Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
karoka
Příspěvky: 8
Registrován: pát 21. kvě 2021 21:14:03
bydliště: Praha
kávovar: V60, frenchpress, aeropress
mlýnek: Baratza Encore

Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od karoka »

Dobrý den, roky piju kávu připravenou různými alternativními způsoby přípravy. Po letech se paradoxně přes lockdownovou absenci cappuccina jednou za měsíc dostávám k tomu, že mi espresso chybí. Video na stránkách doubleshotu pravilo, však už espresso mašina není tak nedostupná jako před lety. Po několika dnech pročítání fóra zde jsem pochopila, že pánové trochu kecají, ale co už. Mise přijata. Nikdy jsem espresso nedělala, pokud pominu před 9 lety pokusy s Gaggia New baby, který byly dost blbý.
Baratza Encore, kterou máme doma, bude podle zkušeností zde nahrazena Eureka Mignon perfetto.
Problematický bod je pro mne výběr kávovaru. Budu připravovat i mléčné nápoje, odhaduji 1:1. Nepředpokládám vaření mnoha káv naráz, typicky 2. Nemám problém s kávovarem z druhé ruky, mám obavy, abych nenaletěla. Ne ve všech případech bych se mohla na kávovar dojet podívat. Tedy po čem se ptát a na co se koukat? Když už tak Nuova Simonelli Oscar2 nebo Rancilio Silva s PID ,či koukat po krásném Ascaso Dream PID?
Přehazuji to ze strany – kup základ a nauč se to (Rancilio Silva, Lelit) – na kup pořádný kávovar, který holt případně prodáš (Bezzera Unica, Profitec 300). Vím, že cenové rozpětí je veliké. Nerada měním věci, proto se i dílem přikláním ke kvalitnímu stroji, který budu používat dalších 20 let.
Díky
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od martinovic »

NS oskar by som kvoli nepritomosti opv a problematickemu teplotnemu manazmentu vynechal, priprava mliecnych napojov so single boiler strojom je mozna ale je to dost otavne (Silvia pid/lelit victoria), ascaso je pekne ale podla ohlasov na zahranicnych forach to rozhodne nevyzera na 20rokov pouzivania s minimalnou udrzbou (termoblok ohrev), uvazoval by som smerom e61hx s termosifonom ktory sa malo prehrieva (profitec 500), alebo riadenin teploty ktora zabezpeci neprehriatie hlavy (lelit mara X), alebo rovno kompaktny dual boiler (rychle nahriatie, nastavitelny tlak pary a teplota espressa nezavisle, mensia spotreba elektriny), profitec pro 300 - overeny stroj, nevyhoda nema preinfuziu a parny okruh nema pid ale pstat, rancilio silvia pro oproti profitec ma dvojokruhovy pid (lahsie nastavenie tlaku pary, nie je pocut cyklicke klikanie - zopinanie pstat) moc skusenosti s nim ale zatial nie je ani jeden nema manometer tlaku extrakcie, pre nastavenie opv treba paku s manometrom alebo to urobit podla krivky tlaku/prietoku pouziteho cerpadla, lelit elizabeth funkcne najlepsie vybaveny, ma navyse spojenie medzi parnym a espresso boilerom - preinfuzia tlakom pary a par dalsich vychytaviek, ma manometer tlaku extrakcie takze na nastavenie opv staci slepe sitko, ohlasy na svetovych forach prevazne pozitivne.
PS: bazar je super ak to sledujes a mas stastie na ferovu ponuku, v 99,9% je to vzadom na cenu noveho so zarukou nie moc vyhodne pre kupujuceho, navyse dobre ponuky netrvaju dlho
Uživatelský avatar
karoka
Příspěvky: 8
Registrován: pát 21. kvě 2021 21:14:03
bydliště: Praha
kávovar: V60, frenchpress, aeropress
mlýnek: Baratza Encore

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od karoka »

Díky. Na Elisabeth koukám pořád dokola. Profitec 500 je už mimo moje možnosti, vzhledem k nutnosti koupit mlýnek. Asi tedy Elisabeth nebo Mara X...
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od jhf »

Mám Elizabeth něco přes půl roku a jsem maximálně spokojený. Vzhledem k přípravě i mléčných variant kávy bych ji doporučoval víc, jak Mara X. Přece jen je to dualbojler proti HX systému (i když asi notně vylepšenému). Je to i otázka preferencí vzhledu, rozměrů... Podívejte se na

Kód: Vybrat vše

https://coffeeforums.co.uk/forum/79-lelit-forum/
, tam získáte spoustu informací o obou přístrojích. U nás je to slabší... Já se rozmýšlel rok a nakonec se rozhodl během týdne po přečtení recenzí.
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 33
Registrován: sob 28. pro 2013 3:13:05
bydliště: Chodsko
kávovar: Bezzera Unica PID
mlýnek: Bezzera 005 TM

