Isomac Zaffiro

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Isomac Zaffiro

Příspěvek od historik »

Takže po dlhodobejšom pátraní a hľadaní informácií na nete tu i tam som do svojho najužšieho výberu zaradil tento prístroj. Má ho niekto a prípadne by mohol poskytnúť svoje skúsenosti? Hlavne ohľadne poruchovosti (spomína sa častejšie nastaviteľný termostat).

A snáď jedna subjektívna otázka - má zmysel ísť rovno do takéhoto stroja pre milovníka kávy - začiatočníka? Alebo radšej vziať skôr Rancilio Silvia?
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od funkyboss »

Ahoj,
s Isomacem zkušenost nemám, takže ti neporadím. Ale k tomu, jestli jít rovnou do lepšího, říkám - určitě! Já sám jsem začínal na Krupsu a když jsem se rozhodoval kam jít dál, byly stroje Rancilio Silvia a potažmo ještě Gaggia Classic tím, co jsem měl předvybrané. Jenže pak jsem narazil na Juniora od LaCimbali z druhé ruky v perfektním stavu a rozhodl jsem se pro něj. A rozhodně toho nelituju! Pokud jsi ochoten ty peníze za Isomaca dát, tak si ho kup. Nejsem žádný profík, příprava kávy mě baví stejně jako její vychutnávání a taková mašinka ti bude dělat jen radost :)
Každé odpoledne když jdu z práce tak se už nemůžu dočkat až si doma udělám perfektní espresso. V práci kávu ze superautomatu AEG už nemůžu ani cítit :?
Uživatelský avatar
rradovan
Příspěvky: 32
Registrován: pon 21. úno 2011 11:11:02
bydliště: Zvolen
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od rradovan »

Každý začiatočník sa po čase stane pokročilým. :-)
Pri dobrom kávovare sa nebudeš trápiť s jeho konštrukciou, prevádzkou, tlakom, teplotou, príp. kvalitou vody. Ale zostane ti kopa vecí, nad ktorými možeš špekulovať druh kávy, čerstvosť, uskladnenie, mletie, zalisovanie, kvalita extrakcie atď. Preto by som sa skôr zamyslel nad využitím kávovaru v porovnaní s výškou investície.
Ja na svojom kávovare často využivam výstup na horúcu vodu napr. rýchle nahriatie šálky...
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od historik »

Ďakujem za reakcie, už som takmer 100%-ne rozhodnutý, že si v máji dám na narodeniny darček :P Akurát mám trošku obavy čo sa týka servisu, ale strojček je postavený na E-61, používanom i u profi-espressovarov, tak to snáď niekto v Ba dokáže v prípade potreby spojazdniť.
Uživatelský avatar
portishead
Příspěvky: 2
Registrován: pát 08. říj 2010 15:29:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od portishead »

Zdravím, také se už nějakou dobu poohlížím po novém stroji. Při brouzdání zde na fóru jsem začal uvažovat o Silvii, postupem času jsem začal snít o nějakém E61 stroji, samozřejmě nejdřív jednoboilerovém (Isomac Zaffiro, VBM Domobar). Dnes si pohrávám s myšlenkou na HX stroj, např. Isomac Tea (odrazuje mě nerezový boiler). V tuto chvíli mám favorita v Rocket Cellini Classic. Důvody, proč HX jsou ty, že by poměr přípravy espressa a mléčných nápojů byl tak půl na půl, že se dá využít okamžitě i horká voda a v neposlední řadě jsou E61 stroje nádherné kousky. Ano, investice je veliká (samozřejmě plus kvalitní mlýnek), ale když člověka káva baví... Takže si raději počkám a ušetřím... ;)
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od zdenok »

portishead píše:nejdřív jednoboilerovém (Isomac Zaffiro, VBM Domobar). Dnes si pohrávám s myšlenkou na HX stroj, např. Isomac Tea (odrazuje mě nerezový boiler). V tuto chvíli mám favorita v Rocket Cellini Classic.
Nerozumiem konštrukcii tohoto vyjadrenia. VBM Domobar (Super) aj Isomac Zaffiro sú HX stroje a teda jednoboilerové :?:
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
portishead
Příspěvky: 2
Registrován: pát 08. říj 2010 15:29:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od portishead »

Asi jsem to špatně napsal. Samozřejmě, že jsem tím nemyslel, že by HX stroje byly víceboilerové. Jsem asi ovlivněn zahraničními weby, kde se užívá "single boiler vs. HX" a každý ví, co se tím myslí... Btw "VBM Domobar" jsem myslel tu nejnižší verzi, co má Maroslav. A je také pro mě nová informace, že Zaffiro je HX stroj. :shock:
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od zdenok »

