ECM Classika II PID

Uživatelský avatar
Benny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 23. pro 2014 11:51:07
bydliště: Olomouc
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Macap MX, Quamar M80E

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od Benny »

Ahoj, tak už jsem se taky dočkal a od pátku testuju ECM Classika PID. V hledáčku byla ještě Bezzera Unica, ale nakonec to vyhrálo ECM. Jenom si budu muset dodělat baristický koutek :-) na kuchyňské lince to společně s mlýnkem (Macap MX) zabere spoustu místa a ještě další věci k tomu. Prvotní seznámení bylo úžasné, konečně je doma pořádný kávovar :-) obsluha jednoduchá a káva mi zachutnala hned na poprvé, páru až tak neřeším, ale taky už jsem zkoušel pěnit. Přepnutí a nahřátí na páru cca do minuty na 120 st. C. Mléko z lednice ale jen 1,5% a výsledek nic moc, tak ještě zkusím 3,5%. Ještě dodělám knock box a pohoda :-)
Uživatelský avatar
efrankie
Příspěvky: 19
Registrován: stř 01. bře 2017 15:42:42
bydliště: Praha
kávovar: zatím žádný
mlýnek: taky nemám ještě

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od efrankie »

Možná hloupý dotaz, ale jak dlouho ti trvá nahřátí kávovaru z úplně vypnutého stavu, kdy je kávovar studený do doby je schopen provozu? Díky
Uživatelský avatar
Benny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 23. pro 2014 11:51:07
bydliště: Olomouc
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Macap MX, Quamar M80E

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od Benny »

Včera jsem stopnul čas nahřátí, který byl bez proplachu hlavy s pákou v hlavě. PID mám nastaven na 94/120 °C. Při zapnutí kávovaru PID ukazoval teplotu 6 °C. Po 10 min. byla teplota na 92°C a teplota hlavy odhad tak 50°C. Po 15 min. teplota 93°C a hlava nad 60°C. Po 25 min. teplota vyrostla na 94°C. (Tlak vzrostl na 9,2 bar.) Po 35 min. jsem odpustil cca 1 dcl vody a přepnul na páru. Nahřátí na 120°C bylo za necelé 3 min.
Proplachem se doba nahřátí zkrátí někde ke 12 min. (podle teploty a množství protékající vody to může být i rychlejí)
Uživatelský avatar
efrankie
Příspěvky: 19
Registrován: stř 01. bře 2017 15:42:42
bydliště: Praha
kávovar: zatím žádný
mlýnek: taky nemám ještě

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od efrankie »

Díky moc za info… nejsem odborník, ale ty časy mi příjdou docela dobré. Hádám, že jsi zatím spokojen.
Uživatelský avatar
Benny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 23. pro 2014 11:51:07
bydliště: Olomouc
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Macap MX, Quamar M80E

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od Benny »

Jsem Nadšen!!! po pořádném kávovaru jsem se už díval před třemi roky, kdy jsem koupil mlýnek Macap MX (který přestavuji podle zdejší předlohy na trychtýřovou násypku do páky místo zásobníku) a ECM mi plně vyhovuje, chtěl jsem jeden bojler bez výměníku a jsem spokojen. S párou budu pracovat opravdu jen málo a tak není problém si na ni chvilku počkat. Názor že když přijdou kámošky za ženou, tak to nebude stíhat s párou na latte je mi slušně řečeno u Pr..le :-) protože pořád čekám a poslouchám už tři roky jak je to pořád drahé a ať ještě počkám nebo co by za to všechno bylo ..... :-) tak jsem řekl dost a je doma (už tu měl být minimálně před rokem) Espresso je úžasné, jen ta mléčná pěna mi dává zabrat. Už jsem zkoušel napěnit 3l mléka od 1,5%, 3,5% a 4% a pořad to ještě není ono. Začnu trénovat s jarovou vodou. Kávě zdar!
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od rastino7 »

prosim Vas na co je ta silikovova hadicka pribalena ku kavovaru, asi 25 cm...
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od johneer »

Zdravím,
doporučili byste spíš Classicu II bez PID nebo Silvii s PID?
Díky
Uživatelský avatar
fevlad
Příspěvky: 38
Registrován: stř 10. pro 2014 16:00:21
bydliště: Presov
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Eureka Zenith 65 HS

