Gaggia MDF

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od RedAce »

Já jsem to tu celé čet asi třikrát. To, že kdybych mlel o stupeň jemněji, tak už by kameny dřely o sebe, mě nijak extrémně netrápí, dokud skutečně nebudu potřebovat mlít jemněji. Spíš obecně by mě zajímalo, proč někdo mele na 8 a někdo na 2 (za předpokladu podobné nulové polohy - pochybuju že ten druhý mlýnek má nulu na stupni 5).
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

Pojem podobná nulová poloha je velice ošemetný. Navíc jak jsme měl problémy s mojim mlýnkem, tak jsem ho měl rozebraný nesčetněkrát a laboroval jsme nad tím a ono celé to uložení kamenů není zase tak přesné jak se zdá. Spodní kámen házel jako prase - nebyl vystředěný a horní kámen už měl vůli v závitu a hýbal se lehce. Ono spousta částí je z né moc přesných hliníkových odlitků. Takže i to může hrát svoji roli.

Každopádně bych to neřešil. Jestli to mele a káva chutná, tak se tím netrap:)
Uživatelský avatar
petrnuhl
Příspěvky: 2
Registrován: pát 07. úno 2014 20:10:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF prasklá páčka

Příspěvek od petrnuhl »

Tak mi také praskla páčka ,chtěl jsem se zeptat jak jste to řešili ?? Děkuji za info
Uživatelský avatar
kay
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 28. lis 2013 18:30:43
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od kay »

Zdravim.
Pořídil jsem tento mlýnek z druhé ruky, celý jsem ho rozdelal, vyčistil. Kameny vypadají slusne. Čeho jsem si všimnul pri nastavování nulové polohy, tak kameny trosku hazou. Budou spatne kameny, nebo něco jiného?
Máte nějaký nápad, jak to opravit?

Druhý detail, což mi zase tak moc nevadí, ale kdyby se povedlo vyřešit by bylo super je to, že na mlýnku nemam držák páky. Nebo někdo kde by se dal sehnat?

Diky za vsechny případné rady...
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od tomqw »

Dobrý den,
tak jsem čerstvým majitelem tohoto mlýnku a poprosil bych Vás o několik rad.
Zde ve fóru jsem naše, že někdo odřízl kryt nad dávkovačem aby mohl čistit ten tunel, který přivádí kávu od kamenů. To mě také hned napadlo, ale tím ztratím záruku. Kolik z Vás to dělalo?
Pak pokud vážíte kávu, vážíte až v páce a nebo na vstupu. Opět jsem našel obě možnosti, ale zkoušel jsem Vážit kávu na vstupu a nějak mám velké ztráty uvnitř mlýnku.
Nakonec, ten dávkovač mi opravdu nevyhovuje. Nepovedlo se Vám to někomu odstranit?
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Spyydy »

Upřímně bych se na záruku vyprdnul.. Ještě jsem neslyšel o záruční závadě MDF-ka.. Všechny díly jsou v nejhoršim případě navíc dobře dostupný a to za takový ceny, který by pozitivum tý úpravy podle mě předčily..
Popř. další možnost je mít povolený šroubky plastový krytky s nápisem Gaggia a vždy po mletí ji zvednout a zbytky kávy vyšťourat - to taky jde.. Všechno to je ale trochu lámání přes koleno, osobně jsem se rozhodl pro pořízení fresh mlýnku bez doseru..
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od tomqw »

dik, taky jsem hledal nějaké záruční problémy a myslým, že kromně upadlého kabelu od vypínače jsem nic nenašel. Takže to uříznu.
S tím mlýnkem bez doseru máte pravdu, ale v tehle cenové relaci se mi zdálo mdf-ko nejlepší. Nemám žádné zkušenosti a tak jsem nechtěl nic nového zkoušet.
Naposledy upravil(a) primacafe dne pon 17. bře 2014 22:58:03, celkem upraveno 2 x.
Důvod: Odpovídejte tlačítkem Odpovědět NÉ Citace
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od RedAce »

