Gino Rossi RR45

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Dadan
Příspěvky: 45
Registrován: ned 21. dub 2013 12:30:15
bydliště: Nová Ves-TR
kávovar:
mlýnek:

Gino Rossi RR45

Příspěvek od Dadan »

Po mých zkušenostech jsem se rozhodl přidat tento mlýnek, v zahraničí poměrně rozšířený. Mlýnek primárně pro komerční využití, občas se objeví v bazarových nabídkách za příjemné peníze.
Velice robustní konstrukce (s doserem nějakých 15kg). Hliníkový kryt, masivní převodové ústrojí, řekl bych až předimenzovaný motor. Průměr kamenů 63,5 mm, stabilní nastavení hrubosti.
Osobně jsem ho nakonec vybral místo Gaggie MDF nebo místo Rockyho...myslím že při zajimavé ceně za kterou jsem ho koupil a ve stavu ve kterém je mě asi přežije. Místo jsem neřešil (větší rozměry) a dizajnově bych řekl krásná klasika.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od czhawk »

Tento mlýnek jsem zakoupil jako svůj první mlýnek (šedostříbrné barvy), taktéž použitý. Je to celkem velká mašina určená k namletí velkého množství kávy, tedy do provozu kde je frmol. Pokud jde o vzhled, podle mého soudu žádná krása. Udělal jsem na něm pár úprav.
1) kompletně jsem jej do šroubku rozebral a vyčistil (ložiska byla v pořádku, tak jsem je ponechal, pouze namazal)
2) odpojil jsem na něm automatiku mletí
3) násypku na kávu jsem ořízl asi na 1/2 výšky, tak aby mi na ní držel kryt násypky
4) odmontoval jsem z něj dávkovač a nahradil jej výstupem na mletí do páky (melu do sklenice)
5) nechal jsem nabrousit kameny (což považuji za nejdůležitější úkon)
6) při sestavení jsem si pohlídal rovnoběžnost kamenů
7) do mosazného vstupního otvoru jsem vyrobil vložku, takže zde nezůstává žádná zachycená, či nadrcená a namletá káva, velmi snadno se čistí.

Technické údaje:
levotočivé ocelové kameny o Ø 63,5 mm
1380 ot/min
výška po úpravě 50 cm (před 57cm)
šířka 20 cm
hloubka 35 cm
kapacita DOSER 350 g regulace dávky 6-9 g
kapacita násypky org. 1,2 Kg
výkon 9kg kávy/1hodinu
hmotnost 12 Kg.
plášť je odlitek hliníku - lakovaný

Abych lehce opravil předchozí příspěvek, mlýnek nemá žádné převodové ústrojí, kameny jsou poháněny přímo - hřídelí rotoru.
Ač jsem se později dostal i k dalším dvěma mlýnkům (Cimbali, R Rocky), tento je z hlediska kvality vyrobených odlitků a obrábění zatím to nejkvalitnější. Asi by se dalo říci - s nadsázkou, že byl vyroben ve středu a v období, kdy Italové nepodléhají depresím z vedra nebo zimy. Není to tedy trvalý výstup, je to asi více klika na kus.
Robustnost konstrukce je prověřená - mlýnek si své odkroutil v cukrárně na Václaváku (Praha), kde chudák mlel až do úplného zblbnutí. A když už na něm nešla nastavit hrubost, protože už nemlel, ale na místě pražil jak měl tupé kameny - odešel ke mě domů, do kávového nebe :grin:. Takže má asi najeto jako přetočený diesel z Německa u nás v bazaru.
Přes veškerou zátěž, na něm byl opotřeben kromě kamenů pouze vypínač a preventivně jsem ještě vyměnil síťový kabel.
Zatím jej tedy mám na mletí jako primár. Časem jej vyměním za Rockyho (má pro mé účely optimální velikost) - toho ale nejdříve čeká úprava výstupu kávy, který se mi nijak nelíbí.
Pokud jde o závěr - Rossi mele dobře, dobře se čistí - nemám výhrad. Jen ta velikost se mi nehodí.
:ucta:
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od DeTT »

Mam par otazek czhawk :)
Kameny jsi tedy vubec nemenil, jen jsi je nechal prebrousit, ano? Muzu vedet za kolik a kde?