Tak pardon, s tým Zaffirom, moja chyba.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
rradovan
Příspěvky: 32
Registrován: pon 21. úno 2011 11:11:02
bydliště: Zvolen
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od rradovan »

Ešte jedno členenie :-)

Single Boiler - neumožňuje súčasne variť vodu a vyrábať paru
Heat Exchange HX - umožňuje súčasne variť vodu a robiť paru s jedným kotlom
Double Boiler - samostatné kotle na vodu a paru
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od historik »

Toto ma nevzrušuje, ja pijem prakticky iba espresso, čiže by to bola zbytočná investícia.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od hnup »

Ak nepotrebuješ paru, tak Zaffiro vyzerá ako veľmi dobrá voľba, porovnávať so Silviou asi nemá význam. A ak časom odíde ten nastaviteľný termostat, tak by som sa nebál dorobiť PID (cenovo by to ani nemuselo byť oveľa drahšie riešenie).
portishead píše:... např. Isomac Tea (odrazuje mě nerezový boiler)...
Prečo Ťa odradzuje nerez?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
rradovan
Příspěvky: 32
Registrován: pon 21. úno 2011 11:11:02
bydliště: Zvolen
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od rradovan »

Myslím si, že meď je vodivejšia (väčší prenos tepla), rozťažnejšia (menej náchylná na popraskanie z tepla) a vraj je rozdiel aj v chuti vody (nemám overené v praxi :-)).
Naposledy upravil(a) rradovan dne ned 13. bře 2011 20:31:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od funkyboss »

Nedokážu říct jestli je lepší bojler z mědi nebo nerezu, ale velcí výrobci profi kávovarů např. (LaCimbali, La Marzocco) vyrábí/používají bojlery z nerezu...
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od Miri »

Myslím, že dôvod prečo sa používa všeobecne v potravinárstve hlavne nerez je v jeho chemická stálosť. Meď má tendenciu povrchovo oxidovať, čo môže spôsobovať problémy.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od hnup »

Mne sa tiež zdá antikoro (nerez) na bojler lepší, teplotná vodivosť snáď v tomto prípade nie až taká dôležitá, o praskaní som ešte nepočul. A aj chuť vody by mohla byť "neutrálnejšia", napr. mosadzný bojler u Silvie cítiť relatívne dosť.

Ešte trochu k téme - historik, dúfam, že po kúpe niečo o tom kávovare napíšeš, aj nejaká fotka by potešila. Pre ľudí, čo nepotrebujú paru, by to mohla byť najlepšia voľba v danej cenovej kategórii.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od historik »

Určite, plánujem sa na to vrhnúť niekedy v apríli (dubnu) a svoje dojmy si samozrejme nenechám pre seba.
Uživatelský avatar
RudyT
Příspěvky: 12
Registrován: pon 24. lis 2008 21:54:50
bydliště: Praha
kávovar: Isomac Zaffiro, La Pavoni Esperto
mlýnek: Gaggia MDF, Baratza Sette 270wi

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od RudyT »

Mám doma Isomac Zaffiro necelý týden. Tady jsou mé první dojmy a zběžné srovnání s Vibiemme Domobar, který dobře popsal Maroslav zde. Funkce obou přístrojů je v podstatě totožná a liší se jen některými detaily v provedení.

Nejdříve jsem chtěl Rancilio Silvia, ale před finálním rozhodnutím jsem zhodnotil také další alternativy.
Pročetl jsem Coffeegeek a další sajty a chvilku koketoval i s koupí přístroje v výměníkem jako Isomac Millenium nebo Rocket Cellini. Jsem hlavně vysazený na presso a u HX mašin mě odrazoval fakt, že je nutné před každým pressem (pokud nejdou hned za sebou) odpustit vodu procházející výměníkem a zchladit hlavu, aby se srovnala na teplotu vhodnou pro extrakci pressa. Pří její váze kolem 4 kg to chvíli trvá a bez tohoto kroku by se průtokem přes hlavu voda nahřála na teplotu vyšší než je ta optimální pro presso. To znamená odpouštět relativně dost vody a tedy pro větší komfort je vhodné takový přístroj napojit rovnou na přívod vody a odpad. Jinak je nutné poměrně často vodu dolévat a naopak vylévat drip tray.

