Rancilio Silvia nedostatky

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Constantine6
Příspěvky: 5
Registrován: ned 12. črc 2020 23:26:09
bydliště: Hluk
kávovar: Rancilio Silvia PID
mlýnek: Ascaso i2

Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od Constantine6 »

Dobrý den, koupil jsem RS z druhé ruky, je to PID verze L, samotný PID je nejspíš dodělaný dodatečně.
Jde o to, že po zmáčknutí tlačítka na espresso se nerozjede čerpadlo, čili espresso neteče. Musím zároveň zmáčknout tlačítko pro výdej vody, aby se rozběhlo i čerpadlo. Jak to můžu napravit? Prosím o pomoc.
Psal jsem i na Bunacafe servis, ale zatim bez odpovědi.

Příjemný den

O.
Uživatelský avatar
Constantine6
Příspěvky: 5
Registrován: ned 12. črc 2020 23:26:09
bydliště: Hluk
kávovar: Rancilio Silvia PID
mlýnek: Ascaso i2

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od Constantine6 »

A druhý nedostatek, že teplota hlavy se pohybuje kolem 73 stupňů, teplotu vody mám nastavenu na 89 stupňů. Dočetl jsem se, že teplota by měla být kolem těch 88 i na hlavě po správnu. Jestli se mýlím, prosím o opravení.

Děkuju

O.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od j.bill »

Může tam být "preinfuze", tj. čerpadlo se zapne na snížený výkon nebo jen na chvilku, pak je časová prodleva a potom se rozjede normálně, nebo je tam zkrátka závada. Musíš nastudovat manuál popřípadě to konzultovat s předchozím majitelem. Nastavená teplota na display nerovná se teplota spařovací vody. Je tam určitá setrvačnost a teplotní spád spirála-voda-mosaz-bojler-hlava, čas nahřátí, teplota vstupující vody při extrakci, mix atd... atd... a těch cca 10°C by to mohlo být. Myslím, že s klasickým termostatem se rozptyl mezi sepnutím a vypnutím pohyboval mezi 86-96°C a po vypnutí teplota vyšplhala určitě přes 100°C. Pokud je teplota spařovací vody (ne hlavy) moc nízká, musíš zvednout teplotu na regulaci.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od Sam »

Constantine6 píše: úte 25. kvě 2021 14:07:08 Dobrý den, koupil jsem RS z druhé ruky, je to PID verze L, samotný PID je nejspíš dodělaný dodatečně.
Jde o to, že po zmáčknutí tlačítka na espresso se nerozjede čerpadlo, čili espresso neteče. Musím zároveň zmáčknout tlačítko pro výdej vody, aby se rozběhlo i čerpadlo. Jak to můžu napravit? Prosím o pomoc.
Psal jsem i na Bunacafe servis, ale zatim bez odpovědi.

Příjemný den

O.
Zobrazí se extrakční čas po zmáčknutí spínače na espresso? Pokud ne, tak nedojde k detekci spínače, tedy ani ke spuštění čerpadla, tak bych nejprve hledal problém v kabeláži. Pokud ano, tak to vypadá na obvod spínání čerpadla. No a jasně, může být nastavena preinfuze, nebo výkon čerpadla na nízkou hodnotu, ale i tak by běžel čas a čerpadlo by jen tak "drbalo".

89°C je fakt málo, reguluje se na teplotu na bojleru, ne na hlavě. Originál termostat je 100°C, Pokud má být na hlavě 90°C tak na bojleru lehce105°C. Pak je samozřejmě otázka zda je teplota regulace zkalibrována do reálných hodnot a neukazuje nesmysly.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od johneer »

Já mám teplotu nastavenou na 104 (a mám pocit, že to tak bylo i z výroby). Po nahřátí má hlava nějakých 88. Když to nechám hodně dlouho, tak se na hlavě dostanu někam na 91.
Uživatelský avatar
Erfen
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10. led 2018 20:55:42
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia, Bunacafé PID
mlýnek: Niche Zero

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od Erfen »