Ad bod 4+7, nemas fotky? Hodne me zajima technicke reseni, protoze bych si rad poridil taky tento ci jiny jemu hodne podobny model a davkovac urcite nechci....
Dik!
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od czhawk »

"DeTT" zde na fóru se už o broušení něco psalo, tady je myslím první příspěvek:
viewtopic.php?p=1878#p1878
Mám to vyzkoušené, je to super, kameny lze podle stavu přebrousit několikrát - výše uvedený brusič to sám posoudí. Podstatné je to, že mimo nabroušení kameny srovná tak, že nehází. Pokud po přebroušení hází problém je poněkud jinde. Snadno to poznáš při kontrole hranice nulového bodu - je znát, že se kameny dotýkají mnohem větší plochou. Pokud jdou nabrousit, je škoda je měnit. Na víc, nové kameny bych stejně nechal nabrousit. Už jsem nechal brousit celkem 10 sad kamenů a s novými je to naprosto neporovnatelné.
Ceny ve starším příspěvku odpovídají. Stačí jen vymontovat, očistit, zabalit, napsat průvoďák se zpáteční adresou. Podle vytíženosti se Ti vrátí zpět na dobírku mezi 10-21 dny. Nevím jak na Slovensko - ale neměl by to být problém. Po telefonu se určitě dohodnete.
Fotografie budou, nějak si nevybavuji, zda jsem to již fotil, a nemohu je nalézt - v nejhorším nafotím ještě jednou a doplním příspěvek.
Další úpravu, kterou dělám, je výměna veškerých šroubů za mosazné nebo nerezové.
Myslím, že se nemusíš bát koupit cokoliv použitého, většina těchto velkých mlýnků trpí pouze tím, že se o ně obsluha nestará a postupně je umelou do stavu, že se mlýnek promění v mlýnkopražič. Konstrukce jsou velmi podobné - a spousta dílů je snadno zaměnitelných.
:ucta:
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od DeTT »

Diky moc za info, budu se tesit na fotky :)
Prave me docela zarazilo, ze jdou nabrousit i kameny, ktere predchozi majitel sjel temer do hladka :) Bych cekal, ze budou na odpis uz. Koupil jsem bazaroveho Rockyho a pan na nem menil kameny a pribalil ty stare kameny k nemu, takze je asi necham nabrousit a nasledne vymenim.
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od czhawk »

Tak na rychlo doplňuji pár fotek k úpravě mlýnku ... než na to zapomenu.

Nejprve pár obrázků celého již upraveného mlýnku.
01_GINO_ROSSI_RR45.jpg
02_GINO_ROSSI_RR45.jpg
04_GINO_ROSSI_RR45.jpg
Porovnání velikosti s kávovarem Silvia.
03_GINO_ROSSI_RR45.jpg
Detail přístupu k čištění tunelu a otvoru násypky.
05_GINO_ROSSI_RR45.jpg
06_GINO_ROSSI_RR45.jpg
Původně úprava v ceně celých 100,-Kč včetně nerezových šroubů, byla myšlena jako dočasná, neboť jsem nemohl sehnat vhodný nerezový materiál na stranu výstupu kávy. Sice mi tady vnuknul, nějaký nápad "vilose" s nerezovou částí nějakého lustru. Dodatečně jsem ale zjistil, že není nerez jako nerez. Takže jsem plán odsunul na neurčito. Mezi tím jsem sehnal R Rockyho SD. Nadále tedy budu již řešit jen úpravu Rockyho, a to vzhledem k velikosti mlýnku. Rossi je moc velký na to, aby stál na lince a překážel. Tento mlýnek mám zapojen v komoře (špajzu) kde i mele, aby nepřekážel (samozřejmě dočasně). Protože jsem měl přímou možnost porovnat výstupy více mlýnků, konkrétně tedy ROSSI RR45 (Ø 63,5 mm), CASADIO G84 (Ø 83 mm), ROCKY SD (Ø 50 mm), CIMBALI JUNIOR (Ø 63,5 mm). Vše za podmínek - nově nabroušené kameny a seřízení rovnoběžnosti kamenů, mohu za sebe s klidným svědomím říci, že malý mlýnek s kameny o Ø 50 mm (ploché) na domácí provoz naprosto bohatě stačí. Přičemž výstup všech mlýnků je naprosto srovnatelný. Půjdu tedy opačnou cestou než někteří kolegové na fóru - tedy budu zmenšovat mlýnek :grin: .
Tímto pokusem jsem se dopracoval k jednomu zajímavému poznání, které se týká elektrostatického náboje a kávy. Původně jsem předpokládal, když jsem ROSSI doplnil o plastový bazmek, že budu mít problém s elektrostatickým nábojem a káva se bude po mlýnku lepit. Nestalo se tak. Následným blbnutím s dalšími mlýnky jsem zjistil, že v okamžiku, kdy jsme mlýnky osadili kameny po nabroušení - veškerý jev s elektrostatikou ustal (nutno ale podotknout, že na žádném mlýnku nebyl nijak masivní). ROSSI je vyjimka, ten jsem odzkoušel poprvé až po nabroušení. Je tedy možné, že je zde jistá souvislost, kterou si vysvětluji tak, že káva se na ostrých kamenech nijak nedře a nešoupe, ale krásně mele bez dalšího zbytečného "šudlání". Tento fakt podporuje i mlýnek CASADIO G84, byl původně na 380V a pořídil si jej můj kolega do práce, od člena zdejšího fóra ("bouncer"). Mlýnek jsme jednoduše přepojili na 230V, takže mele pouze s 1/3 výkonem. Než kolega nechal nabrousit kameny, měl mlýnek problém s větším množstvím kávy (od PC) a zasekával se s jakoukoliv jinou čerstvě praženou kávou. Po nabroušení se z něj stal sprinter a dokáže semlít cokoli i sušený šípek.
No koukám, že jsem se zase moc rozkecal, tak toho raději nechám. Jsem zvědav, jestli se moje teorie s elektrostatikou potvrdí i u někoho, kdo si na ní stěžoval na fóru.
:ucta:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od DeTT »

