Gaggia MDF

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od primacafe »

Mlecí kameny pro Gaggia MDF jsou v Hraspu pod číslem 201024 pravotočivé, 3 otvory, 50 x 30 x 7.5 cena je za pár (t.j. dva kusy)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

Provedl jsem velmi snadnou, ale přitom docela zásadní úpravu mlýnku. Odříznul jsem kousek krycího plastu zásobníku (viz. foto), címž se teď velmi snadno dostanu k tunýlku, kde dříve zůstalo viset velké množství kávy. Takže nyní není třeba naklánět a mlátit po mlýnku - ono to stejně nemělo moc efekt, jelikož to kafé má vlastnost držet přilepené. Vezmu štěteček pár tahy to vyhrnu a je čisto. Téměř žádná káva tedy nikde nezůstane a trvá to pár vteřin.

Před odřezáním jsem řešil jestli to kafé nebude mít tendenci se někam rozletovat, když tam ta ,,stříška,, nebude, ale je to úplně OK. Tím tedy přestávám přemýšlet o úpravě mlýnku na mlýnek bez dávkovače - nemám už pro to žádný důvod.

Navíc to v podstatě ani nepoznáte, že to chybí. Dá se to hezky odříznout a neškaredí to. Takže třeba i při prodeji dál to asi nikdo nebude řešit.
mdf_01.jpg
mdf_02.jpg
PS: Jako bonus přidávám foto, že při přípravě espressa není jen tygr, ale taky zebra:D (espresso nějakou dobu stálo a bylo promíchané a bylo z něj upito)
zebra.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

Pár praktických postřehů k mé úpravě. Po vymletí navážené dávky kávy sundám krytku dávkovače a zhruba vymetu tunel. Potom znovu zadělám dávkovač a pustím mlýnek - on znovu vyhodí další kafe do tunelu. Vymetu a pak už nezakrývám (nemá už moc co lítat) a zase zapnu - tím z toho vyženu poslední gram kávy. Tímto stylem z mlýnku dostanu ven 99% kávy. Zůstane tam maximálně jedna až dvě desetiny gramu. Netrvá to pár vteřin jak jsem psal původně, ale netrvá to ani dlouho a stojí to za to si myslím.
Uživatelský avatar
Carllos 2
Příspěvky: 3
Registrován: sob 01. čer 2013 15:03:09
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Carllos 2 »

Zdravím,po pročtení všech názorů,ohledně mlýnku,jsem zvolil Gaggia MDF,poměrně za slušnou cenu z Německa,nějakých 110,- euro , po umletí dvou dávek,jsem provedl výše popsanou úpravu,čištění je teď opravdu luxus a v mlýnku zůstává opravdu minimum kávy.
Takže , za mne spokojenost , dík za dobrý tip! ;)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od David »

Já to řeším tak, že párkrát přiklapnu víčko mlejnu a tím to kafe vyfoukám ven.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od primacafe »

Dnes (protože mě to dřív nezajímalo) jsem si všimnul, že na štítku mlýnku MDF je rok výroby. Stojí tam rok 2003. Věřím tomu, že ještě hodně dlouho bude fungovat a k naší spokojenosti mlet kávu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od czhawk »

"primacafe"
V tom případě musí položit dotaz ...
1) v užívání jej máte cca od roku ?
2) odpovídá mnou odhadnutá zátěž mlýnku na cca 31 kg ročně, trvale, nebo má zátěž tendenci stoupající?
3) případně odhadované namleté množství kávy do současné doby (jen odhad)?
4) zda a kolikrát - případně i výměna - broušení kamenů?
Tedy takové sumárum životnosti.
Děkuji
:ucta:
Uživatelský avatar
Carllos 2
Příspěvky: 3
Registrován: sob 01. čer 2013 15:03:09
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Carllos 2 »

