Sage nebo Lelit/Profitec

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
lamiczka
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. srp 2021 21:16:28
bydliště: Jihomoravský
kávovar: Mokka konvička
mlýnek: Stará eta0066 a ruční mlýnek KZ

Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od lamiczka »

Název tématu asi vede na jasnou odpověď, ale momentálně se dá Sage BES920 (což jsem pochopil, že je vlastně catler/breville) koupit za 20k.

Chci pro manželku něco, co zvládne ovládat, nebude se to nahřívat víc jak cca 15 minut, ideálně PID, dual bojler (většina připravovaných nápojů bude mléčných) a rozumné a stabilní výsledky. Mlýnek nemusí být integrovaný, spíš naopak...

Z toho co jsem tu přečetl, tak mi přišlo, že ideální volba by byl Lelit Elizabeth, který splňuje asi všechno výše uvedené, nebo Profitec PRO 300 nicméně tam jsem našel cenu kolem 30k+

Sage je teď v akci za 20k (standardně je kolem 30k) a splňuje všechny parametry. 30k bych za něj nedal a šel asi jasně do výše zmíněných, nicméně 10K už je docela argument, zvlášť když žena není zcela trpělivej tvor, kterej by si hrál s detailama. Sám kávu nepiju, občas cappuccino, ale baví mi ji připravovat a jsem pravda hračička

Nerad vyhazuju peníze z okna a tak ani věci, které se za chvíli rozsypou, nebo nefungují tak, jak bych si představoval, takže mám dilema. Má někdo zkušenost, případně by mi pomohl s argumenty proč ano/ne
Uživatelský avatar
PavelF
Příspěvky: 11
Registrován: stř 04. srp 2021 7:26:03
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Lelit Bianca, Nespresso Inissia
mlýnek: Eureka Mignon XL, Hario Skerton PRO

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od PavelF »

Zdravím, na úvod jsem začátečník a nikdy jsem pákový kávovar neměl. Přešel jsem z automatu De'Longhi, ze kterého mi kafe už prostě nechutnalo a chtěl jsem se přiblížit více kávě z kavárny.

Zakoupil jsem právě tento Sage BES920BKS a mám ho doma. Jinak ano Sage/Catler/Breville je to samé - je to samé jen jiné názvy pro jednotlivé země. Vzal jsem ho v černém provedení a musím říct, že jsem dobře udělal, ta černá je opravdu TOP - viz obrázek. Jinak pozor - Sage teď nabízí taky kávovar BES920BTR, který ale nemá tak velkou akci a stojí cca 30k. Rozdíl mezi nimi je pouze v barvě (lesklá černá a matná černá).
https://screenshot.cz/WSFIK/

Nakonec mě přesvědčila cena vs. výkon. Nebyl jsem si jistý jestli bude důležité mít dual boiler a PID, ale nakonec jsem zjistil, že je to dobré. Teplotu už jsem si upravil ze standardních 93 a mléko dělám současně s kávou a je luxusní - zejména pokud budou převažovat mléčné nápoje, tak se to vyplatí.

Rozhodoval jsem se mezi Ascaso Steel UNO Profesional (bez PID a Single boiler) a i tak stál 24k a právě Sage BES920 PID a Dual Bolier. Ascaso s PID a Dual Boiler, cena 44k a to už byla magořina. Jsem si téměř jistý, že to Ascaso bude zcela jiný level a lepší kávovar než Sage, ale řekl jsem si, že pro začátek lepší ten Sage a i tak si myslím, že je to dost peněz.

Ve výsledku na konec super. Kafe to dělá boží. Mléko taky a myslím, že to byla dobrá koupě. Kafe teď ladím postupně k dokonalosti, ale s každám šálkem je to lepší a lepší.
Uživatelský avatar
lamiczka
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. srp 2021 21:16:28
bydliště: Jihomoravský
kávovar: Mokka konvička
mlýnek: Stará eta0066 a ruční mlýnek KZ

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od lamiczka »

Moc díky za nasdílenou zkušenost. Právě se mi do Delonghi a podobných moc nechtělo. Beru to jako takovou půlku cesty mezi právě tou kategorií automatů a profi kávovarem.

