Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kony
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13. úno 2022 2:32:46
bydliště: Moravskoslezský kraj
kávovar: Delonghi ec 820b
mlýnek: Krups

Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od Kony »

Zdravím všechny milovníky kávy,

píšu zde po necelém roce, kdy jsem se dostal do styku s mým prvním pákovým kávovarem, což byl DeLonghi EC820b, který jsem dostal používaný jako dárek. K tomu byl mlýnek KRUPS GVX242. Různě jsem experimentoval a již se mi podaří udělat alespoň chutnou kávu, ale je to stále pokus/omyl a nedostal jsem se ke konzistentním výsledkům, což s těmito mašinkami ani nejde, což mi tady pár lidí už poradilo. Prostě dát si kávu v kavárně a porovnat si to s tím, co mi teče doma, vždy rychle vystřízlivím :oops:

Momentálně jsem ve stavu, kdy jsem našetřil nějaké peníze a na vánoce bych rád upgradoval na nový kávovar s mlýnkem, ideálně s cenovkou do 15 000 Kč. Vím, že to není mnoho, ale snad se k nějakému chutnému výsledku dá dopracovat i s tímto rozpočtem. Samozřejmě jsem na toto fórum zapomněl a z videí na youtube a běžném googlení jsem si vyhlídnul Sage Barista Express, což si můžu oddychnout, že jsem ho nakonec neobjednal, protože tady dostává velkou bídu :grin: Asi pro Vás stále stejná písnička dokola, ale za pět dvanáct jsem odvrátil pohromu a zklamání :D

Co jsem si tak procházel fórum, tak nejčastěji se zde zmiňuje Rancilio Silvia nebo Gaggia Classic, ale spoustu vláken je několik let starých a zajímalo by mě, jestli se za tu dobu něco nezměnilo, nevyvinula se doba dopředu a nejsou k prodeji nějaké jiné (lepší?) alternativy, nebo bude nejlepší zůstat u osvědčené klasiky?

Pro představu - kávovar bude vyrábět 1-3 kávy denně, bude to vždy i s mlékem, takže fajn tryska na napěňování mléka je potřeba. Takže 10 káv denně či více nepřipadá v úvahu. Moje představa je udělat si cappuccino jako z kavárny, nebo se tomu co nejvíce přiblížit :grin: Považuji se stále za velkého začátečníka, i když jsem se snad již malinko posunul a snažím se budovat si návyky a osvojit si správnou techniku.

Případně pro doporučení kávovaru prosím i napsat, co vše k tomu je ideálně potřeba, zda je potřeba mašinku modifikovat, koupit jinou páku (bottomless?), nepřetlakové misky apod.

Budu moc rád za každou Vaši radu a doporučení, klidně i s linkama na konkrétní e-shopy, kde máte osvědčeno, nebo je zrovna nějaká výhodná nabídka.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od jhf »

O Gaggii Clasic jsem uvažoval asi před 10 lety a nakonec nekoupil kvůli malému a hliníkovému bojleru (vadilo mi oboje). Můj první "skutečný" kávovar byl Lelit PL41TEM asi v r. 2015. Určitě bych hledal singlebojler s PID regulací teploty. A nehledal bych jen české e-shopy, ale i zahraniční. Já osobně mám dobrou zkušenost tady https://www.coffegarden.sk/ a hlavně tady http://www.lelitespresso.cz/. Ale obávám se, že 15 tisíc asi bude málo... Každopádně přeji úspěšný kup a hodně následné radosti.
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od Mikymoto »

Nevím na čem reálně meleš, ale v profilu je uvedený Krups, což není zrovna etalon z hlediska mlýnků na kávu. Takže bych začal slušným mlýnkem a k němu ten kávovar.
Jak Gaggia, tak Rancilio se vyrábí a dají sehnat nové. Starší kusy jsou v nabídce inzercí prakticky bez přerušení a výraznější úsporu nabízí Gaggia, která se dá splašit jetá i pod 4 tisíce (když člověk nespěchá a hlídá inzerce), Rancilio jde jen málokdy po 10 tisíc. Pokud jsi manuálně zručný, tak se dá dělat údržba a opravy doma - jsou to relativně jednoduché stroje a pokud pochopíš jak fungují, tak to není až takový problém servisovat. Náhradní díly se dají stále sehnat relativně bez problémů. Pokud si na to netroufáš, tak bych raději šel do nového.

Kolega výše doporučuje LELIT, což tak asi není špatná volba. Ohledně PID regulace jsem osobně staromilec a nevyhledávám jej. Plusy ve stabilitě to určitě přináší, ale případný problém bych u tohodle vyřešit neuměl (kromě klasické pokusné výměny kus za kus při hledání problému).
Uživatelský avatar
Kony
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13. úno 2022 2:32:46
bydliště: Moravskoslezský kraj
kávovar: Delonghi ec 820b
mlýnek: Krups

Re: Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od Kony »

Ahoj, moc díky za odpovědi, je to KRUPS GVX242, je to hned na začátku příspěvku.