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od fevlad »

poprosil by som postup, ako postupovat po naparovaní mlieka/naparim , vypnem spinac pary a zapnem čerpadlo a otvorím trysku pary až kým netečie voda cez trysku/pretože ked ráno kávovar zapnem , tak počut v nom ako by niečo buchalo/otvorím trysku zapnem čerpadlo a potom všetko ok/ale myslím si že by to nemalo takto vobec buchat.Ak nenaparujem mlieko , kavovar sa chova normalne, žiadne zvuky ktoré by tam nemali byt.
Dakujem za rady
ECM Classika PID
Uživatelský avatar
badys
Příspěvky: 1
Registrován: ned 14. dub 2019 18:41:04
bydliště: ČR
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od badys »

Dobrý den, na toto forum jsem občas chodil bez registrace asi 4 roky. Můj výběr kávovaru směřoval k automatu Jura, nebo Nivona, ale postupem času jsem svůj názor přehodnotil a letos budeme mít s manželkou oba kulaté výročí, tak jsme se rozhodli pro nákup pákového kávovaru. Vybrán byl Bezera Unica s PID, ale tento týden jeden z prodejců na našem trhu měl akci na kávovary ECM, takže jsem neváhal a objednal právě ECM Classika II PID, která byla přesně za cenu zmiňované Bezery. Takže v týdnu čekám velkou zásilku :)
Akorát jsem začal obráceně, než jsem chtěl, protože jako první jsem chtěl koupit kvalitní mlýnek, ale co už :) na mlýnek musím došetřit. Ve výběru mám Eureka Mignon Specialita, nebo Compak K3 touch.
Uživatelský avatar
sjusko
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 20. čer 2019 8:34:00
bydliště: České Budějovice
kávovar: Catler
mlýnek: ruční Hario

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od sjusko »

Jak jsi 4 měsích s Calssicka PID spokojený?
Uživatelský avatar
Xfox
Příspěvky: 2
Registrován: stř 05. říj 2016 15:23:24
bydliště: Praha
kávovar: před nákupem, zatím noname
mlýnek: Ascaso i-Steel

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od Xfox »

Zdravím baristy a vlastníky tohoto kávovaru. Mám ho ve velmi úzkém výběru ke koupi, ale nikde jsem nenašel, jestli tenhle kávovar umí předspaření kávy. A pokud ne, tak jestli to nějak ovlivňuje výsledné espresso? Předem díky!
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od lukky78 »

Ahoj, pokud se bavíme o preinfuzi tak v případě tohoto kávovaru máš pouze možnosti zapnutí a vypnutí extrakce. Avšak je tady jedna možnost neřízené preinfuze a to je poloha páky mezi zapnutím a vypnutím extrakce. Tzn., že pákou pohneš do polohy směrem zapnuto, ale ne úplně (čerpadlo Ti nesmí sepnout) v tu chvílí Ti začne hlavou protékat voda do páky, která Ti kávu v páce předspaří. Z mých zkušeností není tato forma preinfuze úplně ideální, jelikož nad ní nemáš zcela kontrolu a pokaždé bude s jiným výsledkem. Další možnost je provést upgrade hlavy pomocí restrictoru.
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od makovica »

Classika má štandardnú preinfúziu hlavy E61. Tzn. že káva je predsparená tlakom cca 4 bar po dobu (4-7 sek), kým sa nenaplní komora v zadnej časti hlavy. Kolega hore asi myslel profiláciu tlaku.
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od lukky78 »

Kdybych myslel profilaci napíšu profilaci ne preinfuzi, vím co jednotlivé významy znamenají. Jak jste přišel k číslům ohledně tlaku a času, které píšete v příspěvku nebo vycházíte pouze z údajů na budíku tlakoměru vs. stopky. Ano u vibračního čerpadla máte náběhovou křivku tlaku, ale zde se bavíme o pasivní preinfuzi. Řízená - skutečná preinfiuze funguje úplně jinak např. jako u Bezzera Duo DE, kde si preinfuzi můžete nastavit. Teď záleží s čím se autor spokojí...
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od makovica »

Nechápem čo sa urážaš. S prvou preinfuziou prišla Faema s hlavou E61. Bola to klasická pevná preinfúzia ktorá sa používa doteraz. Všetko ostatné sú nadstavby pôvodného princípu. A či sa vykonáva elektrornickou cestou formou regulácie čerpadla alebo machanickou reguláciou prietoku vody alebo ich kombináciou je úplne jedno. Classica preinfúziu má. Čas a tlak je z môjho kávovaru. Na začiatku máš nábeh čerpadla a potom sú cca 4s kedy je tlak konštantný 4 bar kým sa zaplní komora. Následne vstúpne na 8 bar.
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od lukky78 »