Zdravíčko vespolek, nechci zakládat nové téma, tak to zkusím hodit sem. Mám taktéž RS s PID z Bunacafé. Kávovar jsem koupil z druhé ruky asi pět let zpátky, PID jsem nechával dodělávat já cca před třemi lety. Už od začátku mi bylo divné, že po zapnutí kávovaru ukazuje display teplotu bojleru i hlavy 12°C, ale takovou kosu doma po ránu opravdu nemám. Říkal jsem si, že buď holt špatně měří teploměr (což je ale divné, musely by stejně špatně měřit oba dva), anebo je v počítači špatně nastaven "převodník signálu" (netuším, jak to doopravdy funguje). Nicméně jsem to vyřešil tím, že jsem nastavil požadovanou teplotu bojleru na 88°C a vesele s tím několik let žil. Nicméně minimální teplota páry, která se dá nastavit na počítači, je 130°C, což pokud teploměr špatně měří, může být 140-150 °C. V poslední době (po posledním odvápňování) se mi začalo stávat, že po každém pěnění mléka mi vyhodí tepelná pojistka. Napadlo mě, že může být po těch letech špatná, tak jsem ji vyměnil (165°) a rovnou vyměnil i oba termostaty na bojleru (100°C a 140°C). Nicméně problém nezmizel. Nemáte někdo podobnou zkušenost, anebo nápad, co by s tím mohlo být a jak to opravit? Může to být "softwarový" problém PIDu, který přehřívá páru? Anebo může být špatné topné těleso?
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od johneer »

Když to zapnu, tak mi to taky ukazuje míň než je v místnosti. Teď z hlavy nevím o kolik, schválně večer mrknu. Bojler mám nastavený na 104, hlava se tak vyhřeje na těch 88-92 podle toho, jak dlouho to nechám běžet, takže zobrazenou teplotu studenýho stroje neřeším a vařím. Páru mám taky na 130 a nikdy žádnej problém. Umím si představit, že pokojová teplota je mimo rozsah toho teploměru. Když o tom tak přemýšlím, mám pocit, že podobně se chová i varná konvice se zobrazením teploty.
Uživatelský avatar
tomikn
Příspěvky: 19
Registrován: pon 15. srp 2016 11:31:46
bydliště: Pardubice
kávovar: Rancilio Silvia PID BunaCafé edice
mlýnek: DF64, Rancilio Rocky Doserless

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od tomikn »

Mám pocit, že se to již jednou tady na foru řešilo. Teplotní čidlo má deklarovanou citlivost v nějakém rozsahu. Tj. pokud nás zajímají teploty v rozsahu kolem 100°c, tak okrajové teploty může čidlo změřit úplně blbě. Mě to RS ukazuje taky.
Tomáš
Uživatelský avatar
Erfen
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10. led 2018 20:55:42
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia, Bunacafé PID
mlýnek: Niche Zero

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od Erfen »

Díky pánové za reakce, máte oba pravdu. Mluvil jsem s technikem z BunaCafé a ten mi řekl to samé, že to teplotní čidlo je linearizované někde v rozsahu 80-130°a mimo tento interval měří nesmysly. Pak mi mezi řádky řekl, že jsem blbec a že při zapojení PID jsou ty dva termostaty na bojleru nefunkční, zapínání ohřevu se řídí pouze pomocí toho teplotního čidla, takže ty fakt není potřeba měnit. A taky mi poradil, jak se dá teploměr zkalibrovat. Po sejmutí předního panelu kávovaru a rozšroubování krabičky s elektronikou by měly být přístupné dva trimmery na desce, ten pravý "kalibruje" teploměr. Ještě jsem s tím nezkoušel točit, zatím jsem sháněl kontaktní teploměr pro měření teploty na bojleru, ale o víkendu se na to chci vrhnout, tak pak dám vědět, jak jsem pochodil.
Uživatelský avatar
Erfen
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10. led 2018 20:55:42
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia, Bunacafé PID
mlýnek: Niche Zero

Re: Rancilio Silvia nedostatky

Příspěvek od Erfen »

Tak kalibrace proběhla, kávovar už ukazuje mnohem rozumnější hodnoty (teplota vody v bojleru 102 °C, když pustím extrakci kávy, už z hlavy nesyčí pára jako dřív). Ten trimmer je mimochodem super citlivý, stačí s ním jenom nepatrně pohnout a už na displeji lítá teplota o desítky stupňů.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“