrat vše

https://www.home-barista.com/espresso-machines/hx-tuning-ecm-technika-t32365.html
S presostatem jsem si ještě nehrál, ale stane se, jen jak najdu chviličku a budu na to mít sílu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „ECM“