Quamar M80E

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Quamar M80E

Příspěvek od jerrymouse »

Nedávno jsem poslal dál Bezzeru BB005 (kolegovi z fóra) a zakoupil lehce jetý (<4000 káv) Quamar M80E (1. generace - se starou elektronikou, výrobní číslo 00000063).
1-386-quamar-m80-e-instantaneo-profesionalni-primy-mlynek-na-kavu-barva-bila-bianco.jpg
Jedná se o profi kavárenský mlýnek s 63mm kameny (totožné s kameny z mlýnků Fiorenzato - např. T80 - viz recenze na Doge), doserless, volbou jedné nebo dvou dávek s přesným elektronickým dávkováním (dá se nastavit s přeností 1/100s).

Zatím je brzy k hodnocení (BB005 jsem vyměnil jen kvůli timeru - nepřišel mi moc použitelný - mletí - konzistence/extrakce byla naprosto bez problémů a ... možná i lepší, než mi zatím leze z Quamaru)...převládá mírné zklamání (proti BB005), ale bude to v rukách, takže doplním více informací, až se s ním seznámím podrobněji...ale s BB005 jsem měl lepší extrakce (větší TDS, rovnoměrnější, lépe to teklo, výrazně víc odpustil) i chuť. Asi mi víc seděl pro tu konkrétní kávu, co těď mám, chuťový profil z kónického mlýnku. Proti Rockymu (co mi zůstal na filtr) je to nebe a dudy (zpracování, nastavování, rychlost, "bordel" okolo mlýnku, ...).

Stepped nastavení je dostatečně jemné a nejspíš nevadí (tady mám srovnání s Rocky, kde jeden klik byl min. 4s). Zde si ale ještě nechám prostor na hodnocení...zatím to u té jedné směsi, co znám a mám vyzkoušenou, bylo tak 1-2s/klik - ale zkoušel jsem jen pár nastavení...vypadá to, že čas extrakce při stejném objemu espresa se mění exponenciálně tím, čím dál jsem od "správného" mletí (nejdříve je "klik" 1s, pak najednou 3s, 5s i více) - tohle se s mikrometrickým nastavením asi nestane.

Kvůli nutnosti mít puštěný motor při přenastavování hrubosti (jako u všech mlýnků) a velké rychlosti mletí (7g/3.5s) mám opravdu hodně odpadu (což s BB005 nebyl problém). Ale počítám, že je to tak s každým mlýnkem s většími kameny.

Naopak časovač je super - nastavím na 7g a vypadává pořád 7g (+-0,1). Stejně tak dávka pro 2 espressa.

Programování:

Kód: Vybrat vše

http://www.1st-line.com/store/pc/Quamar-Electronic-Grinders-programming-d196.htm
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quamar M80E

Příspěvek od danst »

Moje první reakce u Doge 63 byla, že z Rockyho to leze líp (chutná). Omyl se ukázal až později, až byl mlýnek pořádně nastavený (nové kameny-ale podle času mletí je máš asi dobré, a hlavně jejich srovnání).
škoda, že mi unikl ten BB005, rád bych další dobrý mlýnek, ale malý.
Na rozdíl od jiných upravuji nastavení chodu mlýnku, když je vypnutý. (To co popisuješ si ani neumím představit, to bych fakt vyhazoval kávu)
Na hrubší mletí je to úplně bez problémů, na jemnější se to vyjímečně kousne, pak ho bez chodu povolím(o více stupňů), kratince zapnu a vypnu, vrátím kam je potřeba a pak už to běží normálně. Spotřeba je na odmletí té trošky hrubosti minimální.
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Quamar M80E

Příspěvek od jerrymouse »

Jak jsi řešil srovnání kamenů? Nedovedu si to moc představit (hlavně jak to kontrolovat). Jinak díky - zkousím to měnění hrubosti taky řešit takhle (bylo mi dost líto toho množství kávy, co jsem kvůli tomu odemletí vyházel).
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Quamar M80E

Příspěvek od MakeLove »

Tak toto ma prekvapilo, ze sa ti zda bezzera lepsia. Ja som quamara skoro predvcerom uz objednal, ale povedal som si ze pockam este. Nad inym mlyncekom ako m80e som ani nerozmyslal, tak budem sledovat tvoje skusenosti, snad sa s nimi neskor podelis na tomto fore :).
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Quamar M80E

Příspěvek od jerrymouse »

