Gaggia MDF

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Redmann »

Po minútovej extrakcii by pravdepodobne bola nepitná každá káva.

Svetlejšie pražené kávy sú na domáce espresso trošku problém. Mne tiež vychádzala na espresse káva z DBL kyslá. Nechaj si ju na alternatívne metódy, tam si pochutnáš.

Gaggia domáce mašinky mávajú poväčšinou práve opačný problém - voda býva príliš horúca. Ale u každého to môže byť iné. Na tvojom mieste by som na teplotu zatiaľ zabudol a popracoval skôr na základoch - dávkovanie, mletie,…
Ale toto treba potom riešiť v správnej sekcii.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

Spodní kámen mi docela slušně házel. DOpadlo to tak, že jsem o něco málo převrtal jednu ze tří dír na kamenu a díky tomu sjem ho mohl lépe vystředit. Vzhledem k tom, že to je nějaké kalené ta ocel, tak to byl zážítek pro vrták, ale povedlo se.

Co se týče teflonové pásky, tu jsem tam měl taky. A nemusíš se ničeho bát. Prostě jen vyšroubuješ horní kámen a omotáš závit teflonkou. Ale jedna otáčka ti moc nepomůže. Chce to určitě víc. Rozhodně se toho neboj. Jen pak musíš znova hledat tu ,,nulovou,, polohu.
Uživatelský avatar
phrebicek
Příspěvky: 1
Registrován: stř 06. srp 2014 9:30:36
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od phrebicek »

Piotrusiek píše:... Byl jsem nadšen... až do ochutnání. Horní polovina objemu šálku byla trochu (nepříjemně) kyselá, dolní polovina byla nepitelná (chuť citrónu).
...
Vysvětluji si to nízkou teplotou vody. Nemám PID, ale zatím se mi osvědčilo, počkat 13 s po vypnutí termostatu, aby ještě došlo k předání zbytkového tepla ohřívače vodě. Termostat mám původní (myslím, že na 107 °C). Má teorie je taková, že vzhledem k velmi pomalému toku vody pukem, který měl pokojovou teplotu, se voda v něm příliš ochladila a stihla tak z kávy vyextrahovat zejména kyselé složky, které se uvolňují nejsnadněji (v první fázi extrakce). Pokud je má teroie správná, je to ukázka toho, jak se jednotlivé faktory během přípravy espressa ovlivňují (příliš jemné namletí - potřeba teplejší vody). Pochopitelně - tudy cesta nevede a zvýším hrubost mletí tak, abych se pohyboval kolem 25/25.
Dobrý den, mohu se zeptat jestli jste vyřešit tento problém a případně jak?
Mám totiž naprosto stejný problém :-(
Káva je ze zdejší pražírny a jiným způsobem přípravy (zalévaná, moka konvička i kapaná) je z ní vynikající káva. Když dělám espresso, je to jak píšete Vy, horní polovina šálku výrazně kyselá, spodní polovina je jako ocet, naprosto nepoživatelná.
V každém případě je problém v rukách, případně v mašince.
Potřeboval bych trošku "nakopnout" tím správným směrem. Problém bude asi s teplotou vody, ale zatím jsem nepřišel na žádnou kombinaci, která by fungovala:-(
Uživatelský avatar
Joystick
Příspěvky: 11
Registrován: stř 05. čer 2013 14:11:03
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Joystick »

Dnes mi přišel tento mlýnek, zatím jsem v něm pomlel zrnka na 5 káviček a jsem vcelku spokojený. Jen bych se po přečtení tohoto vlákna zeptal na dvě věci.

1. Když začnu mlít a nemám připravenou páku na místě, vypadává část pomleté kávy ven z doseru. Je to normální nebo něco dělám špatně? Měl jsem za to, že si namelu co mám v zásobníku a pak nadávkuji do páky.
2. Všude tu píšete o problému s pružinou u doseru. Chtěl bych tomu předejít a pružinu upravit? Kde se dá koupit nějaká měkčí pružina nebo nelze nějak ten krapet natáhnout tu originální?