To je parada, libi se mi to :) Diky za fotky!
Ad mlynek, klidne vymenim sveho doserless Rockyho za ten Rossi hehe ;)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od elwoodblues »

Žádná krása? Mně se líbí. Vyměnit velkej za malej je škoda.
Na větším mlýnku se mi líbí ta bytelnost, přece jen je to určeno do profi provozu a nedá se to tudíž tak odrbat. Doufám, že víc a dýl vydrží.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od czhawk »

"DeTT"
OK, budu o tom přemýšlet, i když R. ROCKY už mám a asi by se mi hodil ASCASO I-STEEL V1.
:)
"elwoodblues"
Je to úhel pohledu, ale plně chápu, třeba právě vzhled je to co každý vidí po svém. Jinak pokud jde o životnost, myslím, že budou po Tobě jednou potomci dědit plně funkční stroj (lehce zajetý). Pokud se moc nepletu tak "primacafe" namele na MDF za rok asi tak 31 Kg kávy - několik let po sobě a bez problémů.
:grin:

R. Rocky má motor z většího bratříčka, je taky robustní, ale ten výstup kávy ... tam někde udělali soudruzi asi chybu.
:ucta:
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od elwoodblues »

Jo, krása je relativní nejen u mlýnků... Mně se líbí funkčnost a bytelnost (tedy u mlýnků apod. !!!) Pořádným matrošem se dneska šetří, protože to už je pomalu na všem to nejdražší. Vyrobit se dá v těch kvantech skoro všechno za pusu. Takže u mě rozhoduje váha :) Mám rád tohle z Jurského parku: -Koukej, co jsem našel pod sedadlem! -Je to těžký? -Jo. -Tak je to drahý, dej to zpátky!
Každý svého kafe strůjcem
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od Rodom »

Zdravím. Připojuji se k elwoodbluesovi. Mám doma jak MDFKo, tak bytelný těžký profi San Marco, páč si rád dělám kávu v obou patrech domu a nechce se mi běhat nahoru a dolů...
Kvůli výšce jsem z něj sundal jen tu obří násypku, aby se mi vešla pod šikmý strop v podkrovní kuchyňce.
MDFko je výkonově super, ale jsem přesně ten typ, co má rád ten styl strojů, co tu budou i když já tu nebudu. MDFko je ve vší úctě hračka. Já třeba, ani nevím proč, musím při mletí mít na mlýnku ruku. Ten pocit během mletí mi holt dělá dobře 8-)
Jak položím ruku na lehoučké MDFko, občas mi poodjede. To se mi u těžkého tanku San Marca prostě nestane.
Já vím, že to na funkci rostlináře vliv nemá, ale ve století plastů mě potěší cokoli, co funguje a něco vydrží... :ok:
Nikdy bych nešel z většího profi do menší plasthračky.
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od czhawk »

"elwoodblues" a "Rodom"
Ano souhlasím, máte oba pravdu. Na víc MDF-ko jsem použil jako příklad toho nejlevnějšího základu - je plně dostačující.
Ale vedou mě jiné pudy ... chci něco v rozumné velikosti ... nakonec melu jen a jen minimální množství kávy a to i menší mlýnek sotva lehce protáhne.
:grin:

