Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Saquer
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 13. srp 2020 10:25:54
bydliště: Brno
kávovar: Bialetti moka expres, aeropress
mlýnek: elektrický zatiaľ nemám, Hario

Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od Saquer »

Ahojte všetci!

Už viac ako mesiac vyberám svoj prvý espresso kávovar do domácnosti. Primárne je espresso a za ním nejaké mliečne nápoje v pomere cca 8:2. Rád by som kúpil niečo, čo mi vydrží hodne dlho bez potreby upgradu za rok, za dva a aj keď je primárne espresso, nechcem sa obrať o možnosť robiť v pohode aj mliečne nápoje. Samozrejme po sondovaní a zháňaní informácií som už zdvojnásobil rozpočet a tak som zatiaľ skončil u Lelit Mara X. Vraj je to vo svojej kategórii najlepší HX stroj na trhu. Nemáte s ním niekto skúsenosť?
Rozmýšľal som aj o Lelit Mara PL62T, čo je v podstate asi identický stroj, len má PID a je o cca 4-5 tis. drahší (ak sa nemýlim). Mara X je asi novší model.
K tomu som vybral mlyn Eureka Mignon Silenzio.
Budem rád za každú radu, prípadne návrh iného kávovaru/mlynu v podobnej cene, t.j. cca 30-35 tis. + mlyn
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od martinovic »

Mara X dokaze pracovat ako klasicky hx alebo v mode kde pracuje na nizsej teplote a plny vykon spiraly spusti pri zaciatku extrakcie tym sa v domacich podmienkach pri nizkej zatazi obmedzila potreba flush, para je k dispozicii po dokonceni extrakcie. Pl62 je klasicky hx bud s pid alebo s pstat s potrebou flush po dlhsom stati. Este na zamyslenie: zvazil by som profitec 500 pid mal by mat tak vypadeny termosifon ze nepotrebuje flush. Mlyncek: ked uz mignon tak aspon specialita, ak by si kupoval lelit kavovar zvaz este pl72 william, urcite lepsi mlyncek ako mignon aj ked ako jediny mlynec by som ho nechcel :-)
Uživatelský avatar
Saquer
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 13. srp 2020 10:25:54
bydliště: Brno
kávovar: Bialetti moka expres, aeropress
mlýnek: elektrický zatiaľ nemám, Hario

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od Saquer »

Ahoj,
vďaka za odpoveď. V čom je lepší mlynček William od Mignonu Specialta a pritom by si ho nechcel? Cenovo sú približne rovnaké, majú nastavenie množstva a času mletia atď. William má väčšie mlecie kamene čo som pozeral... Inak Profitec 500 už asi bude trošku mimo môj budget...
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od martinovic »

Rozdiel 55 a 64mm je značný, k specialite- neviem či to je tým že má len 55mm kamene alebo tým že kvoli retencii je celkovo miesta v mlecej komore veľmi málo ale ten mlynček nevie zomliet 2x17 g VST tak aby ta káva tiekla/ chutila rovnako, druhý problém mignonu je že nedrží nastavenie mletia, treba to stále ladiť a navyše to má aj istä mŕtvu dosť ťažko sa odhaduje efekt zmeny.
K lelitu - má síce vyššiu retenciu ale medzi mlynčekmi so 64mm kameňmi je na tom výborne (lepšie je na tom asi len anfim pratica a MK e65S čo je úplne iná cenová), dávka je konzistennejšia (váha ktorú namelie za čas), nastavenie mletia síce vyzerá na prvý pohľad nezvyčajne ale nastavenie drží, dokonca je možná aj opakovateľnosť. Nechcel by som ani jeden z nich pre to že keď to porovnáš s ozaj kvalitným mlynčekom tak rôzne kávy na nich chutia takmer indenticky a čím svetlejšie praženie tým viac máš na raz známky podextrahovania aj preextrahovania v šálke ale to je už OT.
Uživatelský avatar
Saquer
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 13. srp 2020 10:25:54
bydliště: Brno
kávovar: Bialetti moka expres, aeropress
mlýnek: elektrický zatiaľ nemám, Hario

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od Saquer »