Budu rád i za případné další názory. Pořád je to volba 20k za Sage vs 30k za Lelit. Papírové parametry jsou v zásadě velmi podobné (nevím jak je to teda s okruhama, jestli je PID i pro páru, ....)
Uživatelský avatar
PavelF
Příspěvky: 11
Registrován: stř 04. srp 2021 7:26:03
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Lelit Bianca, Nespresso Inissia
mlýnek: Eureka Mignon XL, Hario Skerton PRO

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od PavelF »

Hele automat je podle mě prostě pohodlnost a rychlost. Zmáčkneš tlačítko a hotovo. Kává je z toho dobrá pokud přecházíš z rozpustné (Nescafé Crema), ale pak stačí párkrát navšívit kavárnu a končíš. Nebo prostě pro lidi co fakt nechtějí nic řešit a chtějí mít lepší kávu než rozpustnou. Teď když jsem zvažoval náhradu automatu automatem, tak jsem to řešil asi 5 minut a když mě kvalitní automat stojí klidně i 30k, tak jsem šel do páky.

Toto byla alternativa a přesně jak píšeš. Zvolil jsem to jako další posun směrem dále. Náhrada automatu pákou v poměru cena vs. výkon. Kdo ví, třeba za pár let půjdeme zase dále a budeme vybírat Ascaso, Rocket, Lelit.

Jinak mám tip, pokud bys koupil na Mallu, tak se dá sehnat ještě levněji.

Kód: Vybrat vše

https://www.mall.cz/espressa-kavovary/sage-bes920bks?src=sug&s=sage%20bes920bks
Já se zaregistrovat do kávového klubu Mall (zdarma) a dostaneš jednorázový kód 5% s platností 30 dní, takže pak když vezmeš kávovar i mlýnek, dostaneš další slevu 1350,- Kč, takže vlastně pořídíš ten kávovar za 19k.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od Knightey- »

Tento kávovar zde řešil i James Hoffmann: https://www.youtube.com/watch?v=e0kQ5WqjcU8
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
lamiczka
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. srp 2021 21:16:28
bydliště: Jihomoravský
kávovar: Mokka konvička
mlýnek: Stará eta0066 a ruční mlýnek KZ

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od lamiczka »

To video je super a moc díky. Dalo mi to asi potřebný info. Schvlálně mrknu i na ty další recenze s kávovarama do 300 a 500 GBP
Uživatelský avatar
PavelF
Příspěvky: 11
Registrován: stř 04. srp 2021 7:26:03
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Lelit Bianca, Nespresso Inissia
mlýnek: Eureka Mignon XL, Hario Skerton PRO

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od PavelF »

Tak musím aktualizovat svůj první příspěvek v tomto vlákně.
Jak jsem byl zprvu nadšen kávovarem Sage, tak nadšení velmi rychle opadlo. Kávovar jsem koupil na konci července. Nyní je konec září a už ho nemám a ani ho nedoporučím. Pokud tedy někdo zvažuje a má ve výběru Sage, raději zvolte něco jiného.

Co se stalo?
Po zakoupení vše v pohodě, kafe dělá slušné, trochu hlučnější (nic hrozného), ale to je dáno vibračním čerpadlem.
První problém nastal po prvním cyklu odvápnění. Provedl jsem ho podle návodu a přestala fungovat parní tryska = reklamace. Trvala 3 týdny. Vráceno ze servisu ve stavu opraveno. Odešla nějaká pojistka na parním boileru.
Při reklamaci byl ztracen tamper, návod k obsluze a kávovar byl ještě poškrábán. Neskutečně mě to naštvalo. Pro jistotu jsem kávovar zapnul a ověřil že parní tryska funguje - fungovala. Zkusil jsem udělat jedno kafe - bohužel jsem neměl čím upěchovat kávu, takže káva k ničemu. Zkusil jsem tedy znovu cyklus odvápnění a hele, parní tryska znovu přestala fungovat - úplně stejný problém. Reklamace č. 2. Nefunkční parní tryska (opět), poškrábání, chybějící díl a návod. Další 2 týdny v servisu. Vráceno zpět jako opraveno. Bohužel návod stále chybí, poškrábání nebylo vyřešeno. Když jsem nahlédl do protokolu o opravě, tak byl vyměněn snad komplet celý vnitřek. Takže 3. reklamace, hlavně kvůli poškrábání. Naštěstí jsem už vyřešil na místě vrácením peněz a nikdy víc. Takže asi tak moje zkušenost. Samozřejmě je dost pravděpodobné, že to byl zrovna špatný kus, těžko říct, ale ty nervy co mě to stálo, peníze za neustálé ježdění k prodejci a zpět, peníze za kávu, která akorát stárla ve skříni byly hrozné.