Také jsem koukl na štítek,mám tam rok výroby 2011 :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od primacafe »

czhawk píše:"primacafe"
V tom případě musí položit dotaz ...
1) v užívání jej máte cca od roku ?
2) odpovídá mnou odhadnutá zátěž mlýnku na cca 31 kg ročně, trvale, nebo má zátěž tendenci stoupající?
3) případně odhadované namleté množství kávy do současné doby (jen odhad)?
4) zda a kolikrát - případně i výměna - broušení kamenů?
Tedy takové sumárum životnosti.
Děkuji
:ucta:
1) mlýnek používáme od 2/2008
2) počítal jsem asi 60 káv za týden - jedna porce 10g - to vychází na nějakých 28.8kg ročně
stoupající tendenci ani né. Pijeme furt tak stejně.
3) tak to je v předchozím bodě
4) kameny jsem měnil 2/2012 a s velkou pravděpodobností byly v mlýnku kameny původní z roku 2003.

Velice by mě zajímalo, jestli náhodou výrobce nepoužívá a novějších mlýnků MDF jiný motor.
Je to výzva na ty, kteří mají mlýnek MDF z výroby v posledních letech a chtěli by se podívat a vyfotit motor. Pravděpodobně ze spodní části mlýnku (od ložiska kde by měl být komutátor a uhlíky). Měl jsem nedávno jeden takový novější v rukách, ale šroubky spodního krytu byly takový ty hvězdičky a s čudlíkem uprostřed. Jenomže na to nemám klíč.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Ralf »

takže dnes som si kúpil tento mlynček, je kovový, pevná konštrukcia, pomerne tažký, takže dobre sedí ked sa s ním manipuluje, neposúva sa. Má prekvapivo nízke otáčky a je dosť tichý. Kamene sú v dobrom stave, stupne jemnosti sa nastavujú plynule, 1 je naozaj najjemnejšie, keď prekročím tento stupeň a dostanem sa na 40 tak už sa dotýka horný kameň spodného. Jedinou nevýhodou zatiaľ vidím takú vec, že tie kolajničky pod doserom su pomerne hrubé a nenasadím na ne moju páku z PavoniDMB lebo vypusty su blizsie k pake ako je hrúbka kolajničiek. Rok výroby som nenašiel na štítku, ale predpokladám také 90. roky.
all you need is coffee
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od RedAce »

Tak mi dnes dorazil tento mlýnek. Vydražený na EBay z Itálie. 60 euro mlýnek, 20 euro poštovné - levněji už to snad nejde :) Jediná vada je prasklá pružinka doseru, ale to asi ani nebudu řešit, protože i bez ní to funguje v pohodě a aspoň se tam zbytečně nic nenamáhá.
Samozřejmě jsem hned zkoušel namlít na espresso, nastavil jsem zkusmo stupeň 4, který tu byl často zmiňován a espresso nateklo asi za 8 vteřin. Tak jsem dal dvojku, víc utampoval nasadil páku a...vodopád. Trochu s hrůzou jsem nastavil stupeň 1, přidal 1g kávy a pořádně utlačil a káva natekla za cca 20 vteřin a to už jsem lehce propadal zoufalství.
Mlýnek jsem tedy rozebral, vyndal kameny, všechno vyčistil, vykydal asi půl kila staré připečené kávy (vypadalo to podobně jako mlýnek hned na začátku tohoto vlákna), kovové části jsem na hodinku naložil do detergentu a zase to všechno složil. Nastavil jsem to tak, že na stupni 1 je slyšet že už jsou kameny prakticky na sobě, ale ještě se zcela nedotýkají. Když jsem pak namlel kávu na stupeň 2, vylezlo z toho ukázkové espresso.
Jsem tedy zatím velmi spokojen, ale kdybych měl ještě nějakou rezervu na jemnější mletí, byl bych ještě spokojenější - protože třeba světleji praženou Yirgacheffe jsem na Porlexu mlel o kousek jemněji, aby natekla korektně a to nevím, jak teď dopadne. Může být tohle způsobené ojetými kameny? Nevypadaly uplně zdevastovaně, ale v top stavu taky rozhodně nejsou.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od RedAce »