Mlýnkem bez doseru se retence kávy nijak nevyřeší. Spíš naopak - doser není problém upravit tak, aby vyhazoval komplet vše a výstupní tunel do doseru bývá mnohem lépe dosažitelný než ten u fresh mlýnků (u těch bývají ty zahnuté ochranné zobáky, ze kterých to dostat téměř nejde). Sice to znamená pár chvatů s lžičkou navíc, ale odměnou je nulová retence a téměř žádné hrudky.
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od tomqw »

Tak dnes jsem uříznul ten plast a jsem spokojený v mlýnku už nic nezůstává.
Uživatelský avatar
Piotrusiek
Příspěvky: 22
Registrován: sob 17. říj 2009 18:07:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Piotrusiek »

Zdravím,
již jsem zde v této věci psal, ale téma se trochu posunulo z oblasti přípravy kávy obecně zde ke konkrétnímu mlýnku, který vlastním. Můj problém spočívá v tom, že abych dosáhl doporučeného poměru čas/extrakce, jsem nucen mlít kávu na stupni 1. Provedl jsem nastavení nulové polohy a to tak, že pokud melu naprázdno je možno slyšet, že se kameny občas lehce dotknou. Nicméně po vypnutí motoru je slyšet, že se kamen ještě párkrát ze setrvačnosti otočí, než se zastaví - z toho usuzuji, že ikdyž o sebe kameny asi občas škrtnou, bude to snad jenom letmý dotek. Všechny 4 kávy z primacafe, které jsem měl možnost vyzkoušet, jsem mlel na stupni 2. Později jsem vyzkoušel kávu z místní pražírny a byl jsem nucen přepnout na nejjemnější mletí (i po nastavení nulové polohy). Z toho, co jsem si pozjišťoval na internetu, na tom není nic zvláštního - káva totiž byla pražena světleji a takovou je potřeba mlít vždy jemněji. Přestože jsem měl tento jev potvrzen, stále mi vrtalo hlavou, proč musím mlít na jedničku, když běžně se na MDF mele pro espresso na 4-6. Zkusil jsem tedy ještě jednu pražírnu (Doubleshot) a výsledek (co se týče rychlosti toku) je stejný. Tímto mám potvrzeno, že něco není v pořádku s mým mlýnkem. Odhadem jsem na něm pomlel asi 5 kg kvalitní kávy (na stupeň 4, jelikož jsem měl před Classicem automat s přetlakovými miskami a ten nebyl na hrubost mletí příliš citlivý). Když jsem jej rozebral a zkontroloval kameny, jevily se v pořádku - asi bych se o ně nepořezal, ale ani nebyly na hranách okem viditelná žádná poškození. Ještě bych chtěl napsat, že po úpravě do nulové polohy jsem aretační šroubky utáhnul v téže pozici, takže nulová poloha byla nastavena od výroby dobře. V závitu, který předurčuje hrubost mletí je trochu vůle a zatlačením na zásobník zrnkové kávy z některých stran dojde ke kontaktu kamenů, ale to je myslím běžná věc, kterou zde již někdo na fóru zmiňoval. Úpravu na stepless mód jsem nikdy nedělal.

Většinou si připravuji espresso ze single misky zakoupené zde a doporučené pro GC, ale zkoušel jsem párkrát také double misku a výsledek byl velmi podobný (dvojnásobný tok), proto nepředpokládám, že by mohl být problém v misce. Nakonec si myslím, že samá skutečnost, že 9 gramů kávy pomleté na nejnižším dosažitelném stupni na MDF neucpe výtok, poukazuje na problém s mlýnkem (a to v případě použití kávy jakékoliv kvality). Nebo se pletu? Proti mému závěru hraje skutečnost, že pokud melu na jedničku, objevuje se v šálku minimální množství (cca 20) velmi jemných zrnek kávy, z čehož usuzuji, že káva je pomleta skutečně jemně (míska není navržena na tak jemné podíly zrníček). Při mletí na dvojku tento jev nepozoruji.