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od Mike »

Bezzera Unica PID - mohu jen doporučit. Výborný přístroj na výroby espressa. Co se výroby mléčných nápojů, zvolil bych jej, pokud byste si mléčnou pěnu dělala spíše v mléčném napěňovači /koupíte od 500 Kč/. Bezzera je singl boiler, tak se musí vždy přepnout v menu z kávy na páru nechat nahřát a pak zpět dopustit studenou vodu a snížit tím teplotu zpět na přípravu kávy...
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od martinovic »

Ak uz single boiler tak na

Kód: Vybrat vše

www.coffeeart.sk
je do dnesnej polnoci zlava 20% a maju classika pid skladom - nerezovy boiler, izolovany, shot timer, zda sa ze displej vydrzi dlhsie ako v bezzere, kazdopadne robit mlieko na e61 single je velmi otravne, z napenovaca ziskate konzistenciu naslahaneho bielka na peci a nie mikropenu, je to o prioritach...
Uživatelský avatar
karoka
Příspěvky: 8
Registrován: pát 21. kvě 2021 21:14:03
bydliště: Praha
kávovar: V60, frenchpress, aeropress
mlýnek: Baratza Encore

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od karoka »

Predpokladam dobre, ze kvalitativne je ECM classika o level jinde nez Lelit Elisabeth, ze? Rozmerove je take ponekud vhodnejsi.
Nabidka je to zajimava. Musim se priznat, ze nevim, jak to rozseknout.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od martinovic »

Mam s tym strojom nejaku skusenost, kvalitativne v com? Kava z neho lepsia nebude, vyzera hodnotnejsie, dielenske spracovanie je lepsie. Rozmerovo je uzsi a hlbsi. Treba ratat 45 minut nahrievanie (riesitelne wifi zasuvkou) vs elizabeth cca 20 min. Da sa lahko dorobit flow profile kit od ecm. Ak by som chcel len na espresso beriem ecm dnes do 24:00.
Uživatelský avatar
karoka
Příspěvky: 8
Registrován: pát 21. kvě 2021 21:14:03
bydliště: Praha
kávovar: V60, frenchpress, aeropress
mlýnek: Baratza Encore

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od karoka »

Dilenske zpracovani, materialy
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od martinovic »

Tak dielenske spracovanie je o nieco lepsie ale su tam veci ktore by sa dali lepsie (odhlucnenie, gumove podlozky pod drip tray proti vibraciam, hore rost na ohrev salok nech sa neskrabe nerez) . Inak ma ecm kovove sasi (pevnejsie ale riziko korozie), lelit je daleko menej robustny ale je cely z nerezu, elektroniku maju oba gicar. Pri mechanickej e61 hlave treba ratat s narocnejsou udrzbou ako elektromagneticky ventil (raz za cas po backflush namazat paku ked drhne, praca na 5 min treba jeden plochy skrutkovac a vidlicovy/nastavitelny kluc.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od jhf »

Pro mne je docela velkým nedostatkem ECM pouze kovové šasi, kdy se časem určitě objeví koroze. A jelikož Lelit prodává už i Bunacafé, je to pro mne známka toho, že to nebude špatný stroj :-).
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od mab »

Za mě profitec 300.
Zapnu, nahřeju, vyrobím, vypnu. 3 roky pořád stejné, 3roky pořád perfektní. Zádné flushe, žadné s*aní.
Až na to že postupně u nás jsou mléčné variace 100% vyrobených.

A jak už jsem psal, žena, která nemá zájem ani vzdáleně poslouchat něco o baristech apod, prostě přijde a vyrobí skvělé kapučíno (to děláme nejčastěji). Mlýnek nastavuji já, přijde namele, použije distributor dál není co řešit.
Pěnit se naučila taky rychle, jen u toho konvičku drží, já už jen postavím, zanořím sosák a nechám makat. Malování obrázků jak kdy, ale to už je jen třešnička.
Uživatelský avatar
karoka
Příspěvky: 8
Registrován: pát 21. kvě 2021 21:14:03
bydliště: Praha
kávovar: V60, frenchpress, aeropress
mlýnek: Baratza Encore

Re: Pro začátek bazar nebo nový kvalitní stroj

Příspěvek od karoka »

Zůstala jsem v takové rozhodovací paralýze (peníze, místo, skill, fakt si musím míchat vodu, ..., nestačí mi alternativní přípravy kávy), že jsem to zatím odložila. Děkuju ale za názor. Třeba přijde nějaká skvělá nabídka (asi ne, ale kolébám se tím).
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“