Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Fousac
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. srp 2016 14:20:53
bydliště: Ceske Budejovice
kávovar: Profitec Pro 500
mlýnek: Eureka ATOM

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Fousac »

Ja jsem asi ve stejne fazi jako Vieen, ale s espressem budu zacinat a na E61 se necitim. (nevim, jestli poznam rozdil a nevim jestli do toho tolik investovat). Zatim se mi docela libi Victoria PL91T (pro jeho komfort, pekny vzhled a blikatka). Jeste cekam s cim prijde Lelit v tehle Vip rade, kde by mel letos uves novy stroj Kate (mezi Grace a Victoria) a Elisabeth, ktera by mela byt nad Victoria. Takze kdyby Vieen premyslel o levnejsich strojich, mozna se mu tato informace bude hodit.
Uživatelský avatar
Vieen
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 18. srp 2016 14:02:24
bydliště: Praha
kávovar: Bialetti Brikka
mlýnek: Porlex Tall

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vieen »

Díky Fousacovi za tipy, ostatním se třeba budou taky hodit. Ač jsem úplný začátečník, tak hlavy E61 se nebojím a láká mě. Po shlednutí několika recenzí na youtube jak na Silvii, tak i na Rocket se začínám přiklánět spíš k Rocketu, nebo lépe řečeno ke stroji s E61 hlavou. Tepelný výměník asi budu muset ještě zvážit. Když do hry dám ECM Classika PID, tak cenový rozdíl s Rocketem tam je, ale celkem už malý (s ohledem např. na cenu roční spotřeby kávy). Důvody pro lepší stroj mám nejspíš celkem iracionální, naživo se mi víc líbí ty nerezové lesklé krabice a na videích Silvie během extrakce trochu vibruje (je tu o tom i vlákno) a kutit se mi to samodomo nechce... ješte semtam padne lepší opakovatelnost výsledku (chuti kávy) ve prospech stroje s E61. Silvie asi nebude špatná, ale přirovnání k Dacii a jeji porovnání s Golfem, jak tu na začátku padlo, je asi trefné.
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od zembic »

Na začátku jsem byl před podobnou volbou, espresso na doma a občas mléko. Původní seznam možností byl dlouhý a postupně se výběrem potřebných parametrů za vydatného čtení zdejšího fóra smrsknul na "nerezovou lesklou krabici" s E61¨, co se nám prostě líbila. Teď jsme s jednoboilerem (ECM) rozhodně spokojení, jediné, co bych teď při nákupu přidal, je právě to PID. Jednou ho dodělám :-)
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vlad »

Vieen, podla mna dobre hovoris. Uz ,,iba,,vybrat spravnu e61. A ze ich je...;) mas vybratu konkretnu znacku alebo nejake voditko na rozhodovanie?
Uživatelský avatar
j4r0
Příspěvky: 29
Registrován: stř 18. bře 2015 20:26:57
bydliště: PP
kávovar: Bezzera Mitica TOP
mlýnek: Mazzer Mini Electronic B

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od j4r0 »

Mal som Silviu dlhšiu dobu a po 8ich rokoch som ju zamenil za HX s E61.
Po roku používania HX môžem skonštatovať že sú tu dve veci ktoré ľutujem a ktoré môžu byt pre mnohych ponaučenie
1. Mal som kúpiť HX už na začiatku a cim by som si ušetril množstvo času a námahy.
Ak si rozložím cenový rozdiel na 8 rokov tak tých ušetrených 7 EUR mesačne za to fakt nestalo.
2. Mal som kúpiť HX s rotacnym cerpadlom a možnosťou pripojenia na vodovod. Vadí mi hlučnosť vibračného cerpadla a neustále doplňovanie nádržky ktorá sa vyprázdni vždy vtedy ked to najmenej očakávam.
Osobne odporúčam Rocket Evoluzione s moznostou voľby cerpania z nádržky alebo vodovodu jednoduchym spínačom.
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od bruno75 »

