Rancilio Silvia a temperature surfing

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
ondro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: sob 03. led 2009 14:00:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od ondro »

pajo píše:... Jedine, ze by niekto silou mocou chcel pouzivat kavu, o ktorej vie a je si tym isty, ze ma lepsiu chut a viac jej sedi vyssia teplota extrakcie...
Nie je to samozrejme vlastnosť iba Silvie, ale všimol som si že niektorým kávam nevadí ani o hodne vyššia teplota extrakcie, resp. si o to priamo žiadajú!!!. (Načo potom vlastne PID na jednu teplotu je, že.)
Ale už mám aj jednu opačnú skúsenosť, že aj tá ´predpisová´ teplota bola tak akurát na hrane.
Ale asi som neobjavil Ameriku ...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od hnup »

Na PID jednotke si nastavíš teplotu akú chceš.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
ondro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: sob 03. led 2009 14:00:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od ondro »

Hej, ale myslel som to tak že bez Pid-u si po troche cviku na tú vhodnú teplotu postriehnem a pustím dávku a je to zadarmo.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od zdenok »

To hej, ked si myslíte, že tá trocha cviku je zadarmo, tak máte absolútnu pravdu :grin:
Dá sa dngovať aj bez PIDu ale zas neodsudzujte nikoho, kto sa preň rozhodol, sú predsa argumenty za aj proti a nemyslím si žeby boli vo výradnej nerovnováhe proti PIDu.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Ostmes »

Dominator píše:Tak tak, teta Silvia je fakt genialna! Nielen na pripravu kavy pre fajnovky, ale vdaka svojej novej "lungo" tryske aj na lahku pripravu kvalitnej mliecnej mikropeny, co je pre nasu rodinu jej neodmyslitelna sucast! :tany:
To máte udělaný upgrade s epressoparts.com či máte nový model 2009 kde delší tryska?
Můžete udělat recenzi třeba v sekci doplňky? Určitě to pár majitelů RS ,včetně mě, zajímá.

Dík
Ostmes
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Ostmes »

ondro píše:Hej, ale myslel som to tak že bez Pid-u si po troche cviku na tú vhodnú teplotu postriehnem a pustím dávku a je to zadarmo.
Asi hloupá otázka, ale jak "postriehnes" vhodnou teplotu? To máte v očích thermokameru? :-D

Já používám stále stejný postup k dosažení požadované teploty. A ačkoliv souhlasím s Primacafe, že do chuti se pár stupňů promítne jen pramálo (pro nezkušené), je to takový zvyk, který neměním.
Použití PIDu mě přijde jako dobrá volba pro někoho, kdo chce mít teplotu přesně pod kontrolou a komu těch cca 200-300USD nebude scházet někde jinde. Pravděpodobně má PID menší vliv na výsledné kafe než distribuce v páce či správné namletí, ale já fandím každému kdo se pustí do úprav či optimalizace stroje.
Ostmes
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od primacafe »

Mě by zajímal tento pokus: postavit vedle sebe dvě RS s PID a bez. Použít kávu PRIMAcafe a udělat z obou kávu. Jaký by asi byl rozdíl? Já jsem přesvědčený že žádný.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Ostmes »

Pro mne asi žadný, protože bych to v chuti nepostřehl, ale můžem to někdy někde zkusit.
RS bez PID dám k disposici ;)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od primacafe »

Já jsem přesvědčený, že pro velkou většinu (spíš, pro všechny) by rozdíl nebyl žádný. Ale o tom se nemíním přít a sáhodlouze diskutovat. Pokud se někdo domnívá, že je PID přínosem, tuto možnost má. Já o něm budu vážně uvažovat až budu řešit regulaci topení pro dům. V tom případě bude mít PID opodstatnění.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od mill »

Na základě neustálých úvah ostatních na fóru jsem začal používat (občas) TS na Silvii - v posledních cca 10-ti vteřinách tam "prdnu" páru. Výsledek je ten, že "blonďatej vocas" - nevím, jak se konec shotu jmenuje odborně - přichází nepatrně později, tak o tři až pět vteřin. Na chuti kávy to ale má malý vliv, i když by teoreticky mělo mít. Jak jsem už uváděl, pokud chci excelentní shot, spíš se zaměřím vždy na správnou distribuci, přesnou váhu v dávce(obzvláště u Silvie) a přiměřené tempování. Mám váhu s přesností na 1g a na singlu ten 1 gram navrch nebo pod okamžitě poznám na chuti daleko víc, než použití TS. A PID? Pokud stojí 300Usd, takže cca 230 Euro, tak za to dohromady se Silvií mám bez pár drobných Isomac Zafiro, což je jiný kafčo!
Ale je možný, že pokud se použije blbě upražená resp. nedopražená káva, tak menší teplota v závěru extrakce chuť ovlivní víc a kafe je víc kyselejší, než bez TS. To jsou ale jen moje teoretické úvahy aneb "že by žaba žrala špek? Takovou mastnotu?"
Uživatelský avatar
ondro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: sob 03. led 2009 14:00:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od ondro »