Děkuji.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Zizass »

Tento mlýnek používám už 5 let.Pružinku jsem vyměnil hned po měsíci.Já ji našel v práci v údržbě :grin: ,ale asi se dá koupit v kovomatě ne?Mlýnek mele konzistentně a jsem spokojený, asi 2x-3x jsem ho čistil.
K nevýhodám bych zařadil ,ještě to vnitřní řešení s plastovými díly,které se začíná opotřebovávat,
např. díl č.20( dle obrázku v prvním příspěvku stran č.1),který má takovou pacičku ,co má být zapadlá v zásobníku na zrno.
Pacička už tam nedrží,takže při cvakání ( posouvá se dokola)se dávkovač neplní jak má a káva zůstává ve více oddílech.
Na mletí většího množství kávy se tento mlýnek taky nehodí.Neustále cvakání a bordel všude kolem....
Ale jinak zatím mletí good. ;)
Asi lze pořídit už i lepší mlýnek v podobné cenové relaci.

A za tuhle cenu s dopravou zdarma bych ho i doporučil( dnes 4100kč) :

Kód: Vybrat vše

http://www.levneelektro.cz/p515759-pomocnici-do-kuchyne-gaggia-mdf-black
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od robertSVK »

Chcem sa spýtať tých čo majú hliníkové MDF. Motor máte 150W bez prevodovky? Ďakujem.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od robertSVK »

robertSVK píše:Chcem sa spýtať tých čo majú hliníkové MDF. Motor máte 150W bez prevodovky? Ďakujem.
Odpoviem si sám: Áno. Dnes mi prišla priamo z Milána. Kúpená na eBay za 30€ + doprava. Neviem nikde zistiť rok výroby. Doser kovový, rohatka , páka kus železa. Vo vnútri plno svinstva, ale všetko šlo rozobrať nenásilne. Bez kávy beží v podstate bezhlučne. Čo ma prekvapilo tak má kamene úplne iné, ako v súčastnej MDF. Či treba nové, alebo nabrúsiť neviem posúdiť. Hraspo už nemá, vie niekto podobný zdroj?
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od primacafe »

_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od puschpull »

Tak jsem stal dnes kolem poledne majitelem mlýnku Gaggia MDF (v černém provedení).
Po několikatýdenním hledání, pátrání, pročítání diskusí atd ... mě začalo být jasné, že nový mlýnek za nějakých 2-3 tisíce neseženu, respektive že by to byly špatně investované peníze.
V bazarech mi o chlup unikl Rancilio MD40 (za 100 Eur ze Slovenska). Na e-bay se Gaggia MDF pohybuje okolo 140-160 Euro (za opotřebený)
Nakonec jsem za necelé 4 tisíce koupil v "akci" nový Gaggia MDF, s plnou zárukou (+ 1kg kávy Gaggia zdarma a bez poštovného). Rozmýšlení bylo krátké, akce časově omezená ...
Mlýnek jsem dnes už 2x vyzkoušel (zatím na moka konvičku (Pazzetti). Nejpozději do podzimu bych chtěl pořídit i kávovar (Gaggia, Rancilio, La Pavoni...). Něco "jednoduchého" nadčasového, uvidíme co se naskytne.
Díky tomuto fóru za tu spoustu informací! :-)
Doufám že s Gaggia MDF budu spokojen i po delším čase.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od puschpull »

:-)
Gaggia MDF určitě není dokonalý mlýnek. (Malé samolepicí gumové nožky už jsem připevnil. Mlýnek se při manipulaci s ním ani nehne.)
Pro mě to je taková změna, jako kdybych dosud jezdil ojetým Trabantem a koupil si nového Forda a někdo mi radil, že BMW nebo Subaru je lepší volba ...)
Jsem v klidu, beru to jako malé popíchnutí. Klíčové bude nalézt správnou kávu (zrnkové z primacafé jsou jistě skvělé, mám doma nyní čtyři různé balíčky, směs i jednodruhové) a hlavně v dohledné době sehnat kávovar. :smoke:
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od lubono »

Přesně tak, máš dobrý přístup k věci jen vlastní trpělivostí se posuneš dál. Já osobně si pročítám nejraději příspěvky tak z r.2008-12 nebyly tak urépané a byly k věci. Nic s tím nenaděláme a svět se točí dál.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od primacafe »

lubono píše:Přesně tak, máš dobrý přístup k věci jen vlastní trpělivostí se posuneš dál. Já osobně si pročítám nejraději příspěvky tak z r.2008-12 nebyly tak urépané a byly k věci. Nic s tím nenaděláme a svět se točí dál.
Tenkrát byly možnosti sehnání kávovaru a mlýnku úplně jiné (podstatně omezenější) jako dnes a tak se tenkrát celá diskuze odehrávala na jiné úrovni. Také hodně čtenářů fóra z té doby už dnes na forum nechodí. Někteří z těch co stále chodí, tak pořídili kávovary o kterých se nikomu v roce 2008 ani nezdálo. Takže jsou v přípravě kávy někde jinde a neřeší většinou už žádné problémy.
Jsou zde uplně jiní lidé, kteří dnes do fora píšou. S podstatně jinými možnostmi při pořizování jak kávovaru, tak mlýnku.
Forum ale stále svůj smysl pro začínající má. Právě proto, že je zde mnoho velice dobrých rad právě z těch dávných dob.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od puschpull »