Zaujal mě tento inzerát: https://elektro.bazos.cz/inzerat/160383 ... -rocky.php Myslíte, že to bude správná volba, nebo vidíte na tom něco špatně, něco co bude potřeba dodělat a nešli byste do toho? Má to hodně příslušenství, které bych nejspíš musel časem dokoupit, tak bych za to byl ochoten něco málo ještě přidat :) Moc děkuju za Vaše názory.
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od Mikymoto »

Aj, tak ohledně mlýnku jsem opravdu slepý - tento osobně neznám, ale viděl jsem jak vypadají kameny a cokoliv s normálními kameny bude lepší.
Inzerát s tím setem jsem už také viděl a je to komplet vše najednou v rámci jednoho nákupu, což není úplně špatný pokud nechceš běhat a shánět. Mě osobně se nelíbí ta černá a upřímně nerozumím potřebě povrchové úpravy nerezu barvou. Nicméně vkus máme každý jiný.
Uživatelský avatar
Kony
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13. úno 2022 2:32:46
bydliště: Moravskoslezský kraj
kávovar: Delonghi ec 820b
mlýnek: Krups

Re: Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od Kony »

Kontaktoval jsem prodejce ohledně Silvie a Rockyho viz link na inzerát výše a set byl již pořízen v roce 2008, je vůbec reálné, aby dejme tomu 3-5 let fungoval bez závad, nebo už se pomalu stávají z mašinek šroty (vůbec netuším, jakou mají výdrž a chápu, že to je hodně individuální).

Je to za tu cenu 19 tisíc (dejme tomu, že bych dostal slevu na 17-18 tisíc) přijatelné, nebo by bylo lepší jít třeba do nové Gaggii Classic, která je levnější a nemít obavy z toho, že by se rozpadla? Je Silvia na tolik dobrá, že se oplatí zainvestovat i do staršího stroje?

Vím, že se ptám hodně konkrétně, ale budu rád, pokud napíšete na rovinu proč ano/ne a nejlépe proč, klidně že jsem idiot bez chození kolem horké kaše :D
Uživatelský avatar
Kony
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13. úno 2022 2:32:46
bydliště: Moravskoslezský kraj
kávovar: Delonghi ec 820b
mlýnek: Krups

Re: Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od Kony »

Musím říct, že jsem ještě hodně studoval toto fórum a nedospěl jsem k žádnému finálnímu rozhodnutí, existuje nějaká verze Gaggia Classic, která je stejně kvalitní jako ta stará a doporučili byste ji? Co říkáte na Gaggia Classic new, konkrétně: https://elektro.bazos.cz/inzerat/160602 ... e-mlyn.php
Silvie E na bunacafe začíná na 17 500 Kč, což s mlýnkem je už mimo můj rozpočet :hnup:
Uživatelský avatar
Kony
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13. úno 2022 2:32:46
bydliště: Moravskoslezský kraj
kávovar: Delonghi ec 820b
mlýnek: Krups

Re: Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od Kony »

Zdravím,

píšu s novým updatem, nakonec po dalším studování a radách od jhf a Mikymoto, za což jim moc děkuju, jsem se předběžně rozhodl pro LELIT PL 41 TEM - http://www.lelitespresso.cz/e-shop/espr ... em-novinka Vyhrál zabudovaný PID a manometr s celkovou nižší cenou. Mám levé ruce, Gaggii bych si tedy sám tunit netroufl a Silvia BC vychází už na 19 000 Kč. Nevýhodou bude bohužel nestandardní 57mm rozměr.

K tomu se rozhoduji ještě mezi mlýnky, kdy zatím je favorit Eureka Mignon Manuale -

Kód: Vybrat vše

https://www.bunacafe.cz/emmablbl-eureka-mignon-manuale-bl-black?gclid=Cj0KCQiAsdKbBhDHARIsANJ6-jezaqaV92ECoFpnyp3K9LoK3w-AtrftgKYWnP_R7pZ0ION9Z3fkHRkaAr9EEALw_wcB
[/url] Má oproti Rockymu mikrometrické nastavení hrubosti.

Jak je to zvykem, rozpočet se přehoupl na 20 000 Kč, rád bych, aby se cena zde zastavila a tuto hranici bychom už nemusel překročit :grin: :hnup: Budu rád za dodatečné rady, tipy, klidně pokusy říct, proč tyto mašinky ne.

Ještě otázečka pro vlastníky tohoto nestandardního rozměru, kde a jaké doplňky nakupujete? Nahá páka, nepřetlakové misky, pěchovadla?
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Vybírám kávovar za 15 000 Kč

Příspěvek od Knightey- »

Asi bych se pokouknul po bazarových kusech a rozhodně měnil i mlýnek. Osobně znám všechny stroje co jsi tu napsal a s tím Krupsem nikdy nebudeš mít konzistentní výsledky a ani požadovanou chuť a to klidně můžeš mít kávovar za 100t kč.
Mlýnkem to všechno začíná a je to to, na čem nešetři. Pak si klidně kup jetý kávovar s boilerem, 58mm hlavou a možností dát precizní sítka a sprchu a máš vystaráno.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“