Je to určitě v rukách (popř. v uložení kamenů), parametry má jako Mazzer Super Jolly, tak není důvod, aby se tak nechoval. Klidně ho objednej. Zkušenosti budu rozhodně dávat. Jinak jsem uvažoval ještě o F4E Nano, Eureka Zenith a Mazzer Mini, ale tenhle jsem sehnal za půlku, tak nebylo moc co řešit.
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Quamar M80E

Příspěvek od hunt01 »

Quamar je lowcost a provedením a mletím se nemůže mazzeru rovnat, někde se ta cena musí projevit a osobně jsem z něho nadšený nebyl, když jsem ho čistil a měnil kameny.
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Quamar M80E

Příspěvek od MakeLove »

Tiez si myslim, ze tam musi byt niekde rozdiel. Zaujimalo by ma ale, ci sa da kupit nieco lepsie nove do 500€. Mazzer Mini A stoji tusim az 800€.
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: Quamar M80E

Příspěvek od hedonista »

Tak se SJ bych ho nesrovnával, ale nazvat M80 lowcostem? To si nezaslouží, mele rychle, dobře, je tichý, stabilní konstrukce...Pokud se neplatu tak Quamar M80 je osvědčené Fiorenzato T80. Měl jsem ho ve výběru hned na druhém místě.
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quamar M80E

Příspěvek od danst »

Jak jsi řešil srovnání kamenů? Nedovedu si to moc představit (hlavně jak to kontrolovat). Jinak díky - zkousím to měnění hrubosti taky řešit takhle (bylo mi dost líto toho množství kávy, co jsem kvůli tomu odemletí vyházel).
Z "bočního pohledu" aby byly rovnoběžné :
- žádné zrnka pod kameny
- pokud se demontují, tak dát velký pozor na čistotu před zpětnou montáží
- pokud je drobná montážní vada, zkusit použít metodu "A,B,C"
otáčivý kámen je daný, hlavně dobré usazení, zkontrolovat pevný
pevný kámen se označí v poloze a zkusí se nulový bod
demontuje se , pootočí do další polohy a zkusí nulový bod
totéž potřetí a vybere se poloha kamene, kde je nulový bod nejníž (nejbližší kameny)
pokud jsou všechny tři polohy stejné, je to OK, je usazen správně
-osobně si myslím, že to funguje pouze u špatně montovaných pevných kamenů, trvalé vychýlení otáčivého to neukáže,
tam je nulová poloha vždy stejná, pomohlo by vypodložení, ale není jak zjistit to vychýlení a je nakonec málo pravděpodobné.
Z "vrchního pohledu", aby byly souosé :
- některé kameny a šrouby umožňujé velikou vůli (u mně asi 1mm) , vyřešil jsem to navlečením vymezovací trubičky na šroubky
dají se použít šrouby s jinou hlavičkou nebo jen vystředit a utáhnout
- dá se to zkontrolovat otáčením kamene a měřením vzdálenosti k pevnému předmětu, přiblíženému k okraji kamene, shora,
protože překáží odhazovací lopatky
(jako centrování ráfku kola)

hlavně čistota a pečlivost

Co se týče "kvality mlýnku" , je to jak psal admin s tou cirkulárkou.
Hlediska vidím :
motor - hluk
velikost , design, barva, cena

a to podstatnější :
- kameny - typ a velikost
- pořád převládá názor raději ploché a větší
- určitě bude rozdíl mezi mlýnky v kvalitě mletí, protože mají jinak dělané řezné plochy kamenů
- ovšem nakolik se to projeví a kdo to vůbec dokáže porovnat ? a s jakou kávou?
- po přebroušení se to ovšem razantně změní (řezné plochy), takže je to jako jiný mlýnek

- pak ovšem je další problém to, co dělá spokojenost s mlýnkem :
- doser /no doser
- statická el., hrudkování
- jednoduchost čištění a retence kávy (zobáčky vs. volný přístup do výp. kanálků)
- možnost častého střídání káv
- dávkování (časovače)

- naštěstí mlýnek už mám, ale nechtěl bych vybírat znovu
- vlastně bych chtěl mlýnek s velkými plochými kameny, bez doseru, bez hrudkování, bez retence, bez zásobníku, tichý, nerezový,
malý, rychlý, levný a s perfektním zrnem na výstupu. . . a o takovém nevím

- asi bych zvolil Mazzer Mini 64mm, protože je relativně malý
- ale to by chtěli všichni, a repasované nejsou, takže je drahý

že by to vyřešil BB005 ? (už jen ten zobáček, zase by mi to vadilo...)

U komerčního mi vlastně vadí jen ta velikost, protože bych raději měl dva, a ty už neumístím
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“