Tak mlýnek si asi nějak sednul nebo nevím co se stalo, ale druhé a třetí espresso bylo na dvojku dokonce (dost) pomalé, takže všechno se zdá v pořádku.
Nicméně časem bych asi pořídil nové kameny a když sem chtěl mrknout na Hraspo, tak jsem je tam nikde nenašel. Ani podle odkazů tady na foru ani podle rozměrů. Netušíte, kam se poděly, případně kde jinde je sehnat?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

Sice se tu zpočátku psalo o tom, že kameny se při mletí nesmí dotýkat, ale asi to nebude úplně pravda. Co jsem měl MDF, tak ten nedokázal namlet na espresso aniž by šly kameny o sebe a následně šel z domu.

Pak jsem koupil Ascaso i-steel a mlel OK, jenže pak jsme změnil kávu a nenamlel jsem dostatečně jemně. Reklamace - poslali zpět, že to je OK. Nebylo to OK. Tentokrát reklamace osobně řešená v Hraspu v Brně. Borec co to řešil to znovu přijal do reklamace a za týden mi ho poslali ovšem s tím, že servisák prohlásil, že to je OK a že kameny o sebe jít lehce můžou a že si to sedne. No tak melu vesele dál, podle druhu kávy někdy jdou kameny o sebe a někdy ne. Espresso je OK, takže to neřeším.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Spectre »

Kamene pokiaľ sú nové si vždy "sadnú". Ja som nepochodil u Rancilia kde som si vyrobil a vytlačil krásnu stupnicu ktorá začínala nulovou polohou a tá nulová poloha sa následne posunula o pár stupňov do mínusu.

Ohľadom dotyku kameňov pri mletí naprázdno - môže byť, to uloženie kameňov nikdy nebude dokonalé a vždy tam budú nejaké vôle ktoré si tá káva pri mletí je schopná vymedziť.
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Lapi »

Tak dnes dorazil mlýnek z ebay 85 euro zatím jen zkouška na stupen 4 zkoro nic se nenamlelo musel jsem nastavit na 6 aby něco mlýnkem prošlo ,ale bylo to moc jemné espreso skoro neteklo.Zkusím zítra na stupen 8 snad to bude ok. Je to normální?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od primacafe »

je to normální !
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Lapi »

p.Konečný už pomalu dochazí kava budu muset obj. rozhodně to vyhraje opět Vaše směs q-presso a prima presso.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od primacafe »

Takže i u této kávy je to normální. Podle toho co píšete, tak budou asi kameny v nulové poloze nastavené dost k sobě. Také však můžou být už tupé a tím je potřeba nastavovat na hrubější mletí, než by normálně při ostrých kamenech bylo. Tupé kameny se většinou projevují tím, že po vypití espressa zůstává na dně šálku velice jemný kal z kávy.
Nijak se tím nevzrušujte a jak budete mít náladu na výměnu kamenů, jsou k dostání v Hraspu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od RedAce »

Čím může být u MDF způsobeno to, že po nastavení nulové polohy skutečně na 0, musím mlít na stupně 2-3 abych dosáhl korektní extrakce? Mlýnek je z druhé ruky, kameny jsou samozřejmě opotřebované, ale nevypadají, že by byly v katastrofálním stavu. Může být u MDF vůbec problém jinde než v kamenech?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

Přečti si to tady celé. Psal jsem tu hodně o svém problému a možná ti to pomůže. Každopádně dnes už bych postupoval jinak. Vykašlal bych se na to, že bych stanovil nulu tak, že je to těsně před tím, než o sebe začnou třít kameny a klidně bych mlel kávu tak, že je slyšet jak jdou kameny o sebe. I na svém mlýnku to teď někdy dělám a nestěžuju si. A servisáci z Hraspa mi řekli, že to je OK.
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“