Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
bunofac
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 23. kvě 2013 12:59:51
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Iberital Challenge

Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od bunofac »

Ahoj,

chtěl bych místní kávové nadšence poprosit o radu.

V roce 2013 jsem pořídil Gaggia Classic (vesměs na základě názorů na tomto fóru), který sloužil do roku 2019 (řádově ~8-10 extrakcí v pracovní dny). Před nějakou dobou jsem ho znovu vytáhl a pár měsíců používal v lehkém režimu (~2 extrakce denně).

Protože:
  1. se mi některé přímo přístupné části zdály dosti opotřebované
  2. v momentě odpuštění vody/páry před pěněním mléka pára lehce "smrděla"
  3. jsem pozoroval, že při přečerpání většího množství vody se i po vyčištění hlavy (demontáž sprchy a diffuzéru + vyčištění) vyplavuje nepatrné množství nečistot (tmavé zrnečka - mletá káva? něco jiného? nevím)
...chtěl jsem si udělat názor na to, v jakém stavu je uvnitř. Pustil jsem se tedy do rozborky, která proběhla, pominu-li jeden zarostlý šroub mezi hlavou a bojlerem, celkem v klidu. (Nepočítám také ještě ventil na páru, kterému se nechce z bojleru, ale zatím jsem na něj zásadnější sílu nepoužil).

Celkově jediná věc, která se mi zásadně nelíbí, je stav vnitřku bojleru jako takového.

Jednotlivá pozorování a jejich závažnost, jak ji vnímám:
  1. [Zásadní?] bojler - stav se mi vůbec nelíbí, vyžraný hliník se mohl pryč dostat jedinou cestou a skončit tedy i v jediném místě. V jednom místě bojleru se také začíná objevovat viditelná díra.
  2. [!Nevím!] opotřebení chromovaných částí - portafilter, tryska na páru, ?hlava?!. Chromování z páky, trysky, hlavy apod., je pryč. Nevím, nakolik je to problém resp. jestli to způsobuje nějakou "zdravotní" závadnost výsledku. Podle fotek náhradních dílů to vypadá, že hlava by měla být chromovaná i na vnitřku bojleru, nicméně po rozebrání byla vidět jen zašlá měď - po vyčištění kartáčkem je to čisté, ale stále .. hmm .. měděné. :)
  3. [Zásadní] těsnení hlavy - na výměnu, "bohužel" mám náhradní, jinak bych asi šel do silikonového.
  4. [Zanedbatelné] hliníková koroze horní strany difuzéru (obr. 4B). Přijde mi to celkem v pohodě, kdyby se měl měnit, zvolil bych mosazný.
Zbytek mi přijde na první pohled nezávadný, byť vykazuje opotřebení.

Chtěl bych radu ohledně toho, co všechno je vhodné vyměnit. Přijde mi, že vyměnit bojler je rozumný krok a tím může kávovar za investici nějakých ~1500,- Kč žít dál. Ovšem jestli by zde byla shoda, že bod B) je zásadní, bavili bychom se o výměně hlavy, bojleru, páky a dalšího a tam už si úplně nejsem jist.

Fotky přiloženy:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od Mikymoto »

Kromě toho bojleru bych řekl, že dobrý - čím to bylo čištěný? Ten vyžranej hliník vypadá na častý použití něčeho celkem agresivního.
Uživatelský avatar
bunofac
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 23. kvě 2013 12:59:51
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Iberital Challenge

Re: Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od bunofac »

Mám za to, že jen někdy úplně v počátcích to bylo čištěno správně (detergent a semi-pravidelně backflush), ale posléze pravidelně tuším už jen kyselina citrónová - a obávám se, že vyšších koncentracích. To by asi vysvětlovalo ztrátu toho chromu. Současně to bylo tou kyselinou čištěno i "za tepla", což by zase vysvětlovalo ten hliník, který by s kyselinou citrónovou za studena snad mít problém neměl.

Říkám si, že když existují primárně mosazné díly do kávovarů (bojlery, difuzery a další), nemusela by ta ztráta chromu tak moc vadit.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od Knightey- »

Ten boiler bych změřil sílu stěny v tom nejtenčím místě pokud by to bylo ještě dostatečné, nechal bych ho opískovat uvnitř, rozleštil/srovnal dosedací plochu a jede se dál.
Obecně ten hliník bych nemusel mít tam, kde je v kontaktu s potravinou ale existuje i ten typ hliníku, který na to má atestaci.
A já pevně doufám, že takový výrobce kávovarů jako Gaggia by si nedovolil použit jiný typ hliníku.
Naposledy upravil(a) Knightey- dne ned 16. led 2022 14:44:08, celkem upraveno 2 x.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od Mikymoto »

Citronku jsem si tipoval - u hliníku bohužel asi ne ideální řešení. Jak píše kolega - pokud je na bojleru dost materiálu, tak bych to asi neřešil a používal dál.
Uživatelský avatar
bunofac
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 23. kvě 2013 12:59:51
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Iberital Challenge

Re: Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od bunofac »

A jak s těmi díly, kde je komplet chromování pryč? (hlava, páka, atd.)? Máte za to, že to ničemu nevadí?
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od Knightey- »

To je jen estetika. A pokud to tobě nevadí co se týče vzhledu, tak není potřeba řešit. Jen dávat pozor aby při manipulaci s pákou ti nespadla nějaká část do kávy. Ikdyž stejně by to asi bylo na puku a nemělo by se to fyzicky dostat do šálku.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od j.bill »

Hlava není měděná, ale mosazná. "Sežraný" chrom je po čištění kyselinou a vlivem teploty normální jev. Difuzor je ještě pěkný. Vyčistil bych mikrobruskou vnitřek bojleru, srovnal dosedací plochy, dal nové těsnění a fungoval vesele dál. Pokud by časem bojler tekl, dal bych nový. Na téma hliník a potraviny jsme tu před lety vedli nejednu diskusi, dá se to dohledat....
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
bunofac
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 23. kvě 2013 12:59:51
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Iberital Challenge

Re: Gaggia Classic - opravit nebo odepsat?

Příspěvek od bunofac »

Děkuji za rady.

Opětovně zprovozněno asi 14 dní zpět. Vzal jsem dremelem s mosazným kartáčkem vnitřek bojleru + následně vydrbáno dočista. Nakonec zdlouhavé ruční srovnání bojleru na vodních brusných papírech. Nové těsnění bojleru, ventilu páry a nové silikonové těsnění hlava-portafilter.

Následovat bude úprava tlaku, PID a výměna parní trysky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“