Dnes jsem si zkusil první "rozborku a zborku" s vyčištěním nádob na zrnkovou i namletou kávu a hlavně mlecí kameny a cesty okolo nich. A také první seznámení "na vlastní kůži" s vnitřkem mlýnku.
Napadá mě po tom prvních rozebrání a smontování nějaké drobné úpravy. Zatím si to nechám pro sebe. Je horko, mlýnek je vyčištěný, ale někdy za měsíc až ho budu podruhé více čistit zkusím pár (drobných) věcí. :-)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od wladas »

Ked si to chces zatial nehat pre seba tak aky zmysel ma tvoj prispevok? :)
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od puschpull »

wladas: není to nic tajného. Jen jsem nechtěl psát detaily, dokud to nevyzkouším.
Prostě pře při rozmontovávání mlýnku napadlo, že bych nechal dávkovač a zásobník na namletou kávu úplně odstraněný a pod vyústění kde padá namletá káva připevnil nějaký "náústek" kterým by se káva sypala do páky.
Takže nic nového, jistě něco takového už řada lidí zkusila.
Po cca 3 týdnech používání mlýnku zjišťuji, že ten zásobník s dávkovačem tam moc dobře neslouží, respektive jen tam zbytečně ulpívají zbytky namleté kávy.
:-)
Uživatelský avatar
majo
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 03. zář 2015 21:25:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od majo »

Dobry vecer!
Dnes som kupil mlyncek vyskusal a dobre. Melem na 9. Kava vyborna...
Uživatelský avatar
jaydoo
Příspěvky: 25
Registrován: ned 08. zář 2013 22:37:39
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od jaydoo »

Ako riešite mletie na také 2-3 šálky espressa denne, tak aby bola vždy jedna dávka z čerstvo namletej 7-8 g kávy ?
1. máte v zásobníku na kávu vysypane viacej zrnkovej a odhadom meliete a potom s páčkou presýpate do páky odhadované množstvo ?
2. Dáte do zásobnika potrebné množstvo kávy a to potom pomeliete a presypete do kávy?
Alebo iný postup ?
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od puschpull »

Dělám celkem pravidelně tak 1-5 šálků denně. Do zásobníku dívám cca kávu tak na 2-3 dny (zhruba 100-120g). Kávu (před mletím ani po mletí) nevážím, odhaduji podle množství v misce po nadávkování přes podavač. Melu nejčastěji na stupeň 5, někdy na 4 někdy na 6. Jiné hodnoty se mi neosvědčily. Ale tento údaj není přenositelný, každý mlýnek Gaggia MDF mele trochu jinak. Mlýnek mám necelé 3 měsíce, větší čištění ( do rozebrání kamenů) jsem dělal zatím 2x, ale myslím že bude stačit tak 1x za 3-4 měsíce.
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od robertSVK »

Mám to tak isto. 1,5g kávy pomletej dve hodiny je mimo moju rozlišovaciu schopnosť. Meliem odhadom. Cvakám pákou kým je dosť.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
ivan.p
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: úte 22. zář 2015 19:37:31
bydliště: Trnava, Slovensko
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Compak K3 Touch Advanced

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od ivan.p »

jaydoo píše:Ako riešite mletie na také 2-3 šálky espressa denne, tak aby bola vždy jedna dávka z čerstvo namletej 7-8 g kávy ?
1. máte v zásobníku na kávu vysypane viacej zrnkovej a odhadom meliete a potom s páčkou presýpate do páky odhadované množstvo ?
2. Dáte do zásobnika potrebné množstvo kávy a to potom pomeliete a presypete do kávy?
Alebo iný postup ?
zacal som s vahou a s vahou zatial aj pokracujem, ale som zaciatocnik. tesi ma vsak ze dostavam konstantne vysledky a viem si upravit gramaz/mletie a experimentovat s chutou. mozno ak budem robit moju 2000. kavu tak o vahu ani nezavadim :)
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“