Nikdo se neuráží, jenom si vysvětlujeme pojmy :-). Dále pak porovnáváš zkušenosti se svým kávovarem, který jede na rotačním čerpadle pokud se nepletu vs. vibrační u ECM bude fungovat jinak. Píšu pouze svůj názor na preinfuzi, která má probíhat při nízkém tlaku do cca 2bar v délce cca 7-10s a pak nástup do pracovního tlaku 8-9bar. Před hlavním tlakem by už z páky měl lehce prosakovat extrakt (poznáš v případě použití nahé páky). Touto preinfuzí Ti krásně celý puk nasákne vodou a minimalizuješ tak kanálkování v puku. Takže není káva jako káva, není mlýnek jako mlýnek, není preinfuze jako preinfuze toť můj laický názor na věc.
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
Alpa
Příspěvky: 1
Registrován: ned 18. říj 2020 21:20:57
bydliště: Jičín
kávovar: ECM classika PID
mlýnek: Eureka Mignon Perfecto

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od Alpa »

Dobrý den, čtvrtým měsícem mám ECM Classika PID a v současné době se mne zdá, že je nějak hlučnější čerpadlo a celý kávovar občas začne rezonovat. Dále mne jde více ztuha páka extrakce a při extrakci při přechodu z preinfuze na plný tlak občas zazní zvuk, jako když se natahuje pružina. Nemáte s tímto nějaké zkušenosti? Jinak jsem s přístrojem velice spokojen a výsledná káva je výborná.
Uživatelský avatar
scarinko
Příspěvky: 3
Registrován: stř 24. led 2018 23:39:18
bydliště: Bratislava
kávovar: ECM Classica PID
mlýnek: Ceado E37J

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od scarinko »

prosim radu skusenejsich s tymto strojom.
Mam Classiku nejake dva tyzdne ale nejde mi praca s mliekom ani tak ako mi to slo na Rancilio Silvia. Tam to nebolo slavne ale aspon nieco sa darilo.
Na ECM vyrabam stale len horuce/vriace mlieko a ziadnu penu. Skusal som vsetky mozne rady a postupy co som precital aj tu aj na Youtube ale nepomaha. Skusal som 3 rozne konvicky a stale to iste. Mlieko mam ohriate velmi rychlo a ziadna pena a ked nahodou tak len velke bubliny ktore su mi na nic. Skusal som rozne teploty SE. Pomohla niekomu vymena trysky za inu s viac/menej dierkami?

dakujem
Uživatelský avatar
Cvrk
Příspěvky: 1
Registrován: pon 01. bře 2021 16:34:56
bydliště: Praha
kávovar: ECM classika II PID, Yama dripper, French press
mlýnek: Rancilio Rocky custom chute

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od Cvrk »

scarinko píše: čtv 22. pro 2022 12:53:43 prosim radu skusenejsich s tymto strojom.
Mam Classiku nejake dva tyzdne ale nejde mi praca s mliekom ani tak ako mi to slo na Rancilio Silvia. Tam to nebolo slavne ale aspon nieco sa darilo.
Na ECM vyrabam stale len horuce/vriace mlieko a ziadnu penu. Skusal som vsetky mozne rady a postupy co som precital aj tu aj na Youtube ale nepomaha. Skusal som 3 rozne konvicky a stale to iste. Mlieko mam ohriate velmi rychlo a ziadna pena a ked nahodou tak len velke bubliny ktore su mi na nic. Skusal som rozne teploty SE. Pomohla niekomu vymena trysky za inu s viac/menej dierkami?

dakujem
Nic ve zlém, ale je to rukama. Zkuste konvičku Toroid, s tou se to učí docela dobře. Může pomoct i použít plnotučné mléko a konvičku předtím na chvíli strčit do mrazáku.
Uživatelský avatar
scarinko
Příspěvky: 3
Registrován: stř 24. led 2018 23:39:18
bydliště: Bratislava
kávovar: ECM Classica PID
mlýnek: Ceado E37J

Re: ECM Classika II PID

Příspěvek od scarinko »

konvicky skladujem v chladnicke a mlieko mam len plnotucne
Odpovědět

Zpět na „ECM“