Ja Pid neodsudzujem a mám ho vpláne (nieviem ovšem kedy), ale povedzme si, PID (v tej podobe ako sa komerčne v hotovom sete predáva) eleganantne ošetrí iba jeden článok z toho reťazca ktorým sa voda do sitka dopravuje. A ten zbytok ostáva stále na ´manuál´, teda alebo na cit alebo skusenosť, nech to nazveme akokoľvek.
Dá sa aj na ten zvyšok zase aplikovať nejaká elektronika, koho to baví a je technický nadšenec, ale už sa potom stráca to kúzlo kumštu a osobného podielu k príprave ´super shotu´.
IR kameru nemám, ale som so silviou už dobre zohraná dvojka :grin: .
Momentálne stále skúšam TS na všetky možné variácie, aby som si silviu dokonale otestoval, a potom sa rozhodol do akých vlastne elektronických úprav ísť.
Naposledy upravil(a) ondro dne ned 08. bře 2009 10:45:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Dominator »

Ostmes,
tuning nemam, len novy model 09, kde je dlhsia tryska. Ked sa s tym poriadne zzijem, spravim hadam aj recenziu, zatial sa ucim. ;)
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Ostmes »

Mužeš sem hodit pár fotek detailu té trysky? Zatím jsem viděl pouze jednu fotku a z té mi není jasné jaký ma ta tryska rozsah pohybu.

Dík
Ostmes
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od hnup »

mill píše:Pokud stojí 300Usd, takže cca 230 Euro, tak za to dohromady se Silvií mám bez pár drobných Isomac Zafiro, což je jiný kafčo!
Tri stovky to nestojí. Ale dá sa to pozháňať aj po častiach, nadšenec by sa mohol zmestiť tak do 50$, vychcanec to zoženie aj za menej :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Ostmes »

Za pade se mi to moc nezná.

PID controller cca $129.00
40 amp SSR cca $20-30
..ostatní věci možná za hubičku, ale dle mě se to dá pořídit za cca 150usd.

Pokud někdo sežene PID controller z druhé ruky, tak snad, ale jinak ne. Rád bych se mýlil a potom bych do toho za 50 šel osobně.

Ostmes
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od hnup »

PID od Auberu (nový) stojí 35,95$ + 8$ poštovné v USA (treba si len zohnať človeka, čo Ti to donesie). SSR 15A (načo 40A??) som zohnal cez eBay aj s poštovným za 5$ (nové niekde z Hong Kongu).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Dominator »

Posielam par fotiek noviniek 09:
Uživatelský avatar
pajo
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 07. led 2009 14:27:27
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od pajo »

Dominator, ta Silvia s tym Rockym by si zasluzili cely ten podstavec chromovy, nerozmyslal si nad tym? Takto je to super,ale na nom to vyzera nenormalne.... :-) Inak ta nova Silvia je nadherna, ta stara mi moc nesedela, ale cim dlhsie sa na nu pozeram, tym sa mi viac paci a tato nova, to je jedna basen.
Ak ta môzem poprosit, nafot tu parnu trysku detajlne aj zospodu, som zvedavy, aky je rozdiel medzi starym a novym modelom tej trysky Vdaka.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Ostmes »

hnup píše:PID od Auberu (nový) stojí 35,95$ + 8$ poštovné v USA (treba si len zohnať človeka, čo Ti to donesie). SSR 15A (načo 40A??) som zohnal cez eBay aj s poštovným za 5$ (nové niekde z Hong Kongu).
Dik za info. Radši si mi to neměl ani ukazovat. Teď budu pořád přemýšlet, zda do toho jít či ne.
50usd je nejakých 1100CZK, a to už se dá.

Ostmes
Uživatelský avatar
ondro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: sob 03. led 2009 14:00:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od ondro »

PID od japonca už od 35,-Eur, treba ešte k tomu nejaké drobnosti ako tepl.senzor + relé.
U mňa.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“