Jak jsem si původně myslel, že za pár let bude upgrade na něco lepšího, tak upgrade přišel místo za pár let, za pár týdnů :-)
Upgradováno takto :-) a naprostá spokojenost
https://screenshot.cz/CE4SA/
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od jerrymouse »

Tak Lelit Bianca ti chvilku vydrží. Taky jsem šel přes (2) upgrady ... kdybych koupil rovnou Biancu, tak jsem výrazně ušetřil (teda kdybych už tenkrát veděl, že chci DB mašinu) :)
Uživatelský avatar
Fidas
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: ned 08. pro 2019 0:39:15
bydliště: Pardubice
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, pákový tamper Macap

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od Fidas »

Já šel do Bianky rovnou, předtím jsem si dělal kávu na automatu. Uvědomil jsem si, že pokud sice ušetřím a koupím něco levného, začne po nějaké době kolotoč. Kolotoč následných prodejů a nákupů, prostě honba za lepším. Netvrdím tím, že Bianka je to nejlepší, ale má vše, co potřebuji k udělání dobré kávy.
Mám zkušenost jako hifík, kdy jsem začal levnými přístroji a poté prodával a kupoval s nejistými výsledky a prodělky. Nakonec jsem koupil zařízení, kdy se už nemusím rozhlížet, co je lepší a jsem spokojen.
Podle mě je tedy lepší zatnout zuby, víc otevřít peněženku a nějaký rok být spokojený.
Uživatelský avatar
lamiczka
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. srp 2021 21:16:28
bydliště: Jihomoravský
kávovar: Mokka konvička
mlýnek: Stará eta0066 a ruční mlýnek KZ

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od lamiczka »

Já Sage nakonec koupil taky a zatím spokojenost. Bude to ale asi zatím kusem u kterého se neobjevily neduhy (ťukťuk). Mám teď půjčený kávovar La Nuova Era Dream s e61 a manželka naznala, že ten nedá skrz ovládání. Ten sage je prostě pro blbce a s novou LM miskou navíc dělá i fakt dobrý kafe. Asi nejvíc mi vyhovuje, že je uživatelsky hodně přívětivý. Vyhovuje mi celkově uživatelská blbuvzdornost, časovač, PID i rychlost ohřevu. A hlavně už nedávám kávovar bez měření tlaku při extrakci. Plnou cenu bych za něj ale pravda asi nechtěl dávat...

Co by mohlo být lepší je určitě tryska na vodu, ale tu využiju minimálně když někdo chce americano. A taky není dostupná origo nahá páka, ale to už vyřešil číňan...

Jak slyším stesky na servis, tak doufám, že tam nikdy nebude muset. Jinak bianca je krásná, asi by splňovala velkou část toho co chci, jen teda 3x taková cena je zatím no go...
Uživatelský avatar
PavelF
Příspěvky: 11
Registrován: stř 04. srp 2021 7:26:03
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Lelit Bianca, Nespresso Inissia
mlýnek: Eureka Mignon XL, Hario Skerton PRO

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od PavelF »

Ten můj kus Sage byl jednoznačně vadný. Proto šel opakovaně na servis. Bohužel taková zkušenost člověka odradí a radějí jsem si nechal vrátit peníze i když dost krkolomně. Určitě Ti přeji spokojenost a ať slouží co nejdéle. Mě osobně kdyby fungoval bez problémů, mám ho doteď.
Uživatelský avatar
lamiczka
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. srp 2021 21:16:28
bydliště: Jihomoravský
kávovar: Mokka konvička
mlýnek: Stará eta0066 a ruční mlýnek KZ

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od lamiczka »

Vlastně nevím jestli ten můj taky nezačal rachtat, nějak to nesleduju, při extrakci to dělá randál, ale přijde mi že to je normální vibrační čerpadlo, stejně jako u La Nuova Era. Jak se to přesně projevuje kromě zvuku? Ale kávu to připravuje...

O Vánocích došlo k dalšímu tuningu a v tuto chvíli bych řekl, že to bude finální konfigurace, zároveň se to zase projevilo na přípravě. Další postup už bude případně nová mašina...ale tak nějak doufám, že tahle fakt zvládne pár let vydržet.

Základ je klasický Sage BES920 dual boiler

Aktuální vylepšení:
- Nahá páka - origo není k sehnání, takže china za cca 800,- kvalita OK
- Precizní košík LM Strada za cca 500,-
- Precizní sprcha IMS CI200IM za cca 800,- včetně mosazného disku do hlavy kávovaru
Uživatelský avatar
Rodeo65
Příspěvky: 1
Registrován: pát 16. úno 2018 10:34:50
bydliště: Praha
kávovar: Moka konvička Tescoma - zatím, proto jsem tu
mlýnek: Krups GVX242

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od Rodeo65 »

@PavelF - mam tez BES920 a spokojenost, az na problem s odvapenim. Origo smes je sypka a zaspinila ten senzor a stejny problem jak Ty. Vyreseno za 30min opravou doma. Takze uz nikdy jiny nez tekute odvapeni - maximalne rozpustene origo.