Na závěr se musím přiznat, že zatím stále používám plastový tamper dodávaný Gaggií, který je příliš malý a tak musím tampovat na vícekrát, abych utampoval kávu všude po obvodu misky. Na přípravě kávy v misce si dávám velmi záležet, používám WDT a následně zarovnávám do vodorovné polohy a až pak přitlačím tamperem (snad i více, než je doporučováno a asi na 4krát).
Uživatelský avatar
Piotrusiek
Příspěvky: 22
Registrován: sob 17. říj 2009 18:07:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Piotrusiek »

Děkuji, odpoledne to vyzkouším, protože už si nevím rady :| Existuje nějaký způsob, jak "okometricky" nebo hmatem zjistit, že je kava pomleta dostatečně jemně? Někde jsem četl, že by měla mít granulometrii jako sůl, ale to ta moje má (a snad i jemnější). Mám k dispozici levný mikroskop, ten mi ale asi bude k ničemu.
Uživatelský avatar
Piotrusiek
Příspěvky: 22
Registrován: sob 17. říj 2009 18:07:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Piotrusiek »

Ještě pro jistotu... Kolu, z toho co jsi napsal vyplývá, že pokud provedu tuto úpravu, abych dosáhl jemnějšího namletí, budu mlít s kameny blíže u sebe, přičemž v místě, kde jsou k sobě nejblíže, budou o sebe během mletí při každé otáčce škrtat. Tímto se časem v tomto místě zbrousí (nebo ulomí), čímž umožní další přiblížení ploch kamenů a takto se po čase zbrousí tak, že budou k sobě planparalelní. Je má úvaha správná? Co se stane, pokud se "ostří" v jednom místě vyvrbí, nebo ulomí? Bude nutné kameny vyměnit, nebo jsou s touto vadou ještě použitelné a budu na tom pořád líp, než jsem teď, kdy nejsem schopen dosáhnout potřebné jemnosti mletí? Možná by můj problém vyřešilo pootočení jednoho z kamenů o 120°.

Již jsem jednou zkoušel, jak daleko je od sebe jsou pozice hard zero (kameny se zablokují) a soft zero a vyšlo mi 40°. Pokud se nepletu, stupnice je kolem celého hopperu a to do 40. 40° by pak odpovídalo skoro 4,5 stupňům hrubosti mletí.
Uživatelský avatar
Piotrusiek
Příspěvky: 22
Registrován: sob 17. říj 2009 18:07:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Piotrusiek »

Teď mě napadlo, v čem by mohl být ještě problém. V závitu mezi nosičem horního kamene a spodního kamene je trochu vůle - to je běžné. Kávu připravuji tak, že si odvážím zrnka a pak je nasypu do hopperu všechny nalevo (nesypu nastřed, aby žádné zrnko nezůstalo na krytce šroubku). Kameny tedy strhávají zrnka kávy mezi sebe vždy na jedné straně a tak (vzhledem k vůli závitu) může dojít k tomu, že se horní kámen vychýlí na jednu stranu, čímž dojde k hrubějšímu mletí. Pokud by bylo v hopperu kávy více, sypala by se mezi kameny rovnoměrně a nedocházelo by k náklonu horního kamene. Vyzkouším to a dám vědět. Mlýnek je navržen tak, aby pracoval s naplněným hopperem a ne tak, že každé mletí končí volnoběhem (bez kávy mezi kameny).
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

Budu se opakovat, ale co mi zbývá. Ale napřed jedna věc. Ty kameny jsou z nějaké pevné a snad i zakalené oceli a rozhodně se ti kousek jen tak neulomí. To by si s tím musel dělat značné prasárny a mlet na tom kamení na štěrk.

Vůle horního kamene vůči spodnímu taky není nic výjimečného.

A to hlavní. Kašli na tu tvoji nulovou polohu. Zapni mlýnek jdi o několik stupňů do mínusu. Poslouchej zvuk kamenů a měl by si poznat co je OK. Každopádně lehce třít o sebe můžou. Ja na svém mlýnku slyším tření kamenů o sbebe skoro pořád a neřeším to. Stejně o sebe dřou jen t yokrajové plochy, takže žádný strach. Ono se to o sebe hned tak nezakousne.

