Jak vyměnit výpust

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Jak vyměnit výpust

Příspěvek od johneer »

Ahoj,
chtěl bych si na páce k Silvii vyměnit výpust na boční, protože ta originální, která je jen do Y teče dost nepravidelně, nicméně mám pár nejasností:
- Jak starou výspust sundám? Hádám že je závit nějak zalepený ve správné poloze, jak to rozlepit?
- Jsou závity výpustí standardní? Bude pasovat to, co se dá koupit pod názvem dvojitá výpust?
- Jak to zase zalepím do správné polohy, aby hrnky mohly být vedle sebe?

Díky moc.
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyměnit výpust

Příspěvek od Sam »

3/8" závit je to standard napříč značkami.
Povolit ve svěráku, čelisti obložit např. tvrdým dřevem. Nemají (Rancilio) to lepené, jen silně dotažené.
Správná poloha, buď se podaří dotáhnout do správné polohy, nebo se lepí tekutým konopím. např. ideal block, nebo se použije O-kroužek.
Nebo např. Ascaso to dělá tak, že v matici z boku mají M3 závit a dotahují červíkem. Já to většinou lepím, pokud to nevyjde na kýženou polohu.
Jednoporcový vývod jde na dotažení - matice se roztahuje lehce, není celistvá, u některých dvouvývodů je to podobné.
Každopádně je dobré zkontrolovat zda kávovar stojí vodorovně a také hlava, zda je vodorovná :)
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Jak vyměnit výpust

Příspěvek od johneer »

Super, to jsem přesně potřeboval vědět.
Ještě jsem koukal, že existuje nastavitelná výspus, která má nějaký šroubek, ale výtoky má zakryté, víc by se mi líbila ta otevřená, ale třeba by to mělo nějaký význam. S vodorovností myslím problém nemám, káva mi teče rovnoměrně z obou. Akorát se mi u té originální výpusti do Y nelíbí, jak to teče. Ta korýtka jsou úzká a myslím že jedna zatáčka navíc by tomu prospěla :).
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Jak vyměnit výpust

Příspěvek od Mikymoto »

Místo lepidla se dá použít i teflonová páska. Pří povolování to pak není nutný tolik rvát. Namotáš na závit s mírným přebytkem a při dotahování se to v závitu slisuje.
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyměnit výpust

Příspěvek od Sam »

Mám prostě takový teflon páska blok, nemám to rád, hlavně to jde udělat hůře tak, aby to nebylo vidět, a pokud je to v neucelené matce, tak se to míchá s kávou. A není to příliš pevné na problematičtější spojích. Možná můj problém, ale nedoporučuju to obecně používat do kávovaru. Jde to udělat lépe.
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Jak vyměnit výpust

Příspěvek od Mikymoto »

Tak to mám přesně opačně - lepidlu se vyhýbám jak to jen jde. Resp. pokud to má sloužit mě s tím, že to možná budu v budoucnu rozdělávat, tak jedině páska. Ale je to taky tím, že se tím neživím. Velká část chemie navíc garantuje vlastnosti jen po určitou dobu (typicky do expirace) a pak je to loterie. Už takhle se mi hromadí kupa tmelů, lepidel, maziv, atd. - páska bude stejná i potom, co ji zdědí syn :)
Ale to je každého boj.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Jak vyměnit výpust

Příspěvek od j.bill »

Možná by pomohla "těsnící nit na závity". Lépe se dávkuje.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak vyměnit výpust

Příspěvek od Sam »

Lepidlo se rozdělává teplem celkem dobře. Ono když je třeba tvarovku, T-kus, koleno, el.mag ventil natočit do kýžené polohy, tak s teflonkou nebo nití to bude daleko horší... Niť myslím zvládne 90° po dotažení zpět. S lepidlem si nastavíte úhel přesně jak je třeba, bez práce a s totálním výsledkem, jak co do těsnosti, tak do estetiky. V kávovarech se to snad ni nijak nedělá. Pokud tedy mluvíme o mosazi a spojích do 3/4".
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Jak vyměnit výpust

Příspěvek od Mikymoto »

Jo souhlas - není to úplně pro každého. Žádné dlouhé štelování a povolování - vše na jeden zátah a jen dotahovat. Takže člověk musí vědět kam přesně to chce napolohovat a v poslední 1/4 otáčky to dělat už hodně s citem a kontrolovat výsledek klidně po stupních při postupném dotahování.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“