Presne podobný prípad som aj ja.
Mal som Silviu - išla do sveta, potom som mal Carimali Alfa a nestačil som sa diviť kam ma ten stroj posunul. Pri návrate na Silviu mi pripadala doslova ako detská hračka (aj keď espresso sa dá na nej spraviť veľmi slušné), nakoniec som sa nechal ukecať a išla aj Alfa do sveta.
Rozhodoval som sa čo kúpiť a po skúsenostiach so SIlviou a s Alfou bola cesta jednoznačná.... HX, rotačné čerpadlo, E61, možnosť chodu z nádržky ale aj z pripojenia na vodovod. No a skončil som pri ECM Mechanika IV Profi a neľutujem. Kúpil by som znovu.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
Vieen
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 18. srp 2016 14:02:24
bydliště: Praha
kávovar: Bialetti Brikka
mlýnek: Porlex Tall

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vieen »

Po delší době sem přidám výsledné rozuzlení. Nakonec jsem si pořídil Rocket s PIDem a svojí volby nelituju. Váhal jsem jestli připlatit těch 7000 za stroj s tepelným výměníkem, ale nakonec se to ukázalo jako rozumná volba - od té doby, co ho mám, tak žena vyžaduje cappuccino 2x denně, espresso samotné (zatím) neocení. A to čekání na nahřátí bojleru u přístrojů bez HX by mě asi nebavilo :) Kdybych si ale kávovar kupoval jen pro sebe, tak by mi úplně stačil stroj bez HX. Tolik mé postřehy k volbě kávovaru po dvou týdnech používání.

Jako úplný začátečník se s tím zatím seznamuju a tak nějaké objektivní závěry dělat nemůžu. Zároveň nemám ani zkušenosti s levnějšími kávovary, ani s postupným upgrade z "shit" -> "Rancilio Silvia" -> (polo)profi stroj, takže asi úplně nedocením stroj co mám doma, ale příprava kávy mě baví a pořád je co se učit :) Nicméně ale už teď z něj dostávám lepší (chutnější) espresso než v drtivé většině podniků, kam jsem předtím chodil. Takže z mého pohledu maximální spokojenost.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od j.bill »

Na začátku:
Vieen píše:...Mým cílem je skvělé domácí espresso, mléčné nápoje (cappuccino, latte) pouze okrajově. ...
Po koupi:
Vieen píše:... od té doby, co ho mám, tak žena vyžaduje cappuccino 2x denně...
Z toho si může vzít ponaučení každý začínající kávový nadšenec. :lol:
Počkej ještě, až přijdou kamarádky.... :grin:
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od pelo »

Presne. Prijdou kamaradky "na to dobry kafe co dela tvuj manzel" a budes valit jedno cappuccino a latte za druhym. Nacvic si zakladni latte art at zene neudelas ostudu ;-)

Podle me si s HX a e61 neslapl vedle, ceka te ale dlouha cesta k vyladeni pripravy espressa, ktere nebude veci nahody - nastuduj si na googlu zalezitosti ohledne e61 a tepelne stabilizace HX vymenniku, flush procedure, treba na home-barista je toho napsaneho hodne. Vsechno je to zalezitosti obsluhy a poznani co se ve stroji deje, to neni uz jen o cekani na svitici kontrolku a zmacknuti knofliku...

Kavovar by jsme tedy meli, co mlynek?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od j.bill »

Nic Ti nepoví o HX systému víc, jak rychlý teploměr s odizolovaným čidlem v teplovodivé pastě ve výtokovém kanálu hlavy. ;)
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 205&t=3663
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vlad »

Vien, co vyhralo? Srdce alebo rozum? Dufam ze srdce...
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od j.bill »

Vždyť to je o pár řádků výš :?
Vieen píše:Po delší době sem přidám výsledné rozuzlení. Nakonec jsem si pořídil Rocket s PIDem a svojí volby nelituju. ...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vlad »

Aaaa ok sorry...
Zamčeno

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“