A jak by měla vypadat namletá káva... no jako sůl asi ne. Spíše bych to srovnával s moukou. Ale těžko to takto specifikovat.

Takže neboj se tóho a jdi do toho:)
Uživatelský avatar
Piotrusiek
Příspěvky: 22
Registrován: sob 17. říj 2009 18:07:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Piotrusiek »

Díky za pomoc a dodání odvahy. Nakonec mi nic jiného nezbývá - pokud to nepomůže, budu muset stejně asi objednat nové kameny, protože nejsem schopnej dosáhnout potřebné jemnosti mletí :( Jediné, čeho se bojím je, že mohu dělat chybu někde během přípravy a zbytečně si třeba zničím mlýnek. Dnes jsem si z kávy pomleté na jedničku udělal turka a logr vypadal podstatně jemněji než z kupované namleté kávy - byl to takový kal, kde okem nešlo rozeznat jednotlivá zrníčka.

Jdu do toho, pak napíšu, jak jsem pochodil
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

věřím tomu, že meleš moc hrubě. Můžeš dělat chybu i jinde, ale není to tak moc pravďepodobné - aspoň ne u tvého probléu. Kameny budou si myslím úplně OK. Nové ti nijak nepomůžou. Jak je mlýnek starý?

Klasický namletý ,,turek,, z obchodu je o moooc hrubší než potřebuješ.
Uživatelský avatar
Piotrusiek
Příspěvky: 22
Registrován: sob 17. říj 2009 18:07:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Piotrusiek »

Tak a je po pokusu. Využil jsem příležitosti a vykroutil nosič h. kamene, abych zkontroloval ostří. Troufám si tvdit, že je jako nové. Pomlel jsem na něm zatím 5-10 kg kávy. K věci: Na základě doporučení kolu a papuna jsem se rozhodl snížit nulový bod o jeden stupeň mletí. Kameny tam jdou o sebe jednoznačně, ale je to slyšet jenom pří "volnoběhu" :) Zkoušel jsem snížit ještě o jeden, ale tam už bylo slyšet, že došlo ke snížení otáček motoru, tak jsem měl trochu strach. Co je ale podstatné: výsledek zvýšené jemnosti mletí na nynější jedničce je znatelný (asi tak, jak je u MDF mezi jednotlivými stupni běžné).

Zatím nemám žádné hodnoty (poměr extrakce, čas extrakce), zastavil jsem to od oka podle blondingu - výsledná hmotnost byla sice určitě vyšší než 15 g, ale do lunga bych se IMO ještě vešel ;) Chuť dobrá na to, že jsem (jako na test, kde zatím neřeším chuť, ale schopnost rezistence puku) použil kávu z LIDLu (100% arabika). Už jsem překofeinovaný, ale věřím tomu, že pokud použiju čerstvou kávu a zvýším gramáž na 8,5 g na espresso (BR: 50 %) se v pohodě dostanu. Nemluvě o doublemisce, která má mnohem lepší geometrii a možnosti rovnoměrného utampování.

P.S.: Když jsem si prohlížel horní kámen, byly na okraji kovu zřetelné stopy (jemné rysky) po kontaktu se spodním kamenem a to pouze na jeho části (asi 1/4). To by mohlo poukazovat na trochu křivé vzájemné uložení ploch kamenů (pokud rysky nevznikly při tlaku na hooper, kdy dochází ke kontaktu, jak jsem psal výše).
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od papun »

No vidiš. Ono si to sedne:)
Uživatelský avatar
Piotrusiek
Příspěvky: 22
Registrován: sob 17. říj 2009 18:07:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Piotrusiek »

ANO, problém vyřešen! Opravdu si to nějak sedá nebo co :souhlas:

Mé zjištění, které třeba někomu pomůže (něco takového již zde je od papuna, ale snad to trochu rozšířím):
V poloze, kde o sebe kameny jednoznačně škrtaly a to tak, že jsem o ně měl strach, jsem umlel asi 15 g kávy a pak poslouchám, že už skoro neškrtají, tak jsem se odvážil snížit o další stupeň. Opět se ozvalo škrtání kamenů o sebe, nechal jsem mlýnek takto běžet asi 10 s a opět to skoro přestalo být slyšet, tak jsem se odvážil ještě na jeden stupeň do mínusu a tam se pokusil namlet 8 g kávy na shot. Došlo k tomu, že mlýnek přestal mlít - káva byla tak jemná, že ucpala výstup. Přecvaknul jsem na trojku, čímž se to uvolnilo a pak namlel dvojkou 8 g. Měl jsem mlýnek napůl rozebraný, tak jsem mohl sledovat, jak pomalu káva z otvoru vystupuje a to v hrudkách tvaru "výstupu z mlecí soustavy", které se po dopadu rozpadávaly na menší - před tím jsem měl spíše prach, který málokdy vytvořil hrudku a to i u velmi čerstvé kávy. 8 gramů této kávy v single misce ucpalo presovač (OPV na 9,5 bar). Takového výsledku jsem dosáhl na dvojce, jednička ucpávala mlýnek, ale nechal jsem si ji v záloze, protože může být použitelná pro jinou kávu.

Díky Vám všem.
Uživatelský avatar
Piotrusiek
Příspěvky: 22
Registrován: sob 17. říj 2009 18:07:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia MDF

Příspěvek od Piotrusiek »

Kolu, díky za návod na lepší uložení kamenů, teoreticky to nemá chybu, prakticky se mi do toho už moc nechce, protože mi už mlýnek mele tak jak má. Je tam riziko, že se mi nepovede kameny vycentrovat tak, jak jsou od výroby. Viděl jsem na jednom zahraničním fóru, jak může spodní kámen házet... Včera jsem po sejmutí horního kamene kontroloval ten můj a je vycentrovaný skoro dokonale. Nerad bych pokoušel štěstí, když mi to už mele dostatečně jemně.

To, co jsem napsal o tom sypání kávy z jedné strany byla blbost. Zapomněl jsem, jak kameny melou (myslel jsem si, že nabírají zrnka z okrajů a středem vypadává namletá káva a je to opačně).

OFF TOPIC:
Dnes ráno jsem si troufl na doubleshot z kvalitní kávy. Pomlel jsem na trojku, dal 18 g a na první kapky jsem čekal kolem 15 s, pak to asi 8 s kapalo a potom začalo téct velmi tenkým proudem. Bylo mi jasné, že jsem namlel moc jemně, ale bylo mi líto kávy za 15 Kč a tak jsem počkal do blondingu. Ten nastal asi po minutě při objemu 60 ml. Créma vypadala učebnicově a to jak barvou, tak výškou (a stabilitou). Byl jsem nadšen... až do ochutnání. Horní polovina objemu šálku byla trochu (nepříjemně) kyselá, dolní polovina byla nepitelná (chuť citrónu). Podle pražírny by mělo být espresso intenzivně sladké (med, mandle) s jemnými tóny citrusu.

Vysvětluji si to nízkou teplotou vody. Nemám PID, ale zatím se mi osvědčilo, počkat 13 s po vypnutí termostatu, aby ještě došlo k předání zbytkového tepla ohřívače vodě. Termostat mám původní (myslím, že na 107 °C). Má teorie je taková, že vzhledem k velmi pomalému toku vody pukem, který měl pokojovou teplotu, se voda v něm příliš ochladila a stihla tak z kávy vyextrahovat zejména kyselé složky, které se uvolňují nejsnadněji (v první fázi extrakce). Pokud je má teroie správná, je to ukázka toho, jak se jednotlivé faktory během přípravy espressa ovlivňují (příliš jemné namletí - potřeba teplejší vody). Pochopitelně - tudy cesta nevede a zvýším hrubost mletí tak, abych se pohyboval kolem 25/25.
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“