Ahoj,
natrafil som na kavovar Lelit Elisabeth pl92t. Je to dvojbojler s pidom, asi o nieco starsi model. Stoji cca tolko co tohtorocna Mara X. Maru na forach aj v recenziach chvalia, tak sa chcem opytat ako by obstala v porovnani s Elisabeth. Vdaka
Uživatelský avatar
jhomuta
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 27. pro 2012 8:41:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od jhomuta »

Ahoj, take jsem na zacatku roku vybiral. Mel jsem v oku Profitec Pro 300 (Dual boiler, rychle nahrati, nema E61) Nakonec jsem vybral MaraX + Niche Zero. Kdyby te zajimalo neco konkretnejsiho, dej vedet. Upozornuji, ze nejsem espresso purista, takze mi nevadi, ze nemam uplne presnou teplotu jako u dual boileru. Kava vynikajici a to jsem chtel.. Honza
Uživatelský avatar
Saquer
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 13. srp 2020 10:25:54
bydliště: Brno
kávovar: Bialetti moka expres, aeropress
mlýnek: elektrický zatiaľ nemám, Hario

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od Saquer »

Ahoj, ja som tiez nakoniec vzal MaruX, ale s Williamom pl72 od Lelitu. Ale uz som pozeral na ZERO kvoli WILLIAMOVEJ retencii... to nikdy presne nevies kolko z neho vypadne...
Kde a za kolko si zohnal ZERO? Ja som to na nasich strankach zatial nevidel... len v diskusiach...
Ako si spokojny s Marou? Mas nejake rady/poznatky? Ja ju mam zatial cca 2-3 tyzdne,,, tak testujem/ucim sa...
Vdaka
Uživatelský avatar
ovrtelka
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. srp 2020 18:51:45
bydliště: Praha
kávovar: AeroPress
mlýnek: Niche Zero

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od ovrtelka »

Ahoj,
chystám se také ke koupi pravděpodobně zmiňovaného PL62X, jelikož by mi v pátek měl přijít Niche Zero. Jak jste s kávovarem prozatím spokojení? Bude to můj první kávovar a ač jsem si po přečtění X recenzí poměrně jistý, že za ty peníze stojí, tak stále váhám, hlavně vzhledem k celkové ceně komba. Nicméně vzhledem k tomu, že v naší domácnosti převažují mléčné nápoje nad espressem, tak o to víc budu asi spokojený s HX než s nějakým jednobojlerem, ač za polovinu ceny (Gaggia, Rancilio). Nebo se mýlím?

Každopádně k mé hlavní otázce, odkud jste pořizovali PL62X? Váhám nad koupí buď z UK (bellabarista.co.uk) nebo ze Slovenska (pravděpodobně coffegarden.sk, vzhledem k jejich akci, kdy si ke kávovaru můžu přidat další zboží v hodnotě 100 euro, což by vyrovnalo rozdíl v nižší ceně při koupi z UK). Díky

Hezký den
Ondra
Uživatelský avatar
Saquer
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 13. srp 2020 10:25:54
bydliště: Brno
kávovar: Bialetti moka expres, aeropress
mlýnek: elektrický zatiaľ nemám, Hario

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od Saquer »

Cau, ja som to kupil prave u coffegarden. Zatial som spokojny, dokupil som si este teplomer na E61 hlavu. Skus si pozriet videa od Stefanus Goana na YT. V jednom z najnovsich porovnava MaruX PL62X a Elizabeth PL92T ... ale o Mare (aj o dalsich kavovaroch) tam ma viac dobrych videi, co sa tykaju celkovej udrzby ale aj pouzivania .. mrkni ..
ja sa ta opytam, odkial si kupoval Niche Zero. Vdaka
Uživatelský avatar
ovrtelka
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. srp 2020 18:51:45
bydliště: Praha
kávovar: AeroPress
mlýnek: Niche Zero

Re: Lelit Mara X PL62X vs. Lelit Mara PL62T + Eureka Mignon Silenzio

Příspěvek od ovrtelka »

Díky za info, určitě kouknu.

NZ jsem bral přes indiegogo, předpokládané doručení mělo být až příští měsíc, ale poštěstilo se.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“