@Lamiczka ten IMS CI200IM byl opravdu tak znat? Ja mam jen zatim od nich kosik. Kde jai prosim presne ten IMS kupoval a co vse k nemu?

Diky moc
Uživatelský avatar
Enerccio
Příspěvky: 3
Registrován: pon 14. lis 2022 21:27:22
bydliště: Olomouc
kávovar: Sage Dual Boiler
mlýnek: DF64

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od Enerccio »

PavelF píše: úte 23. lis 2021 8:29:38 Ten můj kus Sage byl jednoznačně vadný. Proto šel opakovaně na servis. Bohužel taková zkušenost člověka odradí a radějí jsem si nechal vrátit peníze i když dost krkolomně. Určitě Ti přeji spokojenost a ať slouží co nejdéle. Mě osobně kdyby fungoval bez problémů, mám ho doteď.
co takhle si neco precist ohledne odvapneni a zjistit si ze je tam problem se senzorem napousteni ktery odpali teplotni pojistku?
Uživatelský avatar
fredys
Příspěvky: 2
Registrován: stř 18. led 2023 11:05:44
bydliště: Bratislava
kávovar: Sage 875, Sage 876
mlýnek: nemam

Re: Sage nebo Lelit/Profitec

Příspěvek od fredys »

PavelF píše: ned 26. zář 2021 11:31:03 Tak musím aktualizovat svůj první příspěvek v tomto vlákně.
Jak jsem byl zprvu nadšen kávovarem Sage, tak nadšení velmi rychle opadlo. Kávovar jsem koupil na konci července. Nyní je konec září a už ho nemám a ani ho nedoporučím. Pokud tedy někdo zvažuje a má ve výběru Sage, raději zvolte něco jiného.

Co se stalo?
Po zakoupení vše v pohodě, kafe dělá slušné, trochu hlučnější (nic hrozného), ale to je dáno vibračním čerpadlem.
První problém nastal po prvním cyklu odvápnění. Provedl jsem ho podle návodu a přestala fungovat parní tryska = reklamace. Trvala 3 týdny. Vráceno ze servisu ve stavu opraveno. Odešla nějaká pojistka na parním boileru.
Při reklamaci byl ztracen tamper, návod k obsluze a kávovar byl ještě poškrábán. Neskutečně mě to naštvalo. Pro jistotu jsem kávovar zapnul a ověřil že parní tryska funguje - fungovala. Zkusil jsem udělat jedno kafe - bohužel jsem neměl čím upěchovat kávu, takže káva k ničemu. Zkusil jsem tedy znovu cyklus odvápnění a hele, parní tryska znovu přestala fungovat - úplně stejný problém. Reklamace č. 2. Nefunkční parní tryska (opět), poškrábání, chybějící díl a návod. Další 2 týdny v servisu. Vráceno zpět jako opraveno. Bohužel návod stále chybí, poškrábání nebylo vyřešeno. Když jsem nahlédl do protokolu o opravě, tak byl vyměněn snad komplet celý vnitřek. Takže 3. reklamace, hlavně kvůli poškrábání. Naštěstí jsem už vyřešil na místě vrácením peněz a nikdy víc. Takže asi tak moje zkušenost. Samozřejmě je dost pravděpodobné, že to byl zrovna špatný kus, těžko říct, ale ty nervy co mě to stálo, peníze za neustálé ježdění k prodejci a zpět, peníze za kávu, která akorát stárla ve skříni byly hrozné.

Jak jsem si původně myslel, že za pár let bude upgrade na něco lepšího, tak upgrade přišel místo za pár let, za pár týdnů :-)
Upgradováno takto :-) a naprostá spokojenost
https://screenshot.cz/CE4SA/
Ahoj Pavel ja mám tiež Sage ale 875 už dlhšiu dobu a nikdy som s ním nemal žiaden problém. Máme tvrdú vodu a preto používam britu filtračnú nádobu a až s takto prefiltrovanou vodou plním zásobník na kávovare. Kávovar nie je ani po 3 mesiacoch užívania zavápanený a postačí vymeniť filter a použiť tablety (pre istotu) a ide krásne ďalej. Mnoho ľudí si myslí, že kúpou drahého kávovaru sa oň nemusia starať opak je však pravdou. Ale aby som sa vrátil k veci tento sage je už moj tretí kávovar a vždy som bol s touto značkou spokojný, preto posudzovať značku podľa jedného vadneho kusa by som si nevodolil. Skoda ze sa prave ten tvoj takto pokazil no ja mam len dobré skúsenosti. Momenálne však u nás v praci testujeme tento nový model https://www.pcspital.sk/tovar-119369/sage-ses876bss a som z neho nadšený asi to bude náhrada za moj 875 :)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“