PS: použil bych příměr s autem ... bylo by to ale demagogické
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od primacafe »

Pánové, tak klidně pokračujte v rozvinuté debatě. Ať netrháme nit. Jak mě to chytne a najdu víc času, tak toto vlákno rozdělím.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od Ralf »

helou, RR45 už mám dlho ale až teras som si uvedomil že je pri mletí hlučný, nemal som ho s čím porovnať a teras som kúpil další mlynec, síce nebol vôbec používaný ale je úplne tichý a rossi vrčí jak prasa. napadlo ma či nemá rozsypané ložiská alebo niečo podobné. ak môžete tak prosím poraďte, rozobratý som ho nemal zatial ale asi sa tomu nevyhnem. dík
all you need is coffee
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od Ralf »

Aristarco robí jemné tiché hú a Rossi hlasné buranské wrr
all you need is coffee
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od czhawk »

No nemůžeš chtít žádnej zázrak, velký silný motor, otáčky 1380 ot/min., vše je uložené v bytelné hliníkovém šasí bez silentbloků, nožičky nic moc. Tichej prostě není. Ložiska mohou být hlučnější, můžeš to zkusit rozebrat a domazat. Přeci jenom průmyslová uzavřená ložiska mají objem mazacího tuku tak - tak. Domazat to jde pomocí injekční stříkačky a silnější jehly + kvalitní mazivo. Ale zázrak nečekej. Hluk odpovídá jednoduché a robusní konstrukci.
Více Ti může asi pomoci nějaká vhodná podložka z gumy, či usazení na festovní nábytek. Je to prostě určený do kavárny, tam to slyšet není. :)
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od Fox_25 »

A nebude jednodušší rovnou ložiska vyměnit a hodit tam zapouzdřené? Ty ložiska nejsou drahé a výměna nebude moc těžká.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od czhawk »

Nevím, to co mám v mlýnku už zapouzdřené je, a jsou německá. Takže to bude stát tak 500,- oboje, otázka je, zda to tazatel zvládne rozebrat a sundat. Ne každej se do toho hrne, a ne každej si poradí se sundáním ložisek. Namazat je jednoduché - nebo jednodušší ... asi. Ale nevidím to jako řešení proti hluku. Je taky otázka, jak bude diagnostikovat, zda jsou to ložiska - takhle pokecem je to vše jen mlácení prázdné slámy. Mlýnek prostě není tichounkej, na druhou stranu pokud melu dávku k okamžité spotřebě, tak to trvá chvilinku - není to žádnej extra hluk po dobu 25 minut.
Otázka tedy je asi někde jinde ???
:)
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od czhawk »

No, asi tak nějak, jen to asi nepůjde vyndat rukou. Segrovka je tam na zajištění ložiska při nalisovaní na hřídel. Takže není nutné ji sundavat hned. Při velmi opatrném vyklepání hřídele z ložiska (pokud nemáš stahovák), je nutno použít měkkou vložku mezi hřídel a kladivo (mosaz-měď). Hřídele taliánskejch motorů jsou z másla, snadno se rozklepou nebo ohnou ... takže opatrně.
:ucta:
Uživatelský avatar
timi.m
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: pon 07. čer 2010 16:28:29
bydliště: Praha 10
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Gino Rossi RR45

Re: Gino Rossi RR45

Příspěvek od timi.m »

czhawk píše:No nemůžeš chtít žádnej zázrak, velký silný motor, otáčky 1380 ot/min., vše je uložené v bytelné hliníkovém šasí bez silentbloků, nožičky nic moc. Tichej prostě není. Ložiska mohou být hlučnější, můžeš to zkusit rozebrat a domazat. Přeci jenom průmyslová uzavřená ložiska mají objem mazacího tuku tak - tak. Domazat to jde pomocí injekční stříkačky a silnější jehly + kvalitní mazivo. Ale zázrak nečekej. Hluk odpovídá jednoduché a robusní konstrukci.
Více Ti může asi pomoci nějaká vhodná podložka z gumy, či usazení na festovní nábytek. Je to prostě určený do kavárny, tam to slyšet není. :)
Mohl bych se zeptat zdali je motor opravdu velkej a silnej? Koukal jsem na německé Kaffeewiki a papírově má uvedeno slabší příkon než Rancilio Rocky, který má navíc menší mlecí kameny. Uvádějí 190W příkonu. Všechny ostatní kavárenské velké stroje mají snad mají uvedeno 250W a více.
Tomáš
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“