Gaggia Classic -voda z hlavy neteče, jen kape

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
duratec125
Příspěvky: 25
Registrován: pát 22. bře 2013 10:11:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Gaggia Classic -voda z hlavy neteče, jen kape

Příspěvek od duratec125 »

Ahojte,

mám problém s Gaggiou Classic, z ničeho nic se mi stalo, že voda z hlavy neteče ale pouze hodně pomalu kape (odpoledne přidám video..) - příprava kávy v tuto chvíli vůbec není možná, pokud už kávu připravím, tak absolutně žádná pěna, jen černá voda. Hlava rozdělána a vyčištěna, zde problém není.

Dnes zkusím odvápnit - naposledy jsem odvápňoval cca 5 měsíců zpět, ale nezdá se mi, že by to bylo tím. Pokud pustím horkou vodu přes trysku, tak je vše OK. Odvápňuju vždy pouze přes trysku. Naposled se mi stalo, že jsem odvápňoval přípravkem na odstranění kávových usazenin, ale poté jsem udělal důkladný proplach + standardní odvápnění správným přípravkem, tak snad problém nebude zde, ale 5 měsíců fungovala bez problému.

Gaggiu mám z Anglie - je cca 1.5 roku stará, záruku v ČR asi uplatnit nemohu. Nevíte někdo co s tímto problémem?

Díky za odpovědi.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

Podle mne je to téměř jistě zavápněno. Já taky odvápňoval vždy přes trysku (jak je to v návodu), ale to je špatně. Oni se totiž chtěli vyhnout tomu, že pokud se odvápňuje přes hlavu, musí se odšroubovat sítko a disk (z hliníku). Měl jsem to stejné. V servis emi řekli, že to mám oddělat a 1/2 protáhnout přes trysku a 1/2 přes hlavu. Prostě všude, kde teče voda.
Uživatelský avatar
duratec125
Příspěvky: 25
Registrován: pát 22. bře 2013 10:11:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od duratec125 »

Díky za radu :), odpoledne zkusím..
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

OK, ale nezapomeň oddělat sítko a disk sprchy. Mělo by to pak téci z jednoho otvoru slušným proudem. Samozřejmě je to vhodné dělat z vypnutého stavu, kdy není bojler moc horký (netrpí tolik), tak jak je toto už v návodu. T.j. naleju do nádržky roztok i s vodou, zapnu kávovar, hned pustím extrakci přes hlavu nebo i trysku (cca 100 ml), aby se roztok dostal do bojleru a hned to vypnu. Nechám 20 minut působit. Pak protahuji přes hlavu i trysku. V Tvém případě spíše teď přes hlavu.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Pokud se odvápňuje prostředkem na odvápňování (ne na odstranění kávových usazenin), není potřeba sítko ani disk sprchy demontovat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
duratec125
Příspěvky: 25
Registrován: pát 22. bře 2013 10:11:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od duratec125 »

Jojo, sítko i disk sprchy mám stejně ještě stále demontován, jak jsem se to snažil čistit... :) No, ono to bude chvíli trvat než napustím přes hlavu 100 ml - proud je tak pomalý, že to odhaduju cca na 3 - 5 minut. Snad to pomůže a problém nebude jinde..
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

primacafe píše:Pokud se odvápňuje prostředkem na odvápňování (ne na odstranění kávových usazenin), není potřeba sítko ani disk sprchy demontovat.
Odvápňuji originálním přípravek SAECO/Gaggia. Dle sdělení servisu - tento přípravek jednoznačně doporučují - i úprodávají, a rovněž doporučují sundat sítko a disk sprchy. Já bych se určitě řídil sdělením servisu, nestojí to za případné problémy, navíc je to otázka max. 5 minut demontovat sítko a disk.
Navíc si to mohu přitom i očistit.

Pro kávové usazeniny - nic se nedemontuje-do slepé misky se uzavře tableta a pustí se extrakce - back flush. Opět tabletami saeco/gaggia.

DURATEC125 - 100 ml - chce to postupně, po troškách, ať se nespálí čerpadlo. Já bych to udělal tak, že pustil vždy extrakci na třeba max. 5-10s, chvíli počkal. A tak opakovaně.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od ondrada »

Zrovna detergenty na kávový usazeniny bývají na hliník mnohem agresivnější, než odvápňovací prostředky. Takže rozhodně není dobrý takhle paušalizovat, pokud si nechci kávovar zbytečně náhodně zničit. Jde o to, jakej přípravek použiju a s jakýma materiálama přijde do styku. Pokud mám v kávovaru hliník, a použiju přípravek nešetrný k hliníku, musím holt hliníkový části napřed vyndat. Pokud mám přípravek s hliníkem nereagující, nemusim vyndávat ani sundávat nic. DTTO ostatní (nehliníkové) materiály.

Jestli proplachuju, odvápňuju, nebo kávovarem třeba napouštím bazén, je úplně jedno, ať si výrobce říká co chce. Jde vždycky o reakci nebo nereakci konkrétní použitý chemie s materiály, který mám v kávovaru. Naopak demontáží sítka a disku sprchy při backflushi můžu například předejít možnýmu ucpání elektroventilu zbytky kávy a dalšího bordelu, který detergent nerozpustil.


Jinak vibračnímu čerpadlu by se nemělo nic stát ani při ucpaným výstupu, dokud má vodu - když teda nepoběží zrovna dvě minuty v kuse, což by ale nemělo ani za normálních podmínek (což samozřejmě neznamená, že je dobrý ho zbytečně trápit a nutit k přehřívání).
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

ondrada: OK, já jen píši to, co mi řekli v servise Gaggie vzhledem k těm přípravkům (Saeco/Gaggie) co mi doporučili. Jak je to s jinými, to samozřejmě, jak píšeš, záleží na typu přípravku (zda reaguje s Al) a typu kávovaru, resp. použitých materiálech v čistící cestě.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od ondrada »

Jasně, vždyť to nerozporuju. Jen říkám, že to nemusí být univerzální pravda ve všech situacích, aby to tak někdo nepochopil. Někdy to lze zjednodušit, někdy naopak, hlavně je potřeba myslet a být opatrnej..
Uživatelský avatar
duratec125
Příspěvky: 25
Registrován: pát 22. bře 2013 10:11:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od duratec125 »

Gaggia classic odvápněna přes hlavu a už zas funguje jak má. Díííííííííky, :souhlas: :tany: :grin:


.... jen škoda těch originálních návodů.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od dape »

super!!! Mám radost. Ještě by bylo bhodné protáhnout přes hlavu aspoň tak 2 nádržky vody,aby se ten sajrajt z bojleru dostal ven a celé se to protáhlo. Jinak, jak jsem psal, doporučuji to dělat tak půlku přes hlavu (bez sítka a disku), půlku přes trysku (sundat panarelo).
Uživatelský avatar
duratec125
Příspěvky: 25
Registrován: pát 22. bře 2013 10:11:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od duratec125 »

Jojo, rozhodně to alespoň 2 nádržkama čisté vody protáhnu. Teďko ještě pro jistotu protahuju druhou nádržku s odvápňovačem i přes trysku.... :D;D

A zítra se budu moci těšit na konečně pořádné espresso.. :)
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od zarkow »

Jednou se mi Classic ucpal nějakým bordelem z bojleru, který zůstal na vstupu do elektromagnetického ventilu, takže do hlavy skoro nešla voda, ale přes trysku ano. Naštěstí pomohlo vymontování ventilu a vstupy vyčistit.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“