Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Příspěvek od mab »

danst píše:- E61 (trošku preinfuze) + delší nahřívání
Vážně má E61 s vibračním čerpadlem z nádržky preinfuzi?
Jak to funguje?
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Příspěvek od danst »

Malou preinfuzi má skoro každá E61 (i když jsou nějaké modifikace, kde to tak úplně není), je to postupné naplnění komory a tím nižší tlak na začátku. No a vibrační č. má jak známo trochu pomalejší náběh tlaku než rotační. Skutečná delší preinfuze se musí samozřejmě dělat jinak, nejlépe řízeným ventilem, ale pro amatéry je nejjednodušší ovládání cyklu vibrační pumpy jako u Silvie z Bunacafé. Stokrát ověřená pravda je, že rotační čerpadlo je dražší, tiché a čerpá víc vody (přebytek se točí v baypasu) , což je dobré v komerční kavárně , kde může točit vodu na čaj :)-
V podstatě mi při koupi nešlo vůbec o peníze, jen o ty zbytečné, které můžu strčit jinam. Stejný kávovar bych dohledal i od jiných značek, ale totéž za víc peněz. Tak proč to dělat. (No a pak jsou tam vždycky nuance, moc kávovarů s OPV dostupným zvenku opravdu není)
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Příspěvek od pifko »

Já jsem řešil stejný problém. Páru nepotřebuju, ale chtěl jsem dobrou (až výbornou) teplotní stabilitu a možnost (aspoň základní) profilace, bez zbytečné techniky a kupy věcí, co nevyužiju. Nic takového jsem nenašel, tak jsem se dal do stavby kávovaru vlastního :) Je to vlastně postavené na GS3, ořezané na minimum. Nějaký základní návrh mám, většinu komponent už také. Teď ladím bojler a detaily, než si zajistím jeho výrobu - to je samozřejmě nejzásadnější věc. Uvidím. Buď to vyjde nebo to bude fiasko :) Později kdyžtak poreferuju.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Příspěvek od jhf »

Super příspěvek! Alexia Evo je i mým horkým favoritem pro případ koupě nového stroje. A když je dobrá pro "fajnšmekra" Dansta, tak pro mne bude vynikající!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Příspěvek od danst »

Myslím, že za 26.000 včetně dopravy to je dobrá koupě. Samozřejmě je to singlbojler, tak ohledně páry to nebude ideání koupě pro milovníky kapučín.
Ovšem pro espresso to má za dobrou cenu prakticky všechny vymoženosti, co jsou potřeba.

Normální vývoj je asi takový : nejdřív levnější singlbojler , někomu postačí napořád.
Dále se kupuje HX (pro páru nebo nižší cenu) a nakonec dualbojler. Diskuze co je lepší, jestli HX nebo DB jsou dnes asi již bezpředmětné, všichni touží ve finále po DB (nejlépe i s rotačním čerpadlem). Nakonec je DB i jednodušší na obsuhu s lepším výsledkem pro běžného uživatele. Poslední dobou je ještě otázkou profilace. Ta je možná u hodně drahých komerčních kávovarů. To nás však nezajímá. Na doma je u DE1 - tam je pouze programovatelná a otázkou je, kdo si to domů za tu cenu pořídí, s párou je to Zde podobně jako u singlu, nejde současně s espressem, akorát je použitelná okamžitě, nečeká se na změnu teplot v bojleru.
Takže takový prototyp toho vrcholu za "normální" peníze je asi Lelit Bianca : DB s rot.čerp. a ruční profilací tlaku.
Je s podivem, že nevyužili možnost mít HX v parním bojleru pro předohřev, zejména pokud se profilace používá extenzivně u 3th w.coffee a těch nových typů nápojů, "espress" s brew ratio až 7:1 nebo tak podobně. Tam při použití většího množství vody z 0.75 bojleru by byl předohřev lepší. Jako Alex duetto nebo Brewtus.
Vědomě jsem se rozhodl pro vibrační čerpadlo a jeden bojler. Dobrá koncepce, jak už jsem to popisoval a musím přiznat, že s postupem času se těším na E61. Dobré je, že do Alexie pasuje flow control kit od ECM i Lelitu. K mání je ten ECM, tak za celkových cca 30.5 tisíc je možno mít rovněž profilaci tlaku jako Bianca.
Před chvílí přivezlo PPL obří balík, Alexia je doma. Hlavně jestli je celá a zpracování tak, aby nebyl nějaký funkční problém. Čas ukáže.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Příspěvek od jhf »

Už se těším na první poznatky a zkušenosti!
Uživatelský avatar
Keso
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: pon 03. led 2011 16:02:47
bydliště:
kávovar: Bezzera Mitica TOP
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Příspěvek od Keso »

No ja som dufam "ze to nebude uplne ono" a danst sa bude pozerat po novom kavovare skor ako za 5 rokov. No a idealne bude ze niekto v rodine zacne pit cappucino nakolko ja doma potrebujem aj paru :) To by uz mohlo ist smerom nejakemu DB co by bol zaujimavy upgrade pre moju Miticu TOP :)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Srovnání typů kávovarů (zejména Bezzera)

Příspěvek od danst »

Přesunuju se na Kávovary značky : Quick Mill
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“