U Zaffira jsem se trochu obával doby nutné pro nahřátí bojleru na tvorbu páry. To se ale úplně nepotvrdilo a stížnosti na webech v USA vyplývají nejspíše z napojení na 110V el. síť. Takže nakonec je větší otrava čekat na zchlazení bojleru a hlavy po přípravě latté, než mohu udělat další presso. To je v případě naší domácnosti situace nastanuvší zejména pokud máme návštěvu.
Vzhledem k výkonu jde ale v pohodě připravit dvě kávy latté najednou - stačí k tomu vhodný objem nádoby na mléko a tripple miska LaMarzocco, kam se vejde cca 20 g kávy.

Spolehlivost zatím komentovat nemohu, ale snad jsou problémy s termostatem již vyřešeny. Pokud ne, jde za pár korun dokoupit.
Proti Vibiemme Domobar se mi líbí (jak zmínil Maroslav) lepší umístění ovladačů nahoře a na parní trysce je standardně úchytka pro snadnější manipulaci bez popálení (není to cool touch provedení).
Drip tray má ostřejší hrany jako u Vibiemme.
V dodávce není blind filtr - doporučuji objednat ihned s přístrojem pro provádění backflush.

Kávu dělá tento přístroj excelentní a proti Gaggia Baby Twin, co jsem měl dříve je teplota extrakce správně nastavena a káva je lahodná a ne přepálená, jako u Gaggie.
Proti Ranciliu Silvia není nutné díky teplotní stabilitě přemýšlet o instalaci PID a Zaffiro je v tomto ohledu tedy vlastně jen o něco dražší (750 Eur) a nabízí vyšší výkon.

Rád zodpovím případné dotazy.
Naposledy upravil(a) RudyT dne pon 21. bře 2011 10:11:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
merci
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. bře 2009 18:30:23
bydliště: Žillina
kávovar:
mlýnek:

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od merci »

to RudyT : koľko sa teda čaká na paru kým je ready ?
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od zdenok »

Vibiemme Domobar Super (HX mašina) má to prehrievanie hlavy (a teda eliminovanie potreby robenia tzv. cooling flush) nejaký obmedzovací krúžok prietoku cez hlavu a teda nie je potrebné cez hlavu odpúšťať tak veľa vody ako popisujete. Vodu je vhodné odpustiť iba v prípade, že kávovar nebol použitý veľmi dlhú dobu (viac ako hodinu) a stačí odpustiť len malé množstvo (môže vzniknúť zátka z pary, zabranujúca kolobehu vody v HX okruhu). Takže ak prídem ku VBM po dlhej dobe, tak založím páku, preženiem ňou trocha vody, nasypem kávu z nádobky do mlynčeka, vyberiem a utriem páku, nameliem, utlačím, založím páku a spustím prípravu kávy.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
RudyT
Příspěvky: 12
Registrován: pon 24. lis 2008 21:54:50
bydliště: Praha
kávovar: Isomac Zaffiro, La Pavoni Esperto
mlýnek: Gaggia MDF, Baratza Sette 270wi

Re: Isomac Zaffiro

Příspěvek od RudyT »

Je fajn, že mají jiné HX mašinky zmáklou regulaci teploty hlavy lépe. Myslel jsem, že je to u všech domácich HX mašin stejné. Kdybych to věděl dříve, možná bych měl teď doma právě Domobar Super.
Nicméně pro mé potřeby s poměrem pressa cca 70-80% je Zaffiro dobrá volba.

Zpět k Zaffiru:
Od zapnutí nahřívání páry se plný boiler (ověřeno odpuštěním malého množství teplé vody manuálním zapnutím pumpy) nahřeje na tlak nad 2 bary za cca minutu (tam se už dá při menšim množstvím mléka začít), na všeobecně použitelný tlak 3,5 baru cca za minutu a půl a na 6 barů, kdy vypne ohřev to trvá 2,5 minuty. Tak dlouho ale opravdu není potřeba s pěnením mléka čekat.
Od 3,5 baru je tam páry dost v podstatě na jakýkoli úkol v domácích podmíkách. Zatím jsem zkoušel napěnit max. 4 dcl mléka a s tímto objemem nemá Zaffiro problém.
Před přípravou latté to chce opravdu pořádně nahřát hrníček, aby to káva přežila bez újmy než se do ní naleje mléko. Celá operace ohřevu dohromady s napěněním mléka pro jedno latté trvá cca 2 minuty.

Doplněno:
Dnes jsem provedl další měření a na 2 bary jsem se dostal za 1:40, na 3,5 baru za 2:30 a na 6 barů (kdy vypne topení) za 3:10. Protože se mé první měření a tohoto druhého dost liší, mohu udělat později další pokud to bude pro někoho důležité.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“